Grupiński: Piechociński powinien znaleźć się w naszym rządzie

19.11.2012 16:05
Rafał Grupiński i Janusz Piechociński

Rafał Grupiński i Janusz Piechociński (Fot. Fot. Wojciech Olkuśnik, Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Szef klubu PO Rafał Grupiński uważa, że byłoby dobrze, gdyby nowy szef PSL Janusz Piechociński był w koalicyjnym rządzie. Waldemar Pawlak - według niego - powinien funkcjonować jako jeden z liderów PSL, a nie "wylądować w tylnych ławach jako krytyk nowych władz".
Z kolei minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział dziś w Poznaniu, że nie dostrzega "żadnych programowych różnic między Waldemarem Pawlakiem a Januszem Piechocińskim". Jak ocenił, nie należy zatem oczekiwać zmian "pod względem dobrej współpracy koalicyjnej".

- Jak każdy jestem zaskoczony [wyborem Piechocińskiego - red.], wydaje mi się jednak, że wpływu na koalicję to nie będzie miało. Jedyny problem w tej chwili to nowy kształt rządu. Waldemar Pawlak jednoznacznie podtrzymuje decyzję o dymisji. W tej sytuacji ze strony naszego koalicjanta będziemy oczekiwali szybkiego desygnowania kandydata lub kandydatów do rządu - powiedział.

"Pawlak? Dymisja to właściwy gest z jego strony"

Grupiński mówiąc, że byłoby dobrze, gdyby Piechociński wszedł do rządu, zastrzegł, że jest to oczywiście autonomiczna decyzja ludowców. - My nie narzucamy PSL, kto ma być ministrem, wicepremierem, musi tu się PSL wewnętrznie w tej sprawie porozumieć - powiedział.

Szef klubu PO pytany o to, że Piechociński nie chce wejść do rządu, odpowiedział, że to dopiero początek rozmów. - Niczego bym jeszcze nie przesądzał, mam nadzieję, że Janusz Piechociński akurat zmieni zdanie, dobrze byłoby, gdyby nowy szef PSL był jednak w rządzie i brał też na swoje barki współodpowiedzialność za to, co ten rząd przeprowadza i jakie zmiany, plany realizuje - powiedział.

Odnosząc się do zapowiedzianej dymisji ustępującego szefa PSL Waldemara Pawlaka z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki, Grupiński powiedział, że "to właściwy gest ze strony polityka w takiej sytuacji".

"W polityce pośpiech często jest złym doradcą"

Odnosząc się do posiedzenia zarządu krajowego PO, który zbierze się w poniedziałek o godz. 20, Grupiński powiedział: - Naturalne jest, że w sytuacji, kiedy następuje tak radykalna zmiana, jeśli chodzi o władze u naszego koalicjanta, powinniśmy się spotkać w ramach władz PO, przedyskutować tę sytuację i podzielić się tym, co w tej sprawie poszczególni członkowie władz PO mają do powiedzenia.

Ze zrozumieniem odniósł się do tego, że Piechocińskiemu nie spieszy się w sprawie ewentualnych zmian w PSL. - W polskiej polityce pośpiech był najczęściej bardzo złym doradcą, więc bym Januszowi Piechocińskiemu pośpiech odradzał. (...) W sytuacji szczególnie tego rodzaju różnicy zdań, jaka zapanowała w PSL-u na zjeździe, tym bardziej ten czas jest potrzebny, abyśmy potem pracowali z koalicjantem, który ma jednorodne zdanie - powiedział szef klubu PO.

W sobotę kongres PSL wybrał Janusza Piechocińskiego na nowego prezesa Stronnictwa. Otrzymał 547 głosów; dotychczasowy lider ludowców, wicepremier Waldemar Pawlak - 530. Pawlak poinformował dziś, że złożył rezygnację z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki. Stosowne pismo trafiło do premiera Donalda Tuska. O swojej decyzji Pawlak poinformował prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Zobacz także
Komentarze (9)
Grupiński: Piechociński powinien znaleźć się w naszym rządzie
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 13 razy 7

  Polityk jest od brania odpowiedzialności, a nie od knucia na zapleczu.

  Taki Kaczyński na przykład Jarosław: nie knuje ani trochę, lecz jasno stawia sprawę. "Trotyl i niesłychana zbrodnia!" - mówi. Potem tupie nogą, też jawnie i od razu mu się robi lepiej. Tak na tydzień mu się robi, bo potem krzyczy, że go zdenerwowali i będzie ekshumował.

  Ten Jarosław bierze odpowiedzialność zawsze. A do rządu jakby on chciał? Szkoda gadać.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 4 razy 4

  ludzie co was interesuje partia co ma 3% poparcia ? zobaczcie poniżej, w jeden dzień uciszono aferę z udziałęm PSL i PO
  .
  .
  biznes.onet.pl/afera-w-pkp-intercity-klasyczny-kolejowy-uklad,,5305941,news-detal.
  .
  o aferach PIS nawet pisac nie będę...

 • 24u

  Oceniono 4 razy 4

  Dla Polski jest to bez znaczenia,ktory z liderow PSL-u laskawie zgodzi sie na prace w rzadzie.

 • gtpress

  Oceniono 2 razy 2

  jest wygrany, jest przegrany, jaki sens zastanawiac sie na tym, czy przegrany moze grac dalej? jaka ta liga w Polsce jest, Panie Boniek?

 • rudy_do_piachu

  Oceniono 3 razy 1

  putina mata rudzielce to wam wystarczy!

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 0

  Wieczorem ma dojść do spotkania Pawlaka z Tuskiem, zanim Tusk spotka się z Piechocińskim.
  Nie wykluczam, że Walduś "da się przekonać" do pozostania w rządzie za kolejną porcję konfitur i będzie szpanował na "męża stanu", przedkładającego "dobro ogółu nad osobistą ambicję".

 • imaman.pl

  Oceniono 1 raz -1

  PiS jest czysty,bo bierze tylko z budzetu,na wojne polsko-polska i manifestacje uliczne.Kto paraprmierowi wyrowna utrate zarobkow,przy ograniczeniu zajec na uczelni?Czy Jarek,jako byly premier,udziela mu platnych korepetycji?

 • swan_ganz

  Oceniono 11 razy -5

  niesamowite... Ludzie jakoś nie garną się do Najwspanialszego Rządu Najmądrzejszego Premiera pana Donalda Tuska tylko na wzajem próbują sobie podrzucić ten zaszczyt...:-)
  Gdyby premierem był Kaczyński to bym się im nie dziwił bo kto zdrowy na umyśle chciałby się ufajdać takim towarzystwem ale unikanie rządu Słoneczka ? Nie chcą uczestniczyć w wielkim sukcesie Polski? Nie chcą wziąść odpowiedzialność za osobiste sukcesy negocjacyjne Pana Donalda i resztę tej ekipy profesjonalistów? Dlaczego?

  Rozumiecie coś z tego lemingi? :-)

 • toberson

  Oceniono 10 razy -6

  Kto zaplaci za te przekrety skorumPOwaego rzadu??Wy, bo wybraliscie najgorsza Partie!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje