"Rodzina tak - homoszaleństwo nie". Demonstracje katolickich przeciwników małżeństw homoseksualnych we Francji [ZDJĘCIA]

18.11.2012 19:35
Demonstranci na marszu Instytutu Civitas w Paryżu

Demonstranci na marszu Instytutu Civitas w Paryżu (Fot. Thibault Camus AP)

W Paryżu drugi dzień z rzędu manifestowali przeciwnicy prawa zezwalającego na zawieranie małżeństw homoseksualnych i adopcję przez nie dzieci. W dwunastu miastach Francji odbyły się demonstracje z udziałem ponad stu tysięcy osób. Do demonstracji wezwał Instytut Civitas - organizacja zbliżona do lefebrystów, przeciwników ustaleń podjętych na II Soborze Watykańskim. Demonstrowano pod hasłem "Rodzina tak - homoszaleństwo nie".
Grupa feministyczna zdecydowała się zorganizować swój protest, na który około dziesięciu działaczek przybyło przebranych za zakonnice i z humorystycznymi hasłami - powiedziała publicystka Caroline Fourest. Kiedy zbliżały się do manifestacji, zostały napadnięte przez "rozjuszone" osoby, które zadawały ciosy kobietom, a także dziennikarzom filmującym zajście - wyjaśniła Fourest.

Incydent wydarzył się przy okazji manifestacji, którą zwołał Instytut Civitas, tradycjonalistyczne stowarzyszenie katolików.

Demonstranci: "Ojciec i matka - dla wszystkich dzieci"

Kilkutysięczna demonstracja, której uczestnicy nieśli duży transparent: "Ojciec i matka - dla wszystkich dzieci" rozpoczęła się dziś po południu. - Naszym celem jest podjęcie prawdziwej walki w obronie rodziny i dziecka - powiedział przedstawiciel Instytutu Civitas Alain Escada.

Protesty, jakie odbywają się w weekend we Francji, dotyczą projektu ustawy przyjętego przez socjalistyczny rząd Francji 7 listopada. Umożliwia on parom homoseksualnym zawieranie cywilnych związków małżeńskich i jednocześnie adopcję przez nie dzieci. Tekst nie pozwala natomiast - wbrew postulatom organizacji gejów i lesbijek - na korzystanie przez pary tej samej płci z metod medycznie wspomaganej prokreacji, jak technika in vitro.

Rząd: Rozumiemy niepokój, ale nie zatrzymamy prac nad ustawą

Propozycja wywołuje zdecydowany sprzeciw prawicy i francuskiego episkopatu. Dziś rano minister spraw socjalnych Marisol Touraine powiedziała, że "szanuje zaniepokojenie" manifestantów, ale dodała, że rząd nie zrezygnuje ze swych planów. Projekt ustawy ma rozpatrzyć na początku przyszłego roku francuski parlament.

We Francji geje i lesbijki mogą zawierać od 1999 r. rejestrowane związki partnerskie, tzw. PACS. Legalizuje on związki nieformalne między dwojgiem ludzi bez względu na płeć, dając takim parom w niektórych dziedzinach - jak rozliczanie się z fiskusem - podobne prawa jak małżeństwom. Francuskie regulacje zachowują jednak w mocy przywileje właściwe związkom małżeńskim między osobami odmiennej płci, w tym prawo do adopcji dzieci.

Zobacz także
Komentarze (184)
"Rodzina tak - homoszaleństwo nie". Demonstracje katolickich przeciwników małżeństw homoseksualnych we Francji [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • thehatter

  Oceniono 249 razy 187

  Na pewno "kilkutysięczna demonstracja"?
  "Police said at least 70,000 took to the streets in Paris; there were other demonstrations in the cities of Lyon, Toulouse and Marseille." - za www.bbc.co.uk/news/world-europe-20382699

 • fred_die

  Oceniono 400 razy 160

  Adopcje dla par homo? Toż nawet ja liberał bym protestował, związki partnerskie OK ale bez adopcji. Dziecko powinno być wychowywane przez matkę i ojca każda inna opcja to rodzaj patologii.

 • losiu4

  Oceniono 237 razy 83

  ech, wybiórcza jak Radio Erewań: nie samochody, a rowery i nie rozdają a kradną. Czyli do legalnej i zgłoszonej manifestacji katolików podeszła grupka rozjuszonych feministek z hasłami "humorystycznymi" i zaczeła rozróbę robić. A teraz wybiorcza głupa rżnie.

  pozdrawiam

  Losiu

 • pansloik

  Oceniono 41 razy 31

  Dlaczego kłamiecie? Atakowali aktywiścei gejowscy pokojową demonstrację, zresztą policja musiała gejów przeganiać. Jakim dziwką dziennikarską trzeba być żeby łgać w żywe oczy i pisać oczywistą nieprawdę

 • critto

  Oceniono 149 razy 27

  ech, czyżby dla katolików sprzeciw wobec czegoś oznaczał domaganie wprowadzenia zakazu dla wszystkich?? Tylko się pytam...

 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 66 razy 26

  Nasi tu byli

 • chateaux

  Oceniono 38 razy 20

  Proponuję legalizację wielożeństwa, bez względu na płeć, adopcję grupową przez na przykład 15 osób płci dowolnej. Dlaczego nie?

 • prerekwizyt

  Oceniono 31 razy 17

  Jeśli chodzi o propagandę homoseksualizmu, GW znalazła się już na tak ekstremistycznej pozycji, że o jakiejkolwiek poważnej dyskusji z jej przedstawicielami niestety nie może być mowy. może jednak, zamiast kłamać na temat domniemanego mini-incydentu, spróbować choć przez chwilę pomyśleć, jakie konsekwencje ludzkie (w tym przede wszystkim dziecięce) i społeczne poniesiemy, jeśli te wszystkie pomysły wejdą w życie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje