Będzie inwazja? Netanjahu: Izrael gotowy do znaczącej intensyfikacji działań

18.11.2012 12:24
Benjamin Netanjahu

Benjamin Netanjahu (Fot. STRINGER REUTERS)

- Armia jest przygotowana na każdą możliwość. Jesteśmy gotowi do znaczącego rozszerzenia działań przeciw Hamasowi - powiedział przed posiedzeniem rządu izraelski premier Benjamin Netanjahu. To kolejny sygnał o możliwej lądowej interwencji w Strefie Gazy.
Netanjahu oświadczył, że izraelskie wojsko jest gotowe rozszerzyć ofensywę w Strefie Gazy. - Żołnierze są gotowi na każdą ewentualność - zaznaczył. - Oczekujemy, że Hamas i terrorystyczne organizacje zapłacą wysoką cenę (...) - ostrzegł Netanjahu. Nie sprecyzował, czy ma na myśli możliwą ofensywę lądową. Wzdłuż granicy ze Strefą Gazy ustawiono czołgi i pojazdy opancerzone. Wszystkie drogi w pobliżu granicy z Gazą zostały "uszczelnione" przez wojsko. Do służby powołano 75 000 dodatkowych rezerwistów.

Przedstawiciel władz palestyńskich w Gazie twierdzi, że "prowadzone są poważne rozmowy" między zbrojnymi grupami palestyńskimi i Izraelem w celu osiągnięcia rozejmu "jeszcze w niedzielę albo w poniedziałek". Informację tę potwierdziły źródła egipskie. Mówią one o "intensywnych kontaktach ze wszystkimi stronami konfliktu", których celem ma być jak najszybsze osiągnięcie zawieszenia broni. Dzisiaj w Izraelu będzie francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius, który ma zaproponować pomoc Francji przy wypracowywaniu rozejmu.

W środę w izraelskim ataku zginął szef wojskowych struktur Hamasu. O tej pory napięcie w regionie wzrasta. Hamas ostrzeliwuje Izrael rakietami, Izrael wysyła nad Gazę swoje samoloty i bombarduje związane z Hamasem cele. W atakach na położone wzdłuż wybrzeża pozycje Hamasu uczestniczy marynarka wojenna. W ciągu ostatnich kilku dni zginęło ok. 50 Palestyńczyków, w tym dziewięcioro dzieci i trzech Izraelczyków. Rannych zostało 450 Palestyńczyków i 18 Izraelczyków.

Jak podaje agencja Reutera, dziś w Tel Awiwie słychać było dwa wybuchy, izraelski system ochrony przeciwrakietowej wychwycił i zniszczył dwa pociski wystrzelone ze Strefy Gazy.

Zobacz także

Najnowsze informacje