Politycy zaskoczeni przegraną Pawlaka. "Wotum nieufności dla rządu"

17.11.2012 20:55
Janusz Piechociński, nowy szef PSL na kongresie partii w Pruszkowie

Janusz Piechociński, nowy szef PSL na kongresie partii w Pruszkowie (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Politycy są zaskoczeni wyborem Janusza Piechocińskiego na nowego prezesa PSL. Mówią o wotum nieufności dla Waldemara Pawlaka, a przez to i całego rządu, przewrocie i szansie na zmianę wizerunku ludowców. - To dzisiejsze głosowanie to wotum nieufności nie tylko wobec Pawlaka, ale wobec całego rządu - uważa Joachim Brudziński z PiS.
Kongres PSL wybrał Janusza Piechocińskiego na nowego prezesa Stronnictwa. Otrzymał 547 głosów; dotychczasowy lider ludowców, wicepremier Waldemar Pawlak - 530. Po przegranej Pawlak zapowiedział rezygnację z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki.

Brudziński: 5 lat psucia polskiej wsi

Joachim Brudziński (PiS) jest zdania, że zwycięstwo Piechocińskiego oznacza, że "w zapleczu politycznym koalicji, wewnątrz PSL, 5 lat psucia polskiej wsi i rolnictwa spotkało się z taką, a nie inną oceną".

- To dzisiejsze głosowanie to wotum nieufności nie tylko wobec Pawlaka, który firmował te ostatnie pięć lat w rządzie, ale wotum nieufności wobec całego rządu - uważa poseł PiS. Jak dodał, odniósł wrażenie, że Piechociński był "nieco przestraszony i przerażony tym wynikiem".

Ziobro: Porażka Waldemara Pawlaka

Według lidera SP Zbigniewa Ziobry, decyzja pokazuje, że PSL jest partią, która "nie jest traktowana jako własność kogokolwiek, jej lidera i (w której) są szanowane mechanizmy demokratyczne". Podkreślił, że jest to z pewnością porażka Waldemara Pawlaka, więc "jego oświadczenie w tym sensie jest zrozumiałe".

Według Ziobry rodzi się pytanie, jakie to będzie miało konsekwencje dla dalszego funkcjonowania koalicji PO-PSL. - Musimy zaczekać na stanowisko, jakie zajmie nowy prezes partii, bo myślę, że od tego wiele zależy, w jakim kierunku będzie chciał prowadzić PSL nowy lider i jak zapatruje się na dalsze trwanie i dotychczasowy kształt koalicji rządowej - powiedział. Pytany, czego się spodziewa, odparł, że sobotnia decyzja kongresu jest tak niespodziewana, że również trudno mówić o tym, jakie będą decyzje nowego przewodniczącego.

Biernat: Piechociński bardziej nowoczesny

Andrzej Biernat z zarządu PO uważa, że w PSL nie należy spodziewać się "zbyt głębokich zmian". Choć - jak przyznał - Piechociński wydaje się bardziej nowoczesnym PSL-owcem w sensie poglądów.

- Prawdopodobnie będą musiały nastąpić jakieś zmiany w rządzie. Wydaje mi się, że na razie funkcja wicepremiera będzie podlegała zmianie. Należy się spodziewać, że Piechociński będzie chciał zaproponować nowe rozwiązania w rządzie, po konsultacjach z premierem - podkreślił Biernat. W jego ocenie, teraz w PSL więcej do powiedzenia będzie miała nowa, młoda gwardia.

Rozenek: By PSL stał się bardziej cywilizowaną partią

Rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek, komentując decyzję kongresu PSL, powiedział, że "to jest oczywiście jakaś szansa dla PSL, by PSL stał się bardziej cywilizowaną partią, a mniej partią nepotystyczno-etatystyczną". - Jeśli mielibyśmy tych dwóch polityków wybierać, to zdecydowanie Janusz Piechociński jest lepszym przewodniczącym - powiedział.

Pytany, co ta decyzja oznacza dla rządu i koalicji, powiedział że jest "zszokowany" decyzją Pawlaka o odejściu z rządu. - Najwyraźniej bardzo przeżywa porażkę - stwierdził. Według Rozenka, Pawlaka na stanowisku wicepremiera i ministra gospodarki "prawdopodobnie zastąpi ktoś inny, pewnie Janusz Piechociński. Na pytanie, czy - jego zdaniem - decyzja kongresu może stanowić jakieś zagrożenie dla koalicji PO-PSL odparł: - Nie sądzę, bo tak naprawdę to jest wewnętrzna sprawa PSL, tam dokonały się pewne zmiany, ale przecież PSL będzie nadal trwał w koalicji.

Joński: Trzeba spokojnie zaczekać

Gratulacje nowemu przewodniczącemu złożył rzecznik SLD Dariusz Joński. Jak powiedział, jest to ogromne zaskoczenie, bo wydawałoby się, że na stanowisko wybrany zostanie poprzedni prezes Waldemar Pawlak i mamy do czynienia z "pewnym przewrotem" w PSL.

Komentując zapowiedź Pawlaka o odejściu z rządu, Joński stwierdził, że złożenie przez wicepremiera rezygnacji nie oznacza wcale, że premier Donald Tusk ją przyjmie. - Trzeba spokojnie zaczekać. Myślę, że w przyszłym tygodniu będziemy świadkami ciekawych wydarzeń - powiedział.

Co dalej z rządem - co powinno zrobić PSL?
Zobacz także
Komentarze (69)
Zaloguj się
 • 2560a

  Oceniono 63 razy 45

  Juz myślałem ze Pawlak bedzie dozywotnio. Trzeba czasem przewietrzyc partie.

 • and-j1

  Oceniono 1 raz 1

  Jojo to nieudacznik dał okrzyk wielkiego churału ludowego

 • halon51

  0

  pisiaki jak sępy ,już chcieliby być u koryta ,mam nadzieje ze sie im juz nigdy nie uda.

 • zelenyles

  0

  A mała rycząca nienawiść nie wyczuła pisma nosem i nie przygotowała sobie jakichś pierdołów na tę okoliczność żeby coś popeplać ?????????

 • zenblue1

  Oceniono 2 razy 0

  Pawlak zapowiedział że odejdzie z rządu,teraz kolej na Kargula ale najpierw musi się odbyć kongres PO

 • korcia2000

  Oceniono 2 razy 0

  Mówić w aspekcie wyborów w PSL o kryzysie rządu to przesada i tania demagogia. Pawlak nigdy nie był dla mnie postacią sympatyczną, ale był na pewno sprawnym politykiem i ministrem. Co pokaże Piechociński? Zobaczymy. W każdym razie raczej nie przerwie "polityki rodzinnej", bo to stara tradycja PSL-u. A zmiana w rządzie na takim czy innym stanowisku niczego nie przesądza.

 • grzechotnik59

  Oceniono 2 razy 0

  "Według lidera SP Zbigniewa Ziobry, decyzja pokazuje, że PSL jest partią, która "nie jest traktowana jako własność kogokolwiek, jej lidera i (w której) są szanowane mechanizmy demokratyczne". " znaczy się, że polski chłop myśli, czego nie można powiedzsieć o politykach PiS. W PiS nie dojdzie do zmian, bo Jarosław stosuje stare metody Stalina. Kto staje się bardziej popularny - won z parti. (Stalin miał większą władzę i mógł likwidować fizycznie - Jarosław tylko moralnie)

 • detox80

  Oceniono 4 razy 0

  Haha, jak Pawlak zostanie w rządzie to tak jak by wstąpił do PO, PSL będzie żyło własnym życiem, nie będzie miał na to żadnego wpływu. Piechociński rozpocznie czyszczenie ludzi Pawlakowych z cieplych posadekj rozłam gotowy. Tylko patrzeć kiedy widły i brony pójdą w ruch :)

 • zbycholj23

  Oceniono 1 raz 1

  To czyja rodzina obstawi teraz ciepłe państwowe posadki po Pawlakach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje