Politycy zaskoczeni przegraną Pawlaka. "Wotum nieufności dla rządu"

17.11.2012 20:55
Janusz Piechociński, nowy szef PSL na kongresie partii w Pruszkowie

Janusz Piechociński, nowy szef PSL na kongresie partii w Pruszkowie (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Politycy są zaskoczeni wyborem Janusza Piechocińskiego na nowego prezesa PSL. Mówią o wotum nieufności dla Waldemara Pawlaka, a przez to i całego rządu, przewrocie i szansie na zmianę wizerunku ludowców. - To dzisiejsze głosowanie to wotum nieufności nie tylko wobec Pawlaka, ale wobec całego rządu - uważa Joachim Brudziński z PiS.
Kongres PSL wybrał Janusza Piechocińskiego na nowego prezesa Stronnictwa. Otrzymał 547 głosów; dotychczasowy lider ludowców, wicepremier Waldemar Pawlak - 530. Po przegranej Pawlak zapowiedział rezygnację z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki.

Brudziński: 5 lat psucia polskiej wsi

Joachim Brudziński (PiS) jest zdania, że zwycięstwo Piechocińskiego oznacza, że "w zapleczu politycznym koalicji, wewnątrz PSL, 5 lat psucia polskiej wsi i rolnictwa spotkało się z taką, a nie inną oceną".

- To dzisiejsze głosowanie to wotum nieufności nie tylko wobec Pawlaka, który firmował te ostatnie pięć lat w rządzie, ale wotum nieufności wobec całego rządu - uważa poseł PiS. Jak dodał, odniósł wrażenie, że Piechociński był "nieco przestraszony i przerażony tym wynikiem".

Ziobro: Porażka Waldemara Pawlaka

Według lidera SP Zbigniewa Ziobry, decyzja pokazuje, że PSL jest partią, która "nie jest traktowana jako własność kogokolwiek, jej lidera i (w której) są szanowane mechanizmy demokratyczne". Podkreślił, że jest to z pewnością porażka Waldemara Pawlaka, więc "jego oświadczenie w tym sensie jest zrozumiałe".

Według Ziobry rodzi się pytanie, jakie to będzie miało konsekwencje dla dalszego funkcjonowania koalicji PO-PSL. - Musimy zaczekać na stanowisko, jakie zajmie nowy prezes partii, bo myślę, że od tego wiele zależy, w jakim kierunku będzie chciał prowadzić PSL nowy lider i jak zapatruje się na dalsze trwanie i dotychczasowy kształt koalicji rządowej - powiedział. Pytany, czego się spodziewa, odparł, że sobotnia decyzja kongresu jest tak niespodziewana, że również trudno mówić o tym, jakie będą decyzje nowego przewodniczącego.

Biernat: Piechociński bardziej nowoczesny

Andrzej Biernat z zarządu PO uważa, że w PSL nie należy spodziewać się "zbyt głębokich zmian". Choć - jak przyznał - Piechociński wydaje się bardziej nowoczesnym PSL-owcem w sensie poglądów.

- Prawdopodobnie będą musiały nastąpić jakieś zmiany w rządzie. Wydaje mi się, że na razie funkcja wicepremiera będzie podlegała zmianie. Należy się spodziewać, że Piechociński będzie chciał zaproponować nowe rozwiązania w rządzie, po konsultacjach z premierem - podkreślił Biernat. W jego ocenie, teraz w PSL więcej do powiedzenia będzie miała nowa, młoda gwardia.

Rozenek: By PSL stał się bardziej cywilizowaną partią

Rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek, komentując decyzję kongresu PSL, powiedział, że "to jest oczywiście jakaś szansa dla PSL, by PSL stał się bardziej cywilizowaną partią, a mniej partią nepotystyczno-etatystyczną". - Jeśli mielibyśmy tych dwóch polityków wybierać, to zdecydowanie Janusz Piechociński jest lepszym przewodniczącym - powiedział.

Pytany, co ta decyzja oznacza dla rządu i koalicji, powiedział że jest "zszokowany" decyzją Pawlaka o odejściu z rządu. - Najwyraźniej bardzo przeżywa porażkę - stwierdził. Według Rozenka, Pawlaka na stanowisku wicepremiera i ministra gospodarki "prawdopodobnie zastąpi ktoś inny, pewnie Janusz Piechociński. Na pytanie, czy - jego zdaniem - decyzja kongresu może stanowić jakieś zagrożenie dla koalicji PO-PSL odparł: - Nie sądzę, bo tak naprawdę to jest wewnętrzna sprawa PSL, tam dokonały się pewne zmiany, ale przecież PSL będzie nadal trwał w koalicji.

Joński: Trzeba spokojnie zaczekać

Gratulacje nowemu przewodniczącemu złożył rzecznik SLD Dariusz Joński. Jak powiedział, jest to ogromne zaskoczenie, bo wydawałoby się, że na stanowisko wybrany zostanie poprzedni prezes Waldemar Pawlak i mamy do czynienia z "pewnym przewrotem" w PSL.

Komentując zapowiedź Pawlaka o odejściu z rządu, Joński stwierdził, że złożenie przez wicepremiera rezygnacji nie oznacza wcale, że premier Donald Tusk ją przyjmie. - Trzeba spokojnie zaczekać. Myślę, że w przyszłym tygodniu będziemy świadkami ciekawych wydarzeń - powiedział.

Co dalej z rządem - co powinno zrobić PSL?
Zobacz także
Komentarze (69)
Politycy zaskoczeni przegraną Pawlaka. "Wotum nieufności dla rządu"
Zaloguj się
 • 2560a

  Oceniono 63 razy 45

  Juz myślałem ze Pawlak bedzie dozywotnio. Trzeba czasem przewietrzyc partie.

 • zalpeel

  Oceniono 105 razy 81

  "Bredziński" pitoli jak zwykle. Pfuj!!!

 • lady_ela

  Oceniono 81 razy 75

  Partia koryciarzy zmieniła sobie szefa a PiS już krzyczy, ze rząd prawie upadł. A dla Polaków nic to nie znaczy. PSL jest ostatnią partią, która da się dobrowolnie oderwać od koryta. Idę o zakład, że do poniedziałku Pawlakowi wszystko poukłada się w głowie i ogłosi że dla "dobra" Polski zostaje.

 • wodakrolewska

  Oceniono 65 razy 61

  Nie możliwe, Pawlak tyle synekur na rozdawał i go zdradzili w imię czego ?

 • micki11

  Oceniono 48 razy 46

  Mam głęboko w ... to co myśli Jojo.

 • drozd215

  Oceniono 47 razy 43

  Zszokowani chyba tym, że gość mówił normalnie i powiedział to co powinno przyświecać wszystkim politykom,
  "zostałem wybrany po to żeby służyć tym którzy mnie wybrali".

 • fakiba

  Oceniono 46 razy 28

  Niech Brudziński uważa żeby sobie nóżek nie połamał w tym pędzie do władzy

 • dziadekjam

  Oceniono 52 razy 28

  Jak smutny Walduś poda się do dymisji, to Tuskowi nie zostanie nic innego jak jej przyjęcie. Pozostawienie Pawlaka w rządzie spowoduje rozłam w PSL, a w konsekwencji rozpad koalicji.

 • seba10041990

  Oceniono 54 razy 18

  To co widzimy tutaj , to nic innego jak zwykła kłótnia kolesi którzy spierają się o miejsce przy korycie.Widocznie Pawlaczek nie zdołał wszystkich odpowiednio zadowolić. Co pozytywnego wyniknie z tego dla naszego państwa? odpowiedź brzmi nic. Całe PSL musiałoby odejść w polityczny niebyt , najlepiej ze swoim koalicjantem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje