"Zemsta Sawickiego?". "Rozumiem decyzję Pawlaka o dymisji. Nie można być upartym"

17.11.2012 20:22
- Rozumiem decyzję Pawlaka o dymisji, sam taką kilka miesięcy temu podejmowałem. Nie można być upartym - powiedział z uśmiechem Marek Sawicki, były minister rolnictwa z ramienia PSL. Pojawiły się komentarze, że Pawlak przegrał przez "taśmy PSL", które zmusiły Sawickiego do dymisji. "Zemsta Sawickiego" - napisało kilku komentatorów.
Po wyborze Janusza Piechocińskiego na nowego prezesa PSL niektórzy komentatorzy oceniają, że Pawlak przegrał przez aferę z "taśmami PSL" i jej skutki. "To się chyba nazywa zemsta Sawickiego" - napisał wprost Łukasz Szelecki, reporter Polsat News.

Minister rolnictwa Marek Sawicki odszedł w lipcu z rządu po ujawnieniu tajnego nagrania. Na zwolnienie ministra rolnictwa nalegali premier Donald Tusk i właśnie wicepremier Waldemar Pawlak. Podczas nagranej rozmowy szefa kółek rolniczych Władysława Serafina i b. prezesa podległej Sawickiemu Agencji Rynku Rolnego Władysława Łukasika działacze mówili o nadużyciach działaczy PSL.

Czy zdaniem Sawickiego to teraz Pawlak powinien odejść z rządu? - Pawlak to człowiek honoru, jeśli coś zapowiedział, to pewnie tak zrobi - powiedział były minister rolnictwa. - Wtedy, kiedy okazuje się, że zaufanie w środowisku jest podważone, nie można być upartym. Trzeba przyjąć wynik wyborów. Jest weekend, jest czas na to, żeby premier Pawlak porozmawiał z prezesem Piechocińskim. Być może wyjaśnią sobie pewne sprawy - powiedział Sawicki.

"Pawlak był zajęty pracą w rządzie"

Były minister rolnictwa nie chciał powiedzieć, na kogo głosował. - To demokratyczny wybór. Tajny. Pozostanie to moją słodką tajemnicą.

Zdaniem Sawickiego "wiele elementów zdecydowało o wygranej Piechocińskiego, nie tylko kwestia wystąpień liderów, ale także aktywności w ostatnim czasie". - Pawlak był bardziej zajęty pracą w rządzie, Piechociński - bardziej zajęty sprawami organizacyjnymi. Różnica głosów między nimi była niewielka.

- Spora grupa delegatów jest zaskoczona, ale nie nazwałbym tego szokiem - powiedział Marek Sawicki. - Być może pod nowym przywództwem to marzenie, o którym mówił Janusz Piechociński - dużego, silnego i osiągającego w wyborach 15 proc. stronnictwa da się zrealizować - dodał.

"Ważne, by nie doszło do podziału"

Według Sawickiego "Polskie Stronnictwo Ludowe jest partią demokratyczną i niezależnie od siły i pozycji Waldemara Pawlaka okazuje się, że było zapotrzebowanie na zmiany". - Ważne, żeby po kongresie nie doszło do podziału w PSL, każdy - niezależnie jak głosował - powinien współpracować. Zawsze jak wygrywa nowy prezes, jest zmiana, zobaczymy jak to wszystko Piechociński poukłada.

Sawicki jest zdania, że "decyzja Kongresu wymaga wewnętrznych rozmów, jest też otwarte pytanie, co na zmiany w PSL powie koalicyjna Platforma". - Piechociński pewnie o umowie koalicyjnej będzie rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem. Mówiłem o tym wielokrotnie, że ważniejsza jest wola współpracy i chęć porozumienia - bo nawet najlepiej spisane cyrografy, wtedy kiedy nie ma woli współpracy - okazują się niewiele warte.Zobacz także
Komentarze (57)
Zaloguj się
 • ulanzalasem

  Oceniono 51 razy 15

  To próba pozostawienia wszystkiego po staremu, która jest przypudrowana udawaną zmianą na górze ;)

 • michelange75

  Oceniono 106 razy 68

  Gratulacje dla p. Piechocinskiego. Teraz trzeba go konsekwentnie rozliczac z obietnic ktore od dluzszego czasu skladal.
  Natomiast widocznie widac roznice w klasie dwoch bylych kandydatow na stanowisko prezesa PSL.
  Jeden sie obraza, rzuca wszystko i odchodzi drugi naklania go do pracy organicznej.
  Tylko czy ten pierwszy a mianowicie Pawlak wie co to znaczy praca dla ogolu, a nie tylko dla swojego srodowiska.
  Sawicki zrobil dobra robote aby przewietrzyc PSL.

 • lukasz271181

  0

  Zmiana w PSL-u spowodowana jest tym że beton zaczął się kruszyć partii. Pawlak zaczął być cienki i poleciał. PSL to partia obrotowa z każdym pójdzie kto da dwie rzeczy pierwsza to KORYTO druga to nie ruszanie ROLNIKÓW. Obie rzeczy są wzajemnie powiązane w PSL-u zaczęło być kiepsko z Pawlakiem od reformy emerytalnej gdzie PSL-owi poleciało 2 pkt w sondażach czyli z 7 na 5. Platforma zaczęła obecnie gmyrać przy KRU-sie a Pawlak nie mówił jasnego NIE. Gdyby klepnięto głosami PSL-u ową ustawkę PSL-owi wystarczy -1 w sondażach i jest kaplica beton pękł na zawsze (przykład konkurencyjnej Samoobrony). W efekcie PSL i jego działacze tracą tysiące stołków i stołeczków od sprzątaczki po dyrektorów. Założę się że Piechociński siądzie do rozmów z PO i zażyczy sobie szczegółowej umowy koalicyjnej w której wpisane zostanie nieruszanie KRU-su w żadnej z obecnych form. Lub taka jego reforma aby jej w ogóle nie było.

 • tuskzwermachtu

  Oceniono 1 raz -1

  Kim naprawdę jest Donald Tusk - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć! Dowody na to, że Tusk jest volksdeutschem, o jego niemieckim dziadku i o rodzinie Tuska. Cała prawda! Artykuł znajdziesz tutaj: newsgeek.pl/article/26337/Donald_Tusk_-_kim_jest_naprawd_Zaskakujce_fakty

 • malpajestnajwazniejsza

  Oceniono 4 razy 4

  Gratulacje dla Pana Piechocińskiego. Pawlak zawsze kojażył mi się z ... amebą. Mam wrażenie że, gdyby dostał w pysk, to tylko by się głupkowato (jak zawsze) usmiechnął. To typ takiego strażaka-cwaniaka z powiatowej remizy. Jak to spiewał Kazik o nim w "Lewy czercowy"? Taka nijaka menda szemrząca pod nosem po kątach. Wierzę iż, w PSL jest wielu wartościowych ludzi, którzy z zakały i kooorwy polskiego parlamentaryzmu zrobią atrakcyjną, nowoczesną "laskę" ;-))))
  Pozdrawiam i życzę sukcesów, pomimo znacznych różnic ideologicznych.

 • kruk51

  Oceniono 4 razy 0

  Odcięcie ryja od koryta Pawlakowi już się dawno należało ! Być może, choć w to wątpię, że ta partia znormalnieje. Za wiele po PSL też nie należy się spodziewać. Fajne jest to, że Piechociński zapędzi Tuska
  do narożnika i wydoi z niego wszystko to co będzie chciał. Bo upadek koalicji to koniec rządów Tuska !
  I co w tedy ? Tusk będzie musiał szukać roboty w Amber Gold u syna ! Wesołe nie ?

 • hamlet1111

  Oceniono 4 razy 2

  Głównym grzechem Pawlaka było to, że zafascynowany Tuskiem, stał się jego pieskiem na posiłki, co innym dumnym chłopom przestało się podobać. Dlatego przegrał.

 • r1111111

  Oceniono 3 razy 1

  Sz.P. internauta <warturek> napisał: "Może nawet urośnie nam nowy Witos który podejmie rękawicę którą rzucił przed laty Tusk wprowadzając nową jakość w polskiej polityce?"
  No nie :) Dawno się tak nie uśmiałem :) Dobre :)
  wiadomosci.onet.pl/fotoreportaze/ciekawostki/internauci-zartuja-z-tuska-najciekawsze-memy,5305201,12412888,fotoreportaz-duzy.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje