Zaskoczenie na scenie politycznej. Janusz Piechociński szefem PSL. Pawlak: Odejdę z rządu

Janusz Piechociński i Waldemar Pawlak na kongresie PSL

Janusz Piechociński i Waldemar Pawlak na kongresie PSL (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Janusz Piechociński pokonał Waldemara Pawlaka w partyjnym głosowaniu i został prezesem PSL. Dostał jedynie 17 głosów więcej. Decyzja ta była zaskoczeniem dla samych ludowców. - Wyroki demokracji trzeba przyjąć z pokorą. (...) Ale ty jesteś wicepremierem i min. gospodarki i tak ma pozostać - powiedział do ustępującego Pawlaka po ogłoszeniu decyzji partii.
Tuż przed oświadczeniem Piechocińskiego Pawlak zapowiedział, że złoży dymisję z funkcji rządowych - stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki. Wyglądał na bardzo zaskoczonego, mówił zdenerwowanym głosem.

Na kongresie ludowców Piechociński, który jest posłem, dostał 547 głosów, jego kontrkandydat i dotychczasowy prezes PSL Waldemar Pawlak 530.

Pawlak: "Złożę rezygnację"

- Ponieważ nie zgadzam się fundamentalnie z propozycjami Janusza Piechocińskiego, w poniedziałek złożę rezygnację ze stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki - powiedział łamiącym się głosem Waldemar Pawlak po ogłoszeniu wyników głosowania.

- Kongres zdecydował, chcę podziękować wszystkim, którzy z wielkim zaangażowaniem przez te ostatnie siedem lat budowali siłę i potęgę PSL. PSL jest dzisiaj potężną partią, która współdecyduje o losach kraju. To było dla mnie siedem wspaniałych lat. Dziękuję wszystkim, którzy byli życzliwi - dodał Pawlak.

Z kolei nowy prezes PSL na początku dziękował b. prezesowi i komplementował Waldemara Pawlaka. - Tworzyłeś koalicję i rząd, który oparł się światowemu kryzysowi w 2009 r. Dziś jesteś wicepremierem i ministrem gospodarki i tak ma pozostać - zadeklarował Piechociński.

Waldemar Pawlak kierował PSL-em w latach 1991-1997 oraz 2005-2012.Piechociński: "Jestem sługą". I przyklęknął

- Nie jestem prezesem, tylko jestem sługą, sługą was wszystkich, tych, którzy was tu delegowali - powiedział Piechociński. - Jest wielka robota w Polsce do zrobienia. Nie można się na demokrację obrażać - powiedział zaraz po ogłoszeniu wyników głosowania Piechociński. Sala przyjęła te słowa owacją. - Nic się nie zmieniło, że Janusz ma 17 (głosów) więcej niż Waldemar. Potrzebuję was wszystkich - powiedział Piechociński. Po kolejnej z deklaracji nowy szef PSL stanął obok mównicy i przyklęknął.

- Możemy zbudować solidarną drużynę, zespół, o którym mówił Wincenty Witos, że razem może więcej, razem damy radę - mówił Piechociński po wyborze na prezesa ludowców.

Zaproponował też, by wybrać Józefa Zycha na prezesa honorowego partii: Abyśmy podziękowali tej wielkiej postaci polskiego parlamentaryzmu - dodał. Nowy prezes PSL zarekomendował też Adama Jarubasa na nowego przewodniczącego rady naczelnej partii.

Piechociński od dawna konkurował z Pawlakiem o władzę w partii. Ma 52 lata, posłem jest już piąty razy. Skończył studia z zakresu handlu wewnętrznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (dzisiejszej SGH) i jest uważany za posła-eksperta w PSL ds. rynku.

Kongres PSL odbywa się w hali BGŻ Arena w Pruszkowie, gdzie zebrało się ponad tysiąc delegatów Stronnictwa. Władze PSL są wybierane raz na cztery lata. Europoseł Jarosław Kalinowski został wybrany na kolejną kadencję na przewodniczącego rady naczelnej PSL. Jego kontrkandydatem był Adam Jarubas, zgłoszony przez nowego szefa PSL Janusza Piechocińskiego. Kalinowski uzyskał 486 głosów, na Jarubasa głosowało 483 delegatów.

Zobacz także
 • Komentarze nt. zmiany szefa PSL "Szok","Nie wierzyłam, jak mówili, że Sawicki kombinuje" - Twitter o decyzji PSL [KOMENTARZE]
 • Ewa Kierzkowska Zaskoczenie w PSL. Kierzkowska: "Nie podoba mi się ten wybór"
Komentarze (247)
Zaskoczenie na scenie politycznej. Janusz Piechociński szefem PSL. Pawlak: Odejdę z rządu
Zaloguj się
 • doobie

  Oceniono 211 razy 175

  piechocisnki to facet, ktorego slucha sie z przyjemnoscia i na tle poselskiej tluszczy wybija sie ponad przecietnosc. wlasciwy facet na wlasciwym miejscu! licze na to, ze wejdzie do rzadu i obejmie ministerstwo gospodarki by wdrazac swoje powatorskie pomysly. w kwestiach infrastrukturalnych jest nie do przegadania. jeszcze raz chyle czola i szczere gratulacje.

 • mrmarmark

  Oceniono 62 razy 60

  a od wczoraj tabuny publicystycznych mądrali naśmiewały się z tego "pro forma" głosowania w peeselu a tu taka niespodzianka

 • czarsad

  Oceniono 273 razy 187

  No nareszcie ten śmieszny strażak /sio/ odpocznie.
  Brawo Panie Piechociński !!!

 • halinnka.beauty

  Oceniono 162 razy 124

  wielkie gratulacje Panie Januszu, w końcu koniec troglodyty

 • stanislaw50

  Oceniono 163 razy 109

  Zaczynają się widocznie zmiany. Śmieszny dukacz przegrał !!!
  Brawo dla delegatów z PSL. BRAWO !!!
  Jeszce KACZORA i MACIARA z całą spółka zdrowy nurt PiS powinien odesłać do politycznej "szatni". Jeszcze opodatkować KOŚCIÓŁ i będzie przyzwoiciej.
  demos

 • andi.11111

  Oceniono 129 razy 97

  Nareszcie koniec Pawlaka!Może teraz PSL zdobędzie się na stałą linię ideową.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje