"Le Figaro": Hollande schlebia Polsce, chce się przeciwstawić przywództwu Berlina

17.11.2012 15:10
Spotkanie prezydenta Francji z premierem Donaldem Tuskiem

Spotkanie prezydenta Francji z premierem Donaldem Tuskiem (Fot. Adam Stępień / Agencja Gaze)

Prezydent Francji Francois Hollande chce pogłębić relacje z Polską, próbując zrównoważyć silne wpływy Niemiec w Europie Wschodniej - pisze dziennik "Le Figaro", tytułując relację z piątkowej wizyty prezydenta w Warszawie: "Hollande schlebia Polsce".
"Na tydzień przed Radą Europejską w sprawie budżetu UE szef państwa chce dać nowy impuls relacjom francusko-polskim, pragnąc przeciwstawić się, także na Wschodzie, przywództwu Berlina" - komentuje "Le Figaro". Gazeta odnotowuje, że francuskiego prezydenta przyjęto w Warszawie "z wielką pompą". Jak dodaje, w otoczeniu Hollande'a "mówi się, że Polacy oczekują bardziej zrównoważonych relacji i nie chcą być już traktowani jak krewni z prowincji" - zaznacza gazeta.

"Francja chce ożywić Trójkąt Weimarski"

Podkreśla, że w polskim Sejmie "Hollande złożył mocny hołd historii Polski jako symbolizującej wyzwolenie Europy". Francuski gość wsparł też - dodaje gazeta - starania polskie o przystąpienie do strefy euro "w średniej perspektywie czasowej". "Jeśli chodzi o budżet Unii, Hollande ostrzegł przed "Europą rabatów", w której wszyscy przychodzą po swój czek" - zauważa "Le Figaro", dodając, że "jest to wizja części polskiej prawicy". Ale Hollande - dodaje gazeta - podkreślił też porozumienie Paryża i Warszawy w sprawie wspólnej obrony funduszy spójności oraz Wspólnej Polityki Rolnej podczas negocjacji dotyczących budżetu UE.

Według francuskiej konserwatywnej gazety oba kraje zgodne są też w kwestii pogłębienia europejskiej obrony: "Francja chce ożywić Trójkąt Weimarski (Polska, Niemcy, Francja) i rozszerzyć go o Hiszpanię i Włochy" - przypomina. "Różnice między Polską a Francją pozostają w perspektywie globalnej, gdyż w Warszawie dominuje niemiecka ortodoksja w kwestiach ekonomicznych" - konkluduje Le Figaro.

Wycieczka z biznesmenami

Wszystkie media francuskie zwracają uwagę na mocny wymiar biznesowy wizyty prezydenta Hollande'a oraz fakt, że chce on zrównoważyć ujemne dla Francji saldo wymiany handlowej z Polską. Wraz z prezydentem przyjechało do Warszawy około 30 szefów przedsiębiorstw, w tym największych koncernów, jak EDF, GDF, Areva czy Veolia.

W swoim dzienniku najbardziej popularna francuska telewizja TF1 wybiła na pierwszy plan, że Hollande pojechał do Polski, aby utorować drogę "grubym rybom" francuskiego przemysłu. - Ta wycieczka z biznesmenami pewnie nie spodoba się lewicy, ale może pomóc w uspokojeniu rynków finansowych - powiedziała dziennikarka TF1, relacjonująca wizytę w Polsce.

Media podkreślają także psychologiczne znaczenie pobytu Hollande'a nad Wisłą. "Hollande chce skończyć z polskim hydraulikiem" - tytułuje popularny dziennik "Le Parisien". Nawiązuje w ten sposób do obaw Francuzów, związanych z napływem do ich kraju taniej siły roboczej ze wschodniej Europy. Ucieleśnieniem tych lęków stał się właśnie przysłowiowy "polski hydraulik".

Zobacz także
Komentarze (56)
"Le Figaro": Hollande schlebia Polsce, chce się przeciwstawić przywództwu Berlina
Zaloguj się
 • 24u

  Oceniono 109 razy 101

  Historycznie ujmujac,Francja nigdy nie spelniala swych obietnic wobec Polski.Pamietajac o tym,nalezy prowadzic swoja gre,gdyz polityka jest walka o kompromisy.

 • riva7

  Oceniono 98 razy 84

  "niemiecka ortodoksja" - czyli ze nalezy wydawac mniej wiecej tyle co sie zarabia ?
  to wole to od francuskiego i greckiego luzu ...

 • rabingoldblatt

  Oceniono 68 razy 58

  "Le Figaro": Hollande schlebia Polsce, chce się przeciwstawić przywództwu Berlina

  Ameryki nie odkryli:))) A teraz obowiązkiem Tuska i Komorowskiego by to mądrze rozegrać z profitami dla Polski bez jednoczesnego robienia sobie wrogów.

 • smok61

  Oceniono 43 razy 29

  Niemcy to powazny partner, Francuzi to ani partner ani powaga.
  Ale milo , że przyjechałeś przyjacielu, zapraszamy w czerwcu, będą winniczki :).

 • thegreatmongo

  Oceniono 29 razy 23

  Pieprzyc Francje z ich ochrona rolnikow....

  trzymajmy sie z Niemcami...

 • zenon444

  Oceniono 24 razy 20

  W praktyce to Wujek François przyjeżdża zarobić pieniądze, które dostaniemy od cioci Angie!

  obserwatorpolityczny.pl/wujek-francois-przyjezdza-zarobic-pieniadze-ktore-dostaniemy-od-cioci-angie/

 • majuufes

  Oceniono 24 razy 18

  "wsparł starania Polski o przystapienie do strefu euro"?????????????????????????????????????????
  A ja myslałem ,że zgodnie z układem z Maastricht , trzeba wyrazić taką chęć ,przystąpić do ERM2 czyli spełnić pięc konkretnych warunków , stopy długoterminowe, stabilności cen, kursu walutowego, warunki związane z PKB (dług publiczny i deficyt finansów publicznych) oraz zgodnośc prawa krajowego z niektórymi przpisami unijnymi + teraz dodatkowo przystąpić do unii bakowej i do traktatu fiskalnego i szlus. A tu jeszcze poparcie jest potrzebne??? Jakie poparcie???? Coś się zmieniło???? Francuzom się coś pomyliło czy dziennikarzowi????

 • piotr_999

  Oceniono 18 razy 14

  Rzadko kiedy zdarza się taka okazja że po drodze nam z Niemcami i możemy coś od nich utargować.

 • rothschild

  Oceniono 20 razy 12

  Żaby straciły swoją szansę aby siedzieć cicho !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje