Media w Niemczech: stosunki niemiecko-rosyjskie najgorsze od rozpadu ZSRR

17.11.2012 12:20
Angela Merkel i Władimir Putin

Angela Merkel i Władimir Putin (Fot. Yuri Kochetkov AP)

Angela Merkel wzięła w piątek w Moskwie udział w niemiecko-rosyjskich konsultacjach międzyrządowych. Zdaniem komentatorów niemieckiej prasy stosunki niemiecko-rosyjskie nie były tak złe od czasów rozpadu ZSRR.
Jak zauważa gazeta Münchner Merkur: "Kakofonia, towarzysząca wizycie Angeli Merkel u silnego człowieka Rosji Władimira Putina, jest sygnałem, którego nie sposób nie usłyszeć, że stosunki niemiecko-rosyjskie są obecnie najgorsze od chwili rozpadu Związku Sowieckiego. To także logiczne następstwo coraz bardziej autorytarnego kursu, jaki przybrała polityka obecnego szefa Kremla od jego powrotu na urząd prezydenta w maju, oraz wynik głębokiego rozczarowania Niemiec, które przez długie lata żyły złudzeniami, że mogą dopomóc Rosji w stopniowym przekształceniu jej w wolne państwo demokratyczne. Tymczasem jedynym skutkiem tych zabiegów okazało się pogłębienie się jednostronnej zależności energetycznej Niemiec od dostaw rosyjskiego gazu".

Zdaniem komentatora Märkische Oderzeitung: "Choć naiwnością byłoby wierzyć, że Putin weźmie sobie na serio do serca wciąż bardzo ostrożne i wyważone niemieckie upomnienia i głosy krytyczne na temat przestrzegania praw człowieka, to warto zastanowić się głębiej nad jego obawami przed utratą władzy. To one każą mu wciąż zaostrzać kurs i dlatego powinniśmy sprzyjać wszelkim przejawom wyemancypowania się rosyjskiego społeczeństwa, a mówiąc ściślej tych, którzy chcą poszerzać zakres swobód obywatelskich, nie bacząc na grożące im ryzyko. Najważniejsze byłoby tu złagodzenie przepisów wizowych, po to, aby jak najwięcej Rosjan mogło się przekonać osobiście, jak funkcjonuje społeczeństwo otwarte. Rosja długo domagała się zniesienia wiz, ale w tej chwili grozi nam niebezpieczeństwo, że Putin byłby bardzo rad, gdyby wizy pozostały, a jego kraj przekształcił się w oblężoną twierdzę, w której nie ma wolności słowa".

Reutlinger General-Anzeiger pisze: "Kto się spóźnia, tego karze życie - tak w roku 1989 miał powiedzieć Michaił Gorbaczow do Ericha Honcekera. Może nie aż tak jasno i wyraźnie, ale wystarczająco wyraźnie, aby wywarło to odpowiednie wrażenie, niemiecka kanclerz ostrzegła rosyjskiego prezydenta. Żaden kraj świata nie może sobie pozwolić na dłuższą metę sprzeciwiać się woli narodu, powiedziała Angela Merkel, nawiązując do swych osobistych doświadczeń wyniesionych z byłej NRD".

Myśl tę rozwija "Der neue Tag" z Weiden: "Kreml boi się swoich własnych obywateli i społeczeństwa cywilnego, czyli tych, którym nie wystarcza odgórnie sterowana demokracja á la Putin. Dlatego w Rosji organizuje się nagonki na nieposłusznych dziennikarzy, dlatego wytacza się procesy krytykom nowego reżimu, i dlatego uchwala się ustawę o zwalczaniu działalności agenturalnej prowadzonej jakoby przez wszystkie organizacje pozarządowe, otrzymujące dotacje z zagranicy. Angela Merkel powiedziała w Moskwie otwarcie, że to wszystko kłóci się z wizją nowoczesnej, otwartej na świat Rosji. Nie powiedziała natomiast, bo nie mogła, że Putin nie jest wcale rozwiązaniem tego problemu, tylko jego głównym elementem".

Kropkę nad "i" w tej sprawie stawia komentator Nürnberger Nachrichten: "Nawet sam Gerhard Schröder, osobisty przyjaciel Putina i partner biznesowy Rosji, miałby dziś opory przed nazwaniem obecnego władcy Kremla czystym jak łza demokratą. Od powrotu w maju na urząd prezydenta, Władimir Putin czyni bowiem wszystko, aby przeobrazić się w stuprocentowego despotę".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Zobacz także
Komentarze (76)
Zaloguj się
 • rypalski

  0

  to durna stara baba z tej Merkel ... niech ona sobie nie marzy ,ze pan plk Putin bedzie dmuchal takie stare truchlo ...

 • rypalski

  0

  w sieci chodza sluchy ,ze pani Merkel wierzy ,ze Wladimir Putin to prawdziwy mezczyzna w przeciwienstwie do ryzego Polaka, ktory sie przymila ale gdy dojdzie co do czego ... to mu nie staje ... otoz Wladimir to niedoscigniony wzor mezczyzny.
  Merkel przylatuje do Moskwy ... i marzy ,ze pan prezydent ja kiedys przeleci ... bo o to jej przeciez chodzi ale Wladimir powiedzial jej ostatnio ,ze woli przeleciec sie ze stadem dzikich gesi ... niz dmuchac stara babe ... i stad ta wscieklosc niemiecka.

 • szymek_50

  0

  Pewnie się jakoś dogadają, rura już jest, reszta to drobiazgi. Tak było również w historii.
  Szkoda, że z nami nikt nie chce poważnie rozmawiać .

 • teaforme

  Oceniono 2 razy 2

  Wscieklosc bandy kremlinskich karlow, skierowana jest dzis przede wszystkim na Niemcy, ze zroumialych wzgledow. Pamietacie jakie nadzieje moskale pokladali w rurze baltyckiej?..i co? Niemcy zinwestowali czesiowo w ta inwetycje, stac bylo ich na to, a biedna Muscovy?, tez sie rzucala i wykosztowala do granic tylko w nadzieji na przyszlosc. Dzis Niemcy najwiecej ze wszystkich krajow EU ograniczaja zakup gazu z Muscovy, rura rdzewieje, a za koszty utrzymywania suchej rury placa tylko moskale. Dzis widac, ze Niemcy zrobily moskali w przyslowiowego buraka, inwestycja to wielka klapa, i koszty jej prawdopodobnie nigdy sie nie zwroca. Czy rezim Muscovy zdecyduje sie na jej rozbior?...to rowniez sa koszty, choc duzo mniejsze niz utrzymywanie pustej rury. Ciekawe ze w stosunkach Polski i Niemiec licza sie dzis przede wszystkim czyste interesy, potrafilismy tego dokonac, dlaczego Niemcy nie potrafia juz tradycyjnie "dogadac" sie z moskalami?. odpowiedz znajdziecie miedzy innymi w powyzszym artykule. Wymiana handlowa Niemiec z 38.2 mln Polska jest 6 krotnie wyzsza niz Niemiec z okolo 136 mln Muscovy. .... ba! jest nawet wieksza z malutkimi Czechami! Muscovy chyba nie jest dzis atrakcyjnym partnerem do robienia interesow ze nawet dla Chin stanowi ona dopiero pozycje ponizej 20!

 • marko-vinci

  Oceniono 2 razy 0

  Na zdjęciu widać nabotoksowanego Putina obok normalnie na swój wiek wyglądającej Merkel. Żałosny widok niepogodzonego z przemijaniem faceta - a niby taki z niego samiec alfa, hmmm

 • doomsday

  Oceniono 2 razy -2

  W dzisiejszych nalotach na Gazę zabitych zostało 16 palerśtyńczyków, od wybuchu konfliktu w zeszłą środę, ofiar śmiertelnych jest 48 w tym dziecko 12 miesięczne - syn dziennikarza BBC i siedmioletnia dziewczynka. Jest 345 rannych w większości kobiety i dzieci . Żydzi podają o 3 ofiarach śmiertelnych po swojej stronie, nie podali jednak do tej pory żadnych szczegółów. Włoska gazeta podaje te informacje na pierwszej swojej stronie internetowej, gó... milczy:
  www.repubblica.it/esteri/2012/11/17/news/israele_gaza_quarto-giorno-46872040/?ref=HRER1-1
  Są tam linki do zdjęć i film z nalotów na Gazę.

 • marek-lipski

  Oceniono 3 razy 1

  Angie spotkala sie z Wladimirem
  aby podjac decyzje wzgledem wojny
  w Izraelu,aby uniknac problemow w EU.
  Cytowane media maja strach o tym
  informowac.Angie zna rosyjski.Ona
  nie potrzebuje tlumacza a Wladimir
  dla mediow jest "mily"gdyz plynnie
  mowi po niemiecku.Oni przemawiaja
  dla Europy......i USA.

 • nrozsklov

  Oceniono 2 razy -2

  w grecji na pluli i sie ta brazowa ku... wyladowala na putinie

 • teacher

  Oceniono 3 razy -1

  Patrzę na te wszystkie cytaty i tytuły i zastanawiam się, kto czyta te dziwne dzienniki, przecież poza serwisem Deutsche Welle, cała reszta to prasa prowincjonalna, nikogo to nie obchodzi, nikt tego nie czyta....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje