Tusk po rozmowie z Cameronem: "Potwierdziła się głęboka różnica stanowisk ws. budżetu UE"

16.11.2012 19:33
Premierzy David Cameron i Donald Tusk w Londynie

Premierzy David Cameron i Donald Tusk w Londynie (Fot. ADRIAN DENNIS AP)

Z inicjatywy strony brytyjskiej Donald Tusk rozmawiał dziś telefonicznie z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. ?Wymiana poglądów potwierdziła głęboką różnicę stanowisk przede wszystkim w kwestii wysokości budżetu UE" - podało CIR w komunikacie.
"W trakcie rozmowy strony zaprezentowały swoje stanowiska negocjacyjne i oczekiwania wobec nadchodzącej listopadowej Rady Europejskiej, która ma być w całości poświęcona budżetowi UE na lata 2014-2020" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Wielka Brytania grozi wetem do unijnego budżetu, domagając się większych cięć. Brytyjski premier David Cameron zapowiedział, że zawetuje go, jeśli nie będzie w interesie brytyjskiego podatnika.

Polska: Zmniejszyć cięcia i zwiększyć wydatki na politykę spójności

Negocjacje w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020 będą tematem szczytu UE 22 i 23 listopada w Brukseli. Polska stoi na stanowisku, że negocjacje nad propozycją szefa Rady Europejskiej ws. budżetu na lata 2014-2020 powinny iść w kierunku zmniejszenia cięć i większych wydatków na politykę spójności.

Propozycja budżetu przygotowana przez gabinet Van Rompuya zakłada cięcia w wysokości około 74,5 mld euro w stosunku do ubiegłorocznej propozycji KE (a nawet o 80 mld, jeśli uwzględni się cięcia w instrumentach pozabudżetowych, jak Europejski Fundusz Rozwoju przeznaczony na pomoc najbiedniejszym państwom trzecim).

Polska zgodnie z tą propozycją może liczyć na blisko 73,9 mld euro na politykę spójności, czyli mniej, niż proponowała KE, ale więcej, niż proponowała cypryjska prezydencja w poprzednim projekcie budżetu. Podczas dzisiejszej wizyty w Polsce prezydenta Francji François Hollande'a padła deklaracja, że oba kraje będą razem działać na rzecz zwiększenia środków na Wspólną Politykę Rolną i politykę spójności w nowym budżecie UE.

Zobacz także
Komentarze (118)
Tusk po rozmowie z Cameronem: "Potwierdziła się głęboka różnica stanowisk ws. budżetu UE"
Zaloguj się
 • fctheduck

  Oceniono 231 razy 153

  Nie przejmujcie się, Kaczyński wszystko załatwi. Przesłał już Cameronowi rozmówki angielsko-wolskie.

 • jamcijest44

  Oceniono 179 razy 133

  To jakieś nieporozumienie, na pewno szybko się wyjaśni. Przecież prezes już odpowiednio poinstruował tego tam Kamertona czy innego Kamaryla i uzyskał odeń zapewnienie, że kasa dla Polski będzie duża a nawet większa ("bez kozery powiem pińćset" - chyba taki był sens zapewnień prezesa po zapowiedzi uzyskania dla Polski 400 mld). Więc wystarczy tylko przypomnieć Angolowi jego obietnicę i słowo stanie się ciałem, czyż nie panie Błaszczak i Hofman?

 • as

  Oceniono 146 razy 106

  Oj tam, oj tam. Premier Kaczyński załatwiłby 500 baniek od jednego pierdnięcia!

 • rabingoldblatt

  Oceniono 128 razy 80

  Przecież Jarosław "Zawsze Dziewica i Wielki Zakonspirowany Opozycjonista"Kaczyński ostatnio ogłosił na konferencji że Cameron naszym przyjacielem jest:)))))

 • atp-pl

  Oceniono 109 razy 71

  Przeciez Gazeta doniosla ze Prezes juz rozmawial lub korespondowal z Cameronem. Moze dlatego Tusk nie ma juz o czym mowic bo Jarek juz wszystko zalatwil.

 • pawel0004

  Oceniono 73 razy 51

  Tusk czasami troszkę mówi niewyraźnie, może Cameron nie dosłyszał z jakiego jest kraju. Powinien był powiedzieć że jest od Kaczyńskiego, to kasa by się zgadzała :)

 • fakiba

  Oceniono 91 razy 45

  Kaczor mówił że załatwił z Cameronem pieniądze dla Polski obiecał mu że wszystkim będzie zabiera i tylko nie nam a prezesowi można wierzyć

 • szymek_50

  Oceniono 60 razy 28

  Jedynie prezes Jarosław Kaczyński potrafi Camerona skłonić do zmiany stosunku wobec Polski.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 32 razy 16

  Jedna prawicowa partia nie zgodziła się z drugą. W systemie politycznym czy amerykańskim, czy brytyjskim istnieją dwie możliwości -przynależność do prawicy albo do demokracji. Lewicy nie ma. A wiec rozmawiali dwaj mężowie stanu jak jeden z prawicy a jeden z socjalizmu. Wy nam dłużni pieniądze. Dawać bo się nam należą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje