Merkel strofuje Putina: Pamiętajcie, że krytyka wobec Rosji jest nie tylko destruktywna

16.11.2012 17:52
Angela Merkel i Władimir Putin

Angela Merkel i Władimir Putin (Fot. Yuri Kochetkov AP)

Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył dziś, jakoby w stosunkach jego kraju z Niemcami zapanowała "mroczna atmosfera". Niemiecka kanclerz Angela Merkel zaapelowała do Rosji, by nie uznawała krytyki pod swoim adresem wyłącznie za destruktywną.
Putin i Merkel mówili o tym na Kremlu na posiedzeniu plenarnym Dialogu Petersburskiego, czyli dorocznego spotkania przedstawicieli społeczeństw obywatelskich Niemiec i Rosji. Poprzedziło ono rozmowy przywódców dwóch państw w cztery oczy i 14. niemiecko-rosyjskie konsultacje międzyrządowe, którym Putin i Merkel przewodniczyli.

- Nie można charakteryzować atmosfery w naszych stosunkach jako mroczną. Dotyczy to tak spraw politycznych, jak i międzynarodowych. Zdarzają się różnice zdań i poszukujemy kompromisów. Jednak w żadnym wypadku nie jest to mroczna atmosfera - oświadczył prezydent Rosji.

"Ograniczenia demokracji? A czy pani kanclerz wie, że..."

Z kolei kanclerz Niemiec zauważyła, że krytyka, która w Unii Europejskiej rozlega się pod adresem Rosji, nie jest destruktywna. - Nie sądzę, że wszelką krytykę należy uznawać za destruktywną. Otwórzcie niemieckie gazety i poczytajcie, co tam piszą. Jeśli ja miałabym się za wszystko obrażać, to nie utrzymałabym się na stanowisku nawet trzy dni - powiedziała.

Merkel oświadczyła zarazem, że Niemcy - podobnie jak cała Unia Europejska - są zaniepokojone tym, że w Rosji uchwalane jest prawo ograniczające demokrację. Kanclerz przypomniała też o niedawnym skazaniu na dwa lata kolonii karnej członkiń punkrockowej grupy Pussy Riot za wykonanie w prawosławnej świątyni antyputinowskiego utworu.

- A czy pani kanclerz wie, że jedna z nich wcześniej wywiesiła kukłę Żyda i oświadczyła, że od takich ludzi trzeba się uwalniać? Była to publiczna akcja w jednym z największych centrów handlowych. Nie możemy popierać osób o antysemickich poglądach - odpowiedział Putin, nie precyzując, którą z członkiń Pussy Riot ma na myśli.

Pierwsza wizyta Merkel w Rosji od dwóch lat

Głównymi tematami piątkowych rozmów przywódców Rosji i Niemiec są problemy współpracy gospodarczej, w tym w sferze energetycznej, sytuacja w strefie euro oraz przyszłoroczne przewodnictwo Rosji w G20. Merkel i Putin dyskutują też o sprawach międzynarodowych, m.in. o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, sytuacji w Syrii, programie atomowym Iranu i o Afganistanie.

Niemiecka kanclerz zamierzała porozmawiać z rosyjskim prezydentem również o niepokojących Berlin zmianach w polityce wewnętrznej Rosji, w tym o przyjętych w ostatnich miesiącach ustawach ograniczających rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Przed wizytą obserwatorzy w obu krajach prognozowali, że w obliczu nasilającej się krytyki Niemiec pod adresem Kremla przebiegnie ona w najchłodniejszej od lat atmosferze. Zresztą skrócono ją już z początkowo planowanych dwóch dni do jednego, zmieniono jej miejsce - z Kazania na Moskwę - a jej termin ustalono dopiero na początku listopada.

Razem z Merkel do Moskwy przylecieli niemieccy ministrowie spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, finansów, gospodarki, zdrowia, środowiska, rolnictwa, kultury oraz wiceministrowie oświaty i transportu. Delegacji rządowej towarzyszą przedstawiciele niemieckich koncernów. Są to pierwsze niemiecko-rosyjskie konsultacje na najwyższym szczeblu po powrocie Putina na Kreml. Jednocześnie jest to pierwsza od dwóch lat wizyta Merkel w Rosji.

Zobacz także
Komentarze (104)
Merkel strofuje Putina: Pamiętajcie, że krytyka wobec Rosji jest nie tylko destruktywna
Zaloguj się
 • wydeusz

  Oceniono 92 razy 74

  Czy dozyjemy czasow, kiedy polski Prezydent (ew. Premier), w otoczeniu ministrow i biznesmenow bedzie przyjmowany z honorami na Kremilu? Czy polska pdyplomacja jest zdolna do tego doprowadzic?

 • zalmiputina

  Oceniono 96 razy 58

  cyt: "Razem z Merkel do Moskwy przylecieli niemieccy ministrowie spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, finansów, gospodarki, zdrowia, środowiska, rolnictwa, kultury oraz wiceministrowie oświaty i transportu. Delegacji rządowej towarzyszą przedstawiciele niemieckich koncernów", ....
  Lecieli razem? Czy oni zgłupieli? nie wyciągnęli wniosków z startu (z kiepskim lądowaniem...) Lecha?

 • pro-contra

  Oceniono 48 razy 36

  Nic dobrego dla Polski z tego spotkania nie będzie.
  Ze swoją kretyńską rusofobię, polscy "politycy" zrobili wszystko, aby kto inny na biznesie z Rosją zarobił.
  I to bajeczne, jak na polskie warunki, kwoty.

 • tuskopalikot

  Oceniono 59 razy 25

  Oj, żebyśmy mieli takiego Prezydenta jak Putin albo premiera jak Merkel... a tu...

  obserwatorpolityczny.pl/potrzebna-jest-rewolucyjna-zmiana-elit/

 • szymek_50

  Oceniono 21 razy 17

  Każdej krytyce destruktywnej i konstruktywnej towarzyszą uśmiechnięte od ucha do ucha zęby.

 • psiorgan

  Oceniono 28 razy 14

  wystraszyła Putina, to pewne:)

 • 1234qwerty

  Oceniono 22 razy 10

  To jest bucówa dla publiki a rozmowy o gospodarce i biznesie toczą się na innym terenie. To są dziesiątki miliardów baksów i praca dla niemcow i rosjan a przy okazji coś skapnie dla polskich zapie...czy (oby bo zdechniemy z glodu).Pomachajmy jeszcze troche szabelką a z tego napewno będzie praca i kasa. Byliśmy i jesteśmy matołami jakich świat nie widział. Jedni trzepią kasę a inni bawią się martyrologią. Po co żabojad przyjechał ano bo jest interes do zrobienia w pomrocznej a nie że nas lubią.

 • harbour5

  Oceniono 89 razy 9

  Relacje Niemiec i Rosji (ZSRR, Rosji carskiej) są zdumiewające. Najpierw Niemcy napadają, potem dostają w dupę, a potem znów zostają potęgą gospodarczą i znowu łaszą się do Rosji.
  To jest tak jak z patologicznym małżeństwem.
  Im częściej żona dostaje w pysk od męża tym częściej klęka przed nim i błaga bij mnie częściej i mocniej.
  Przecież Niemcy niedługo będą znów na kolanach przed ruskimi błagając - odkręć nam gaz Wańka-.
  Sprzedali ruskim swoje rurociągi to będą mieli przechlapane.
  Niby mądry Naród, ale durny jak kilo gwożdzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje