Merkel strofuje Putina: Pamiętajcie, że krytyka wobec Rosji jest nie tylko destruktywna

16.11.2012 17:52
Angela Merkel i Władimir Putin

Angela Merkel i Władimir Putin (Fot. Yuri Kochetkov AP)

Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył dziś, jakoby w stosunkach jego kraju z Niemcami zapanowała "mroczna atmosfera". Niemiecka kanclerz Angela Merkel zaapelowała do Rosji, by nie uznawała krytyki pod swoim adresem wyłącznie za destruktywną.
Putin i Merkel mówili o tym na Kremlu na posiedzeniu plenarnym Dialogu Petersburskiego, czyli dorocznego spotkania przedstawicieli społeczeństw obywatelskich Niemiec i Rosji. Poprzedziło ono rozmowy przywódców dwóch państw w cztery oczy i 14. niemiecko-rosyjskie konsultacje międzyrządowe, którym Putin i Merkel przewodniczyli.

- Nie można charakteryzować atmosfery w naszych stosunkach jako mroczną. Dotyczy to tak spraw politycznych, jak i międzynarodowych. Zdarzają się różnice zdań i poszukujemy kompromisów. Jednak w żadnym wypadku nie jest to mroczna atmosfera - oświadczył prezydent Rosji.

"Ograniczenia demokracji? A czy pani kanclerz wie, że..."

Z kolei kanclerz Niemiec zauważyła, że krytyka, która w Unii Europejskiej rozlega się pod adresem Rosji, nie jest destruktywna. - Nie sądzę, że wszelką krytykę należy uznawać za destruktywną. Otwórzcie niemieckie gazety i poczytajcie, co tam piszą. Jeśli ja miałabym się za wszystko obrażać, to nie utrzymałabym się na stanowisku nawet trzy dni - powiedziała.

Merkel oświadczyła zarazem, że Niemcy - podobnie jak cała Unia Europejska - są zaniepokojone tym, że w Rosji uchwalane jest prawo ograniczające demokrację. Kanclerz przypomniała też o niedawnym skazaniu na dwa lata kolonii karnej członkiń punkrockowej grupy Pussy Riot za wykonanie w prawosławnej świątyni antyputinowskiego utworu.

- A czy pani kanclerz wie, że jedna z nich wcześniej wywiesiła kukłę Żyda i oświadczyła, że od takich ludzi trzeba się uwalniać? Była to publiczna akcja w jednym z największych centrów handlowych. Nie możemy popierać osób o antysemickich poglądach - odpowiedział Putin, nie precyzując, którą z członkiń Pussy Riot ma na myśli.

Pierwsza wizyta Merkel w Rosji od dwóch lat

Głównymi tematami piątkowych rozmów przywódców Rosji i Niemiec są problemy współpracy gospodarczej, w tym w sferze energetycznej, sytuacja w strefie euro oraz przyszłoroczne przewodnictwo Rosji w G20. Merkel i Putin dyskutują też o sprawach międzynarodowych, m.in. o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, sytuacji w Syrii, programie atomowym Iranu i o Afganistanie.

Niemiecka kanclerz zamierzała porozmawiać z rosyjskim prezydentem również o niepokojących Berlin zmianach w polityce wewnętrznej Rosji, w tym o przyjętych w ostatnich miesiącach ustawach ograniczających rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Przed wizytą obserwatorzy w obu krajach prognozowali, że w obliczu nasilającej się krytyki Niemiec pod adresem Kremla przebiegnie ona w najchłodniejszej od lat atmosferze. Zresztą skrócono ją już z początkowo planowanych dwóch dni do jednego, zmieniono jej miejsce - z Kazania na Moskwę - a jej termin ustalono dopiero na początku listopada.

Razem z Merkel do Moskwy przylecieli niemieccy ministrowie spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, finansów, gospodarki, zdrowia, środowiska, rolnictwa, kultury oraz wiceministrowie oświaty i transportu. Delegacji rządowej towarzyszą przedstawiciele niemieckich koncernów. Są to pierwsze niemiecko-rosyjskie konsultacje na najwyższym szczeblu po powrocie Putina na Kreml. Jednocześnie jest to pierwsza od dwóch lat wizyta Merkel w Rosji.

Zobacz także
Komentarze (104)
Zaloguj się
 • zyks

  0

  Na tym zdjęciu faktycznie nie widać, żeby sobie pili z dzióbków. No i jak by to było możliwe: szefowa demokratycznego kraju w Europie (i to parę miesięcy przed wyborami) i pół azjatycki car Wszechriosji - gangster i opiekun gangsterów - Putin :))

 • zyks

  0

  "dorocznego spotkania przedstawicieli społeczeństw obywatelskich Niemiec i Rosji"... No, kupa śmichu,normalne drwiny...:))

 • arab-z-bajki

  0

  Niech Merkel spróbuje strofować Izrael a ... zobaczymy co a tego wyjdzie.

 • fragles102

  Oceniono 3 razy 1

  Tak dwa molochy zbrodnicze się droczą hehe

 • what_the_duck

  Oceniono 4 razy 0

  Przed tym ostrzegał Piłudski, przed takimi pitu pitu niemiecko rosyjskimi, bo dla nas nigdy nic dobrego z tego nie wyniknelo. Ale patriotyzm jest niemodny, oddajmy kraj od razu Rosji:)

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 1

  Niemiecka kanclerz zamierzała porozmawiać z rosyjskim prezydentem również o niepokojących Berlin zmianach w polityce wewnętrznej Rosji, w tym o przyjętych w ostatnich miesiącach ustawach ograniczających rozwój społeczeństwa obywatelskiego
  Nie wiecie o co idzie, prawda? Ten enigmatyczny styl ma na celu UKRYCIE że Federacja rosyjska przyjęła plik ustaw dotyczących szpiegostwa i zdrady narodowej wzorowanych na obowiązujących w USA. Między innymi rozszerzono obowiązki rejestracji organizacji pozarządowych finansowanych z zagranicy i zakres tajemnicy państwowej.
  Te ustawy już weszły w życie
  www.lenta.ru/news/2012/11/14/espionage/
  Wcześniej zostały przyjęte przez parlament (Dumę)
  lenta.ru/news/2012/10/23/secret/
  Podobna tematyka wiadomości w języku angielskim
  rt.com/politics/russia-putin-security-usaid-ngos-elections-402/
  Wg mojego rozeznania szczególną aktywność w tej sprawie przejawiał najważniejszy w Rosji po Putinie polityk Dimitr Rogozin.
  rt.com/politics/russian-chief-launches-movement-385/

 • fyrlok

  Oceniono 2 razy -2

  A czy pani kanclerz wie, że jedna z nich wcześniej wywiesiła kukłę Żyda i oświadczyła, że od takich ludzi trzeba się uwalniać? Była to publiczna akcja w jednym z największych centrów handlowych. Nie możemy popierać osób o antysemickich poglądach - odpowiedział Putin, nie precyzując, którą z członkiń Pussy Riot ma na myśli.
  ---------------------
  Putin bezczelnie SKLAMAL: to akurat byla akcja PRZECIW antysemityzmowi, co za... neostalinistyczny geobbels ! Dlaczego GW o tym nie pisze. Mozna powiedziec, ze byla to megawpadka Putina, ale sek w tym, ze praktycznie wszystkie masowe media w Rosji sa na sznurku Putina i tego i tak nie pokaza (kompletnie, rzetelnie) i nic nie wytlumacza.

 • fanuel1981

  Oceniono 1 raz 1

  ...A czy pani kanclerz wie, że jedna z nich wcześniej wywiesiła kukłę Żyda i oświadczyła, że od takich ludzi trzeba sie uwalniac .. król manipulacji..nie wiemy która nie wiemy kiedy ..tak naprawde pewnie nie byla to kukla zyda..a jesli byla chodzilo o zupelnie inny przekaz..(i jakie to ma znaczenie w kontekscie tego ze poszly do koloni karnej za protest polityczny) ale cóz ma powiedziec Pani kanclerz napietnowanego holokaustem kraju..:P z calym szacunkiem dla twojego narodu ale Władziu Burak z ciebie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje