Sejm odrzucił informację Gowina ws. sądów. "Do dymisji!"

16.11.2012 17:12
Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Sejm odrzucił dziś informację Jarosława Gowina ws. przygotowanej przez jego resort reorganizacji 79 sądów rejonowych. Odrzucenie informacji nie rodzi żadnych skutków prawnych, ale na pewno mocno osłabia pozycję ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska.
Za odrzuceniem informacji nt. motywów reorganizacji sądów głosowało 234 posłów, 197 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Przeciwko Gowinowi opowiedziało się w sumie pięć klubów sejmowych: PiS, Ruch Palikota, PSL, SLD i Solidarna Polska. Za jej przyjęciem był jedynie klub PO.

Przed głosowaniem Michał Kabaciński (RP) zaapelował, aby - w wypadku odrzucenia informacji - minister sprawiedliwości podał się do dymisji, ponieważ oznacza to, że jego planów nie popiera nawet koalicjant. Po głosowaniu na sali rozległy się okrzyki: "Do dymisji!".

Plany ministra wzbudziły też sprzeciw samorządów

Zgodnie z podpisanym w październiku przez Gowina rozporządzeniem, od 1 stycznia 2013 r. 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów ma zostać przekształconych w wydziały zamiejscowe sąsiednich większych sądów. Pomysł wywołał sprzeciw samorządowców z miejscowości, w których znajdują się sądy przeznaczone do zniesienia.

W informacji Gowin powtórzył po raz kolejny, że reorganizacja poprawi efektywność oraz strukturę organizacyjną tych sądów - wobec nierównomiernego ich obciążenia w skali kraju.

W końcu maja - w reakcji na zapowiedzi tych zmian - przy wsparciu m.in. PSL przygotowano obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych, który ma zablokować przygotowaną przez Gowina reorganizację. W zeszłym tygodniu Sejm zdecydował o skierowaniu tego projektu do dalszych prac w komisji sprawiedliwości.

Zobacz także
 • Jarosław Gowin Jak Gowin chce poskromić niebezpiecznych przestępców
 • Sławomir Sierakowski, redaktor naczelny ''Krytyki Politycznej'' i Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości Delegalizacja MW? Gowin: A zaskakująco opiniotwórcza Krytyka Polityczna apoteozuje Lenina
Komentarze (40)
Sejm odrzucił informację Gowina ws. sądów. "Do dymisji!"
Zaloguj się
 • cillian1

  Oceniono 127 razy 91

  Kolesie prawnicy - pokonali go. Jak każdego od 23 lat.
  Co gorsze - tysiące etatów, za przekładanie papierków z kąta w kąt - pozostaną!

  Ech.....

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 117 razy 87

  ministrze Gowin, porywasz się na lokalne sitwy chronione przez koalicjanta.

 • kula5211

  Oceniono 71 razy 61

  Ja bym się teraz zabrał za chłopów i ruszył sprawę KRUSu

 • androsak

  Oceniono 73 razy 61

  zlikwidować nie tylko sądy powiatowe, zlikwidować również powiaty. zbędna, kosztowna struktura .

 • andy_1

  Oceniono 53 razy 43

  No to se może z Ziobrą iść na piwo. Teraz 2:0 dla sitwy...

 • entymolog

  Oceniono 52 razy 30

  W tym kraju nawet rozsądna reorganizacja administracji sądowej jest okrzyczana, jako rzekoma "likwidacja" sądów. A jest to tylko odsunięcie PSL nominatów od koryta i oszczędność środków budżetowych. Brawo Gowin!

 • wiwi2662_beauty

  Oceniono 35 razy 13

  Nie dość że Gowin to jeszcze Jarosław......

 • szczypion

  Oceniono 20 razy 6

  "Za jej przyjęciem był jedynie klub PO"

  ludzie gdy się znajdą w (jakiejkolwiek) partii przestają samodzielnie mysleć

 • life.form

  Oceniono 46 razy 6

  Wszystko jedno, za co ten ministrant niesprawiedliwości poleci. Ważne, żeby poleciał. Na widok jego wiecznie skwaszonej geby robi mi się niedobrze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje