Sejm odrzucił informację Gowina ws. sądów. "Do dymisji!"

16.11.2012 17:12
Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Sejm odrzucił dziś informację Jarosława Gowina ws. przygotowanej przez jego resort reorganizacji 79 sądów rejonowych. Odrzucenie informacji nie rodzi żadnych skutków prawnych, ale na pewno mocno osłabia pozycję ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska.
Za odrzuceniem informacji nt. motywów reorganizacji sądów głosowało 234 posłów, 197 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Przeciwko Gowinowi opowiedziało się w sumie pięć klubów sejmowych: PiS, Ruch Palikota, PSL, SLD i Solidarna Polska. Za jej przyjęciem był jedynie klub PO.

Przed głosowaniem Michał Kabaciński (RP) zaapelował, aby - w wypadku odrzucenia informacji - minister sprawiedliwości podał się do dymisji, ponieważ oznacza to, że jego planów nie popiera nawet koalicjant. Po głosowaniu na sali rozległy się okrzyki: "Do dymisji!".

Plany ministra wzbudziły też sprzeciw samorządów

Zgodnie z podpisanym w październiku przez Gowina rozporządzeniem, od 1 stycznia 2013 r. 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów ma zostać przekształconych w wydziały zamiejscowe sąsiednich większych sądów. Pomysł wywołał sprzeciw samorządowców z miejscowości, w których znajdują się sądy przeznaczone do zniesienia.

W informacji Gowin powtórzył po raz kolejny, że reorganizacja poprawi efektywność oraz strukturę organizacyjną tych sądów - wobec nierównomiernego ich obciążenia w skali kraju.

W końcu maja - w reakcji na zapowiedzi tych zmian - przy wsparciu m.in. PSL przygotowano obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych, który ma zablokować przygotowaną przez Gowina reorganizację. W zeszłym tygodniu Sejm zdecydował o skierowaniu tego projektu do dalszych prac w komisji sprawiedliwości.

Zobacz także
Komentarze (40)
Zaloguj się
 • normalny1945

  0

  no i kolesie z PSL mogą udawac sprawiedliwosc i brac wysokie pensje prezesow na prowincji , kumpli trzeba bronic PSL tłumaczy że kraj zyskał by 2 miliony dla nich to jest tylko to jest jedna z wielu pozycji z ktorej rodziny PSL okradają nasz kraj jedynie Miler zrobił z nimi porządek usuwając ich z koalicji .

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 2

  "Pomysł wywołał sprzeciw samorządowców z miejscowości, w których znajdują się sądy przeznaczone do zniesienia."
  wygląda ze lokalni bonzowie boja się utraty wpływów na lokalnych sędziów i ich wyroki

 • moro01

  Oceniono 3 razy 1

  Do dymisji w pizdu z tuskami i resztą hołoty pełowskiej.

 • jantos51

  Oceniono 1 raz 1

  Przecież Pan Gowin jest wtyką kościoła katolickiego. Zawsze miał i ma poglądy akceptowane przez kościół.

 • alzg

  Oceniono 3 razy 3

  W moim mieście PO i Tusk zlikwidowali:
  PKP, szpital, posterunek policji, jednostkę wojskową, przedszkola, szkoły, wiele zakładów pracy, teraz czepili się sądów. Przybywa tylko kościołów i fotoradarów.

 • kula5211

  0

  "Do dymisji!" ----- ale Pawlak i jego KRUSowskie szuje

 • mwituszy

  Oceniono 2 razy 0

  Ludzie przestańcie patrzeć na koniec swojego nosa - dla wszystkich ta reforma jest dobra. Niech ktos poda chodź jeden sensowny powod dlaczego ta reforma jest zła.

  Ogolnie powinno byc tak ze Sąd powinien byc jeden na cała Polske i powinni byc administratorzy wojewódzcy ktorzy by rozdzielali sprawy po sądach względem zamieszkania uczestników ale też obłożenia sądów.
  Nie moze byc tak ze sąd w Wieliczce ma 100 spraw na 1 sedziego rocznie a sąd w Krakowie ma 1000 spraw na siedziego rocznie. Powinno to byc tak zoorganizowane aby bardziej efektywnie wykorzystac zasoby które w koncu opłacamy z naszych podatków.

 • istvan73

  Oceniono 1 raz 1

  Zlikwidować wszystko, niech nie będzie niczego, jak mawiał klasyk.

 • orgelbrant

  Oceniono 3 razy 1

  Gowin to łgarz lub idiota. Moze jedno i drugie???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje