Prokuratura: W drugim tupolewie też wykazano ślady materiałów wysokoenergetycznych

16.11.2012 13:32
Tu-154 M

Tu-154 M (Fot. Filip Klimaszewski / AG)

Urządzenia wskazujące na obecność materiałów wysokoenergetycznych reagowały w identyczny sposób przy badaniu wraku prezydenckiego tupolewa w Smoleńsku i drugiego samolotu Tu-154M - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa.
Prokuratura wojskowa podała, że w ostatnich dniach prokurator Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, biegli z Zakładu Fizykochemii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji oraz specjaliści z Centralnego Biura Śledczego przeprowadzili eksperyment "mający na celu sprawdzenie wskazań urządzeń wykorzystywanych w czynnościach przeprowadzonych w Smoleńsku".

- Do tego celu posłużył bliźniaczy do samolotu TU-154M nr 101 samolot o numerze 102, znajdujący się w Mińsku Mazowieckim - zaznaczył rzecznik prasowy NPW płk Zbigniew Rzepa. Jak dodał, "badaniom poddano różne elementy samolotu Tu-154M nr 102, w tym fotele załogi, pasy foteli załogi, pasy foteli pasażerów, salonkę".

- Uzyskane wyniki nie mogą być traktowane jako podstawa do wydania kategorycznej opinii o obecności materiałów wybuchowych lub wybuchu; są jedynie podstawą do dalszych specjalistycznych badań laboratoryjnych - zaznaczyła prokuratura.

Jeszcze w grudniu do Polski trafią próbki z tupolewa

- Finalizujemy uzgodnienia ze stroną rosyjską dotyczące sprowadzenia do Polski próbek z wraku Tu-154M; liczymy, że zostaną one przywiezione do kraju jeszcze w grudniu - podał rzecznik prasowy NPW płk Zbigniew Rzepa. - Planujemy, że zakończenie badań próbek nastąpi w ciągu kilku miesięcy - do pół roku - dodał.

Według prokuratury dopiero badania laboratoryjne zabezpieczonych próbek będą mogły być podstawą do twierdzenia o istnieniu bądź nieistnieniu śladów materiałów wybuchowych. Próbki te zostały zaplombowane i zabezpieczone; są obecnie w dyspozycji Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.

Jak trotyl wysadził "Rzeczpospolitą"

30 października dziennik "Rzeczpospolita" zamieścił na pierwszej stronie artykuł Cezarego Gmyza o tym, że na wraku prezydenckiego tupolewa znaleziono ślady materiałów wybuchowych - trotylu i nitrogliceryny. W kraju rozpętała się burza - prokuratura wojskowa zaprzeczyła doniesieniom na specjalnej konferencji, a PiS wraz z rodzinami smoleńskimi uznał to za dowód na zamach i zażądał dymisji rządu.

Od tekstu Gmyza po kilku godzinach odcięła się redakcja "Rz". Dziennikarz wraz z innymi osobami odpowiedzialnymi za tekst został wyrzucony z redakcji.

Prokuratura wojskowa na specjalnie zwołanej konferencji zaprzeczyła informacjom z tekstu Gmyza. Płk Ireneusz Szeląg powiedział, że podczas oględzin eksperci wykorzystywali spektrometry ruchowości jonów. - Są to urządzenia przeznaczone do przesiewowego badania pod kątem obecności związków chemicznych mogących stanowić materiały wysokoenergetyczne, w tym materiały wybuchowe - wyjaśnił.

Urządzenia tego typu rejestrują wszystkie cząstki mające podobną strukturę lub masę i mogą w taki sam sposób sygnalizować obecność materiałów wybuchowych, jak i np. pestycydów, rozpuszczalników czy niektórych kosmetyków. Sprzęt może też reagować na związki organiczne obecne w glebie.

Zobacz także
Komentarze (417)
Zaloguj się
 • i_chuj_ci_w_dupe_jarku

  Oceniono 1 raz 1

  a kij od szczoty twojemu Szmaciarewiczowi

 • sceptyq

  Oceniono 3 razy -3

  Jednak Gmyz miał rację z trotylem a lewacka gadzinówka twierdziła że nie ma.

 • grregu

  Oceniono 4 razy 4

  Podobno ładunek trotylu można odpalić telefonem. Np. do brata...

 • plumgazeta

  Oceniono 3 razy 1

  Польша обвинила в катастрофе Ту-154 под Смоленском своих пилотов

  29.07.11

 • sigizm

  Oceniono 2 razy 2

  nie zdziwiłbym się, gdyby podobne ślady znaleziono w mieszkaniach pisowców......

 • 2560a

  Oceniono 2 razy 2

  opary Red Bulla????

 • politol59

  Oceniono 2 razy 2

  I to przeczy całkowicie PISiarni i jej agitatorom.

 • stefanek-miau12

  Oceniono 2 razy 2

  Witam;
  PiSSdzielce, ta katastrofa jeszcze wam bokiem wyjdzie, coś czuje,że
  kurduplowaty oszołom znowu podcina gałąż na której siedzi, swój
  rząd załatwił w podobnie.

 • morozov_pavlik

  0

  I co z tego ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje