Prokuratura: W drugim tupolewie też wykazano ślady materiałów wysokoenergetycznych

16.11.2012 13:32
Tu-154 M

Tu-154 M (Fot. Filip Klimaszewski / AG)

Urządzenia wskazujące na obecność materiałów wysokoenergetycznych reagowały w identyczny sposób przy badaniu wraku prezydenckiego tupolewa w Smoleńsku i drugiego samolotu Tu-154M - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa.
Prokuratura wojskowa podała, że w ostatnich dniach prokurator Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, biegli z Zakładu Fizykochemii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji oraz specjaliści z Centralnego Biura Śledczego przeprowadzili eksperyment "mający na celu sprawdzenie wskazań urządzeń wykorzystywanych w czynnościach przeprowadzonych w Smoleńsku".

- Do tego celu posłużył bliźniaczy do samolotu TU-154M nr 101 samolot o numerze 102, znajdujący się w Mińsku Mazowieckim - zaznaczył rzecznik prasowy NPW płk Zbigniew Rzepa. Jak dodał, "badaniom poddano różne elementy samolotu Tu-154M nr 102, w tym fotele załogi, pasy foteli załogi, pasy foteli pasażerów, salonkę".

- Uzyskane wyniki nie mogą być traktowane jako podstawa do wydania kategorycznej opinii o obecności materiałów wybuchowych lub wybuchu; są jedynie podstawą do dalszych specjalistycznych badań laboratoryjnych - zaznaczyła prokuratura.

Jeszcze w grudniu do Polski trafią próbki z tupolewa

- Finalizujemy uzgodnienia ze stroną rosyjską dotyczące sprowadzenia do Polski próbek z wraku Tu-154M; liczymy, że zostaną one przywiezione do kraju jeszcze w grudniu - podał rzecznik prasowy NPW płk Zbigniew Rzepa. - Planujemy, że zakończenie badań próbek nastąpi w ciągu kilku miesięcy - do pół roku - dodał.

Według prokuratury dopiero badania laboratoryjne zabezpieczonych próbek będą mogły być podstawą do twierdzenia o istnieniu bądź nieistnieniu śladów materiałów wybuchowych. Próbki te zostały zaplombowane i zabezpieczone; są obecnie w dyspozycji Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.

Jak trotyl wysadził "Rzeczpospolitą"

30 października dziennik "Rzeczpospolita" zamieścił na pierwszej stronie artykuł Cezarego Gmyza o tym, że na wraku prezydenckiego tupolewa znaleziono ślady materiałów wybuchowych - trotylu i nitrogliceryny. W kraju rozpętała się burza - prokuratura wojskowa zaprzeczyła doniesieniom na specjalnej konferencji, a PiS wraz z rodzinami smoleńskimi uznał to za dowód na zamach i zażądał dymisji rządu.

Od tekstu Gmyza po kilku godzinach odcięła się redakcja "Rz". Dziennikarz wraz z innymi osobami odpowiedzialnymi za tekst został wyrzucony z redakcji.

Prokuratura wojskowa na specjalnie zwołanej konferencji zaprzeczyła informacjom z tekstu Gmyza. Płk Ireneusz Szeląg powiedział, że podczas oględzin eksperci wykorzystywali spektrometry ruchowości jonów. - Są to urządzenia przeznaczone do przesiewowego badania pod kątem obecności związków chemicznych mogących stanowić materiały wysokoenergetyczne, w tym materiały wybuchowe - wyjaśnił.

Urządzenia tego typu rejestrują wszystkie cząstki mające podobną strukturę lub masę i mogą w taki sam sposób sygnalizować obecność materiałów wybuchowych, jak i np. pestycydów, rozpuszczalników czy niektórych kosmetyków. Sprzęt może też reagować na związki organiczne obecne w glebie.

Zobacz także
Komentarze (417)
Prokuratura: W drugim tupolewie też wykazano ślady materiałów wysokoenergetycznych
Zaloguj się
 • no4nwo

  Oceniono 413 razy 383

  To świadczy tylko o jednym:

  NA POKŁADZIE DRUGIEGO TUPOLEWA TEŻ JEST TROTYL I NITROGLICERYNA !!!

  Szukaj, antek, szukaj!

 • opiniodawca

  Oceniono 311 razy 299

  ... czyli chodzi tu o zakrojony na wielka skale sabotaz obejmujacy juz wszystkie samoloty, ktorymi mogl poleciec prezydent! :-)

  opiniodawca.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 283 razy 263

  czyli siły nieczyste zabezbieczyły sie na każdą ewentualność:))))))

 • kapitan_marchewa

  Oceniono 194 razy 176

  Proponuję sprawdzić również tego betonowego Tupolewa w sanktuarium w Kałkowie.
  Jest duża szansa, że tam też są materiały wysokoenergetyczne.
  Antoni zostanie wtedy szefem trzech komisji śledczych jednocześnie..

 • seyeasy

  Oceniono 162 razy 134

  Gdyby zbadać Dreamliner ta też byłyby materiały wysokoenergetyczne bo jest cały z kompozytów i tyle.Dość już tych bajek pisanych przez pis!!!!

 • jmarek26

  Oceniono 42 razy 36

  należy wszcząć śledztwo z kim handlował bronią i amunicją śp. Lech Kaczyński

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje