Merkel wzywa Hamas do zaprzestania ostrzału. Wlk. Brytania ostrzega Izrael

16.11.2012 13:32
Izraelskie czołgi w pobliżu granicy ze Strefą Gazy

Izraelskie czołgi w pobliżu granicy ze Strefą Gazy (Fot. RONEN ZVULUN REUTERS)

- Niemiecka kanclerz wzywa palestyński Hamas, by natychmiast zaprzestał ataków rakietowych na Izrael - poinformował rzecznik niemieckiego rządu Georg Streiter. Z kolei Wielka Brytania ostrzega przed ofensywą izraelskich sił lądowych przeciwko radykalnym ugrupowaniom palestyńskim w Strefie Gazy.
- Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla ataków rakietowych na Izrael, które przysparzają ludności cywilnej ogromnych cierpień - powiedział rzecznik niemieckiego rządu Georg Streiter. Dodał, że Izrael "ma prawo i obowiązek chronić swoich obywateli w odpowiedni sposób".

Niemiecki rząd zaapelował też do Egiptu, aby kraj ten wpłynął na Hamas i skłonił palestyńską organizację do umiarkowania i rezygnacji z przemocy.

"Egipt nie zostawi Gazy na pastwę losu"

Jednak prezydent Egiptu Mohamed Mursi jasno deklaruje swoje poparcie dla Strefy Gazy, a ataki Izraela nazywa "zamachami przeciw ludzkości". - Dzisiejszy Egipt to nie jest ten sam kraj co wczoraj, dziś Arabowie są kim innym niż wczoraj - mówił prezydent. W piątek premier Egiptu Hisham Kandil odwiedza Strefę Gazy.

Z kolei brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague ostrzega Izrael przed ofensywą izraelskich sił lądowych przeciwko radykalnym ugrupowaniom palestyńskim w Strefie Gazy.

"Hamas jest odpowiedzialny za przemoc"

- Rząd Izraela musi sobie uświadomić, że takie działania w przeszłości spowodowały ogromną utratę poparcia i sympatii (dla Izraela) na całym świecie - powiedział Hague w Londynie. Hague i premier David Cameron widzą w Hamasie główną siłę odpowiedzialną za eskalację przemocy.

- Coraz intensywniejszy ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy w kierunku Izraela jest nie do zaakceptowania - powiedział rzecznik brytyjskiego premiera.

Cameron przeprowadził w czwartek wieczorem rozmowę telefoniczną na temat sytuacji w regionie z szefem izraelskiego rządu Benjaminem Netanjahu. W piątek ma rozmawiać z prezydentem Egiptu Muhammedem Mursim.

W Tel Awiwie alarm lotniczy

Eskalacja napięcia i fala wzajemnych ataków między Izraelem a Strefą Gazy nastąpiła w konsekwencji zabicia przez izraelskie siły lotnicze w zeszłym tygodniu jednego z dowódców wojskowych rządzącego Strefą Gazy radykalnego Hamasu.

Obecnie Palestyńczycy przeprowadzają ataki rakietowe na terytorium Izraela, w Tel Awiwie ogłoszono w czwartek alarm lotniczy. W piątek doszło do próby ostrzału rakietowego miasta, rakiety spadły do morza. Z kolei Izrael atakuje Strefę Gazy z morza i powietrza.

Bilans ofiar śmiertelnych obecnej fazy konfliktu to 19 Palestyńczyków, w tym dzieci, i 3 Izraelczyków.

Zobacz także

Najnowsze informacje