Młody, zdrowy z kartą parkingową inwalidy? To będzie kosztować nawet 5 tys. zł

16.11.2012 13:26
Samochody parkują na miejscach dla niepełnosprawnych

Samochody parkują na miejscach dla niepełnosprawnych (Fot. Sebastian Adamus / AG)

Posłowie chcą wyeliminować zjawisko nadużywania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych przez osoby zdrowe. Projekt zmian w Kodeksie drogowym - który trafia właśnie pod obrady Sejmu - zakłada m.in. wprowadzenie specjalnych zabezpieczeń kart. - Nadużycia budzą irytację - mówi poseł PO Sławomir Piechota - szczególnie gdy z luksusowego auta wysiada młody, zdrowy człowiek i nonszalancko wrzuca taką kartę za szybę.
W całej Unii Europejskiej funkcjonuje tzw. europejska karta parkingowa, która ma umożliwiać osobom niepełnosprawnym parkowanie swoich pojazdów w miarę blisko miejsc, do których chcą dotrzeć. W Polsce taka karta funkcjonuje od 10 lat. - Rośnie jednak liczba przypadków nadużywania tych kart - mówi poseł Sławomir Piechota. - Są one używane nie przez osoby niepełnosprawne, ale przez osoby im bliskie. Coraz częściej także wyłapywane są przypadki używania karty wystawionej na osobę już nieżyjącą - mówi.

Karta powinna służyć tylko niepełnosprawnemu

Dlatego posłowie z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny przeanalizowali sytuację i sprawdzili, na ile można zabezpieczyć korzystania z tych kart. Okazało się, że istnieją sposoby, by karta służyła rzeczywiście i tylko osobie niepełnosprawnej. - Po pierwsze chcemy wprowadzić jednolity wzór takiej karty, która będzie drukowana centralnie i rozsyłana do powiatów i starostw, gdzie karta jest wydawana - wyjaśnia poseł Platformy Obywatelskiej. - Dziś każde starostwo czy powiat drukuje karty we własnym zakresie, w związku z tym one niby są podobne, ale tak naprawdę trochę się między sobą różnią. A to z kolei prowadzi do sytuacji, gdy używanie ich w całej Polsce powoduje, że nie zawsze policja i straż miejska mają pewność, czy to jest prawdziwa, czy podrobiona karta - mówi Piechota.

Kody kreskowe i hologramy

Centralne drukowanie kart to jednak nie wszystko. Posłowie w swych pomysłach idą dalej. - Chcemy wprowadzić na te karty zabezpieczenia elektroniczne i nad tym przede wszystkim w tej chwili pracują informatycy, by w sposób łatwy, nawet przez szybę dało się sprawdzić, czy karta jest prawdziwa, a zwłaszcza czy użytkownik danej karty żyje - wyjaśnia Sławomir Piechota. - Jest więc pomysł na wprowadzenie kodu trochę podobnego do kodu kreskowego, tylko opartego o inny system, ale łatwy do odczytu przez osobę posiadającą odpowiednie oprogramowanie - dodaje.

Karty miałyby także zostać opatrzone specjalnymi hologramami czy też innymi wzorami, trudnymi do wydrukowania na zwykłej drukarce.

- Chcemy też, żeby karty były wydawane na czas określony, a nie jak jest to dziś, bezterminowo - kontynuuje poseł Platformy Obywatelskiej. - To też będzie jakaś forma weryfikacji, czy dana osoba nadal potrzebuje tej karty. Chcemy, by to był okres 5 lat - wyjaśnia.

Oczywiście, trudno oczekiwać, by proponowane pomysły raz na zawsze wyeliminowały zjawiska nadużyć. - Nigdy nie da się wprowadzić takiego systemu, ale mamy nadzieję, że nasze zmiany choć trochę to ograniczą - mówi poseł Piechota.

Bezprawne używanie karty jako wykroczenie

W Kodeksie drogowym mają się także pojawić nowe, bardziej restrykcyjne sankcje dla zdrowych użytkowników kart dla osób niepełnosprawnych. - Rzeczywiście, wprowadzamy nową kategorię wykroczenia, czyli używanie karty bez uprawnień. Nie będzie to już, tak jak jest dziś, obciążone tylko mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Ale, tak jak w przypadku typowych wykroczeń, górny limit kary wyniesie nawet 5 tysięcy złotych - mówi poseł PO.

W Polsce do tej pory wydano około 650 tysięcy kart uprawniających do korzystania ze specjalnych miejsc dla osób niepełnosprawnych.

Zobacz także
Komentarze (83)
Zaloguj się
 • 3.praktyk

  0

  Nareszcie !!!!!!-od kilku lat korzystam z karty parkingowej, najczęściej nie przestrzegają zakazu park. osoby młode, często z gmin i wiosek obojga płci,"karki" i tym podobne szumowiny. Często widzę młodych rodziców z dzieckiem-oni też nie "tolerują" miejsc dla inwalidy.

 • nie-pelnosprawni.pl

  0

  ####### #########
  ######
  Tekst w "Polityce" IMPELIUM - jak wyłudzano (kradziono) orzeczenia o niepełnosprawności.

  Korzyści finansowe z takiego złodziejskiego procederu czerpie Piotr Pawłowski Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji KRS 0000 102 130 / Fundacji Integracja KRS 0000 144 578 (ten co występuje w Polsat news)

  Prawdziwi Niepełnosprawni

  #######
  #########

 • nie-pelnosprawni.pl

  0

  ####### #########
  ######
  Tekst w "Polityce" IMPELIUM - jak wyłudzano (kradziono) orzeczenia o niepełnosprawności.

  Korzyści finansowe z takiego złodziejskiego procederu czerpie Piotr Pawłowski Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji KRS 0000 102 130 / Fundacji Integracja KRS 0000 144 578 (ten co występuje w Polsat news)

  nie-pelnosprawni.pl
  Prawdziwi Niepełnosprawni

  #######
  #########

 • zyks

  0

  Bzdury, też sobie problem znaleźli do debat. Pewnie nigdy nie mieli w ręku karty do inwalidzxkiego parkowania: zdjęcie uprawnionego, nr. rej. pojazdu... Pewnie posły-osły są chore z zazdrości, że nie ma miejsc do parkowania tylko dla posłów. Proponuję konkurs na znak parkingowy "tylko dla posłów".

 • miko_x

  0

  Edukować, edukować i jeszcze raz... a jak nie to "karny kutas" na taki samochód, który w ogóle naklejki nie ma i to za przyzwoleniem organów ścigania, a jak ma naklejkę to MUSI być zarejestrowany na osobę niepełnosprawną albo służyć do jej przewozu (busy itp). Jak nie to "karna naklejka" z super klejem i się ludziom odechce...
  Po co zmieniać prawo skoro tutaj występuje ewidentny brak edukacji?

 • iremus

  0

  Od wielu miesięcy w Katowicach, Aleja Rożdzieńskiego 88 na miejscu dla inwalidy parkuje samochód terenowy z Sosnowca nr rej SO 4030H z napisami "Pogotowie Morskie" (od czasu gdy Sosnowiec uzyskał dostęp do Bałtyku posiada własne pogotowie morskie). Zgłoszenia do straży miejskiej nic nie przyniosły bo to teren spółdzielni.

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  ...Posłowie chcą wyeliminować zjawisko nadużywania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych przez osoby zdrowe.....Czy oni mają świadomość że 98% miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parkingach hipermarketów i osiedlach spółdzielni mieszkaniowych gdzie policja może co najwyżej naskoczyć tym co łamią przepisy. Trwa radosne tworzenie martwego prawa. A może należałoby stworzyć więcej miejsc parkingowych dla inwalidów?

 • zbycholj23

  0

  A kiedy szanowni posłowie wezmą się do pracy w celu zwalczania zjawiska nadużywania immunitetów parlamentarnych i prawniczych?

 • ciuli

  0

  Powinno tak być, że opiekun osoby niepełnosprawnej może korzystać z karty tej osoby również, jeżeli sam dla załatwia jakąś sprawę (zakupy, kupno leków, wizyta w jej imieniu z jej upoważnieniem w urzędzie, odbiór wyników badań itd/itp). To byłoby ludzkie podejście. Przecież nie wszyscy są oszustami, czy taka matka niepełnosprawnego dziecka jest oszustem? Dlaczego nie może skorzystać z karty, żeby szybko wykupić lek czy załatwić inną sprawę i zwolnić sąsiadkę z doglądania swojego dziecka?)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje