Hollande z Komorowskim: Będziemy wspólnie bronić budżetu UE

16.11.2012 12:31
Prezydencki Francji i Polski

Prezydencki Francji i Polski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Będziemy działać wspólnie z Polską na rzecz budżetu unijnego na lata 2014-2020 - zadeklarował francuski prezydent Francois Hollande podczas konferencji z Bronisławem Komorowskim.
- Dla Europy bardzo ważne jest, aby podjąć dobre decyzje w sprawie budżetu UE. Francja i Polska wspólnie muszą te decyzje przygotować, będziemy wspólnie działać w sprawie budżetu, ponieważ nie chcę przeciwstawiać sobie wspólnej polityki rolnej - która jest częścią naszej historii - i polityki spójności, do której Polska jest bardzo przywiązana - powiedział Hollande.

Jak dodał, Polska i Francja będą wspólnie bronić "takiej samej koncepcji budżetu unijnego" - wspólnej polityki rolnej i polityki spójności.

Hollande mówił, że - jeśli chodzi o przyszłość strefy euro - nie chce przeciw sobie stawiać krajów, które są członkami strefy euro, w tym Francji i tych krajów, które chciałyby przystąpić do strefy euro, w szczególności Polski.

- Chciałbym, by doszło do pogłębienia unii gospodarczej i walutowej, i w procesie tego pogłębienia ważne dla mnie będzie to, aby Polska i inne kraje, które mają podobną wizję przyszłości, ze strefą euro mogły być bezpośrednio włączone w decyzje, które będą ich dotyczyć i które już ich dotyczą - powiedział.

"Odnowienie starej, dobrej przyjaźni polsko-francuskiej"

Komorowski z kolei zapewniał, że "nowy początek, który jest związany z osobą nowego prezydenta Francji, będzie odnowieniem starej, dobrej przyjaźni i współpracy polsko-francuskiej".

- Chodzi o to, by pewien nowy początek, który jest związany z osobą nowego prezydenta Francji, był odnowieniem starej dobrej sprawdzonej przez historię przyjaźni i współpracy polsko-francuskiej - podkreślił polski prezydent

Komorowski wyraził satysfakcję, że gości prezydenta Francji "w tak trudnym i odpowiedzialnym momencie, jakim jest dyskusja o budżecie UE" na lata 2014-2020 i w momencie dyskusji "o przyszłym kształcie ustroju UE i losach strefy euro".

- Ta dobra rozmowa z marca, jeszcze sprzed wyborów prezydenckich, później spotkanie nasze w czasie szczytu ONZ w Nowym Jorku przynoszą już dobre efekty w postaci rysującej się współpracy w obszarze obronności, jak i w obszarach, które chcemy ożywić - powiedział prezydent Komorowski.

Dyskusja wokół budżetu UE

Francja odrzuca propozycję przedstawioną przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, argumentując, że zaproponowane limity na politykę rolną są nie do zaakceptowania. Francja - deklarują jednak jej władze - jest gotowa dążyć do porozumienia w czasie przyszłotygodniowego szczytu poświęconego budżetowi. Polska stoi na stanowisku, że negocjacje nad tą propozycją powinny iść w kierunku zmniejszenia cięć i większych wydatków na politykę spójności.

Nowa propozycja wieloletniego budżetu UE szefa Rady Europejskiej zakłada cięcia w wysokości około 75 mld euro w stosunku do ubiegłorocznej propozycji KE (która opiewała na około biliona euro), w tym 29,5 mld dotyczy funduszy spójności i 25,5 mld dopłat w rolnictwie i rybołówstwie.

Komentarze (35)
Zaloguj się
 • power_mac

  Oceniono 1 raz 1

  Francois Hollande: to tu mieszkał Prezydent rezydencie?

 • blackrabbit83

  0

  Niemiecki "welt" dawno nie pisał tak cynicznego artykułu na temat Polski jak ten o nowym rozdziale kontaktów polsko-francuskich. Wszak naszym "przyjacielom" zza Odry nie pasuje m.in. to że Polska ma czelność budować elektrownię atomową, a przecież mogłaby w 2020 zapłacić karę za emisję CO2 do atmosfery lub kupić energię od tysiącletniej rzeszy... A nawet ten głupi "dreamliner" jest solą w oku, gdyż Polska jest JEDYNYM krajem w Europie, który zakupił tak nowoczesny samolot pasażerski... Ja ja dumme Polacken sollen nur Kartoffeln sammeln!!! I to jest poliytka niemiecka.... od 1000lat, ktoś zdzwiony??

 • chango

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli będzie wspólne żarcie, chlanie i pustosłowie.

 • logiczny1

  Oceniono 1 raz -1

  Komorowski będzie bronić budżetu UE:
  - dwa razy szybciej będzie czyścił żyrandole,
  - w celu ograniczenia efektu cieplarnianego nie będzie bździeć po bigosie
  - wystąpi z orędziem do narodu, żeby dbać o budżet UE i nie zostawiać zapalonego światła
  - zaprezentuje wiązankę jeszcze głupszych żarcików niż ostatnio
  - beknie, żeby pokazać zadowolenie z osiągniętego kompromisu....

 • gonzo132

  0

  << Anglicy nie będą mieli wyjścia będą musieli albo nas poprzeć albo nie>>

  Nie mam wyjścia - muszę się z Tobą zgodzić albo nie.

 • robban

  0

  Ja to nie wyciągam z tego sojuszu absolutnie żadnych wniosków. Nie czarujmy się. Jest bardzo chwilowa koalicja ze względu na wspólny interes - wydojenie z EU jak najwięcej pieniędzy. Francja przecież leży i zawsze leżała na plusie. Polska też dostaje dużo. Francja jest mistrzem w dojeniu EU i pozytywnie, że Polska się zapisała na naukę. Z drugiej strony wcale nie dziwi, że kraje co leżą na minusie nie chcą dłużej fundować Francuzom (tym może w szczególności) i innym „biorcom” dobrobytu.

 • zdanowicz

  Oceniono 1 raz 1

  Wczoraj było więcej NEWS'ów z powodu samolotu niż dzisiaj z przyjazdu Prezydenta Francji. Dziennikarze decydują jakie sprawy są dla nas ważne. O tempora o mores.

 • plumgazeta

  0

  Co łączy tych Panów?

 • dziadekjam

  Oceniono 11 razy 7

  Oby Francja nie pomogła Polsce jak w 1939 roku, wszak to sojusznik wierny jak Mesalina Klaudiuszowi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje