Hollande z Komorowskim: Będziemy wspólnie bronić budżetu UE

16.11.2012 12:31
Prezydencki Francji i Polski

Prezydencki Francji i Polski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Będziemy działać wspólnie z Polską na rzecz budżetu unijnego na lata 2014-2020 - zadeklarował francuski prezydent Francois Hollande podczas konferencji z Bronisławem Komorowskim.
- Dla Europy bardzo ważne jest, aby podjąć dobre decyzje w sprawie budżetu UE. Francja i Polska wspólnie muszą te decyzje przygotować, będziemy wspólnie działać w sprawie budżetu, ponieważ nie chcę przeciwstawiać sobie wspólnej polityki rolnej - która jest częścią naszej historii - i polityki spójności, do której Polska jest bardzo przywiązana - powiedział Hollande.

Jak dodał, Polska i Francja będą wspólnie bronić "takiej samej koncepcji budżetu unijnego" - wspólnej polityki rolnej i polityki spójności.

Hollande mówił, że - jeśli chodzi o przyszłość strefy euro - nie chce przeciw sobie stawiać krajów, które są członkami strefy euro, w tym Francji i tych krajów, które chciałyby przystąpić do strefy euro, w szczególności Polski.

- Chciałbym, by doszło do pogłębienia unii gospodarczej i walutowej, i w procesie tego pogłębienia ważne dla mnie będzie to, aby Polska i inne kraje, które mają podobną wizję przyszłości, ze strefą euro mogły być bezpośrednio włączone w decyzje, które będą ich dotyczyć i które już ich dotyczą - powiedział.

"Odnowienie starej, dobrej przyjaźni polsko-francuskiej"

Komorowski z kolei zapewniał, że "nowy początek, który jest związany z osobą nowego prezydenta Francji, będzie odnowieniem starej, dobrej przyjaźni i współpracy polsko-francuskiej".

- Chodzi o to, by pewien nowy początek, który jest związany z osobą nowego prezydenta Francji, był odnowieniem starej dobrej sprawdzonej przez historię przyjaźni i współpracy polsko-francuskiej - podkreślił polski prezydent

Komorowski wyraził satysfakcję, że gości prezydenta Francji "w tak trudnym i odpowiedzialnym momencie, jakim jest dyskusja o budżecie UE" na lata 2014-2020 i w momencie dyskusji "o przyszłym kształcie ustroju UE i losach strefy euro".

- Ta dobra rozmowa z marca, jeszcze sprzed wyborów prezydenckich, później spotkanie nasze w czasie szczytu ONZ w Nowym Jorku przynoszą już dobre efekty w postaci rysującej się współpracy w obszarze obronności, jak i w obszarach, które chcemy ożywić - powiedział prezydent Komorowski.

Dyskusja wokół budżetu UE

Francja odrzuca propozycję przedstawioną przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, argumentując, że zaproponowane limity na politykę rolną są nie do zaakceptowania. Francja - deklarują jednak jej władze - jest gotowa dążyć do porozumienia w czasie przyszłotygodniowego szczytu poświęconego budżetowi. Polska stoi na stanowisku, że negocjacje nad tą propozycją powinny iść w kierunku zmniejszenia cięć i większych wydatków na politykę spójności.

Nowa propozycja wieloletniego budżetu UE szefa Rady Europejskiej zakłada cięcia w wysokości około 75 mld euro w stosunku do ubiegłorocznej propozycji KE (która opiewała na około biliona euro), w tym 29,5 mld dotyczy funduszy spójności i 25,5 mld dopłat w rolnictwie i rybołówstwie.

Komentarze (35)
Hollande z Komorowskim: Będziemy wspólnie bronić budżetu UE
Zaloguj się
 • t.levy

  Oceniono 83 razy 69

  Wszyscy tak jadą strasznie po Polskim rządzie prezydencie itd . ale okazuje się, że Polska zaczyna być dostrzegana przez Niemcy i Francję, Anglicy nie będą mieli wyjścia będą musieli albo nas poprzeć albo nie. Przez wiele lat Polska była w cieniu ale patrząc historycznie Polska zawsze należała do dużych państw Europy, które decydowały o jej kształcie i gdyby nie to, że w tej właśnie Polsce znalazło się wielu Polaków, którzy nie chcieli takiej Polski skończyliśmy na rozbiorach. Teraz mamy wielka szansę dołączyć do czołówki Europejskiej - Anglii, Francji i Niemiec To te kraje zawsze nadawały impet gospodarczy Europie, nie Włochy, nie Grecja czy Hiszpania, ale właśnie Francja, Niemcy, Anglia i Polska. Polska kiedyś była potęga militarną i gospodarczą i takie miejsce jej się należy w Europie, ponieważ jesteśmy narodem pracowitym i mądrym, którego czasem emocje ponoszą na manowce. Więc w końcu wyciągnijmy lekcję z tej naszej historii i przestańmy się emocjonować, a użyjmy rozumu tak, by nasz kraj był tym czym chcemy by był w Europie i na Świecie.

 • junk92508

  Oceniono 27 razy 25

  "Francja odrzuca propozycję przedstawioną przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, argumentując, że zaproponowane limity na politykę rolną są nie do zaakceptowania."

  I to jedno zdanie tłumaczy po co ta wizyta i dlaczego nagle sobie przypomnieli o Polsce...

 • art-100

  Oceniono 40 razy 22

  Przyjechał, po polskie obywatelstwo żeby nie płacić 75% podatku u siebie ;)

 • pogromca_gamonia

  Oceniono 36 razy 18

  A kurduplowi i jego nienawistnym przydupasom az gula wychodzi....

 • fuchsgs

  Oceniono 26 razy 8

  Do sojuszników to mamy pecha francja,anglia już nam pomagali !!!dziękujemy prawdziwy sojusznik to Niemcy czy to się komu podoba czy nie oczywiście nie za frico.

 • dziadekjam

  Oceniono 11 razy 7

  Oby Francja nie pomogła Polsce jak w 1939 roku, wszak to sojusznik wierny jak Mesalina Klaudiuszowi...

 • dyfly

  Oceniono 31 razy 7

  Francji chyba już bliżej do Ligii Arabskiej niż Unii Europejskiej.

 • drattewka

  Oceniono 45 razy 7

  Matko...ileż tego pustosłowia mogą klepać te pajace u władzy. Ileż już było tego "pogłębiania" w historii. Wszyscy chcą coś pogłębiać. Pogłębiano socjalizm, pokój, teraz będą pogłębiać unię. Tylko dlaczego to zawsze przekształca się w "pognębianie" podatników?

 • remo29

  Oceniono 28 razy 4

  Żeby to pogłębianie nie skończyło się wielkim dołem...
  --
  parada karzełków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje