Trybunał ONZ uniewinnił gen. Gotovinę i Markacza, wcześniej skazanych za zbrodnie wojenne

16.11.2012 11:06
Ante Gotovina rozmawia z prawnikami

Ante Gotovina rozmawia z prawnikami (Fot. BAS CZERWINSKI AP)

Izba apelacyjna trybunału ONZ ds. zbrodni wojennych w b. Jugosławii uniewinniła dziś chorwackich generałów Ante Gotovinę i Mladena Markacza, w pierwszej instancji skazanych na 24 i 18 lat więzienia za zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w latach 90.
Sąd nakazał natychmiastowe uwolnienie Gotoviny i Markacza.

Sądzeni generałowie nie okazali żadnych emocji podczas odczytania wyroku, jednak ich zwolennicy, licznie zebrani na sali rozpraw, zaczęli klaskać i wznosić triumfalne okrzyki.

Wybuch radości i wielkie ulgi - Chorwaci śledzili rozprawę na telebimach

W wielu chorwackich miastach, gdzie mieszkańcy na telebimach śledzili przebieg rozprawy, zareagowano radością i ulgą. Gotovina i Markacz są w kraju uznawani za bohaterów niepodległości. Duża część społeczeństwa uważa, że generałowie są niewinni, a w latach 90. działali w obronie kraju.

Dzień wcześniej, w czwartek, w Chorwacji odbyły się nabożeństwa i przemarsze w intencji uniewinnienia, a na głównym cmentarzu w Zagrzebiu złożono wieńce pod pomnikiem poświęconym bohaterom "wojny ojczyźnianej" - jak wojnę w byłej Jugosławii nazywają Chorwaci.

Gotovina i Markacz skazani na 24 i 18 lat

Gotovina i Markacz zostali skazani w pierwszej instancji odpowiednio na 24 i 18 lat więzienia za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w 1995 r. podczas operacji militarnych prowadzonych przez siły chorwackie.

56-letni Gotovina dowodził operacją "Burza", która miała na celu odbicie z rąk serbskich separatystów terytorium samozwańczej Republiki Serbskiej Krajiny i odzyskanie nad nią kontroli przez władze Chorwacji. Według trybunału haskiego podczas operacji zabitych zostało ponad 300 Serbów, a ok. 200 tys. uciekło ze swoich domów. 56-letni Markacz był dowódcą sił specjalnych chorwackiej policji.

W pierwszej instancji trybunał uznał, że generałowie uczestniczyli we "wspólnym przestępczym przedsięwzięciu", kierowanym przez ówczesnego prezydenta Chorwacji Franjo Tudjmana i mającym na celu ponowne zaludnienie Krajiny Chorwatami po wypędzeniu stamtąd Serbów.

Obrońcy generałów w odwołaniu argumentowali, że fakty dotyczące "Burzy" zostały błędnie zinterpretowane, gdyż była to legalna operacja wojskowa, mająca na celu odzyskanie przez Chorwację okupowanych terytoriów, a ludność serbska opuściła te obszary w ramach ewakuacji zorganizowanej przez jej przywódców.

Wydanie Gotoviny warunkiem rozmów z UE

Proces generałów rozpoczął się w marcu 2008 r., wyrok w pierwszej instancji zapadł w kwietniu 2011 r. Gotovina ukrywał się przez cztery lata, został aresztowany w grudniu 2005 r. na Wyspach Kanaryjskich. Markacz stawił się dobrowolnie przed trybunałem w marcu 2004 r. Żaden z nich nie przyznaje się do winy.

Od wydania Gotoviny trybunałowi ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii Unia Europejska przez kilka lat uzależniała rozmowy o członkostwie Chorwacji w UE. Generała zatrzymano dwa miesiące po rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych. Wielu Chorwatów uznało, że został poświęcony dla integracji europejskiej kraju, a część eurosceptyków wskazywała jego los jako argument przeciwko wejściu Chorwacji do UE.

Chorwacja podpisała traktat akcesyjny do UE w grudniu 2011 roku i ma stać się 28. członkiem tej organizacji 1 lipca 2013 roku.

Zobacz także
Komentarze (106)
Zaloguj się
 • frank1947

  0

  Smiechy z pogrzebu .. wszystko zalezy z ktorej strony wieje wiatr i dla kogo sie pracuje .."była to legalna operacja wojskowa" ... dziwne ze to nie idzie do innych. Zapomnieli Ci palanty z ONZ ze dla Jugoslawi to tez byla "była to legalna operacja wojskowa" ... szkoda slow...ciekawe kogo oni tam reprezentuja i za ille...

 • calli

  Oceniono 6 razy 4

  Kiedy przed tym trybunałem staną zbrodniarze żydowscy w rodzaju Netanjahu czy Liebermana dokonujący dziś po raz kolejny ludobójstwa Palestyńczyków?

 • j23plpol

  Oceniono 8 razy 6

  Do wszystkich inteligentnych inaczej:
  1. Krajina nigdy nie była etnicznie chorwacka, za to przemieszana narodowościowo. Proponuję lekturę spisu powszechnego z roku 1991
  2. Nie Serbowie zaatakowali Krajinę, tylko armia jugosłowiańska w obronie integralności terytorialnej państwa
  3. Podczas operacji Bljesak i Oluja chorwacka armia na czele z dziś uniewinnionymi popełniła makabryczne zbrodnie, o czym oczywiście haska groteska dobrze wie
  4. Tzw. vojna granica powstała właśnie po to, żeby uciekający przed Turkami Serbowie byli mięsem armatnim w konflikcie turecko-austrowęgierskim
  5. Są osoby, którym nie jest w stanie pomóc nawet najwybitniejszy lekarz. Tak, Zigzaur, nie mylisz się, Ty do tych osób należysz

 • j23plpol

  Oceniono 4 razy 4

  "Ubij, zakolji da siptar ne postoji, ubij i hrvata da siptar nema brata" śpiewa się w Serbii. Po tym wyroku będzie się śpiewać częściej. Haradinaj i Orić też pewnie pokojowo walczyli o wolność, jak stwierdziła haska groteska

 • leslaw28

  Oceniono 3 razy 1

  jasne, wyrok jest polityczny i nie ma nic wspolnego z historyczna prawda.Nikt w Norymberdze nie sadzil Stalina itd.

 • swietypentagram

  Oceniono 14 razy -14

  Brawo,
  pomimo tego że Chorwacja uważa się za Katolicką, to popieram ich w 100% w walce o wolność od chamskich i krwiożerczych Serbów - ktoś ich musiał nauczyć lekcji skruchy i zrobili to Chorwaci, USA, Polska, Czarnogóra i Kosovo.

 • pendrek_wyrzutek

  Oceniono 6 razy 2

  tomek9991: "w Krainie Austriacy osadzili Serbow na etnicznie chorwackiej ziemi"

  Opustoszałej na skutek tureckich napadów. Serbowie byli osiedleni po to aby bronić pogranicza (Krainy)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje