Co 10. Polak może nie być ubezpieczony i nie mieć praw do darmowego leczenia

16.11.2012 08:39
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ)

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) (Fot. Piotr Żytnicki / AG)

Od 1 stycznia 2013 r. rusza elektroniczny system weryfikacji pacjentów. Chory, idąc do lekarza, nie będzie już musiał przynosić ze sobą dowodu ubezpieczenia. Jego status ma być sprawdzony online w przychodni lub szpitalu.
Wprowadzając zmiany Ministerstwo Zdrowia przekonywało, że reforma jest bezpieczna dla pacjentów, gdyż jedynie 1 proc. Polaków jest nieubezpieczonych. Najnowsze wyliczenia temu przeczą.

Okazuje się bowiem, że status aż 10 proc. Polaków nie jest jasny. Chodzi m.in. o tych, którzy pracowali za granicą, czy dzieci, które pomimo że są uprawnione do bezpłatnego leczenia, nie zostały zgłoszone do NFZ ani przez rodziców, ani przez szkołę.

Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia, informuje, że resort opracowuje rozwiązania w kwestii wyjaśniania statusu, ale zapewne trzeba będzie stawić się z numerem PESEL w oddziale NFZ. Fundusz w skali kraju ma zatrudnić dodatkowo ok. 100 osób, które zajmą się wyjaśnianiem statusu pacjentów.

Cały tekst czytaj w "Rzeczpospolitej" >>

Komentarze (181)
Zaloguj się
 • zenblue1

  Oceniono 3 razy 1

  Donald jeszcze niedawno ciągał Sośnierza po sądach. Czyżby zmądrzał? Nie wierzę , chodzi o to żeby 10 proc. Polaków pozbawić pomocy medycznej.

 • exexpat

  Oceniono 1 raz 1

  DLACZEGO ZATEM Elekroniczne karty NFZ ?(po ktore trzeba bylo stac w kolejkach 2x: by zlozyc formularz i po chyba dwu tygodniach odebrac karte)

  Dlaczego nie wystarcza PESEL?

  Obywatele polscy mieszkajacy za granica nie maja juz ubezpieczen w Polsce. A jak maja w Polsce to nie maja tam. EU kopie w du...pe.

 • rtd5rtd

  Oceniono 1 raz -1

  Jest Divali a wy sie przejmujecie?...

 • pyrazgzikiem

  Oceniono 1 raz 1

  Ręczę , że jak się system NFZ z ZUS-owskim połączy, to wyjdzie taka heca, że najwyżej 1% Polaków okaże się ubezpieczonymi z prawem do bezpłatnego leczenia i oby pierwszy taki 'poszkodowany przez system' się znalazł co w ZUSie "robi"!

 • ammaneh

  Oceniono 1 raz 1

  Olej opałowy bez faktury. Chciałem ostrzec klientów stacji Bliska. Sprawa nie dotyczy pojedynczych stacji ale całej sieci. Pracownicy dostali wewnętrzny nakaz by maksymalnie ograniczyć wystawianie faktur. Każda faktura polega na szczegółowym badaniu dowodu rejestracyjnego lub tablic rejestracyjnych inaczej faktury nie wystawią. Gdybyśmy zgodnie z prawem unijnym zażądali wystawienia faktury bez nr rejestracyjnych to zaproponują litrowy płyn do spryskiwaczy za 30 zł. Nie weźmiesz płynu nie dostaniesz faktury. Nie szkodzi że w ubiegłym roku Unia Europejska wskazała że ten przepis łamie prawo. Nawet wyszło już rozporządzenie zakazujące od 1 stycznia 2013 roku obowiązkowego wpisywania nr rejestracyjnego pojazdu. W centrali Bliska mają swoje przepisy i swoje4 prawo. Nie chodzi tu oczywiście o aktywną współpracę Urzędami Skarbowymi, bo one wiedzą o skardze Unii Europejskiej. Wyraźnie chodzi o ograniczenie wystawiania faktur z powodu lewego paliwa, to mówią sami pracownicy. Najciekawsze jest jednak następnego dnia gdy silnik kopci i z trudem daje się uruchomić. No ale skoro na tych samych stacjach sprzedaje się bio które niszczy wtryski i pompę to wszystko jasne. Ostrzegam kierowców. Jak chcecie remont pompy paliwowej i wymianę kompletu wtrysków to najlepiej tankować się na stacjach Bliska

 • krystian2012

  Oceniono 3 razy 1

  Wszystko co czytam, co widzę, jest przerażające. Wolalbym, nie urodzić się w Polsce, tym bardziej nie w Europie, myślę o UE. Nie mam pieniędzy, żeby wyjechac na Księżyc. Mam nadzieję, że 2012 będzie KONIEC.
  Powodzenia.

 • jam-jam2

  0

  100 osób!!! komputeryzacja umożliwia ograniczenie ilości pracowników, więc raczej powinni zredukować liczbe pracowników, do wprowadzenia danych nie potrzeba aż tak wielu osób
  za tych 100 to komuś zabiora leki

 • aleksander45

  Oceniono 4 razy 2

  NFZ szykuje sobie bat na własną dupę.Te 10 procent nieubezpieczonych czyli około 3,8 miliona obywateli powołując się na Konstytucję RP BANKOWO WYSTĄPI ZE ZBIOROWYM POZWEM do Trybunału Europejskiego,o łamanie praw człowieka.Prawnicy już zacierają ręce !!! To co stanowi Konstytucja jest rzeczą świętą i niepodważalną.

 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz 1

  "obywatel ma prawo do ochrony zdrowia"
  A co mieli napisać, że wszelkie próby leczenia są karane z urzędu.
  ZA wizyte u dentysty 2lata, za wizytę u pediatry- matka traci dziecko. Za okuliste wyłupanie oka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje