Nowe naloty na Strefę Gazy. Odwet za 130 nocnych ataków na Izrael

16.11.2012 06:51
Zbombardowane budynki w Gazie po izraelskim nalocie

Zbombardowane budynki w Gazie po izraelskim nalocie (Fot. MOHAMMED SALEM REUTERS)

Samoloty izraelskie dokonały nowych zmasowanych nalotów na miasto Gaza - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy. Nad miastem unoszą się kłęby dymu - podają lokalne źródła. Wczoraj wieczorem odbyła się rozmowa telefoniczna między szefem BBN ministrem Stanisławem Koziejem i doradcą ds. bezpieczeństwa premiera Izraela - gen. Jaakowem Amidrorem.
Według telewizji CNN w nocy kontynuowano ostrzał rakietowy terytorium Izraela ze Strefy Gazy. - W nocy przeprowadzono 130 ataków na Izrael - poinformował rzecznik resortu Islam Szawan, dodając, że rano miały miejsce kolejne "dziesiątki ataków". Informację tę potwierdzają reporterzy agencji AFP w mieście Gaza. Izraelskie pociski zniszczyły budynek administracyjny MSW w dzielnicy Gazy zwanej Tel al-Hawa. Świadkowie, na których powołuje się AFP, twierdzą ponadto, że zniszczeniu uległy również poligony palestyńskich ugrupowań zbrojnych.

Armia izraelska poinformowała, że "ataki (na Strefę Gazy) są kontynuowane". Od rozpoczęcia w środę po południu operacji "Filar Obrony", w ramach której izraelskie siły zabiły szefa operacji wojskowych Hamasu Ahmeda al-Dżabariego, przeprowadzono 466 ataków - dodał. - Ponadto 11 pocisków zostało wystrzelonych ze Strefy Gazy od północy w czwartek i 280 od początku działań, z czego 131 zostało przechwyconych przez "Żelazną Kopułę" (izraelski system obrony antyrakietowej) - dodał izraelski rzecznik. Bilans ofiar śmiertelnych obecnej, trwającej od środy, fazy konfliktu, to 19 Palestyńczyków, w tym dzieci, i 3 Izraelczyków.

Dziś ma przybyć do Strefy Gazy premier Egiptu Hiszam Mohammed Kandil, aby zademonstrować poparcie Egiptu dla Palestyńczyków. Wysoki rangą przedstawiciel rządu Izraela poinformował, że na czas jego wizyty zawiesi ataki na Strefę Gazy, pod warunkiem że w tym czasie nie spadną stamtąd na Izrael żadne pociski. - Premier Benjamin Netanjahu przychylił się do prośby Egiptu, by wstrzymać wszystkie operacje wojskowe na czas wizyty egipskiego premiera - podał urzędnik, dodając, że wizyta ta ma potrwać około trzech godzin.

Telefon z Izraela do BBN

Wczoraj szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej rozmawiał telefonicznie z szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i doradcą premiera Państwa Izrael ds. bezpieczeństwa gen. Jaakowem Amidrorem. Rozmowa odbyła się z inicjatywy strony izraelskiej. Gen. Amidror poinformował szefa BBN o wydarzeniach ostatnich dni wokół Strefy Gazy, w tym o intensywnym ostrzale rakietowym terytorium Izraela i o ofiarach cywilnych, a także o kontrdziałaniach strony izraelskiej.

Szef BBN wyraził zaniepokojenie narastaniem kryzysu i intensyfikacją konfliktu zbrojnego. Potwierdził jednocześnie prawo Izraela do adekwatnej obrony przez atakami terrorystycznymi i wyraził nadzieję, że dotychczas zastosowane przez Izrael środki okażą się skuteczne i wystarczające do powstrzymania Hamasu przed kolejnymi atakami i nie dojdzie do dalszej eskalacji konfliktu.

Zobacz także
Komentarze (199)
Zaloguj się
 • bayadera

  Oceniono 2 razy 0

  wessling
  A oto krotki wyklad z historii ( i polityki)

  www.youtube.com/watch?v=Sk9C_5CICiU&feature=endscreen

 • yoonior4

  Oceniono 3 razy -1

  izrael.org.il/opinie/2875-jan-wojcik-izrael-gaza-i-nierzetelne-media.html

 • piofrej

  Oceniono 2 razy 2

  szkoda...vimeo.com/31593017

 • doni72

  Oceniono 2 razy 0

  Jednym z wielu lajdactw jakich dopuscil sie Izrael na tym terenie jest zainicjowanie i finansowanie powstania hamasu.Zrobili to po to zeby stworzyc opozycje Arafatowi i dezintegrowac Arabow na tym terenie.To jest fakt ktory podawaly wczesniej oficjalne media do ktorych byli zapraszani eksperci od tej problematyki.

 • sierota79r

  Oceniono 5 razy -3

  Wg. legend spisanych przez nawalonych starców od katolików, to żydek zadenoncjował niejakiego Jezusa, wg. żydowskiej legendy niejaki Jahwe mesjarz dla narodu wybranego.
  Cóż to za wybrany naród, który wszystko do czego dąży, osiąga przy pomocy podstępu, oszustwa, zbrojnych napaści, pomówień itp.
  Jak to się ma, wobec podobno krwawej historii tego narodu, jego cierpień, milionów wymordowanych?
  Jak naród, który podobno był krwawo prześladowany, może dzisiaj prześladować inne narody, praktycznie w taki sam sposób?
  Jak można zakładać getta dla palestyńczyków, mając w pamięci getta, które im niemiaszki zakładały?
  Gdyby Bóg chciał by ten naród miał swoją ojczyznę, to by im ją dał, tak jak innym nacjom.
  Im tylko wspomniał o "Ziemi obiecanej" nigdy im jej nie obiecał, to dopiero szwindel światowy w postaci ONZ-etu stworzył państwo Izrael, kosztem innych biedniejszych narodów.
  Czyżby sir. Hitler miał rację nie uznając praw tej nacji?

 • pismaki_klamia

  Oceniono 7 razy 1

  A może chodzi o kasę ? Pociski wystrzeliwane przez Hamas kosztują kilkadziesiąt $ a używane przez Iron Dome do ichzestrzeliwania kilkadziesiąt tysięcy.
  Straty w ludziach i infrastrukturze powodowane przez rakiety Hamasu są znikome, za to koszty obrony w $ b. duże.
  Netanchuj postanowił, że jak zamorduje trochę Palestyńskich dzieci, kobiet i starców to Hamas przestanie go zmuszać do używania b. drogich pocisków Żelaznej Kopuły,
  Bo przecież gdyby chciał rzeczywiście zlikwidować rzekomych "terrorystów", bez strat cywilnych, to zamordowałby działaczy Hamasu tak jak naukowców w Iranie - bezpośrednio i z bliska.

 • jam-jam2

  Oceniono 8 razy 8

  W strefie nie tylko jest Hamas, tam żyją normalni ludzie, którzy chcieliby w końcu spokoju, oni też mają marzenia, też chcą żyć normalnie, spokojnie; to nie tylko terroryści jak ich świat nazywa

 • loginlogin69

  Oceniono 16 razy 0

  mam nadzieje, ze bibilijnie, w tym starciu Dawida z Goliatem, zwyciezy Dawid czyli Palestynczycy...

 • pismaki_klamia

  Oceniono 6 razy -2

  whatreallyhappened.com/
  Gaza: The Killing Zone - 52 minute documentary trailer www.youtube.com/watch?v=l0aEo59c7zU
  5 Year Old Palestinian Boy Begging Israeli Soldiers For Mercy www.youtube.com/watch?v=HNFaM4hpyUA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje