Nowe naloty na Strefę Gazy. Odwet za 130 nocnych ataków na Izrael

16.11.2012 06:51
Zbombardowane budynki w Gazie po izraelskim nalocie

Zbombardowane budynki w Gazie po izraelskim nalocie (Fot. MOHAMMED SALEM REUTERS)

Samoloty izraelskie dokonały nowych zmasowanych nalotów na miasto Gaza - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy. Nad miastem unoszą się kłęby dymu - podają lokalne źródła. Wczoraj wieczorem odbyła się rozmowa telefoniczna między szefem BBN ministrem Stanisławem Koziejem i doradcą ds. bezpieczeństwa premiera Izraela - gen. Jaakowem Amidrorem.
Według telewizji CNN w nocy kontynuowano ostrzał rakietowy terytorium Izraela ze Strefy Gazy. - W nocy przeprowadzono 130 ataków na Izrael - poinformował rzecznik resortu Islam Szawan, dodając, że rano miały miejsce kolejne "dziesiątki ataków". Informację tę potwierdzają reporterzy agencji AFP w mieście Gaza. Izraelskie pociski zniszczyły budynek administracyjny MSW w dzielnicy Gazy zwanej Tel al-Hawa. Świadkowie, na których powołuje się AFP, twierdzą ponadto, że zniszczeniu uległy również poligony palestyńskich ugrupowań zbrojnych.

Armia izraelska poinformowała, że "ataki (na Strefę Gazy) są kontynuowane". Od rozpoczęcia w środę po południu operacji "Filar Obrony", w ramach której izraelskie siły zabiły szefa operacji wojskowych Hamasu Ahmeda al-Dżabariego, przeprowadzono 466 ataków - dodał. - Ponadto 11 pocisków zostało wystrzelonych ze Strefy Gazy od północy w czwartek i 280 od początku działań, z czego 131 zostało przechwyconych przez "Żelazną Kopułę" (izraelski system obrony antyrakietowej) - dodał izraelski rzecznik. Bilans ofiar śmiertelnych obecnej, trwającej od środy, fazy konfliktu, to 19 Palestyńczyków, w tym dzieci, i 3 Izraelczyków.

Dziś ma przybyć do Strefy Gazy premier Egiptu Hiszam Mohammed Kandil, aby zademonstrować poparcie Egiptu dla Palestyńczyków. Wysoki rangą przedstawiciel rządu Izraela poinformował, że na czas jego wizyty zawiesi ataki na Strefę Gazy, pod warunkiem że w tym czasie nie spadną stamtąd na Izrael żadne pociski. - Premier Benjamin Netanjahu przychylił się do prośby Egiptu, by wstrzymać wszystkie operacje wojskowe na czas wizyty egipskiego premiera - podał urzędnik, dodając, że wizyta ta ma potrwać około trzech godzin.

Telefon z Izraela do BBN

Wczoraj szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej rozmawiał telefonicznie z szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i doradcą premiera Państwa Izrael ds. bezpieczeństwa gen. Jaakowem Amidrorem. Rozmowa odbyła się z inicjatywy strony izraelskiej. Gen. Amidror poinformował szefa BBN o wydarzeniach ostatnich dni wokół Strefy Gazy, w tym o intensywnym ostrzale rakietowym terytorium Izraela i o ofiarach cywilnych, a także o kontrdziałaniach strony izraelskiej.

Szef BBN wyraził zaniepokojenie narastaniem kryzysu i intensyfikacją konfliktu zbrojnego. Potwierdził jednocześnie prawo Izraela do adekwatnej obrony przez atakami terrorystycznymi i wyraził nadzieję, że dotychczas zastosowane przez Izrael środki okażą się skuteczne i wystarczające do powstrzymania Hamasu przed kolejnymi atakami i nie dojdzie do dalszej eskalacji konfliktu.

Zobacz także
Komentarze (199)
Nowe naloty na Strefę Gazy. Odwet za 130 nocnych ataków na Izrael
Zaloguj się
 • alejajaniemaco

  Oceniono 229 razy 91

  Każdy naród i każdy kraj na świecie ma prawo do obrony.
  Palestyna też.

 • 5m00tny

  Oceniono 225 razy 79

  Izrael od czasu swojego powstania walczy Palestyńczykami wycierając sobie jednocześnie gębę holokaustem! No ale Izrael należy lubić i kochać z urzędu bo kto myśli inaczej jest automatycznie antysemitą!

 • 18261826www

  Oceniono 61 razy 51

  Ten konflikt nigdy nie wygasnie i dalej beda ginac niewinni ludzie,tylko jakie rakiety beda spadaly na Izrael za 5,10,15-20 lat i jaki bedzie odwet Izraela ?,ile bedzie ofiar?, a moze za 5.10.15. 20 lat nie zostanie nic?

 • pkolaczek

  Oceniono 74 razy 48

  Jeśli Amidror rozmawiał z Koziejem, to znaczy, że od dzisiaj (jeśli nie wcześniej) Policja, ABW i kogo tylko da się w to wrobić, bądą z większą niż zazwyczaj pieczołowitością ochraniać synagogi, wycieczki, hotele. Nie zdziwiłbym się, gdyby panowie rozmawiali o liberalizacji zasad działania na terytorium RP uzbrojonych funkcjonariuszy izraelskich.
  Być może analitycy z ABW już przygotowują dla izraelskich kolegów wyciągi z raportów dotyczących Palestyńczyków przebywających w Polsce.
  Nie ma w tym nic dziwnego, po to służby są, po to jest współpraca z zagranicznymi odpowiednikami. No właśnie, współpraca... w takim razie: co w zamian?

 • maszar

  Oceniono 125 razy 35

  "Szef BBN /.../ Potwierdził jednocześnie prawo Izraela do adekwatnej obrony przez atakami terrorystycznymi"
  czy szef BBN jednocześnie potwierdza prawa Palestyńczyków do obrony przed terrorystycznymi atakami Izraela, w których giną niemowlęta???

 • bojewik

  Oceniono 94 razy 26

  Aj waj... Mnie tylko wkur... że zakładnikami po obu stronach są zwykli ludzie. Oni chcą żyć, chcą normalności. To polityka stworzyła obecny stan, polityka powinna go rozwiązać. Przy tym stole karty rozdaje Izrael - ma po swojej stronie kasę, siłę oręża, potężnego sojusznika. Tyle, że nie wyciąga wniosków z historii, nie ma zamiaru rozmawiać, a już tym bardziej ustępować. W ten sposób gotuje sobie nowy holocaust, bo tym się kończy sytuacja, w której ktoś uważa, że może wszystko, że nie musi się dogadywać z innymi, że może podzielić świat na "my" i "oni", że jest w jakiś sposób lepszy... a potem przychodzą trudne czasy i okazuje się, że nie ma do kogo iść po pomoc. Smutne.

 • staalkeer

  Oceniono 135 razy 25

  Jakby nie USA, Europa i miliardy przesyłane do żydów co roku to ten Izrael by z głodu padł a nie utrzymał takiej armii. Całkowity koszt godziny lotu jednego f16 to 30 tys $. Jedno wystrzelenie rakiety przeciwlotniczej z systemu Iron Dome to ponoć 100 tys $. Utrzymania takiej armii i wywiadu to dziesiątki miliardów rocznie. Dla przykładu Niemcy wyprodukowali dla Izraela w tym roku dwie super nowoczesne łodzie podwodne za darmo. Polska trzyma częśc uzbrojenia do F16 w Izraelu, bo przy kontrakcie na broń do f16 miejsce dostarczenia widniało Izrael To politycy europejscy i amerykańscy mają krew na rękach palestyńskich dzieci.

 • ergosumek

  Oceniono 140 razy 20

  Ahmed al-Dżaabari, szef wojskowych operacji Hamasu i dowódca Brygady Izz ad-Din al-Kassam, zginął od izraelskiej rakiety.Palestyńczyk zginął trafiony rakietą, gdy jechał wraz z inną osobą samochodem w Strefie Gazy.
  ++++++++++++++++++++++++++++++
  To było dwa dni temu, cały świat "podziwiał" precyzję izraelskiej rakiety, nakręcili filmik i chwalili sie nim w internecie, a jak doszło do rewanżu Hamasu i ostrzału Izraela, to teraz bombardują Gazę "w odwecie", taka jest żydowska moralność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje