Prokuratura: Ani śladu po wybuchu w tu-154

Wrak Tu-154. Smoleńsk, 10 kwietnia 2010 r.

Wrak Tu-154. Smoleńsk, 10 kwietnia 2010 r. (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

- Z makabrycznych zapisów protokołów przeprowadzonych w Polsce sekcji ofiar katastrofy smoleńskiej wynika jasno: na pokładzie tu-154 nie było żadnego wybuchu. To była katastrofa lotnicza - pisze na pierwszej stronie ?Gazeta Wyborcza?.
Chodzi o zwłoki trzech ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z 2010 r.: Przemysława Gosiewskiego, Zbigniewa Wassermanna i Janusza Kurtyki. Ich ciała były ekshumowane na wniosek rodzin. "Gazeta" zapytała wojskowych śledczych, czy pierwsze przeprowadzone w Polsce sekcje zwłok potwierdzają lansowaną przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego hipotezę o wybuchu ("Mamy coraz więcej dowodów, coraz więcej opinii naukowców, że jeszcze w powietrzu doszło do dwóch wybuchów" - mówił kilka dni temu).

Co zatem stwierdzili biegli? Nie było opalenia włosów ani osmalenia rzęs, oparzeń skóry, popękanych bębenków. Niczego takiego nie wykryto podczas polskich sekcji zwłok ofiar. A szukano śladów po fali ciśnieniowej i cieplnej.

Oto fragment analizy po sekcji zwłok jednej z ofiar katastrofy: "Szczegółowa analiza powstania najbardziej charakterystycznych obrażeń: do powstania rozległych obrażeń głowy (...) doszło w wyniku działania od przodu z dużą siłą narzędzia lub przedmiotu tępego o dużej powierzchni, które spowodowało zmiażdżenie głowy w wymiarze przednio-tylnym, z następowym zerwaniem powłok, rozkawałkowaniem kości (...)Zdaniem biegłych do powstania śmiertelnych obrażeń ciała mogło dojść w następstwie katastrofy statku powietrznego (...)".

Więcej na ten temat w "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (311)
Prokuratura: Ani śladu po wybuchu w tu-154
Zaloguj się
 • wilma.flintstone

  Oceniono 378 razy 314

  A to mi nowina! O tym, ze wybuchu nie bylo wiedza przeciez wszyscy. Na czele z Panem Prezesem i jego swita.

 • fakiba

  Oceniono 303 razy 239

  Od tych pomówień i chorych zwidów Macierewicza to mam nadzieję że nie długo cała ta sekta Smoleńska wyleci w powietrze a z nią pis

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 241 razy 201

  a HEL ??? co z HELEM??? czy nie wykryto helu w płucach ofiar ??? czy znależli się kolejni świadkowie widzący żołnierzy ruskich wypuszczający hel z butli przed lotniskiem ???

  WIęce HELU!!!

 • ax-les-thermes

  Oceniono 217 razy 191

  Wow...To ci nowina. Ja to wiedzialem juz w momencie, gdy podano komunikat o probie ladowania debesciakow z piss-prezydentem w gestej mgle na kartoflisku w Smolensku. Skad to wiedzialem? Ano, gdy jest gesta mgla samoloty omijaja nawet Heathrow (jedno z najwiekszych i najlepiej wyposazonych lotnisk na swiecie) i sa kierowane na inne lotniska.

 • prof-antoni

  Oceniono 213 razy 181

  Wg Sakiewicza teoria zamachu daje szansę Jarosławowi na wygranie wyborów

  chwila szczerości

 • 24u

  Oceniono 162 razy 142

  Wybuchy okazuja sie niewypalami.

 • skropkom

  Oceniono 170 razy 142

  Pisowcy i tak wiedza swoje..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje