"Le Monde": Hollande chce w Warszawie naprawić błędy Francji z przeszłości

15.11.2012 20:49
Francois Hollande

Francois Hollande (Fot. PHILIPPE WOJAZER REUTERS)

Udając się jutro do Warszawy, prezydent Francji Francois Hollande chce ożywić relacje swojego kraju z Polską i nadrobić lata zaniedbań Paryża w stosunkach z Warszawą - zapowiada francuski dziennik "Le Monde". Według tej opiniotwórczej francuskiej gazety szef państwa jedzie do Polski świadomy gospodarczej dynamiki tego kraju, ale także "błędów przeszłości", jakie popełniła w ostatnich dwóch dekadach Francja.
"Le Monde" podkreśla, że Polska stanowi pod względem ekonomicznym najbardziej prężny kraj Europy Środkowo-Wschodniej, choć - jak dodaje - notuje ostatnio "niepokojący wzrost bezrobocia". Zdaniem francuskiej popołudniówki Francja pod wodzą Hollande'a nie chce już, jak dawniej, "pozostawić Niemcom monopolu na Europę Wschodnią, czy to w dziedzinie wymiany gospodarczej, czy też partnerstwa politycznego". "Zwłaszcza że głosy Nowej Europy liczą się podczas szczytów w Brukseli" - dodaje "Le Monde".

Według dziennika kulminacyjnym punktem wizyty szefa państwa w Warszawie może być przemówienie Hollande'a w polskim Sejmie. "To okazja, aby wysłać jasny sygnał o nowym podejściu francuskim - nie wzgardliwym, ale okazującym szacunek" - uważa "Le Monde". Zdaniem gazety wizyta ma także naprawić dotychczasowe fiasko Trójkąta Weimarskiego, powołanego w 1991 r. przez Polskę, Francję i Niemcy. Choć relacje francusko-niemieckie i polsko-niemieckie są bardzo bliskie, to "wspólne projekty trzech krajów są niewidoczne" - ocenia "Le Monde". Wini za to głównie Paryż, zachowujący się "podejrzliwie" wobec dwóch państw, które są wyznawcami "ortodoksji w kwestiach budżetowych".

"Polska szansa zmarnowana przez Francję"

Ta sama gazeta zamieszcza także analizę polityki Paryża wobec Warszawy w ostatnich dwóch dekadach, tytułując ją: "Polska wielką szansą zmarnowaną przez Francję". Zauważa, że jeszcze "w latach 80. plac Concorde w Paryżu był trochę polski", nawiązując do wysyłanych z tego słynnego miejsca w czasach "Solidarności" francuskich transportów z pomocą humanitarną dla Polaków.

"Istniała wtedy we Francji wyjątkowa wrażliwość wobec Polski. Zarówno na lewicy - przez solidarność z ruchem robotniczym, jak i na prawicy - ze względu na zasadniczą rolę katolików w opozycji antykomunistycznej" - podkreśla "Le Monde". Gazeta ubolewa, że od czasu upadku komunizmu w 1989 roku ogromny kapitał sympatii w relacjach polsko-francuskich został roztrwoniony. "Ileż zranionych miłości własnych i straconych szans w ciągu tych ostatnich 23 lat!" - wskazuje dziennik.

"Wizyta Hollande'a w piątek, 16 listopada, w Warszawie ma pomóc w podjęciu na nowo rozmowy, która do tej pory była niezbyt owocna, mimo istniejących po temu zdrowych podstaw" - ocenia gazeta w swojej analizie.

Zobacz także
Komentarze (139)
"Le Monde": Hollande chce w Warszawie naprawić błędy Francji z przeszłości
Zaloguj się
 • hans_close

  Oceniono 95 razy 67

  Wolałbym z Niemcami przegrać niż z Francuzami "wygrać". ;)

  Sojusznicy Niemców tylko raz przegrali wojnę my z "sojusznikami" Francuzami przegraliśmy trzykrotnie (z Niemcami, Sowietami i w Jałcie)

 • cromio

  Oceniono 120 razy 66

  A niech się Francuzi walą !
  Miałem 2 kontakty biznesowe z Francuzami - 2 razy mnie przekręcili. Od ponad 10 lat kooperują z Niemcami - zero wpadek, zero uwag krytycznych. Zupełnie inny świat, inni ludzie.

 • journalistine

  Oceniono 119 razy 63

  Francja nie potrzebowała Polaków bo korzystała z tańszych arabów, ale teraz okazało się, że te nieroby są droższe w utrzymaniu dla społeczeństwa to się wzywa Polaków, żeby im pomogli odpracować zasiłki.

 • junk92508

  Oceniono 74 razy 58

  Pierd...

  Jedzie do nas by naszych polityków by ich namówić do francuskiej wizji budżetu:

  a) nie ciąć polityki rolnej której Francja jest głównym beneficjentem
  b) ciąć fundusze strukturalne
  c) dać więcej na badania itp. z których Francuzi wyciągają dużo kasy

 • hans_close

  Oceniono 78 razy 56

  Widzę po komentarzach, że Francuzi nie mają czego szukać w Polsce, żadna strona polityczna ich nie lubi. ;)))

 • talbor73

  Oceniono 57 razy 43

  i tu wychodzi fałszywa natura Francuzów, nagle przypomnieli sobie o Polsce gdy pojawiła się szansa na zarobienie dużej kasy. Przetarg na okręt podwodny(opcje francuska, niemiecka, hiszpańska), obrona antyrakietowa(Francja vs USA), elektrownia atomowa(Francja vs USA). Mam nadzieję, że nic nie dostaną. Zresztą i tak zawsze pójdą na układ z Rosją.

 • tadomowakura

  Oceniono 55 razy 33

  hm...
  cały w tym ambaras, żeby dwoje chciało naraz...
  a czy w Polsce są chętni do naprawienia błędów w stosunkach polsko-francuskich?...
  póki co, wiadomo tylko, że prezydent Hollande spotka się z Millerem z SLD i że...
  przemówi w polskim Sejmie...
  no i może jutro dowiemy się, co uzgodnił Tusk z Merkel... przed wizytą Hollanda...

 • maniakon

  Oceniono 49 razy 27

  niebezpiecznie rosnace bezrobocie - gdyby naraz wrocili wszyscy polacy ktorzy pracuja za granica siegneloby niemal 30% to wiecej niz w hiszpani!

 • drozd215

  Oceniono 69 razy 15

  To ten, z którym Tusk w swojej boskiej nieomylności nie chciał się z nim spotkać przed wyborami we Francji?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje