"Le Monde": Hollande chce w Warszawie naprawić błędy Francji z przeszłości

15.11.2012 20:49
Francois Hollande

Francois Hollande (Fot. PHILIPPE WOJAZER REUTERS)

Udając się jutro do Warszawy, prezydent Francji Francois Hollande chce ożywić relacje swojego kraju z Polską i nadrobić lata zaniedbań Paryża w stosunkach z Warszawą - zapowiada francuski dziennik "Le Monde". Według tej opiniotwórczej francuskiej gazety szef państwa jedzie do Polski świadomy gospodarczej dynamiki tego kraju, ale także "błędów przeszłości", jakie popełniła w ostatnich dwóch dekadach Francja.
"Le Monde" podkreśla, że Polska stanowi pod względem ekonomicznym najbardziej prężny kraj Europy Środkowo-Wschodniej, choć - jak dodaje - notuje ostatnio "niepokojący wzrost bezrobocia". Zdaniem francuskiej popołudniówki Francja pod wodzą Hollande'a nie chce już, jak dawniej, "pozostawić Niemcom monopolu na Europę Wschodnią, czy to w dziedzinie wymiany gospodarczej, czy też partnerstwa politycznego". "Zwłaszcza że głosy Nowej Europy liczą się podczas szczytów w Brukseli" - dodaje "Le Monde".

Według dziennika kulminacyjnym punktem wizyty szefa państwa w Warszawie może być przemówienie Hollande'a w polskim Sejmie. "To okazja, aby wysłać jasny sygnał o nowym podejściu francuskim - nie wzgardliwym, ale okazującym szacunek" - uważa "Le Monde". Zdaniem gazety wizyta ma także naprawić dotychczasowe fiasko Trójkąta Weimarskiego, powołanego w 1991 r. przez Polskę, Francję i Niemcy. Choć relacje francusko-niemieckie i polsko-niemieckie są bardzo bliskie, to "wspólne projekty trzech krajów są niewidoczne" - ocenia "Le Monde". Wini za to głównie Paryż, zachowujący się "podejrzliwie" wobec dwóch państw, które są wyznawcami "ortodoksji w kwestiach budżetowych".

"Polska szansa zmarnowana przez Francję"

Ta sama gazeta zamieszcza także analizę polityki Paryża wobec Warszawy w ostatnich dwóch dekadach, tytułując ją: "Polska wielką szansą zmarnowaną przez Francję". Zauważa, że jeszcze "w latach 80. plac Concorde w Paryżu był trochę polski", nawiązując do wysyłanych z tego słynnego miejsca w czasach "Solidarności" francuskich transportów z pomocą humanitarną dla Polaków.

"Istniała wtedy we Francji wyjątkowa wrażliwość wobec Polski. Zarówno na lewicy - przez solidarność z ruchem robotniczym, jak i na prawicy - ze względu na zasadniczą rolę katolików w opozycji antykomunistycznej" - podkreśla "Le Monde". Gazeta ubolewa, że od czasu upadku komunizmu w 1989 roku ogromny kapitał sympatii w relacjach polsko-francuskich został roztrwoniony. "Ileż zranionych miłości własnych i straconych szans w ciągu tych ostatnich 23 lat!" - wskazuje dziennik.

"Wizyta Hollande'a w piątek, 16 listopada, w Warszawie ma pomóc w podjęciu na nowo rozmowy, która do tej pory była niezbyt owocna, mimo istniejących po temu zdrowych podstaw" - ocenia gazeta w swojej analizie.

Zobacz także
Komentarze (139)
Zaloguj się
 • sher-rif

  0

  Jak chce naprawić błędy z przeszłości niech wypłaci Polsce odszkodowanie za olanie nas we wrześniu 1939r.Francuzi zobowiązali się do wojskowej pomocy Polakom.

 • 54bodek

  Oceniono 1 raz 1

  Przez 20 lat okazywali nam lekceważenie, a teraz? Podejrzewam że chcą nas w coś nieciekawego wkręcić. Czy przypadkiem nie w jakąś aferkę z Syrią, są pogłoski że Francuzi próbują tam wepchnąć swoje paluchy.
  Należy ostrożnie podchodzić do takich nagłych objawów sympatii
  ------------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/

 • penible4

  Oceniono 2 razy 0

  Oooo, jak na dłoni widać tu wszystkie kompleksy Polaków - krzywdzonych odwiecznie i przez wszystkich.
  My - wspaniali, bojowi, "za wolność nasza i waszą", uczciwi do szpiku kości, z rozwagą oglądający każdą "złotówkę" europejską (zeby wydać ja rozsądnie, a nie przepuścić ...), rzetelni w kontaktach handlowych....... a tak nas potraktowano/traktuje się/zamierza sie traktować??!!

 • majuufes

  Oceniono 3 razy 3

  Przeczytałem komentarze i wiem jedno. Hollande może się tutaj nie fatygować . Niech jedzie na ryby bo tu i tak ma prze.srane.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 3 razy 3

  "Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą."

  - gen. George Patton

  Wszystko w tym temacie, dodam jeszcze:

  „Pójść na wojnę bez Francji, to tak, jak pójść na polowanie na jelenie bez akordeonu”
  - Norman Schwartzkopf

  „Możemy stać tutaj jak Francuzi, albo zrobić coś pożytecznego”
  - Marge Simpson

  „Francuzi chcą iść na wojnę tylko wtedy, gdy niemiecka armia siedzi w Paryżu i popija kawę”
  - Regis Philbin

  „Nie wiem dlaczego wszyscy są zdziwieni, że Francuzi nie chcą nam pomóc w wyrzuceniu Saddama z Iraku. Przecież oni nawet nie pomogli nam w wyrzucaniu Niemców z Francji!”
  - Jay Leno

 • stardust.2000

  Oceniono 2 razy 0

  Olewam Francję tak sami jak oni zawsze olewali nas. Dopiero teraz zauważyli, że Polska ma coraz większe znaczenie w Europie i próbują się nam przydobać. Niech Hollande najpierw pokazę co ma do zaoferowania a my ewentualnie możemy się zastanowić ;-) Donald - trzymaj fason !

 • jwko

  Oceniono 3 razy 3

  Granicę Belgijsko-Francuską przekraczałem chyba ze sto razy ,jak na zachodnich numerach bez kontroli ,jak na polskich ,złapią i umilą życie , ostatnio przez ,,przypadek "rozbili mi termos z kawą. To taki duży kraj z kompleksami . Pozdrawiam Francuskiego prezydenta w Polsce ,nie dać mu kawy ......kierowca ciężarówki.

 • alisci

  Oceniono 4 razy 4

  "Wolę mieć jedną dywizję niemiecką przed sobą niż jedną dywizję francuską za sobą."

  - gen. George Patton

 • fijolkowski

  0

  naprawcie wasze bledy tutaj!

  slawno.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1590315,powiat-slawienski-ocen-wladze-polmetek-kadencji-zaglosuj-jan-szlufik-wojt-gminy-malechowo-nie,galeria,3721399,id,t,tm,zid.html?ocena=1&klucz=6e6f82d6940b7d7fa0a7b41427304347

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje