Ponad 270 rakiet spadło na Izrael. Zobacz, jak działa tarcza Iron Dome [NIEZWYKŁE WIDEO]

15.11.2012 17:47
Żelazna kopuła w akcji

Żelazna kopuła w akcji (Fot. Live Leak)

Trwają ataki rakietowe ze Strefy Gazy na Izrael. Co trzecia rakieta Palestyńczyków jest jednak niszczona przez izraelski system "Żelazna Kopuła". W internecie pojawiło się nagranie pokazujące działanie tej tarczy antyrakietowej.
Na granicy Izraela ze Strefą Gazy dochodzi do eskalacji napięcia i wymiany ognia. Od środy, kiedy izraelskie wojsko rozpoczęło operację "Filar Obrony" wymierzoną w palestyńskich ekstremistów w Strefie Gazy, w atakach zginęło kilkunastu Palestyńczyków. W wyniku izraelskiego ataku rakietowego zginęło kilkunastu Arabów. Jedną z ofiar jest 11-miesięczne dziecko Jihada Masharawi, korespondenta BBC w Palestynie. Zmarło w wyniku ran odniesionych w pożarze, który wybuchł po izraelskim ostrzale. W środę zginął też szef operacji wojskowych rządzącego w Strefie Hamasu Ahmed al-Dżabari.

Palestyńczycy wystrzelili łącznie ponad 270 rakiet. Co najmniej 80 z nich przechwyciła tarcza antyrakietowa Izraela "Żelazna kopuła". Na nagraniu zamieszczonym w portalu Live Leak można zobaczyć, jak w powietrzu niszczone są rakiety Palestyńczyków.Media podawały, że w Tel Awiwie spadła rakieta wystrzelona ze Strefy Gazy, jednak potem okazało się, że była to fałszywa informacja. Ale w mieście rozbrzmiały po raz pierwszy od 1991 roku (od czasów wojny w zatoce) syreny alarmowe.

W środę premier Izraela Beniamin Netanjahu zagroził, że izraelskie operacje w Strefie Gazy mogą zostać rozszerzone, jeśli będzie taka potrzeba. Izraelscy wojskowi mówią, że rozważana jest każda opcja - także operacja sił lądowych w Strefie Gazy. Jak poinformowały w nocy izraelskie media, minister obrony Ehud Barak otrzymał zgodę na ogłoszenie mobilizacji rezerwistów, jeśli będzie to tylko konieczne. Hamas ogłosił, że operacja sił lądowych "otworzyłaby bramy piekieł" dla Izraela, który jest coraz bardziej odizolowany w regionie, gdzie władzę na skutek arabskiej wiosny przejmują islamiści - pisze agencja Reuters.

Zobacz także

Najnowsze informacje