Kopacz: Są konstytucyjne podstawy do delegalizacji wszechpolaków, ale zdecyduje o tym sąd

15.11.2012 13:35
Marszałkini Sejmu Ewa Kopacz podczas konferencji dot. ewentualnej delegalizacji Młodzieży Wszechpolskiej

Marszałkini Sejmu Ewa Kopacz podczas konferencji dot. ewentualnej delegalizacji Młodzieży Wszechpolskiej (Agencja Gazeta)

- Powiem szczerze, że jeśli chodzi o artykuł 13 konstytucji, w kwestii Młodzieży Wszechpolskiej to byłaby pewnie jakaś podstawa prawna - mówi marszałkini sejmu Ewa Kopacz. Zastrzega jednocześnie, że o ewentualnej delegalizacji musi zadecydować sąd, do którego z takim wnioskiem trzeba wystąpić.
- Kluby SLD i Ruchu Palikota pewnie wspólnie wystąpią do sądu o delegalizację - powiedziała Kopacz, pytana o tę sprawę na konferencji prasowej w Sejmie. Kopacz przyznała jednocześnie, że bardziej problematyczna może być kwestia ewentualnej delegalizacji Obozu Narodowo-Radykalnego. - Tu będzie problem, dlatego że oni nie mają swojego statusu, nie są ani stowarzyszeniem, ani partią polityczną. Ale myślę, że prawnicy nad tym pracują - dodała marszałkini.

Spotkanie w odpowiedzi na marsz narodowców

SLD i Ruch Palikota organizują wspólnie w sobotę w Sejmie spotkanie pod hasłem "Razem dla Europy, przeciw faszyzmowi". Spotkanie to odpowiedź na zajścia podczas niedzielnego Marszu Niepodległości w Warszawie, organizowanego m.in. przez środowiska MW i ONR. Na początku marszu doszło do burd: w stronę policji poleciały race, petardy, kamienie, kostki brukowe, kosze na śmieci i butelki; policja była zmuszona do użycia broni gładkolufowej i miotaczy gazu pieprzowego.

Konstytucja pozwoli zdelegalizować MW?

Według art. 13 konstytucji zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.

Zobacz także
Komentarze (222)
Kopacz: Są konstytucyjne podstawy do delegalizacji wszechpolaków, ale zdecyduje o tym sąd
Zaloguj się
 • krukpl

  Oceniono 295 razy 197

  niesamowite była minister zdrowia zna się na prawie i konstytucji lepiej niż obecny minister sprawiedliwości

 • jck12

  Oceniono 255 razy 175

  Delegalizację ZUS też można z powodzeniem przeprowadzić w oparciu o konstytucję. Prawo opisujące jego działalność jest napisane w sprzeczności z ustawą zasadniczą.

 • miwil

  Oceniono 181 razy 71

  O, nie wiedziałem, że Pani Marszałek (proszę, nie używajcie tych kretyńskich przeróbek normalnych słów) jest też specjalistka w dziedzinie prawa konstytucyjnego. Ale nam się rozwija!

 • jkredman

  Oceniono 135 razy 59

  a co z Komunistyczną Partią Polski, Ruchem 11-listopada, Antifą, Związkiem Komunistów Polskich Proletariat, Komunistyczną Młodzieży Polski, Lewicową Alternatywą, Spartakusowską Grupą Polski, Nurtem Lewicy Rewolucyjnej,

 • jozef.ok

  Oceniono 105 razy 43

  Czy są podstawy do delegalizacji Marszałka [" MARSZAŁKINI"-co za ohyda!] jeśli jest notorycznym kłamcą i zasłynął[ZASŁYNĘŁA} z nieudolności na poprzednim stanowisku- za co został[ZOSTAŁA] uhonorowany awansem za wierność swojej partii?

 • pro-contra

  Oceniono 62 razy 42

  To pani doktor medycyny Kopacz jest także prawnikiem ze specjalnością prawa konstytucyjnego?

 • prawicowiecprawdziwy

  Oceniono 108 razy 40

  sa POdstawy zeby zdelgalizowac PEŁO

 • retro79

  Oceniono 67 razy 33

  a czy śa konstytucyjne przesłaniki aby zdelegalizować Panią za swoje nieróbstwo i łgarstwo? upps przepraszam, "przejęzyczenia" wypowiadane pod wpływem emocji?

 • zbycholj23

  Oceniono 78 razy 30

  ProPOnuję tej tuskowej protegowanej przestudiowanie w Wikipedii znaczenia słowa: honor i POdanie się do dymisji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje