Grecy wdarli się na spotkanie z niemieckim konsulem. "Naziści precz!" [WIDEO]

15.11.2012 11:59
Protest podczas wizyty niemieckiego konsula w Salonikach

Protest podczas wizyty niemieckiego konsula w Salonikach (fot. Youtube)

Kilkudziesięciu przeciwników polityki zaciskania pasa wdarło się do centrum konferencyjnego w Salonikach, gdzie trwało spotkanie z udziałem niemieckiego konsula. Doszło do starć z policją, protestujący oblali dyplomatę kawą, szarpali i skandowali "naziści precz!".
Protestujący to w większości pracownicy miejscy, którym nie podoba się polityka oszczędności i planowane zwolnienia. Czekali pod budynkiem na niemieckiego konsula Wolfganga Hoelschera-Obermaiera, który przyjechał na spotkanie niemieckich i greckich burmistrzów, popychali go i obrzucili kubkami z kawą i wodą. Manifestanci skandowali "Naziści precz!" i "Nie pozwolimy!", a przez głośniki puszczali nazistowskie pieśni i nagrania z greckiego radia z czasów II wojny światowej.Potem wdarli się do sali, w której odbywało się spotkanie i starli się z policją. Budynek ogarnął totalny chaos, a funkcjonariusze przez kilkadziesiąt minut ścigali protestujących po gmachu.

- Ci ludzie nie przyjechali tu, żeby nam pomóc, ale żeby wydać na nas karę śmierci - powiedział Themis Balasopoulos, lider związku zawodowego pracowników komunalnych w Salonikach, który był obecny na proteście.

Wśród protestujących była też lewicowa niemiecka deputowana Annette Groth. - Też byłam bezrobotna. To nie wy powinniście płacić cenę za kryzys, ale bogaci - powiedziała do tłumu.

Dzień wcześniej niemiecki wiceminister pracy Hans-Joachim Fuchtel powiedział w Salonikach, że trzech greckich municypalnych wykonuje tę samą pracę co jeden Niemiec. Fuchtel został oddelegowany przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel do pomocy w restrukturyzacji greckich władz miejskich.

Narasta wrogość między Grecją a Niemcami

Niemcy w największym stopniu finansują pomoc dla ogarniętej kryzysem Grecji. Dla części greckiej opinii publicznej Niemcy ponoszą odpowiedzialność za program oszczędności, do którego zostały zobowiązane Ateny w zamian za pomoc finansową Międzynarodowego Funduszu Walutowego i strefy euro. W ubiegłym miesiącu około 50 tys. Greków protestowało podczas wizyty kanclerz Merkel w Atenach.

Zobacz także
Komentarze (81)
Grecy wdarli się na spotkanie z niemieckim konsulem. "Naziści precz!" [WIDEO]
Zaloguj się
 • marcin1956

  Oceniono 113 razy 87

  Niemcy (w poczuciu słusznego oburzenia) nie jedźcie na wakacje do Grecji i nie płaćcie na pomoc dla Grecji.
  Wtedy od razu Grekom będzie się żyło dostatniej.

 • senny

  Oceniono 100 razy 76

  To, że Grecy obrazili się na Niemców, to pikuś. Jak się Niemcy obrażą na Greków, to dopiero Grecja poczuje, co to znaczy być w szambie po szyję.

 • critto

  Oceniono 33 razy 21

  Odciąć tych nierobów i lewusów od finansowania i się skończy. Ratowanie spójności UE na siłę zniszczy w końcu całą Unię i jest bezsensowne. Nie mówię, że trzeba wyrzucać Grecję z UE czy nawet strefy Euro, ale na pewno nie należy jej utrzymywać - niech sobie zacznie sama radzić. Swoją drogą, przydałby się Grekom Ionnis Metaxas...

 • zwyczajnae

  Oceniono 31 razy 19

  Dodam tylko,ze Multikulti....czyli inne mantalnosci,te z poludnia Europy nie nadaj sie do takich porzadkow jak to rozumie sie w innych czesciach Europy....,ze praca,obowiazkowosc...
  to tak jak Hiszpanie tez...maniana....,jakos to bedzie ,a poki co...to maja sieste....i gra.
  Te nacje zupelnie inaczej pojmuja te sprawy,a w ekonomi nie ma zmiluj,niestety.

 • milu100

  Oceniono 46 razy 18

  czemu nie pozwalacie na komentarze pod takimi artykułami?
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12861046,Zaostrza_sie_konflikt_na_Bliskim_Wschodzie__W_ostrzale.html
  czego się boicie?
  tego, że ludzie powiedzą co o tym myślą?

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 7 razy 7

  media skrzetnie skrywają to co dzieje się w Grecji i Hiszpanii, tydzien temu Grecy wdarli sie do Parlamentu !!! ale żadnej wzmianki w PL mediach nie było...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje