Grecy wdarli się na spotkanie z niemieckim konsulem. "Naziści precz!" [WIDEO]

15.11.2012 11:59
Protest podczas wizyty niemieckiego konsula w Salonikach

Protest podczas wizyty niemieckiego konsula w Salonikach (fot. Youtube)

Kilkudziesięciu przeciwników polityki zaciskania pasa wdarło się do centrum konferencyjnego w Salonikach, gdzie trwało spotkanie z udziałem niemieckiego konsula. Doszło do starć z policją, protestujący oblali dyplomatę kawą, szarpali i skandowali "naziści precz!".
Protestujący to w większości pracownicy miejscy, którym nie podoba się polityka oszczędności i planowane zwolnienia. Czekali pod budynkiem na niemieckiego konsula Wolfganga Hoelschera-Obermaiera, który przyjechał na spotkanie niemieckich i greckich burmistrzów, popychali go i obrzucili kubkami z kawą i wodą. Manifestanci skandowali "Naziści precz!" i "Nie pozwolimy!", a przez głośniki puszczali nazistowskie pieśni i nagrania z greckiego radia z czasów II wojny światowej.Potem wdarli się do sali, w której odbywało się spotkanie i starli się z policją. Budynek ogarnął totalny chaos, a funkcjonariusze przez kilkadziesiąt minut ścigali protestujących po gmachu.

- Ci ludzie nie przyjechali tu, żeby nam pomóc, ale żeby wydać na nas karę śmierci - powiedział Themis Balasopoulos, lider związku zawodowego pracowników komunalnych w Salonikach, który był obecny na proteście.

Wśród protestujących była też lewicowa niemiecka deputowana Annette Groth. - Też byłam bezrobotna. To nie wy powinniście płacić cenę za kryzys, ale bogaci - powiedziała do tłumu.

Dzień wcześniej niemiecki wiceminister pracy Hans-Joachim Fuchtel powiedział w Salonikach, że trzech greckich municypalnych wykonuje tę samą pracę co jeden Niemiec. Fuchtel został oddelegowany przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel do pomocy w restrukturyzacji greckich władz miejskich.

Narasta wrogość między Grecją a Niemcami

Niemcy w największym stopniu finansują pomoc dla ogarniętej kryzysem Grecji. Dla części greckiej opinii publicznej Niemcy ponoszą odpowiedzialność za program oszczędności, do którego zostały zobowiązane Ateny w zamian za pomoc finansową Międzynarodowego Funduszu Walutowego i strefy euro. W ubiegłym miesiącu około 50 tys. Greków protestowało podczas wizyty kanclerz Merkel w Atenach.

Zobacz także
Komentarze (81)
Zaloguj się
 • doctordoctordanny

  Oceniono 5 razy -1

  Pieniadze z Unii Europejskiej z Miedzynarodowego Funduszu Walutowego i z Centralnego Banku Europejskiego ktore sa teraz przekazywane Grecji to nie sa darowane tylko pozyczane Grecji i to za bardzo wysoka cene. A te pieniadze ktore z wiekszosci pochodza wlasnie z Niemiec to sa pozyczane Grecji zeby Grecja splacala swoje dotychczasowe dlugi ktore o dziwo tez dlugi do Niemiec. Wiec to co sie dzieje jest to ze Niemcy pozyczaja kase Grecji zeby Grecja im splacila starsze dlugi przez zwiekszanie swojch dluznosci bo do dotychczasowych dlugow sa doliczane odsetki oczywiscie. I ludnosc grecka jest zobowiazana placic wyzsze podatki i zarabiac mniej pieniedzy zeby Niemcom placic za odsetki w czasie gdy dlug caly czas wzrasta. Gdyby Grecja zbankutowala teraz to by nie musiala oddawac zadnych pieniedzy Niemcom wiec to co Niemcy robia to nie ratowanie Grecji lecz ratowanie swojch inwestycji i zarabiane pieniedzy na grekach ktorzy i tak juz wiele przez kryzys ucierpieli. Jak najbardziej terazniejszy przyklad to 31 miliardow euro ktore rzad grecki chce teraz uzyskac od UE. Jak myslicie? Gdzie te pieniadze ida? Na pensje greckich pracownikow i na ulepszanie im zycia i dochodow czy na splacanie dlugow i odsetek? Sprawdzcie sobie sami i czasami poczytajcie czegos wiecej a nie ogladacie TV i wierzycie we wszystko to co ktos wam chce przekazac bez zastanawiania sie nad tym.

  student finansow pochodzenia greckiego (przepraszam za mozliwe bledy ortograficzne)
  pozdrawiam

 • jan334

  Oceniono 7 razy -5

  jebac niemcow.......

 • vikaromaniuta

  Oceniono 6 razy 4

  Grecja jest tylko krajem tranzytowym dla tych pieniędzy. Grecy nie widzą od nich ani centa. Pieniądze przechodzą od razu na spłatę kredytów dla niemieckich i francuskich banków. Grecy mają pełną rację !

 • frank1947

  Oceniono 7 razy 3

  Nie rozumie dlaczego tak nienawidzicie Grekow. Czy to zazdrosc ze oni jeszcze cos mysla, rozumieja i sie domagaja nie tak jak ta czarna masc znad Wisly ... a niemcy to nie pomagaja im tylko swoim bankom - gamonie...

 • krzysztofaz

  Oceniono 9 razy -1

  Biedni, nie - Lenie, pracowici, mądrzy Grecy - mają słuszność ! Niemcy powinni prosić ich o to, aby łaskawie Greko-ludy przyjęli niemieckie miliardy.
  Biedacy tak lubią brać sie do pracy. I wszystko tak mądrze planują.
  Grecy - dalej budujcie sobie tor wyścigowy do Formuły jakijś tam, dalej musicie się zbroić ( jak żaden inny kraj w UE), aby was Turcy...
  A Turcy właśnie bez miliardów UE budują najmocniejszą gospodarkę Europy. Grecy wzór dla was to Turcja!

 • mamwdupiepolitykow

  Oceniono 12 razy -2

  Gówno Niemcy mogą . Od 45r. są pod dominacją Wuja Sama . Wszystkie urzędy są kontrolowane przez wywiad Amerykański a decyzje swoje Pani Merkel musi uzgadniać z USA. Bez zgody prezydenta USA to pani Merkel nie podrapie się nawet w przedziałek. Żadne wrzaski PO kolumny tego nie zmienią. Tzw. niemiecki dobrobyt był spowodowany pompowaniem ogromnych pieniędzy przez zachód w Niemcy by zrównoważyć socjalistyczną ideologię na wschodzie/ powszechny dostęp do bezpłatnej nauki , lecznictwa , pracy itd./.

 • jkredman

  Oceniono 5 razy 3

  ale się lemingów zbiegło by zaglądnąć do samolotu, zamiast pracować, a media zamiast informować o ważnych sprawach przez cały dzień robią reklamę amerykańskiemu produktowi, później się będą dziwić że Francuzi chcą nam ograniczyć fundusze,
  Ci szkodni z TVN, Polsatu, TVP i Gazeta.pl chcą zniszczyć państwo Polskie

 • hiszpania170909

  Oceniono 15 razy 5

  nazistow to macie u siebie drodzy Grecy i wlasnie wybraliscie ich do parlamentu

 • n0e2008

  Oceniono 5 razy 1

  dobrze, widać rosnące wzajemne pretensje, utarczki, już niedługo cały projekt europejski runie w gruzach, dowali kolejna fala kryzysu, a europa stanie w ogniu.

  i dobrze, te nędzne pozostałości cywilizacji trzeba wypalić do ziemi żywym ogniem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje