Gasiński pozywa premiera. Za fałszywy alarm bombowy w sądzie

15.11.2012 10:40
Bogdan Gasiński - autor informacji o "talibach w Klewkach" - pozwał Donalda Tuska. Twierdzi, że premier sprokurował alarm bombowy w sądzie po to, by nie było mediów na rozprawie, gdy w 2011 r. Tusk zeznawał w procesie karnym Gasińskiego. Adwokat premiera podkreśla, że pozwany zaprzecza twierdzeniom Gasińskiego i wnosi o oddalenie pozwu.
W czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie postanowił przesłuchać Gasińskiego jako powoda. Nie było go w sądzie, bo odsiaduje wyroki za liczne wyłudzenia. Jak wyliczyła "Polityka", polskie sądy wymierzyły mu już w sumie 28 lat więzienia.

W styczniu 2011 r. premier zeznawał w Sądzie Rejonowym Warszawa-Śródmieście jako świadek w procesie Gasińskiego, oskarżonego za fałszywe zeznania w sprawie rzekomej korupcji pięciu polityków PO (w tym Tuska) i SLD. To Gasiński był bowiem źródłem

informacji dla Andrzeja Leppera, który w 2001 r. z mównicy Sejmu oskarżył o korupcję Tuska, Włodzimierza Cimoszewicza, Andrzeja Olechowskiego, Jerzego Szmajdzińskiego i Pawła Piskorskiego (Leppera skazano za to zniesławienie na rok i trzy miesiące więzienia w zawieszeniu).

Zeznania Tuska w sądzie poprzedził alarm bombowy. "Ewakuacja sądu spowodowała, że media nie zauważyły, iż w procesie kryminalnym w charakterze świadka uczestniczył premier Donald Tusk, co jest, trzeba przyznać, wydarzeniem wyjątkowym" - pisała wtedy "Polityka". Według niej Tusk przez dwie godziny odpowiadał na pytania Gasińskiego; sąd niektóre uchylał jako niezwiązane ze sprawą.

Po tym Gasiński (jego sprawę o fałszywe zeznania ostatecznie umorzono z powodu przedawnienia) pozwał Tuska o ochronę dóbr osobistych. W napisanym przez siebie pozwie zarzucił mu, że wraz z podległymi sobie służbami celowo sprokurował alarm bombowy w sądzie - aby na rozprawie nie było dziennikarzy.

"Pozwany w całości zaprzecza"

W czwartek w sądzie reprezentujący Tuska mec. Grzegorz Wójtowicz powiedział, że powód nawet nie uprawdopodobnił swych twierdzeń, którym "pozwany w całości zaprzecza". Adwokat dodał, że Gasiński nie wykazał też, jakie jego dobra osobiste Tusk miał naruszyć i w jaki sposób. "Uprawnienia oskarżonego w procesie karnym nie są tożsame z dobrami osobistymi z Kodeksu cywilnego" - oświadczył mec. Wójtowicz.

Sąd zdecydował, że Gasiński zostanie przesłuchany przez sąd w Kłodzku, właściwy dla zakładu karnego, gdzie obecnie przebywa. Powód ma wtedy sprecyzować swe roszczenia. Sąd na razie nie rozstrzygnął wniosku powoda o przesłuchanie Tuska - przeciwny temu jest mec. Wójtowicz. Oddalono zaś inny wniosek Gasińskiego - o przesłuchanie dziennikarza "Polityki", który opisał sprawę alarmu w sądzie.

Afgańscy talibowie w Klewkach

Gasiński - b. zootechnik z gospodarstwa rolnego w Klewkach pod Olsztynem firmy Inter Commerce własności biznesmena Rudolfa

Skowrońskiego (od kilku lat poszukiwanego) - zasłynął z opowieści o afgańskich talibach lądujących w Klewkach i o wągliku, który miał się tam rzekomo znajdować. Bywał w Sejmie, spotykał się z Lepperem jesienią 2001 r. zanim ten ówczesny wicemarszałek Sejmu wygłosił z trybuny wystąpienie oskarżające polityków. Później Lepper został odwołany z funkcji wicemarszałka. W sierpniu 2011 r. lider Samoobrony popełnił samobójstwo - śledztwo w sprawie umorzono.

Gasiński miał liczne inne kłopoty z prawem. Wiele sądów w całej Polsce skazało go za nieopłacenie rachunków za hotele, gdzie przebywał, podszywając się m.in. pod dziennikarzy. Na swoim koncie ma blisko 30 wyroków skazujących go za różne przestępstwa - w większości wyłudzenia i poświadczenia nieprawdy. W 2011 r. Sąd Najwyższy utrzymał karę 10 miesięcy więzienia za ucieczkę z prokuratury, gdy wyskoczył przez okno łazienki, wykorzystując nieuwagę policjantów.

Zobacz także
Komentarze (29)
Gasiński pozywa premiera. Za fałszywy alarm bombowy w sądzie
Zaloguj się
 • an-1q

  Oceniono 89 razy 79

  Jezu, co za matołek napisał ten tytuł. Alarm bombowy w Sejmie? A w treści notatki jest że alarm owszem, ale w sądzie. Jak radio Erewań, albo jak niejaki Gmyz. Czy w Gazecie ci od tytułów wogóle potrafią czytać ze zrozumieniem? Ludzie, czemu dziennikarstwo tak schodzi na psy? Byle była sensacja, nieważne czy treść ma sens. A to ma być przecież poważny opiniotwórczy dziennik.

 • miroslawa133

  Oceniono 46 razy 38

  Rozumiem, ze te dobra osobiste Gasinskiego, ktore mial naruszyc premier, to chec wystapienia przed kamerami i udzielania wywiadow. No coz, w wiezieniu jest przeciez tak nudno.

 • pokon

  Oceniono 45 razy 35

  Kończy się temat Wiśniowskiej , zaczyna Gasińskiego? Czy ,,Gazeta" musi się takimi gównami zajmować?

 • jacekzwawy

  Oceniono 25 razy 11

  Lepper sprecyzował, że w Klewkach talibów tylko torturowano, a przywozono z lotniska w szymanowie, gdzie lądowały samoloty CIA. I to niestety okazało się prawdą, z tego musiał tłumaczyc się premier Miller. zarzuty korupcyjne przeciwko Tuskowi mogą byc zatem prawdziwe. Ale za takie zarzuty to w Polsce popełnia sie samobójstwo... Teraz Lepper nie żyje, "popełnił samobójstwo", Gasiński siedzi w więzieniu....
  Gabriel Janowski protestujący przeciwko wyprzedazy cukrowni obcym koncernom i tak miał szczeście, że nie popełnił samobójstwa, tylko podano mu jakis środek, po którym zachowywał się jak wariat, liczył...Kilka lat potem, gdy w Polsce zabrakło cukru i jego ceny poszły w górę Polacy przekonali się, że Janowski mial rację.

 • 39andhalf

  Oceniono 15 razy 5

  "Gasiński - zasłynął z opowieści o afgańskich talibach lądujących w Klewkach i o wągliku, który miał się tam rzekomo znajdować."

  Z waglikiem poplynal ale, ze talibowie ladowali w polsce to chyba nikt nie ma watpliwosci. Co prawda w samych Klewkach nie byli ale za to w Szymanach 50 km dalej...

 • a.k.traper

  Oceniono 1 raz 1

  Gadka o talibach przylatujących do Klewek po wąglika który hodowano na ich zlecenie "wyszła" wcześniej niż pierwszy lot samolotu do Szyman, wypowiedź miała miejsce w 2001 a samolot wedle dziennika w 2002, oprócz tego facet ma wyobraźnię by maskować swoje nadużycia, darmo go nie skazują, udowodniono to i owo, wystarczy poczytać.

 • 997george

  Oceniono 1 raz 1

  Ach, czy oszust? bo jeżeli tak to bez komentarza!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje