Chiny mają nowego przywódcę. Xi Jinping to "partyjne książątko"

15.11.2012 06:32
Xi Jinping, nowy przywódca Chin

Xi Jinping, nowy przywódca Chin (Fot. CARLOS BARRIA REUTERS)

Dotychczasowy wiceprezydent Chin Xi Jinping został nowym sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin. Wyboru dokonano dzisiaj podczas posiedzenia Komitetu Centralnego KPCh. W ramach zmian pokoleniowych nowy szef partii ma w marcu przyszłego roku objąć także urząd prezydenta Chin.
59-letni Xi Jinping zastąpi na stanowisku sekretarza generalnego i prezydenta 69-letniego Hu Jintao. Nowy szef KPCh przejął już zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Zdaniem komentatorów tak szybkie objęcie stanowiska przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej jest dużym zaskoczeniem.

Nowy przywódca Komunistycznej Partii Chin, choć ze względu na pochodzenie nazywany jest partyjnym "książątkiem", za młodu zbliżył się do mas i zaznał trudów życia w biednej wsi na prowincji.

Obecny wiceprezydent Chin, który przejmuje właśnie władzę nad partią, a w marcu przyszłego roku zasiądzie w fotelu prezydenta kraju, jeszcze do niedawna pozostawał w cieniu swojej żony. Ta znana śpiewaczka piosenek ludowych i jednocześnie major Armii Ludowo-Wyzwoleńczej usunęła się jednak ze sceny po tym, jak w 2007 roku Xi zajął jedno z dziewięciu miejsc w potężnym Stałym Komitecie Biura Politycznego Komitetu Centralnego i stało się jasne, że wkrótce przejmie stery w państwie.

Na spotkaniu z mediami Xi wygłosił przemówienie, w którym zapowiedział kontynuację polityki reform i otwierania Chin na świat.

Wspomniał o głównych stojących przed partią wyzwaniach: korupcji wśród urzędników państwowych i konieczności pozostawania "w kontakcie ze społeczeństwem". Przywódca partii oficjalnie przedstawił światu nowy skład całego Stałego Komitetu.

Nowy premier już w marcu

Do ścisłego kierownictwa KPCh wszedł także dotychczasowy wicepremier Li Keqiang. W marcu przyszłego roku prawdopodobnie obejmie urząd premiera. W przeciwieństwie do nowego sekretarza generalnego partii i przyszłego prezydenta Xi Jinpinga (Si Dzinping), Li nie należy do grupy "książątek" - dzieci prominentnych dygnitarzy partyjnych sprzed lat. Według obserwatorów zwyczajne pochodzenie i fakt, że osiągnięcia zawdzięcza własnej ciężkiej pracy, sprawiają, że jako polityk w większym stopniu interesuje się sprawami niższych warstw społecznych, problemem nierówności zarobków, kwestiami opieki zdrowotnej i edukacji.

Zobacz także
Komentarze (33)
Zaloguj się
 • ydpr

  Oceniono 1 raz 1

  Polecam mój najnowszy post na powyższy temat. Nieco bardziej rozbudowany niż ten artykuł, którego autor nie docenił chyba rangi wydarzenia.

  yourdailypressreview.blogspot.com/2012/11/habemus-papam-czyli-chinska-zmiana-warty.html
  Polecam również mój fanpage na facebooku: www.facebook.com/YourDailyPressReview

 • kmrp

  Oceniono 6 razy 0

  Chińczycy mają takie sukcesy ekonomiczne i rynkowe, że po prostu stać ich na zabawę w komunizm. Z tym, że to zabawa tylko dla partyjniaków. Normalny chiński zjadacz chleba (ryżu) musi zmagać się z codziennościami gospodarki rynkowej (presja i stres w pracy, mobbing, itp). Zwykły szary chińczyk nic nie ma z tego, że jego państwo jest komunistyczne. Z komunizmu on odczuwa tylko cenzurę i brak wolności zrzeszania się. Reszta to szara codzienność krwiożerczego kapitalizmu. Wolność dla silnych, dla słabych niewolnictwo.

 • 1stanczyk

  Oceniono 1 raz 1

  www.bbc.co.uk/programmes/p010lvcd/episodes/guide

 • byrcyn11

  Oceniono 10 razy -2

  Nie takie potęgi jak Chiny już w dziejach świata upadały, czy odchodziły w niebyt, albo jak W. Brytania są tylko cieniem siebie samej. Polityka jednego dziecka doprowadzi za 30 lat do gwałtownego załamania i nie pomoże imigracja z Wietnamu, czy Indonezji, a prawdopodobnie w tym czasie to Indie będą nr. 1 !. Także spoko ! Ja wolę żyć w małym dobrze zorganizowanym kraju, jak dzisiejsze Skandynawskie !

 • jkredman

  Oceniono 7 razy 5

  a czerwone książątka które po dziadach i oćcach odziedziczyły stanowiska w Polsce czymś się od niego różnią, dobry w peerelowskiej propagandzie staje na czele koncernu medialnego w wolnej Polsce

 • jkredman

  Oceniono 7 razy 5

  a ameryka ma stabamiątko, w polszy mamy tuskiątko

 • aide5

  Oceniono 11 razy 7

  Jeszcze niedawno udajacy bardzo madrych i oswieconych redaktorzy z tvp opowiadali jak to w Chinach wolami jada po ulicach .Ze bieda z nedza w tych Chinach komunistycznych a cmok z Gdanska spotykal sie drugim cmokiem z Tybetu. na zyczenie brata za wielkiej wody /oczywiscie i opowiadali sobie brednie pospolite

 • kibic_rudego

  Oceniono 13 razy 7

  "Chiny mają nowego przywódcę. Xi Jinping to "partyjne książątko""

  i po co ten idiotyczny tytuł pokazujący brak szacunku i profesjonalizmu przez PAP i GW

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 17 razy 13

  "Wspomniał o głównych stojących przed partią wyzwaniach: korupcji wśród urzędników państwowych i konieczności pozostawania "w kontakcie ze społeczeństwem". ""

  No prosze, w Polandii zaden polityk by sie nie odwazyl czegos podobnego powiedziec. Pewnie dlatego, ze sam jest... urzednikiem panstwowym.
  Pozazdroscic Chinom tej kary smierci na skorumpowanych urzedasow...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje