Dreamliner imienia Chopina czy Kennedy'ego?

14.11.2012 22:12
Poświęcenie dreamlinera w USA

Poświęcenie dreamlinera w USA (Fot. Elaine Thompson AP)

Nowy boeing 787 LOT już poświęcony. Czeka na pierwszych pasażerów, którzy polecą nim do Warszawy. Czyje będzie nosił imię? I kto go będzie pilotował w pierwszym locie? To wciąż nieustalone.
Na fabrycznym lotnisku Boeinga w Everett pod Seattle trwa odprawa pasażerów przed pierwszym atlantyckim lotem dreamlinera. Poświęcony przez księdza samolot rano o 10.30 wyląduje na Okęciu w asyście czterech myśliwców. Lot ma trwać niespełna 10 godzin.

Antoni Zeman, dyrektor pionu operacji lotniczych i kapitan instruktor w LOT, porównuje pilotowanie dreamlinera do szybowca. - Koledzy opowiadali mi, że wrażenie jest imponujące. Jest delikatniejszy od 767, a elektronika nie odbiera przyjemności z pilotażu - zaznacza.

787 latali dotąd czterej piloci LOT. Zasiądą też za sterami pierwszego lotu atlantyckiego, ale będą nadzorowani przez dwóch amerykańskich kolegów. W LOT usłyszeliśmy, że nie zapadła jeszcze decyzja, kto będzie lądował - Amerykanie czy Polacy.

Jakie imię będzie nosił nowy dreamliner? - Jeszcze nie zdecydowaliśmy. Zwróciliśmy się jednak z ofertą do portów, do których będzie latał. To propozycja nazwania go imieniem lotniska. Oczywiście, komercyjna - mówił prezes LOT Marcin Piróg.

Takie oferty dostały więc m.in. porty w Warszawie (Chopina) i w Nowym Jorku (JFK). Latające w LOT boeingi 767 noszą nazwy polskich miast.

Zobacz także
Komentarze (80)
Zaloguj się
 • massdark

  0

  Fajnie ze poswiecili. Niech nie zapomna jeszcze wmontowac tam wlosa papieza czy innej relikwii.. bo bez tego nawet Kapitan Wrona nie pomoze...

 • elucidator

  Oceniono 1 raz 1

  A po kiego czorta swiecono ta maszyne? Bo bez swiecenia spadnie?

 • kroliklesny

  Oceniono 2 razy 0

  Skoro byl tam katabas z krzyzykiem, pytanko: czy byl tam rowniez: rabin, pop, mnich buddyjski i przedstawiciel kultu Swiatowida?! Jak wszyscy to wszyscy, rownosc wobec religii jest zapisana w konstytucji!

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 2

  Czy "poświęcenie samolotu", to coś w rodzaju "poświęcenia figury" w szachach ?

 • v.prl.pisiorow

  Oceniono 2 razy 2

  oprócz oferty komercyjnej (płatnej) nazwania samolotu, widzę, że już kosciół katolicki zadbał o ofertę komercyjną (płatną)

  czy ksiądz doleciał do USA z Polski, czy był na miejscu?

 • wlodwoz

  Oceniono 5 razy 5

  Gostek z szalikiem. Kibol?

 • mniklasp

  Oceniono 3 razy 3

  to dosyc dziwne ze w USa ksiadz swiecil samolot. dlaczego?samolot jest katolicki, ? czy to sa jakies odczarowania od wypadku , widze to dosyc jako poganskie wypedzania diabla

 • fbjs2

  Oceniono 1 raz 1

  Ale zgodnosc pogladow. Swiat sie smieje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje