Dreamliner imienia Chopina czy Kennedy'ego?

Poświęcenie dreamlinera w USA

Poświęcenie dreamlinera w USA (Fot. Elaine Thompson AP)

Nowy boeing 787 LOT już poświęcony. Czeka na pierwszych pasażerów, którzy polecą nim do Warszawy. Czyje będzie nosił imię? I kto go będzie pilotował w pierwszym locie? To wciąż nieustalone.
Na fabrycznym lotnisku Boeinga w Everett pod Seattle trwa odprawa pasażerów przed pierwszym atlantyckim lotem dreamlinera. Poświęcony przez księdza samolot rano o 10.30 wyląduje na Okęciu w asyście czterech myśliwców. Lot ma trwać niespełna 10 godzin.

Antoni Zeman, dyrektor pionu operacji lotniczych i kapitan instruktor w LOT, porównuje pilotowanie dreamlinera do szybowca. - Koledzy opowiadali mi, że wrażenie jest imponujące. Jest delikatniejszy od 767, a elektronika nie odbiera przyjemności z pilotażu - zaznacza.

787 latali dotąd czterej piloci LOT. Zasiądą też za sterami pierwszego lotu atlantyckiego, ale będą nadzorowani przez dwóch amerykańskich kolegów. W LOT usłyszeliśmy, że nie zapadła jeszcze decyzja, kto będzie lądował - Amerykanie czy Polacy.

Jakie imię będzie nosił nowy dreamliner? - Jeszcze nie zdecydowaliśmy. Zwróciliśmy się jednak z ofertą do portów, do których będzie latał. To propozycja nazwania go imieniem lotniska. Oczywiście, komercyjna - mówił prezes LOT Marcin Piróg.

Takie oferty dostały więc m.in. porty w Warszawie (Chopina) i w Nowym Jorku (JFK). Latające w LOT boeingi 767 noszą nazwy polskich miast.

Zobacz także
 • Dreamlinera mają wyróżniać duże okna. Zwykle w samolotach są one niewielkie - głównie z powodu możliwości konstrukcyjnych. Boeing chwali się, że mógł je powiększyć dzięki temu, że kadłub w dużej części zbudowany jest z materiałów kompozytowych Nowoczesny i luksusowy. Dreamliner od środka [ZDJĘCIA]
 • Boeing 787 Dreamliner Dreamliner leci do stolicy. Supernowoczesny i oszczędny
 • Dreamliner na Okęciu Dokąd poleci pierwszy dreamliner LOT-u?
Komentarze (80)
Dreamliner imienia Chopina czy Kennedy'ego?
Zaloguj się
 • dariuszczwa

  Oceniono 125 razy 79

  Samolot poświęcony przez księdza? a może oszczany przez szamana? kiedy wreszcie ta nasza Polska wygrzebie się z bagien średniowiecza?

 • rosfita

  Oceniono 130 razy 78

  Uff ulżyło mi. NA szczęscie już zostal poświęcony. teraz już jestem spokojna. Nie wiem tylko czy ludzie innych wyznan będa chcieli nim latać. Pewnie wybiora Lufthanse.

 • hind2424

  Oceniono 82 razy 62

  A nie można by go ochrzcić go imieniem Edward Gierek ? :)

 • whynot_80

  Oceniono 73 razy 41

  Skoro został poświęcony,to teraz może już latać bez pilotów..
  Jeszcze tylko każdemu z pasażerów wręczyć różaniec i w drogę..
  Co za żenada:(..

 • iremus

  Oceniono 51 razy 25

  A co pierwszego nie można ochrzcić imieniem Lech a drugiego imieniem Jarosław bądź na odwrót ?

 • voyshick

  Oceniono 49 razy 19

  No jakiego imienia? No przeciez jasne, ze Jana Pawla II. Caly czas za malo janopawlow drugich.

 • rawahecht

  Oceniono 17 razy 11

  "Dreamliner imienia Chopina czy Kennedy'ego?"

  Chopina-Kennedy`ego !

 • blski

  Oceniono 10 razy 10

  Dobrze ze poswiecili, ale to moze nie wystarczyc, Proponuje, dla bezpieczenstwa zatrudnic ksiezy, zeby w czasie lotu modlili sie caly czas o pomyslne i o czasie dotarcie do celu jak tez o dobra pogode zeby nie trzeslo.
  W czasie dlugich lotow ksiadz taki moglby nawracac a w razie gdyby Ojciec Najwyzszy zyczylby sobie ktoryms z pasazerow skrocic te ziemskie meczarnie dac ostatnie namaszczenia wliczone w cene biletu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje