System eWUŚ pokaże, czy jesteśmy ubezpieczeni w NFZ? Tylko teoretycznie

eWUŚ, czyli Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców, to nowość wprowadzana przez NFZ, która od Nowego Roku teoretycznie ma ułatwić przychodniom i szpitalom sprawdzenie, czy my, pacjenci, jesteśmy ubezpieczeni... niestety, tylko teoretycznie.
eWUŚ to z pozoru prosty system, idzie się do lekarza, w rejestracji podaje się PESEL, pani w komputerze wpisuje go do systemu i natychmiast widzi zielone światło, co oznacza, że jest się ubezpieczonym. Gorzej, gdy zobaczy czerwone, a lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia alarmują, że tak może być nawet w przypadku 4 mln pacjentów. Aż tylu może nie znaleźć się w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, który cały czas się tworzy. - Bardzo wiele danych osobowych poprawiamy teraz ręcznie, na bieżąco - wyjaśnia Urszula Ścibor z małopolskiego NFZ. - ZUS w tej chwili także aktualizuje bazy i mamy nadzieję, że do końca roku będą gotowe - mówi Ścibor.

Jeśli jednak ZUS nie zdąży, to co wtedy? Łukasz Frąckowiak, koordynator wprowadzenia systemu w Zachodniopomorskiem, uspokaja: - Takie osoby na pewno nie zostaną z kwitkiem odesłane do lekarza, ponieważ pacjent może przedstawić dokument ubezpieczenia.

Okazuje się, że nowy system nie jest obowiązkowy, a przystąpienie do niego jest bezpłatne, o czym wiedzą nieliczni świadczeniodawcy, np. w Zachodniopomorskiem zaledwie co czwarty, a w Małopolsce co siódmy.

To nie koniec dziur w systemie

Już wiadomo, że nie wszyscy ubezpieczeni będą poprawnie weryfikowani przez eWUŚ - na pewno osobami, które nie będą identyfikowane przez system, będą ci, którzy posługują się dokumentami unijnymi, mieszkają w Polsce, a korzystają z ubezpieczenia z innego kraju - wyjaśnia Andżelika Milkiewicz-Ławicka, naczelnik Wydziału Spraw Świadczeniobiorców w NFZ w Szczecinie.

Jeżeli system eWUŚ da nam "czerwone światło", wg Urszuli Ścibor nie powinniśmy się tym nazbyt przejmować: - Możemy napisać oświadczenie, że jesteśmy ubezpieczeni, a lekarz nie będzie miał prawa odmówić pomocy. Wzory takich oświadczeń dostaniemy w każdej placówce, w której będzie działał system.

Niestety, o tym, czy system zweryfikuje nas poprawnie, przekonamy się dopiero przy okienku w rejestracji, o ile w danej przychodni czy szpitalu w ogóle będzie eWUŚ. Narodowy Fundusz Zdrowia dopiero pracuje nad Zdrowotnym Informatorem Pacjenta (ZIP), który jest właśnie testowany w Wielkopolsce. Żeby mieć dostęp do informacji na swój temat, trzeba jednak wybrać się do siedziby NFZ w Poznaniu i pobrać specjalny login i hasło.

NFZ: Fałszywe oświadczenie będzie ścigane

Oczywiście złożenie fałszywego oświadczenia będzie przez fundusz ścigane, za leczenie zapłaci pacjent, chyba że udowodni, że miał prawo być przekonany o tym, że jest ubezpieczony, a to pracodawca nie płacił za niego składek.

To jednak nie oznacza końca kłopotów, wtedy może spodziewać się telefonu z NFZ i prośby o dostarczenie zaświadczenia o ubezpieczeniu. - Myślę, że w pierwszej chwili pacjent powinien wyjaśnić sprawę braku składek bezpośrednio u swojego pracodawcy - mówi Ścibor. - Natomiast później będzie można to zgłosić do funduszu lub do ZUS-u - dodaje.

Kto wtedy zapłaci za leczenie? - Takie sytuacje będziemy analizować po Nowym Roku, na konkretnych przykładach - ucina Andżelika Milkiewicz-Ławicka z NFZ.

Nasuwa się pytanie: po co i komu tak naprawdę potrzebny jest eWUŚ? Częściowo odpowiada na nie dyrektor ds. medycznych zachodniopomorskiego oddziału NFZ Tomasz Żukowski: - Potwierdzenie w eWUŚ czy przedstawione oświadczenie daje przychodniom i szpitalom pewność, że za danego pacjenta będą mieć zapłacone. Ściągnięcie pieniędzy będzie naszym problemem.

Komentarze (85)
System eWUŚ pokaże, czy jesteśmy ubezpieczeni w NFZ? Tylko teoretycznie
Zaloguj się
 • aki3

  Oceniono 88 razy 80

  a co pracownika obchodzi, że pracodawca nie płaci składek, które są obowiązkowe. Pracownik nie jest tu stroną lecz pracodawca! Niech NFZ dochodzi sobie składek od pracodawcy., a nie zwala to na pracownika!

 • aj-wonek

  Oceniono 85 razy 67

  "Jeśli jednak ZUS nie zdąży, to co wtedy? Łukasz Frąckowiak, koordynator wprowadzenia systemu w Zachodniopomorskiem, uspokaja: - Takie osoby na pewno nie zostaną z kwitkiem odesłane do lekarza, ponieważ pacjent może przedstawić dokument ubezpieczenia."
  Ta, jasne.
  -nie ma pana w systemie
  -ale proszę, mam podstęplowaną książeczkę
  -ale system mówi, że pana nie ma to pana nie zarejestruję i proszę odejść bo kolejkę pan blokuje

 • ht

  Oceniono 76 razy 48

  To nie może się udać, bo dotychczas żadne z wprowadzanych systemiw ewidencji nie wyszło, więc dlaczego akurat ten ma się powieść.

 • big_gadu

  Oceniono 46 razy 32

  Wszyscy inni mogą - NFZ nie !

  Ile jest tych którzy nie sa ubezpieczeni ?

  Poniżej 1 % ?

  Jakie to koszty ?

  Rozum śpi ?

 • jgalka

  Oceniono 34 razy 28

  co sie ma nie dac. samochod mozna sobie sprawdzic czy ma ubezpieczenie a czowieka nie? bez zartow, nie da sie tylko kiedy komus bedzie sie to oplacalo

 • monop2

  Oceniono 26 razy 24

  "Myślę, że w pierwszej chwili pacjent powinien wyjaśnić sprawę braku składek bezpośrednio u swojego pracodawcy - mówi Ścibor"

  Tyle że pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych na podstawie samej tej umowy. Zapłacenie składek nie ma tutaj znaczenia. Wystarczy, że pracodawca zarejestrował taką osobę w ZUS.

  Co ciekawsze, są sytuacje, że składka zdrowotna od takiej osoby wynosi 0 zł i taka kwota widnieje na RMUA. Na stronach ZUS jest taki przypadek opisany z adnotacją, że taka osoba ma pełne prawo do korzystania z usług NFZ. A przecież nie można wpłacić składki w wysokości 0 zł.
  Tak więc z tym brakiem składek skutkującym utratą ubezpieczenia to jakaś ściema.

 • tenare

  Oceniono 26 razy 24

  "za leczenie zapłaci pacjent, chyba że udowodni, że miał prawo być przekonany o tym, że jest ubezpieczony, a to pracodawca nie płacił za niego składek "

  Czeka Polskę fala procesów sądowych pacjentów ubezpieczonych kontra NFZ vel."dziurawy system"

 • ymildwa

  Oceniono 26 razy 20

  Na śląsku mamy karty elektroniczne i to już działa parę lat bez żadnych problemów

 • eulogete

  Oceniono 21 razy 19

  "Kto wtedy zapłaci za leczenie? - Takie sytuacje będziemy analizować po Nowym Roku, na konkretnych przykładach - ucina Andżelika Milkiewicz-Ławicka z NFZ."

  a my z synowcem na czele
  i jakoś to będzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX