Dania: Muzułmanie w radzie osiedlowej znieśli obchody Bożego Narodzenia

14.11.2012 15:24
Kobiety w nikabach

Kobiety w nikabach (Fot. FRED ERNST AP)

Decyzja zdominowanej przez muzułmanów rady osiedlowej w duńskim Kokkedal, która zrezygnowała z obchodów Bożego Narodzenia, sprowokowała narodową debatę nad duńskim modelem państwa wielokulturowego - pisze agencja AFP.
Rada mieszkańców osiedla Egeldalsvaenge w miasteczku Kokkedal, na północ od Kopenhagi, zdecydowała, że nie zapłaci za choinkę i świąteczne przyjęcie. Uzasadnienie rady - zbyt wysoki koszt przedsięwzięcia, wynoszący 7 tys. koron (ok. 4 tys. zł) - wywołało oburzenie mediów, ponieważ kilka dni wcześniej wydała ona 60 tys. koron na obchody muzułmańskiego Święta Ofiarowania.

W poniedziałek na miejscu zjawili się dwaj reporterzy stacji TV2 News, którzy chcieli relacjonować zbieranie podpisów pod petycją mieszkańców o wotum nieufności wobec rady. Zostali jednak przegonieni przez zamaskowanych napastników, a ich samochód został częściowo zniszczony.

Na Facebooku zorganizowano zbiórkę na świąteczne obchody; wśród chętnych do udziału w składce znalazł się członek Duńskiej Partii Liberalnej. Ostatecznie o organizacji osiedlowych obchodów Bożego Narodzenia zadecydował anonimowy darczyńca, który obiecał opłacić i choinkę, i przyjęcie. Nie zażegnało to jednak sporu na tle wyznaniowym na osiedlu, które w duńskich mediach często jest określane jako "getto", ani też nie ostudziło nastrojów w wynikłej z tego sporu debacie - pisze AFP.

"Na tym polega demokracja"

Członek rady mieszkańców Ismal Sahan bronił decyzji, która wywołała kontrowersje. - Została podjęta wspólnie, na tym polega demokracja - powiedział. Konserwatywny deputowany Tom Behnke nazwał ją jednak "nietolerancyjną" i wyraził zaniepokojenie, że "wysiłki na rzecz integracji imigrantów zawiodły". Z kolei przedstawiciel skrajnie prawicowej Duńskiej Partii Ludowej (DF) Martin Henriksen przestrzegł: - Co roku słyszymy coraz częściej o szkołach i innych instytucjach, które marginalizują Boże Narodzenie, aby chronić prawa muzułmańskiej mniejszości. Zaproponował też stworzenie specjalnych przepisów, które miałyby chronić obchody Bożego Narodzenia w duńskich wspólnotach mieszkaniowych.

Rzecznik islamskiej społeczności w Danii, Imran Shah, powiedział, że muzułmanie nie mogą odbierać innym grupom prawa do obchodzenia ich własnych uroczystości religijnych. - Jeśli na osiedlu mieszka choćby jeden niemuzułmanin, który chce obchodzić Boże Narodzenie, reszta powinna wziąć to pod uwagę - podkreślił.

W tym tygodniu ma się odbyć kolejne posiedzenie rady osiedlowej, na którym jej decyzja o obchodach Bożego Narodzenia zostanie "dogłębnie zbadana" - poinformował przedstawiciel administracji osiedla.

Zobacz także
Komentarze (411)
Dania: Muzułmanie w radzie osiedlowej znieśli obchody Bożego Narodzenia
Zaloguj się
 • levine

  Oceniono 1121 razy 1065

  Niestety tolerancja z punktu widzenia muzułmanów jest postawą całkowicie bierną. Oni albo nie rozumieją albo udają, że nie rozumieją, że w demokracji jest konieczna zasada wzajemności.

  Muzułmanie po cichu opanowują cały świat. Korzystają z tolerancji krajów demokratycznych i spokojnie czekają aż osiagną masę krytyczną, żeby zacząć narzucać swoje prawa w krajach gospodarzy.

  Czy ktoś ma pomysł jak podejść do tego problemu?

 • scibor3

  Oceniono 920 razy 866

  Dogłębnie, to powinna być zbadana sensowność dalszego pobytu muzułmanów w Europie.

 • ptr0

  Oceniono 615 razy 593

  "Została podjęta wspólnie, na tym polega demokracja". To chyba znaczy, że najwyższy czas znieść demokrację, bo inaczej Europa zostanie zniszczona przez muzułmanów. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest tyle imigrantów, że przewyższają liczbę rdzennych mieszkańców. I co? Tam nie ma demokracji, więc to imigranci muszą się dostosować do tamtejszego prawa. Siedzą cicho i pracują za miskę ryżu. I to samo powinno być w Europie. Nie pozwólmy tej zarazie się rozprzestrzeniać i niszczyć naszą kulturę!!!

 • spluwa-orginal

  Oceniono 490 razy 420

  " Muzułmanie w radzie osiedlowej znieśli obchody Bożego Narodzenia"...

  I to jest najlepszy dowod ,ze potrzebna jest kolejna wyprawa krzyzowa.
  Z ta roznica ,ze teraz nie trzeba tak daleko sie wyprawiac.

 • fuqu

  Oceniono 314 razy 310

  Raz już to pisałem, ale powtórzę:
  Jakiś czas temu król Arabii Saudyjskiej poprosił burmistrza jednej z chrześcijańskich metropolii (bodajże Rio de Janeiro, ale tego pewny nie jestem) o możliwość ufundowania nowego meczetu.
  Burmistrz odpowiedział krótko: Nie ma sprawy, jak tylko dostaniemy możliwość ufundowania nowego kościoła w Rijadzie.
  Dalszej dyskusji nie było.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 261 razy 219

  Nie chcę być złym prorokiem, ale szykuje się kolejny Holokaust...

 • balada

  Oceniono 178 razy 146

  Ciekawe jakby w Polsce na jakimś osiedlu ktoś się wychylił, że może by tak osiedlową choinkę i przyjęcie zorganizować... Tłum chętnych do zrzutki pieniędzy pewnie by go stratował.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje