Petraeus miał wspólną kochankę z gen. Allenem? Nominacja Allena na dowódcę wojsk NATO zawieszona

14.11.2012 13:43
David Petraeus (drugi z lewej) z żoną Holly (pierwsza z prawej) i rodziną Jill Kelly (druga od prawej)

David Petraeus (drugi z lewej) z żoną Holly (pierwsza z prawej) i rodziną Jill Kelly (druga od prawej) (Fot. Amy Scherzer AP)

Sprawa romansu Petraeusa z jego biografką Paulą Broadwell zatacza coraz szersze kręgi. Pentagon prowadzi śledztwo przeciwko generałowi Johnowi Allenowi, dowódcy wojsk NATO w Afganistanie, który podejrzewany jest o romans z Jill Kelley, dobrą znajomą Petraeusa. To przez jej skargi na e-maile z pogróżkami, które dostawała, a które okazały się być pisane przez zazdrosną Broadwell, romans Petraeusa wyszedł na jaw.
Generał Allen miał wysyłać "nieodpowiednie" e-maile do Jill Kelly od 2010 roku. Na ich trop wpadło FBI, które rutynowo sprawdzało pocztę po zgłoszeniu Kelley o pogróżkach, które dostaje. Okazało się, że wysyła je zazdrosna Broadwell, która była przekonana, że Kelley potajemnie spotyka się z Petraeusem. Jakby tego było mało, agenci odkryli tysiące e-maili od gen. Allena do Kelley, przez co sprawa stała się jeszcze bardziej skomplikowana. Według nieoficjalnych źródeł ich korespondencja zajmuje około 30 tys. stron. Allen stanowczo jednak zaprzecza, jakoby miał z nią romans.

Przedstawiciel Pentagonu, pytany o obawy, że Allen mógł przekazać Kelley tajne informacje, powiedział: "Jesteśmy zaniepokojeni nieodpowiednią komunikacją. Nie będziemy spekulować, co zawierały te dokumenty".

W połowie października Obama mianował Allena, obecnego dowódcę Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie, nowym naczelnym dowódcą połączonych sił zbrojnych NATO w Europie. Sekretarz obrony Leon Panetta w oświadczeniu przekazanym dziennikarzom poinformował, że zwrócił się do Obamy z prośbą o wstrzymanie tej nominacji i "prezydent się zgodził" - informuje Reuters.

Dom kochanki przeszukiwany

Wobec Petraeusa również prowadzone było śledztwo, czy nie przekazywał swojej kochance informacji objętych klauzulą tajności. FBI nie znalazło jednak na to żadnych dowodów. Istnieje natomiast podejrzenie, że śledztwo wznowiono. W poniedziałek doszło do czterogodzinnego przeszukania domu Broadwell przez agentów federalnych. Nie wiadomo, czy znaleziono coś, co pozwoliłoby postawić zarzuty byłemu szefowi CIA.

Kim jest Jill Kelly?

- Traktowała ją jako potencjalną konkurentkę - pisze Nytimes.com o stosunku biografki Petraeusa do Kelley. Kim jest kobieta, która jest jedną z kluczowych postaci afery porównywanej do sprawy Clintona i Lewinsky? Wiadomo, że pracowała jako ochotniczka w bazie lotniczej McDill w Tampie na Florydzie, gdzie mieści się sztab Centralnego Dowództwa Wojsk USA, którego Petraeus był szefem w latach 2008-2010. - Właśnie tam go spotkała - czytamy w Washingtonpost.com. Kelley była także współpracowniczką Departamentu Stanu. Znała także żonę generała, amerykańskie media publikowały zdjęcia z imprezy, na których widziano ich razem.

Na niektórych infografikach umieszczanych przez amerykańskie portale pojawia się pytanie nad strzałką symbolizującą relację Petraeus-Kelley: przyjaciele, a może coś więcej?

Czempiński: Petraeus nie ma doświadczenia w pracy wywiadu

- Petraeus nie ma doświadczenia w pracy wywiadu i nie myślał tak daleko i kombinacyjnie. To świadczy o pewnej niedojrzałości, niefrasobliwości i zbytniej pewności siebie - powiedział Gromosław Czempiński w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu ZET.

Dodał, że generałowie Petraeus i Allen całkowicie poświęcili się karierze wojskowej, co oznacza, że ich życie rodzinne było rozluźnione przez częste i długie wyjazdy na misje do Iraku i Afganistanu. Zaznaczył jednak, że mimo tego wymaga się od nich zachowania standardów, szczególnie jeśli myślą o karierze politycznej.

- To wydarzyło się u schyłku ich kariery, bo ok. sześćdziesiątki generałowie już zwykle myślą o tym, co dalej. Czy odchodzę i poświęcę się karierze politycznej, czy nie. Poprawność związku małżeńskiego i dbałość o ognisko domowe jest jednym z podstawowych standardów w Stanach Zjednoczonych - zaznaczył Czempiński.

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje