Bielecki: Brak decyzji w sprawie budżetu UE to byłby wstyd

14.11.2012 09:01
Jan Krzysztof Bielecki

Jan Krzysztof Bielecki (Fot. Robert Kowalewski / AG)

- Wśród wielu przywódców panuje przekonanie, że to byłby wstyd, w takim momencie zebrać się, debatować przez trzy dni i wyjechać bez decyzji o unijnym budżecie. W czasach, gdy pali się w wielu krajach, pokazać taką niemoc europejską to wstyd - mówił Jan Krzysztof Bielecki.
- Przed nami jeszcze pół maraton. Łatwo nie będzie. Każdy ma trochę inny cel - mówił o nadchodzących negocjacjach budżetu unijnego Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów w TVN Info. Dodał, że wśród wielu przywódców panuje przekonanie, że to byłby wstyd, w takim momencie zebrać się, debatować przez trzy dni i wyjechać bez decyzji. - W czasach, gdy pali się w wielu krajach, pokazać taką niemoc europejską, to wstyd - mówił Bielecki.

"Skoro Polska sobie radzi, to po co jej pieniądze"

Były premier zaznaczył, że kwoty, które negocjuje Polska są potężne w porównaniu z innymi krajami. - Jak się przytnie 10 procent w kraju bałtyckim, to da kilkaset milionów, a jak się tyle samo przytnie u nas to będzie parę miliardów - tłumaczy Bielecki. Dodał też, że nie wszyscy patrzą przychylnie na względnie dobrą sytuację Polski. - Są kraje w znacznie trudniejszych sytuacjach, ostatnio jeden z ich premierów powiedział: "Skoro Polska sobie radzi, to po co jej pieniądze", co prowadziłoby do dość kuriozalnego nagradzania tych, którym się nie udało - mówi Bielecki.

Dodaje, że negocjacje cięć budżetu unijnego to też "spektakl". - Oprócz ducha europejskiego ma on też bardzo wiele przesłań dla wyborców w poszczególnych krajach. Wielu premierów chce pokazać, że "wprawdzie u nas w kraju jest recesja i obcinamy wydatki, ale przynajmniej nie godzimy się na zamrożenie wydatków w Unii i tam też będziemy ciąć". I na tym ta cała gra polega - komentuje szef Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów.

Premier ma "swój plan B

Bielecki wyjaśnia, że negocjacje Polski wymagają różnych sojuszników do różne pakietów wydatków. - Z jednej strony jest grupa 15 krajów, skupionych wokół funduszu spójności. Ale z drugiej strony o rolnictwie lepiej rozmawiać z Francuzami niż z Brytyjczykami, bo ci ostatni rolnictwa prawie nie mają - mówi.

Dodał, że premier ma "swój plan B". - Jeżeli się nie porozumieją, będą potrzebne nowe koalicje. Premier będzie ćwiczył ileś wariantów, a nie tylko przyglądał się, czy mu dadzą, czy nie dadzą - komentował.

Wczoraj premier Donald Tusk mówił w Brukseli, że gwarancją wyjścia z kryzysu dla całej Europy jest właśnie polityka spójności, szybko uchwalony budżet europejski, bez przesadnych cięć. Na razie brak jest porozumienia ws. budżetu UE.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (38)
Zaloguj się
 • ccc-bbb

  Oceniono 28 razy 20

  Panie Bielecki - "Makarony Malma polecają się"! www.kamilcebulski.pl/biznes-po-polsku-historia-malmy/

 • obocep

  Oceniono 27 razy 15

  Ot,rasowy bankowiec he he!

 • jkredman

  Oceniono 14 razy 12

  mniej pieniędzy - mniej ekranów wzdłuż pól, lasów i łąk, mniej pieniędzy - mniej szkoleń w obsłudze wózków podnośnikowych [już chyba cała Polska się wyszkoliła], mniej pieniędzy - mniej szkoleń z zakresu poszukiwania pracy [które i tak nie pozwalają tej pracy znaleźć], mniej pieniędzy - mniejsze dopłaty z budżetu i mniejszy deficyt

 • baca124

  Oceniono 14 razy 12

  Mniej pieniędzy? To może wreszcie znikną głupie i nikomu nie potrzebne szkolenia dla pracowników i bezrobotnych na które idzie masę kasy!!!!

 • leszekkrzysztof

  Oceniono 11 razy 11

  trzy grosze
  Tu brakuje decyzji w wielu istotnych sprawach; decyzje podjęte są często anulowane przez trybunały: konstytucyjny, unijne, itp.
  Stwierdzenie "Skoro Polska sobie radzi..." jest od dawna nieaktualne - zielona wyspa nad Wisłą zatonęła!
  Wśród wariantów i planów B brakuje podstawowego ze strategii Polska'2010 (dynamicznego wzrostu). Są głównie takie, które pokazano np. w filmie "Miś"; opierają się na bojach o Inflanty, z pieniędzy podatników unijnych, dla nowo-aparatczyków. Nietrudno przewidzieć skutki...

 • leser.pl

  Oceniono 29 razy 11

  " Bielecki: Brak decyzji w sprawie budżetu UE to byłby wstyd . "
  Ta żebranina i walka o unijne jajmużny, to doprawdy wstyd i świadectwo ubóstwa.

 • nuatu

  Oceniono 8 razy 8

  ta wypowiedź Bieleckeigo to dla mnie jeszcze jeden powód do totalnego zadziwienia jak ten człowiek mógł zrobic taką karierę? Odpowiedź ciągle ta sama: grupa aferałów. Wg tego pana Brytyjczycy prawie rolnictwa nie mają! Otóż mają i to najbardziej wydajne w Europie (duże, wysoko towarowe farmy). Natomiast "prawie" nie mają ludzi zatrudnionych w rolnictwie, właśnie z w/w powodu. Ale to coś innego, nieprawdaż, panie eskpercie od piłki nożnej!

 • morqadir

  Oceniono 10 razy 8

  Bogactwo nie bierze się z dotacji , które w dużej mierze demoralizują rządy , społeczeństwa.
  Jeśli by tak było to Grecja była by bardzo bogatym krajem

  Już teraz widać że rząd PO głównie walczy o dotację zamiast się skupić na gospodarce.

 • siekier35

  Oceniono 10 razy 8

  za dużo różnych grzybów w jednym kociołku żeby wyszła zupa smakująca wszystkim...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje