Bielecki: Brak decyzji w sprawie budżetu UE to byłby wstyd

Jan Krzysztof Bielecki

Jan Krzysztof Bielecki (Fot. Robert Kowalewski / AG)

- Wśród wielu przywódców panuje przekonanie, że to byłby wstyd, w takim momencie zebrać się, debatować przez trzy dni i wyjechać bez decyzji o unijnym budżecie. W czasach, gdy pali się w wielu krajach, pokazać taką niemoc europejską to wstyd - mówił Jan Krzysztof Bielecki.
- Przed nami jeszcze pół maraton. Łatwo nie będzie. Każdy ma trochę inny cel - mówił o nadchodzących negocjacjach budżetu unijnego Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów w TVN Info. Dodał, że wśród wielu przywódców panuje przekonanie, że to byłby wstyd, w takim momencie zebrać się, debatować przez trzy dni i wyjechać bez decyzji. - W czasach, gdy pali się w wielu krajach, pokazać taką niemoc europejską, to wstyd - mówił Bielecki.

"Skoro Polska sobie radzi, to po co jej pieniądze"

Były premier zaznaczył, że kwoty, które negocjuje Polska są potężne w porównaniu z innymi krajami. - Jak się przytnie 10 procent w kraju bałtyckim, to da kilkaset milionów, a jak się tyle samo przytnie u nas to będzie parę miliardów - tłumaczy Bielecki. Dodał też, że nie wszyscy patrzą przychylnie na względnie dobrą sytuację Polski. - Są kraje w znacznie trudniejszych sytuacjach, ostatnio jeden z ich premierów powiedział: "Skoro Polska sobie radzi, to po co jej pieniądze", co prowadziłoby do dość kuriozalnego nagradzania tych, którym się nie udało - mówi Bielecki.

Dodaje, że negocjacje cięć budżetu unijnego to też "spektakl". - Oprócz ducha europejskiego ma on też bardzo wiele przesłań dla wyborców w poszczególnych krajach. Wielu premierów chce pokazać, że "wprawdzie u nas w kraju jest recesja i obcinamy wydatki, ale przynajmniej nie godzimy się na zamrożenie wydatków w Unii i tam też będziemy ciąć". I na tym ta cała gra polega - komentuje szef Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów.

Premier ma "swój plan B

Bielecki wyjaśnia, że negocjacje Polski wymagają różnych sojuszników do różne pakietów wydatków. - Z jednej strony jest grupa 15 krajów, skupionych wokół funduszu spójności. Ale z drugiej strony o rolnictwie lepiej rozmawiać z Francuzami niż z Brytyjczykami, bo ci ostatni rolnictwa prawie nie mają - mówi.

Dodał, że premier ma "swój plan B". - Jeżeli się nie porozumieją, będą potrzebne nowe koalicje. Premier będzie ćwiczył ileś wariantów, a nie tylko przyglądał się, czy mu dadzą, czy nie dadzą - komentował.

Wczoraj premier Donald Tusk mówił w Brukseli, że gwarancją wyjścia z kryzysu dla całej Europy jest właśnie polityka spójności, szybko uchwalony budżet europejski, bez przesadnych cięć. Na razie brak jest porozumienia ws. budżetu UE.

Zobacz także
Komentarze (38)
Bielecki: Brak decyzji w sprawie budżetu UE to byłby wstyd
Zaloguj się
 • ccc-bbb

  Oceniono 28 razy 20

  Panie Bielecki - "Makarony Malma polecają się"! www.kamilcebulski.pl/biznes-po-polsku-historia-malmy/

 • obocep

  Oceniono 27 razy 15

  Ot,rasowy bankowiec he he!

 • jkredman

  Oceniono 14 razy 12

  mniej pieniędzy - mniej ekranów wzdłuż pól, lasów i łąk, mniej pieniędzy - mniej szkoleń w obsłudze wózków podnośnikowych [już chyba cała Polska się wyszkoliła], mniej pieniędzy - mniej szkoleń z zakresu poszukiwania pracy [które i tak nie pozwalają tej pracy znaleźć], mniej pieniędzy - mniejsze dopłaty z budżetu i mniejszy deficyt

 • baca124

  Oceniono 14 razy 12

  Mniej pieniędzy? To może wreszcie znikną głupie i nikomu nie potrzebne szkolenia dla pracowników i bezrobotnych na które idzie masę kasy!!!!

 • leszekkrzysztof

  Oceniono 11 razy 11

  trzy grosze
  Tu brakuje decyzji w wielu istotnych sprawach; decyzje podjęte są często anulowane przez trybunały: konstytucyjny, unijne, itp.
  Stwierdzenie "Skoro Polska sobie radzi..." jest od dawna nieaktualne - zielona wyspa nad Wisłą zatonęła!
  Wśród wariantów i planów B brakuje podstawowego ze strategii Polska'2010 (dynamicznego wzrostu). Są głównie takie, które pokazano np. w filmie "Miś"; opierają się na bojach o Inflanty, z pieniędzy podatników unijnych, dla nowo-aparatczyków. Nietrudno przewidzieć skutki...

 • leser.pl

  Oceniono 29 razy 11

  " Bielecki: Brak decyzji w sprawie budżetu UE to byłby wstyd . "
  Ta żebranina i walka o unijne jajmużny, to doprawdy wstyd i świadectwo ubóstwa.

 • nuatu

  Oceniono 8 razy 8

  ta wypowiedź Bieleckeigo to dla mnie jeszcze jeden powód do totalnego zadziwienia jak ten człowiek mógł zrobic taką karierę? Odpowiedź ciągle ta sama: grupa aferałów. Wg tego pana Brytyjczycy prawie rolnictwa nie mają! Otóż mają i to najbardziej wydajne w Europie (duże, wysoko towarowe farmy). Natomiast "prawie" nie mają ludzi zatrudnionych w rolnictwie, właśnie z w/w powodu. Ale to coś innego, nieprawdaż, panie eskpercie od piłki nożnej!

 • morqadir

  Oceniono 10 razy 8

  Bogactwo nie bierze się z dotacji , które w dużej mierze demoralizują rządy , społeczeństwa.
  Jeśli by tak było to Grecja była by bardzo bogatym krajem

  Już teraz widać że rząd PO głównie walczy o dotację zamiast się skupić na gospodarce.

 • siekier35

  Oceniono 10 razy 8

  za dużo różnych grzybów w jednym kociołku żeby wyszła zupa smakująca wszystkim...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje