Tusk zapowiadał, że PO zajmie się Funduszem Kościelnym. I nic. "Dobrze, Fundusz zostanie"

Donald Tusk i kard. Kazimierz Nycz, który jest szefem kościelnych negocjatorów ws. Funduszu

Donald Tusk i kard. Kazimierz Nycz, który jest szefem kościelnych negocjatorów ws. Funduszu (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Kto odważy się zlikwidować Fundusz Kościelny? Choć premier twierdził, że zrobi to Sejm, może skończyć się na pogróżkach - podaje "Gazeta Wyborcza". Może to i lepiej? Wszystko się rozmyje i fundusz zostanie. To lepsze niż niepewny odpis - mówią "Gazecie" duchowni różnych wyznań.
"Rząd rozpaczliwie szuka sposobu, jak pokonać pat w rozmowach z Kościołem o likwidacji Funduszu Kościelnego" - pisze "Gazeta" i przypomina dotychczasowe rozmowy, które nie przyniosły żadnego skutku. Kościół najpierw żądał 1-procentowego odpisu od podatku, przeciw czemu kategorycznie zaprotestował minister finansów. Później zaproponowali 0,7 proc. - na taki prezent z budżetu dla księży, wg resortu finansów, też nas nie stać.

W przyszłą środę kolejne rozmowy rządowej i kościelnej komisji konkordatowej. Znów mogą skończyć się patem, a PO nie chce wojny z Kościołem. "Skąd pomysł, by to nie rząd, ale klub parlamentarny przygotował projekt likwidacji funduszu? - Tusk zdjąłby z siebie odpowiedzialność za likwidację funduszu, bo decyzję podjąłby Sejm, a nie rząd - mówi polityk z władz Platformy. Ale scenariusz, w którym Sejm rozstrzygnie o odpisie, to policzek dla biskupów" - czytamy. W październiku takie rozwiązanie zapowiedział sam premier.

Rzecznik rządu Paweł Graś pytany teraz przez "Gazetę", czy premier bierze pod uwagę to, by klub, a nie rząd złożył w Sejmie projekt likwidacji Funduszu Kościelnego, aby ominąć konsultacje z Kościołem, zapewnia, że będzie projekt rządowy. Ale terminu podać nie potrafi. - Minister Boni prowadzi konsultacje - mówi "Gazecie".

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
 • Hierarchowie kościelni podczas zebrania plenarnego Episkopatu Polski "Za piłką biega dwudziestu dwóch facetów, a zawsze wygrywają biskupi"
 • Daniel Passent Passent: PO zachowuje się, jakby nie chciała rozdziału Kościoła od państwa
 • Armand Ryfiński i Donald Tusk Ostra awantura o Fundusz Kościelny. "Panie premierze, czy ma pan jaja?"
Komentarze (407)
Tusk zapowiadał, że PO zajmie się Funduszem Kościelnym. I nic. "Dobrze, Fundusz zostanie"
Zaloguj się
 • muckal

  Oceniono 786 razy 736

  KK to agresywny, bezwzględny, zachłanny pasoźyt .
  Panowie w sukienkach wykonują dobrze płatny, nie wymagający żadnego wysiłku zawód. Niestety płacą im także Ci , którzy tych usług nie potrzebują

 • xsawer

  Oceniono 504 razy 476

  " Kościół najpierw żądał 1-procentowego odpisu od podatku"

  -Kościół ZAŻĄDAŁ, a jak wiadomo pan każe, sługa musi.

 • alesieporobilo

  Oceniono 377 razy 355

  Mariaz Panstwa Polskiego z kosciolem katolickim jest toksyczny dla obojga ze stron. Innych wyznan rowniez to dotyczy, ale oczywiscie w mniejszym stopniu. Dalsza laicyzacja Panstwa bedzie postepowala, szkoda tylko, ze tak wolno. W porownaniu z Niemcami, Holandia, Belgia, USA w sprawach swiatopogladowych jestesmy daleko w tyle. Szkoda zmarnowanych lat i zyciorysow.

 • zeldox

  Oceniono 330 razy 282

  Naiwni naprawdę myśleli że PO coś zrobi? Przecież poza podwyżką podatków nie zrobili nic. Funduszu też nie ruszą, ponieważ ogony i tak im uderzają o jaja ze strachu.
  A to takie proste. Ustawa o likwidacji i przepis o opodatkowaniu wszystkich datków na kościół.

 • bacaa

  Oceniono 292 razy 256

  to samo co z abonamentem za tvp i pr - dużo szumu i cisza.....
  Pora zagłosować na innych bo wazeliniarstwo kolejnych rządów wobec czarnej sotni jest porażające!!!

 • chi_neng1

  Oceniono 199 razy 195

  Panie premierze

  Na pierwszym planie, uwazam, powinien pan miec na uwadze czego sobie narod zyczy, a nie KK.

  Dobro calego narodu zawsze powinno dominowac we wszystkich decyzjach.

  I wtedy sprawa jest nieskomplikowana : checkmate dla KK.

  Bowiem ponad 80% sobie zyczy, by czynni wierni wg wlasnej woli lozyli na koscol.

  Wiec w czym problem?

  Rzad ma wladze wykonawcza, dlaczego wiec te negocjacje i dyskusje, w sytuacji, gdy kraj (ktory KK ogolocil) potrzebuje kazdej zlotowki ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje