Tusk zapowiadał, że PO zajmie się Funduszem Kościelnym. I nic. "Dobrze, Fundusz zostanie"

14.11.2012 06:00
Donald Tusk i kard. Kazimierz Nycz, który jest szefem kościelnych negocjatorów ws. Funduszu

Donald Tusk i kard. Kazimierz Nycz, który jest szefem kościelnych negocjatorów ws. Funduszu (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Kto odważy się zlikwidować Fundusz Kościelny? Choć premier twierdził, że zrobi to Sejm, może skończyć się na pogróżkach - podaje "Gazeta Wyborcza". Może to i lepiej? Wszystko się rozmyje i fundusz zostanie. To lepsze niż niepewny odpis - mówią "Gazecie" duchowni różnych wyznań.
"Rząd rozpaczliwie szuka sposobu, jak pokonać pat w rozmowach z Kościołem o likwidacji Funduszu Kościelnego" - pisze "Gazeta" i przypomina dotychczasowe rozmowy, które nie przyniosły żadnego skutku. Kościół najpierw żądał 1-procentowego odpisu od podatku, przeciw czemu kategorycznie zaprotestował minister finansów. Później zaproponowali 0,7 proc. - na taki prezent z budżetu dla księży, wg resortu finansów, też nas nie stać.

W przyszłą środę kolejne rozmowy rządowej i kościelnej komisji konkordatowej. Znów mogą skończyć się patem, a PO nie chce wojny z Kościołem. "Skąd pomysł, by to nie rząd, ale klub parlamentarny przygotował projekt likwidacji funduszu? - Tusk zdjąłby z siebie odpowiedzialność za likwidację funduszu, bo decyzję podjąłby Sejm, a nie rząd - mówi polityk z władz Platformy. Ale scenariusz, w którym Sejm rozstrzygnie o odpisie, to policzek dla biskupów" - czytamy. W październiku takie rozwiązanie zapowiedział sam premier.

Rzecznik rządu Paweł Graś pytany teraz przez "Gazetę", czy premier bierze pod uwagę to, by klub, a nie rząd złożył w Sejmie projekt likwidacji Funduszu Kościelnego, aby ominąć konsultacje z Kościołem, zapewnia, że będzie projekt rządowy. Ale terminu podać nie potrafi. - Minister Boni prowadzi konsultacje - mówi "Gazecie".

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (407)
Zaloguj się
 • mojaopinia11

  0

  Już mam dość PO . NIC nie kończą !

 • maguniaklikunia

  Oceniono 1 raz 1

  Kościół powinien być utrzymywany przez wiernych a nie przez Państwo. Przecież żyjemy podobno w demokratycznym kraju a nie wszyscy są katolikami .
  To jest łamanie naszych praw konstytucyjnych!!!
  Do Trybunału takie ustawy panie Palikocie .
  Do Strasburga takie ustawy panie Palikocie !!!
  Ty nas ratuj bo już żadnej nadziei nie ma dla nas .

 • es-q

  0

  Tusk oszukałęś mnie i moja rodzinę, jesteś OSZUSTEM PRECZ Z TUSKOMATOŁAMI !!!!1

 • nekia0000

  0

  al-bundy W pełni się z Tobą zgadzam

 • have2b3

  Oceniono 1 raz 1

  Marzenie....

  Marzenie mam takie, ze premier i rzad mojego kraju, zacznie sie zachwywac jak na premiera i rzad przystalo i dzialac dla dobra kraju i obywateli!

  W konstytucji< ktora niby w polsce obowiazuje> jest zapis o rozdziale panstwa od kosciola.

  Ale zapis jest pusty. Kosciol jest przyssany do panstwowej kasy wrecz nieprawdopodobnie....
  W polsce, gdzie niby jest rozdzial, lekcje religii na koszt panstwa sa w panstwowych szkolach.

  Nie znam drugiego takiego przykladu calkowitego lekcewazenia zapisow w konstytucji (czytaj prawa nadrzednego) jak to co sie dzieje w relacjach z kosciolem katolickim.

  Bardzo ciekawe byloby poznac opinie kogos kto sie na tym zna, jak w swietle konstytucji zostaloby ocenione to co sie dzieje w praktyce.

  Moze oni wszyscy, ci co podpisali konkordat, ci co uruchomili komisje majatkowa, ci co pozwalaja na to bezczelne dojenie panstwowej kasy ... moze on wszyscy lamia konstytucje i nalezaloby ich hurtem postawic przed Trybunalem Stanu?

  Zwlaszcza tych od konkordatu. Bo drugiej tak jednostronnej i tak niekorzystnej umowy miedzynarodowej (choc z trudem to napisalem, bo narod watykanski nei istnieje) to chyba nie ma ....

 • misfire01

  Oceniono 4 razy 4

  Jaki "fundusz kościelny"??? TUSKU, POBUDKA!
  A gdzie państwowe fundusze na posiadaczy psów, na klimatologów, gejów, kierowców białych aut, nauczycieli tańca, ludzi o płynnej wymowie? Gdzie państwowe fundusze na zielonoświątkowców, adwentystów, animistów i ateistów?
  Dlaczego obywatel X ma łożyć na "Fundusz" dla konkretnej wspólnoty wyznaniowej niezależnie od tego, czy jest jej członkiem i podpisuje się pod jej nauką, czy nie?
  Halo, tu Ziemia! Czas przeczytać konstytucję...?

 • politol59

  0

  Zlikwidować wszelkie formy finansowania tej kasty.

 • cup_of_t

  Oceniono 2 razy 2

  "Rząd rozpaczliwie szuka sposobu, jak pokonać pat w rozmowach z Kościołem o likwidacji Funduszu Kościelnego"

  chyba zartujecie? zlikwidowac, nie wiem dlaczego trzeba sie o to pytac kosciol(y) :/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje