Polscy prokuratorzy nie dopełnili obowiązków w Smoleńsku? Jest śledztwo

13.11.2012 20:16
11.04.2010, Smoleńsk. Szczątki polskiego samolotu

11.04.2010, Smoleńsk. Szczątki polskiego samolotu (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez polskich prokuratorów wojskowych w Smoleńsku w 2010 roku. Przestępstwo ma polegać na tym, że polscy prokuratorzy nie wnioskowali i nie wzięli udziału w sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej przeprowadzonych w Rosji.
Doniesienie w tej sprawie w drugiej połowie września złożył pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego, mec. Piotr Pszczółkowski. Zawiadomienie skierowano wówczas do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Naczelna Prokuratura Wojskowa zadecydowała wtedy o skierowaniu sprawy do poznańskiej WPO, aby uniknąć zarzutów o brak obiektywizmu.

Prokuratorzy nie wzięli udziału w sekcjach

- Według składającego zawiadomienie wojskowi prokuratorzy, którzy brali udział w czynnościach po katastrofie smoleńskiej na terenie Federacji Rosyjskiej, mieli nie dopełnić obowiązków, gdyż nie wnioskowali o udział i nie brali udziału w sekcjach zwłok, a także nie przeprowadzili tych sekcji także po przetransportowaniu ciał ofiar do Polski - powiedział rzecznik prokuratury ppłk. Sławomir ppłk. Schewe. Za niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego grozi kara do trzech lat więzienia.

Na razie nikomu nie postawiono zarzutów

We wrześniu szef zespołu parlamentarnego ws. katastrofy Antoni Macierewicz (PiS) informował, że we wniosku do WPO w Warszawie pełnomocnik Kaczyńskiego zarzucił prokuratorom, że m.in. nie wnioskowali o dopuszczenie do udziału i nie uczestniczyli w sekcjach zwłok 95 ofiar prowadzonych w Rosji.

W zawiadomieniu argumentowano, że "na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy polskimi i rosyjskimi prokuratorami w nocy z 10 na 11 kwietnia 2010 r. polscy prokuratorzy posiadali zgodę strony rosyjskiej na wnioskowanie o przeprowadzenie i udział w czynnościach". Ponadto - zdaniem pełnomocnika - "w wyniku podjętych decyzji na terenie Polski nie wykonano oględzin zwłok ani badań sekcyjnych".

Mec. Pszczółkowski powiedział, że na podstawie informacji otrzymanej w tym tygodniu z prokuratury podejrzewa, iż wszczęte śledztwo "będzie miało związek z nieprzeprowadzeniem sekcji zwłok w kraju". - Złożyłem szereg wniosków dowodowych w tej sprawie, dotyczą one zarówno przesłuchań świadków, jak i dowodów z dokumentów - dodał.

Śledztwo zostało wszczęte 2 listopada i obecnie jest prowadzone w sprawie, nikomu nie przedstawiono zarzutów. Jako pierwsza informację o wszczęciu tego śledztwa podała TVN24.

Zobacz także
Komentarze (139)
Polscy prokuratorzy nie dopełnili obowiązków w Smoleńsku? Jest śledztwo
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 149 razy 61

  Kto będzie płacił za to śledztwo? Podatnicy! Powiedzmy społeczeństwo ogólnie? I śledztwo oskarża śledczych? Jarosław oskarża Antoniego czy Antoni państwo albo Antoni oskarża całą resztę i Cemerona?

 • vinogradoff

  Oceniono 130 razy 58

  Sprawa jest denta jak dentka rowerowa i bezprzedmiotowa a Prokuratorzy jakos sie usprawiedliwia i nikomu wlos z glowy nie spadnie. Poza tym skoro przyczyna katastrofy byla oczywista od dnia katastrofy i znana w szczgolach juz po kilkudziesieciu godzinach ( niedozwolone manewry lotnicze we mgle) to sekcje zwlok ofiar byly wogole zbedne i niecelowe z punktu widzenia sledztwa co do przyczyny katastrofy i ewentualnych winnych a byly zwyczajna formalistyka a wiec spoleczna szkodliwosc zaniechania udzialu w sekcjach jest znikoma a praktycznie zadna czyli nie kwalifikuje sie do scigania i karania Prokuratorow wojennych. Tu na uwage zasluguje bezczelnosc papuga, ktory powazyl sie niepokoic Prokuratorow i cynizm pana Antoniego a takze fakt, ze jest to chyba pierwszy przypadek w historii Polski zeby oskarzac na dentych materialach urzedujacych Prokuratorow wojennych.

 • kjpk6

  Oceniono 109 razy 55

  No dobrze, załóżmy że prokuratorzy byliby przy sekcjach i co niby miało z tego wyniknąć? Że np. Wasserman miał wycięty wyrostek robaczkowy, a w sekcji zwłok Rosjanie tego nie napisali? Albo, że Edgar był niższy niż w dokumentach rosyjskich? Kolejne mącenie bez sensu byle Smoleńsk rządził.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 99 razy 51

  Smoleńsk wiecznie żywy:)))

 • endrju1521

  Oceniono 84 razy 40

  Nieśmiało zapytam, czy toczy się postępowanie prokuratorskie wobec pilota - Arkadiusza Protasiuka - który zasiadł za sterami samolotu, nie posiadając wymaganych uprawnień i naruszył, a właściwie złamał, wszystkie procedury
  lotnicze, podchodząc do lądowania????

 • zlappande

  Oceniono 15 razy 15

  ja bym postawil jeszcze zarzuty kilku osobom z Kancelarii Prezydenckiej Lecha Kaczynskiego o to, ze bedac wciaz jeszcze na sluzbie, byczyli sie i nic nie robili, choc byli polskimi urzednikami na sluzbie

  na przyklad Jacek Sasin - powinien oddac pieniadze, bo momentalnie po katastrofie zaczal sie op..lac i nic nie robil, a przeciez wciaz pelnil obowiazki

 • 1966jerry

  Oceniono 17 razy 13

  była brzózka,hel,sztuczna mgła ,doszła nitrogliceryna i C 4 - jak dorzucą coś jeszcze to zacznę się zastanawiać ,czy rzeczywiście nie doszło do zamachu......,.qrwa !!!! ludzie !!!! ja już nie mogę !!!!! zostanę alkoholikiem i będę się domagał odszkodowania od tego państwa i pokrycia kosztów leczenia..........,.już nawet nie czytam przemówień J. Goebbelsa ,bo on Kaczyńskiemu mógłby buty wiązać !!!!! " ...ciągle powtarzane kłamstwa stają się prawdą " .,przypominam tylko pisdzielcom ,że Joseph skończył marnie .................,.

 • mitochondrium1

  Oceniono 15 razy 11

  No niezła piramidka się tworzy. Śledztwo w sprwie śledztwa a dowodca Jaka na wolności hasa sobie z pisowcami. Niesamowite.

 • abdurrahman

  Oceniono 15 razy 11

  Aby się już więcej nie powtórzyły podobne problemy a społeczeństwo nie musiało za to płacić mają zostać wdrożone nowe procedury w lotnictwie, a wydział paszportowy zacznie wydawać vipom paszporty w miękkich okładkach. Pomysł pochodzi z niedawnego zdarzenia jakie miało miejsce podczas lotu nad oceanem. Kapitan poprosił stewardessę aby przekazała pasażerom nieuchronną katastrofę, ale tak by nie wywołać paniki. Stewardessa zapytała podróżnych: czy wszyscy mają paszporty? Proszę unieść je wysoko nad głowę. A teraz zwijamy je w rulonik, ciasno zwijamy ... Gdywszyscy zwinęli poprosiła by wsadzili je sobie głęboko w d.... Pozwoli to nam w identyfikacji zwłok i unikniemy pomyłek.
  :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje