Polscy prokuratorzy nie dopełnili obowiązków w Smoleńsku? Jest śledztwo

13.11.2012 20:16
11.04.2010, Smoleńsk. Szczątki polskiego samolotu

11.04.2010, Smoleńsk. Szczątki polskiego samolotu (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez polskich prokuratorów wojskowych w Smoleńsku w 2010 roku. Przestępstwo ma polegać na tym, że polscy prokuratorzy nie wnioskowali i nie wzięli udziału w sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej przeprowadzonych w Rosji.
Doniesienie w tej sprawie w drugiej połowie września złożył pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego, mec. Piotr Pszczółkowski. Zawiadomienie skierowano wówczas do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Naczelna Prokuratura Wojskowa zadecydowała wtedy o skierowaniu sprawy do poznańskiej WPO, aby uniknąć zarzutów o brak obiektywizmu.

Prokuratorzy nie wzięli udziału w sekcjach

- Według składającego zawiadomienie wojskowi prokuratorzy, którzy brali udział w czynnościach po katastrofie smoleńskiej na terenie Federacji Rosyjskiej, mieli nie dopełnić obowiązków, gdyż nie wnioskowali o udział i nie brali udziału w sekcjach zwłok, a także nie przeprowadzili tych sekcji także po przetransportowaniu ciał ofiar do Polski - powiedział rzecznik prokuratury ppłk. Sławomir ppłk. Schewe. Za niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza publicznego grozi kara do trzech lat więzienia.

Na razie nikomu nie postawiono zarzutów

We wrześniu szef zespołu parlamentarnego ws. katastrofy Antoni Macierewicz (PiS) informował, że we wniosku do WPO w Warszawie pełnomocnik Kaczyńskiego zarzucił prokuratorom, że m.in. nie wnioskowali o dopuszczenie do udziału i nie uczestniczyli w sekcjach zwłok 95 ofiar prowadzonych w Rosji.

W zawiadomieniu argumentowano, że "na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy polskimi i rosyjskimi prokuratorami w nocy z 10 na 11 kwietnia 2010 r. polscy prokuratorzy posiadali zgodę strony rosyjskiej na wnioskowanie o przeprowadzenie i udział w czynnościach". Ponadto - zdaniem pełnomocnika - "w wyniku podjętych decyzji na terenie Polski nie wykonano oględzin zwłok ani badań sekcyjnych".

Mec. Pszczółkowski powiedział, że na podstawie informacji otrzymanej w tym tygodniu z prokuratury podejrzewa, iż wszczęte śledztwo "będzie miało związek z nieprzeprowadzeniem sekcji zwłok w kraju". - Złożyłem szereg wniosków dowodowych w tej sprawie, dotyczą one zarówno przesłuchań świadków, jak i dowodów z dokumentów - dodał.

Śledztwo zostało wszczęte 2 listopada i obecnie jest prowadzone w sprawie, nikomu nie przedstawiono zarzutów. Jako pierwsza informację o wszczęciu tego śledztwa podała TVN24.

Zobacz także
Komentarze (139)
Zaloguj się
 • slimslider

  0

  Polska niekompetencja w swej pelnej okazalosci!!!

 • almagus

  Oceniono 4 razy 0

  Czas kończyć z tym cyrkiem i czas przedstawić dowody odpowiedzialności Kaczyńskich i ich kancelarii za katastrofę!

  Każdy ma takie zasługi, rodak więcej niż co drugi!

  Monarcha siadał na tronie.
  Interes państwa brał w dłonie.
  Los partyjnego członka.
  O niego walczył do dzionka.
  Aż odleciał nie w porę.
  Członków zabrał diasporę.
  Odlot do pomroczności.
  Jego królewskiej mości.
  Bo was skrócę o głowy.
  Lądować rozkaz bojowy.
  Rozczłonkowani w szyku.
  Głowy urywa w krzyku.
  Zaczłonkowany, jego małżonka.
  Za zasługi dla członka.
  Z woli członków niewielu.
  Spoczywa na Wafelu.
  W Łaskawie na pustym grobie.
  Wibrator postawcie sobie!

  2012-11-14 almagus

  almagus.blox.pl/html

 • grabmartini

  Oceniono 4 razy 0

  Przestańcie wreszcie w tym grzebać, ja nie chcę, żeby płacone przeze mnie podatki szły na takie bzdury!!!

  Było minęło, może wrócimy do budowy autostrad, co?

 • blenderspl

  Oceniono 4 razy 0

  To zaczynamy od nowa Smoleńsk, Smoleńsk ku..a Smoleńsk. Zapraszamy do kółeczka. Rzygać się chce.
  I jeszcze jedno:
  Na 1 Listopada "oblepianie, maskowanie, upiększanie" napisami Smoleńsk 2010 czy Katyń=Smoleńsk 2010 tablic pamięci o żołnierzach którzy zostali zamordowani w Katyniu jest profanacją!

 • zazaq

  Oceniono 6 razy 0

  Śledztwo powinno obejmować okres od podania rządu J. Kaczyńskiego do dymisji.
  Wierzył, że wygra wybory i będą mieli z Lechem władzę absolutną już bez Samoobrony i LPR.
  Tymczasem stało się jak się stało.
  Od tamtej pory Jarek jest w głębokiej traumie i wszelkimi sposobami dąży do "celu".
  Konkluzja: winę za katastrofę ponosi brat tamtego brata.

 • rattus-rattus

  Oceniono 3 razy -1

  "Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez polskich prokuratorów wojskowych" - dintojra ???

 • oservattoreromano

  Oceniono 3 razy 3

  Za niedopełnmienie obowiązków, a w tym wypadku jest ono wyjątkowo rażące i pokazujęce i arogancję prokuratorów wynikającą z posiadania immunitetu, należy tych panów wsadzić na długie lata do więzienia.
  Niech wreszcie prokuratorzy przestaną popłnieć przestępstwa. A jakie ? - proszę sobie obejrzeć w niedzielę program pt. "Państwo w państwie", emitowany przez Tv Polsat o godz 19:30

 • szwejk222

  Oceniono 3 razy 1

  Skoro to śledztwo ma prowadzić Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu oznacza to tylko jedno.
  Widocznie już nieco lepiej poczuł się sławetny prokurator Przybył !

 • ml2403

  Oceniono 4 razy 2

  Wg mnie głównym sprawcą katastrofy był Lech Kaczyński, pośredni Jarosław Kaczyński, ale bezpośrednim gen Błasik. Wie o tym PiS i jak łatwo prześledzić reaguje z furią gdy tylko próbuje się im przypisać jakąkolwiek część winy za tragedię. LK mógł łatwo zmienić kurs samolotu i piloci na to czekali i to jest w stenogramach. JK zadzwonił do LK i zrugał go żeby tak łatwo się nie poddawał, ma przecież Błasika niech on sprawdzi czy piloci nie panikują. Błasik to zaś osoba kluczowa w tej układance. Błyskawiczny awans na ge. dywizji zawdzięczał LK i był na każde jego zawołanie. Nic nie zrobił po katastrofie w Mirosławcu i miał być wyrzucony i tu też LK zaprotestował i został dowódcą. Błasik nie mógł nic nie zrobić. Uważam, że w kluczowym momencie stojąc za pilotem ściągnął wolant w dół i zniżył samolot gdy piloci chcieli odchodzić. Wszyscy zamarli i dlatego nie słychać żadnych głosów w ostatniej minucie poza nawigatorem, który nie patrzy na pas tylko czyta wysokość z przyrządów. To moja teoria, sądzę, że dużo bardziej prawdopodobna niż zespołu Macierewicza i żądam by ją poważnie potraktowano i sprawdzono.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje