Bez zgody ws. budżetu UE. Tusk: Better spending nie może oznaczać niewydawania pieniędzy

Jose Manuel Barroso, Donald Tusk i prezydent PE Martin Schulz. Z tyłu premier Słowacji Robert Fico i premier Łotwy Valdis Dombrovskis

Jose Manuel Barroso, Donald Tusk i prezydent PE Martin Schulz. Z tyłu premier Słowacji Robert Fico i premier Łotwy Valdis Dombrovskis (Fot. Virginia Mayo AP)

Polityka spójności, szybko uchwalony budżet europejski, bez przesadnych cięć - to gwarancja wyjścia z kryzysu dla całej Europy - mówił dziś premier Donald Tusk w Brukseli po spotkaniu 15 państw tzw. przyjaciół polityki spójności. Na razie brak jest porozumienia ws. budżetu UE.
W Brukseli spotkali się dziś przedstawiciele 15 państw, które sprzeciwiają się cięciom w polityce spójności. Inicjatorami spotkania są Polska i Portugalia. W spotkaniu brali też udział przedstawiciele przedsiębiorców i związków zawodowych.

Tusk: Polityka spójności najskuteczniejsza na czas kryzysu

- Jestem przekonany, że dzisiejsza wymiana opinii w obrębie państw przyjaciół polityki spójności, instytucji europejskich i partnerów społecznych pokazuje wyraźnie, że polityka spójności, szybko uchwalony budżet europejski, budżet europejski bez przesadnych cięć to jest gwarancja dla całej Europy, gwarancja wyjścia z kryzysu i utrzymania tego proeuropejskiego trendu, który towarzyszy naszym spotkaniom od samego początku - mówił Tusk podczas konferencji po spotkaniu.

- Szukamy syntezy, synergii pomiędzy interesami narodowymi, interesami grup społecznych i ogólnym europejskim interesem na rzecz wzrostu i równowagi - zaznaczył Tusk.

Tusk mówił, że jest przywiązany do idei mądrego wydawania pieniędzy. - Better spending nie może oznaczać niewydawania pieniędzy - podkreślił. - Uznajemy za absolutne niezbędne zrównoważone podejście do cięć. Polityka spójności w największym stopniu sprzyja wzrostowi, większemu zatrudnieniu w UE. Jest być może najskuteczniejszą polityką europejską na czas kryzysu - zaznaczył.

Zdaniem Tuska szybkie przyjęcie ram budżetowych będzie znakiem, że Europa radzi sobie z kryzysem. - Klincz i blokada musiałaby być uznana za zagrożenie dla reputacji Europy, a jest ona rzeczą bezcenną - powiedział.

"Trzeba lepiej podzielić środki"

Także premier Portugalii Pedro Passos Coelho podkreślał ważność polityki spójności jako "rodzaju kompromisu". - Dla silniejszego rynku wewnętrznego i rynku musimy lepiej podzielić środki, więc musimy skoncentrować większość naszych środków na gospodarkach, które odbiegają od średniej europejskiej - mówił.

Passos Coelho powiedział, że trzeba "w sposób realistyczny ocenić końcową kwotę budżetu i zastanowić się, skąd te pieniądze miałyby napłynąć".

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso pogratulował Tuskowi i Passos Coelho za to, że wykazali inicjatywę, zorganizowali szczyt i zaangażowali w to partnerów. - Polska i Portugalia uważają, że przyszłość Europy polega na współpracy. To praca na rzecz wspólnego dobra w Europie - mówił. - Dla Europy zasadniczą rzeczą jest powrócić do wzrostu, wieloletni budżet jest tego narzędziem - dodał.

Barroso zaapelował do wszystkich państw UE o jak najszybszy konsensus ws. budżetu. Szczyt Unii ws. budżetu odbędzie się 22-23 listopada.

Zobacz także
 • Rafał Trzaskowski Albo oszczędności, albo metro i drogi - eksperci o budżecie Unii
 • Jarosław Kaczyński i członkowie PiS na debacie 'Nowoczesna polska wieś' Kaczyński: Należy nam się, bez żadnej łaski, o 70 mld zł więcej z UE. Tusk z nich zrezygnował
 • Głosowanie w Parlamencie Europejskim Europosłowie PO zignorowali zalecenia MSZ? "To było pismo niskiego rangą urzędnika"
Komentarze (82)
Bez zgody ws. budżetu UE. Tusk: Better spending nie może oznaczać niewydawania pieniędzy
Zaloguj się
 • marian.pko

  Oceniono 38 razy 18

  To żałosne jak nieroby wyciągają ręce po pieniądze. Takie "o" nie potrafi zarobić tylko "należy się" - a niby za co?

 • art-100

  Oceniono 15 razy 15

  Czy wy myślicie, że niemiec, który to wywołał dwie wojny światowe będzie wam dawał kasę za nic w nieskończoność?

 • lerin84

  Oceniono 22 razy 12

  Polska jest jak ZUS , można tam władować i trylion złotych , ale i tak po miesiąca będzie brakować

 • karol_7

  Oceniono 17 razy 7

  a tak a propos dróg
  czy którykolwiek rząd od czasu właczenia tzw podatku drogowego do ceny benzyny przedstawił wyliczenie ile kasy z tego tytułu wpłyneło i jak zostałą wydana?

  czy też może poszła się rypać w budżecie vincenta?

 • sdc_jkw

  Oceniono 30 razy 6

  Wygląda na to że 300 mld euro dla Polski jest już tylko żałosnym wspomnieniem.
  A jeśli nie to będzie one nas kosztować bardzo, bardzo drogo.

 • lerin84

  Oceniono 78 razy 4

  Tusk z ferajną doprowadzili w ciągu 5 lat do takiej sytuacji , że bez pieniędzy z UE nie jesteśmy już wstanie nić zrobić bo po prostu nic nie mamy. Miliardy nam zabierane z podatków idą na armię urzędasów, i na wcześniejsze emerytury dla " zapracowanych " ludzi.. Nie zostaje nic żeby coś pomyśleć o przyszłości kraju i jego rozwoju... . Będzie kabaret jak Angela zrobi Donia w bambuko i dostaniemy jakieś ochłapy a przecież Donald już w głowie te pieniądze dawno wydał na kolejne lata beztroskiego grillowania.

 • prof.dr.hab.eustachygzymek

  Oceniono 1 raz 1

  Tusk z ferajną doprowadzili w ciągu 5 lat do takiej sytuacji , że bez pieniędzy z UE nie jesteśmy już wstanie nić zrobić bo po prostu nic nie mamy. Miliardy nam zabierane z podatków idą na armię urzędasów, i na wcześniejsze emerytury dla " zapracowanych " ludzi.. Nie zostaje nic żeby coś pomyśleć o przyszłości kraju i jego rozwoju... . Będzie kabaret jak Angela zrobi Donia w bambuko i dostaniemy jakieś ochłapy a przecież Donald już w głowie te pieniądze dawno wydał na kolejne lata beztroskiego grillowania

 • nickodem2

  Oceniono 7 razy 1

  Nie 300, ale 30 mld ? i nie dostaniemy, ale będziemy musieli tylko dopłacić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje