Bez zgody ws. budżetu UE. Tusk: Better spending nie może oznaczać niewydawania pieniędzy

13.11.2012 16:42
Jose Manuel Barroso, Donald Tusk i prezydent PE Martin Schulz. Z tyłu premier Słowacji Robert Fico i premier Łotwy Valdis Dombrovskis

Jose Manuel Barroso, Donald Tusk i prezydent PE Martin Schulz. Z tyłu premier Słowacji Robert Fico i premier Łotwy Valdis Dombrovskis (Fot. Virginia Mayo AP)

Polityka spójności, szybko uchwalony budżet europejski, bez przesadnych cięć - to gwarancja wyjścia z kryzysu dla całej Europy - mówił dziś premier Donald Tusk w Brukseli po spotkaniu 15 państw tzw. przyjaciół polityki spójności. Na razie brak jest porozumienia ws. budżetu UE.
W Brukseli spotkali się dziś przedstawiciele 15 państw, które sprzeciwiają się cięciom w polityce spójności. Inicjatorami spotkania są Polska i Portugalia. W spotkaniu brali też udział przedstawiciele przedsiębiorców i związków zawodowych.

Tusk: Polityka spójności najskuteczniejsza na czas kryzysu

- Jestem przekonany, że dzisiejsza wymiana opinii w obrębie państw przyjaciół polityki spójności, instytucji europejskich i partnerów społecznych pokazuje wyraźnie, że polityka spójności, szybko uchwalony budżet europejski, budżet europejski bez przesadnych cięć to jest gwarancja dla całej Europy, gwarancja wyjścia z kryzysu i utrzymania tego proeuropejskiego trendu, który towarzyszy naszym spotkaniom od samego początku - mówił Tusk podczas konferencji po spotkaniu.

- Szukamy syntezy, synergii pomiędzy interesami narodowymi, interesami grup społecznych i ogólnym europejskim interesem na rzecz wzrostu i równowagi - zaznaczył Tusk.

Tusk mówił, że jest przywiązany do idei mądrego wydawania pieniędzy. - Better spending nie może oznaczać niewydawania pieniędzy - podkreślił. - Uznajemy za absolutne niezbędne zrównoważone podejście do cięć. Polityka spójności w największym stopniu sprzyja wzrostowi, większemu zatrudnieniu w UE. Jest być może najskuteczniejszą polityką europejską na czas kryzysu - zaznaczył.

Zdaniem Tuska szybkie przyjęcie ram budżetowych będzie znakiem, że Europa radzi sobie z kryzysem. - Klincz i blokada musiałaby być uznana za zagrożenie dla reputacji Europy, a jest ona rzeczą bezcenną - powiedział.

"Trzeba lepiej podzielić środki"

Także premier Portugalii Pedro Passos Coelho podkreślał ważność polityki spójności jako "rodzaju kompromisu". - Dla silniejszego rynku wewnętrznego i rynku musimy lepiej podzielić środki, więc musimy skoncentrować większość naszych środków na gospodarkach, które odbiegają od średniej europejskiej - mówił.

Passos Coelho powiedział, że trzeba "w sposób realistyczny ocenić końcową kwotę budżetu i zastanowić się, skąd te pieniądze miałyby napłynąć".

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso pogratulował Tuskowi i Passos Coelho za to, że wykazali inicjatywę, zorganizowali szczyt i zaangażowali w to partnerów. - Polska i Portugalia uważają, że przyszłość Europy polega na współpracy. To praca na rzecz wspólnego dobra w Europie - mówił. - Dla Europy zasadniczą rzeczą jest powrócić do wzrostu, wieloletni budżet jest tego narzędziem - dodał.

Barroso zaapelował do wszystkich państw UE o jak najszybszy konsensus ws. budżetu. Szczyt Unii ws. budżetu odbędzie się 22-23 listopada.

Zobacz także
Komentarze (82)
Zaloguj się
 • zdolna_polska_mlodziez

  0

  spotkanie klubu banktutow i zebrakow...

 • prof.dr.hab.eustachygzymek

  Oceniono 1 raz 1

  Tusk z ferajną doprowadzili w ciągu 5 lat do takiej sytuacji , że bez pieniędzy z UE nie jesteśmy już wstanie nić zrobić bo po prostu nic nie mamy. Miliardy nam zabierane z podatków idą na armię urzędasów, i na wcześniejsze emerytury dla " zapracowanych " ludzi.. Nie zostaje nic żeby coś pomyśleć o przyszłości kraju i jego rozwoju... . Będzie kabaret jak Angela zrobi Donia w bambuko i dostaniemy jakieś ochłapy a przecież Donald już w głowie te pieniądze dawno wydał na kolejne lata beztroskiego grillowania

 • szczypion

  0

  Polska i Portugalia, dwa głodne pieniędzy tygrysy światowej gospodarki ;)

 • dyletant100

  Oceniono 2 razy 0

  nie chce mi sie pisac jak go widze

 • oelefante

  Oceniono 2 razy 0

  Wiecie ile osób w Polsce jest zatrudnionych przez budżet państwa?
  3,5 miliona. To teraz wiecie, skąd ten syf i na co ida podatki.

 • antybiurokrata

  Oceniono 2 razy 0

  Od lata mowie ludziom ze nasi politycy to nie ku... bo ku... maja alfonsa który zawsze potrafi nakopać temu który nie płaci. Alfonsa nie ma to kasy nie będzie.

 • kmwsm

  0

  EU powinna przestac dawac jakiekolwoek pieniadze Polsce, a to za to co niektorzy klapia przed kamerami, mowiac ze nalezy sie 500 mld i podsylaja bojowki rzucajace kamieniami w Unie. Niech ida do Lukaszenki!

 • antybiurokrata

  Oceniono 4 razy 0

  Pomysł na reklamę EU:

  Przed EU bylem bidny i malowałem komin, a teraz dzięki dotacjom Związku Socjalistycznych Republik Europejski to ja cysorz!!!

 • sammler

  Oceniono 5 razy -1

  > Better spending nie może oznaczać niewydawania.

  Buahahah... Może jeszcze tak to dokładnie powiedział? ;) Bo jeśli nie, proszę Gazetę o podanie całego zdania, które wypowiedział Tusk, w jakimkolwiek by było języku...

  Na tym zdjęciu pan płemieł ma wyłaz twałzy, jak by dopieło co się naćpał...

  S.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje