Burdy na Marszu Niepodległości: trzy areszty za napaść na policjantów. Trwają rozprawy

13.11.2012 14:58
Marsz Niepodległości w Warszawie

Marsz Niepodległości w Warszawie (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Stołeczny sąd aresztował trzy osoby zatrzymane za czynną napaść na policjantów podczas niedzielnych zajść w stolicy. Czwartą osobę zwolniono po wpłaceniu 8 tys. zł kaucji, a piątą - bez stosowania żadnych środków zapobiegawczych. Wcześniej Radio Zet podało informację o aresztowaniu "czterech najbardziej agresywnych zadymiarzy". Po niedzielnych burdach do komisariatów doprowadzono w sumie 176 osób.
O takich decyzjach Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia poinformował rzecznik warszawskich sądów sędzia Igor Tuleya.

"Odrzucono jeden wniosek dotyczący 62-letniego mężczyzny. Miał uderzyć policjantów drzewcem od flagi, sąd uznał, że nie było to narzędzie szczególnie niebezpieczne i nie zgodził się na jego aresztowanie. W trybie przyspieszonym po burdach na Marszu Niepodległości ukaranych zostanie trzech zadymiarzy. Zdjęcia dwóch kolejnych poszukiwanych policja opublikowała rano i zapowiada, że to nie koniec, bo wciąż przegląda nagrania z zajść" - podało Radio Zet.

Kodeks karny stanowi: "Kto, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami lub używając broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu albo środka obezwładniającego, dopuszcza się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

W śródmiejskim sądzie trwa też właśnie kolejna sprawa o ukaranie w trybie przyspieszonym uczestników zajść. Na razie nie zapadł żaden wyrok. W poniedziałek sąd sprawy dwóch odroczył z powodu nieobecności świadka, a sprawę trzeciego przekazał do trybu zwykłego (trzeba wyjaśnić wątpliwości co do poczytalności podsądnego). Cała trójka wyszła na wolność; muszą jednak meldować się na policji.

Niedzielne burdy

W niedzielę w centrum stolicy doszło do starć policji z chuliganami.Marsz Niepodległości - zorganizowany m.in. przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny - został wstrzymany na kilkadziesiąt minut tuż po jego rozpoczęciu, gdy w stronę policji poleciały race, petardy, kamienie, kostki brukowe, kosze na śmieci i butelki.

Policja była zmuszona do użycia broni gładkolufowej i miotaczy gazu pieprzowego. Rannych zostało 22 funkcjonariuszy, trzech trafiło do szpitala. Pogotowie udzieliło pomocy 16 innym osobom; sześć z nich trafiło do szpitali.

Zobacz także
Komentarze (92)
Zaloguj się
 • 2-julita

  Oceniono 1 raz 1

  a co z tymi przebierańcami co prowokowali i wywołali te burdy ????????????????????

 • jkal

  Oceniono 1 raz 1

  z aressztowanych 174 POzostało tylko 3 naiwniaków? Co za PO(d)stemp! A co z POzostałymi?

 • kesik001

  Oceniono 1 raz 1

  Głupie psy.Nie ma czegość takiego jak napaść na policjanta.
  Co najwyżej mozemy tu mówić o "działaniu w silnym stresie" za co jest uniwinnienie.
  No chyba wiecie czemu?.

 • stasiuxx

  Oceniono 1 raz 1

  Polowanie na czarownice

 • totalnyamator

  Oceniono 3 razy 3

  he he he he he tylko 3 aresztowanych? ilu ma zarzuty jakiekolwiek? 5 osób? he he he he tysiace policjantów, bandyckie oddziały w kominiarkach i co? tylko 3? he he he Tvn i gó... prawda ogłosiły ze połowę Warszawy zbrzono, metro sie zawaliło, tusk musiał uciekać i tylko 3 osoby???????? he he he he he he

 • kaszub102

  Oceniono 3 razy 3

  w przekaziorach podali: "policja zatrzymala 178 osob". Teraz okazuje sie ze sady zaaresztowaly 3 osoby za "czynny udzial", reszte towarzystwa z braku dowodow natychmiast zwolniono. Okazuje sie ze w tej napompowanej statystyce policyjnych zatrzyman znalazla sie m.in. grupa 130 kibicow-malolatow spokojnie idacych w pochodzie, wzietych przez policje w kociol na Zurawiej i hurtem zapakowanych do suk, czy juz kultowy dziadek z flaga na wedce pochwycony gdy probowal czmychac z boku szpaleru policji.. Czy ktos potrafi wyjasnic jak to mozliwe ze 200 operujacych na miescie tajniakow i zakamuflowanych antyterrorystow zdolalo wylapac tylko 3 prawdziwych zadymiarzy? No chyba ze dostali oni calkiem inne rozkazy...

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 2 razy 2

  to 3 "bandytów" zatrzymało 50-tysięczny marsz? I pobiło 22 policjantów?

 • 3.janusz

  Oceniono 3 razy 3

  Sędzia uznał,że 62-letni bandzior atakujący policjanta drzewcem od flagi nie jest niebezpieczny (narzędzie nie bardzo niebezpieczne).
  Za rok dziadek weźmie stylisko do siekiery - bez obucha można nim lać policjantów,samo stylisko nie jest szczególnie niebezpieczne.
  Może nie zaszkodziłoby panu sędziemu pogłaskanie takim drzewcem po główce???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje