Burdy na Marszu Niepodległości: trzy areszty za napaść na policjantów. Trwają rozprawy

13.11.2012 14:58
Marsz Niepodległości w Warszawie

Marsz Niepodległości w Warszawie (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Stołeczny sąd aresztował trzy osoby zatrzymane za czynną napaść na policjantów podczas niedzielnych zajść w stolicy. Czwartą osobę zwolniono po wpłaceniu 8 tys. zł kaucji, a piątą - bez stosowania żadnych środków zapobiegawczych. Wcześniej Radio Zet podało informację o aresztowaniu "czterech najbardziej agresywnych zadymiarzy". Po niedzielnych burdach do komisariatów doprowadzono w sumie 176 osób.
O takich decyzjach Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia poinformował rzecznik warszawskich sądów sędzia Igor Tuleya.

"Odrzucono jeden wniosek dotyczący 62-letniego mężczyzny. Miał uderzyć policjantów drzewcem od flagi, sąd uznał, że nie było to narzędzie szczególnie niebezpieczne i nie zgodził się na jego aresztowanie. W trybie przyspieszonym po burdach na Marszu Niepodległości ukaranych zostanie trzech zadymiarzy. Zdjęcia dwóch kolejnych poszukiwanych policja opublikowała rano i zapowiada, że to nie koniec, bo wciąż przegląda nagrania z zajść" - podało Radio Zet.

Kodeks karny stanowi: "Kto, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami lub używając broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu albo środka obezwładniającego, dopuszcza się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

W śródmiejskim sądzie trwa też właśnie kolejna sprawa o ukaranie w trybie przyspieszonym uczestników zajść. Na razie nie zapadł żaden wyrok. W poniedziałek sąd sprawy dwóch odroczył z powodu nieobecności świadka, a sprawę trzeciego przekazał do trybu zwykłego (trzeba wyjaśnić wątpliwości co do poczytalności podsądnego). Cała trójka wyszła na wolność; muszą jednak meldować się na policji.

Niedzielne burdy

W niedzielę w centrum stolicy doszło do starć policji z chuliganami.Marsz Niepodległości - zorganizowany m.in. przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny - został wstrzymany na kilkadziesiąt minut tuż po jego rozpoczęciu, gdy w stronę policji poleciały race, petardy, kamienie, kostki brukowe, kosze na śmieci i butelki.

Policja była zmuszona do użycia broni gładkolufowej i miotaczy gazu pieprzowego. Rannych zostało 22 funkcjonariuszy, trzech trafiło do szpitala. Pogotowie udzieliło pomocy 16 innym osobom; sześć z nich trafiło do szpitali.

Zobacz także
Komentarze (92)
Zaloguj się
 • 2-julita

  Oceniono 1 raz 1

  a co z tymi przebierańcami co prowokowali i wywołali te burdy ????????????????????

 • jkal

  Oceniono 1 raz 1

  z aressztowanych 174 POzostało tylko 3 naiwniaków? Co za PO(d)stemp! A co z POzostałymi?

 • kesik001

  Oceniono 1 raz 1

  Głupie psy.Nie ma czegość takiego jak napaść na policjanta.
  Co najwyżej mozemy tu mówić o "działaniu w silnym stresie" za co jest uniwinnienie.
  No chyba wiecie czemu?.

 • stasiuxx

  Oceniono 1 raz 1

  Polowanie na czarownice

 • totalnyamator

  Oceniono 3 razy 3

  he he he he he tylko 3 aresztowanych? ilu ma zarzuty jakiekolwiek? 5 osób? he he he he tysiace policjantów, bandyckie oddziały w kominiarkach i co? tylko 3? he he he Tvn i gó... prawda ogłosiły ze połowę Warszawy zbrzono, metro sie zawaliło, tusk musiał uciekać i tylko 3 osoby???????? he he he he he he

 • kaszub102

  Oceniono 3 razy 3

  w przekaziorach podali: "policja zatrzymala 178 osob". Teraz okazuje sie ze sady zaaresztowaly 3 osoby za "czynny udzial", reszte towarzystwa z braku dowodow natychmiast zwolniono. Okazuje sie ze w tej napompowanej statystyce policyjnych zatrzyman znalazla sie m.in. grupa 130 kibicow-malolatow spokojnie idacych w pochodzie, wzietych przez policje w kociol na Zurawiej i hurtem zapakowanych do suk, czy juz kultowy dziadek z flaga na wedce pochwycony gdy probowal czmychac z boku szpaleru policji.. Czy ktos potrafi wyjasnic jak to mozliwe ze 200 operujacych na miescie tajniakow i zakamuflowanych antyterrorystow zdolalo wylapac tylko 3 prawdziwych zadymiarzy? No chyba ze dostali oni calkiem inne rozkazy...

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 2 razy 2

  to 3 "bandytów" zatrzymało 50-tysięczny marsz? I pobiło 22 policjantów?

 • 3.janusz

  Oceniono 3 razy 3

  Sędzia uznał,że 62-letni bandzior atakujący policjanta drzewcem od flagi nie jest niebezpieczny (narzędzie nie bardzo niebezpieczne).
  Za rok dziadek weźmie stylisko do siekiery - bez obucha można nim lać policjantów,samo stylisko nie jest szczególnie niebezpieczne.
  Może nie zaszkodziłoby panu sędziemu pogłaskanie takim drzewcem po główce???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje