Kaczyński: Należy nam się, bez żadnej łaski, o 70 mld zł więcej z UE. Tusk z nich zrezygnował

13.11.2012 13:02
Jarosław Kaczyński i członkowie PiS na debacie

Jarosław Kaczyński i członkowie PiS na debacie "Nowoczesna polska wieś" (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Mamy w ostatnich dniach rezygnację z zabiegów o środki na nową perspektywę budżetową. Tę rezygnację można obliczyć na około 70 mld zł - powiedział Jarosław Kaczyński na debacie PiS "Nowoczesna polska wieś". Prezes Prawa i Sprawiedliwości wyliczał, skąd wziąć te miliardy i stwierdził, że premier Tusk zrezygnował z walki i o te pieniądze, i o polską wieś.
- Obecna władza o wsi zapomniała. Donald Tusk zrezygnował z zainteresowania tą wielką częścią społeczeństwa. Bardzo rzadko o niej mówił i najczęściej było to związane z tym, by wiec obciążyć - mówił na debacie PiS o kondycji polskiej wsi Jarosław Kaczyński. I zarzucił premierowi, że zrezygnował z walki o niemal 70 mld zł środków unijnych właśnie dla wsi.

"Należy nam się o 70 mld zł więcej niż to, co deklaruje Tusk"

- Należy nam się, bez żadnej nadzwyczajnej łaski, o 70 mld zł więcej. Łatwo to obliczyć. 3 mld euro z dopłat, 2 mld euro z II filaru, do tego miliard euro rocznie żeby wyrównać poziom dopłat do poziomu europejskiego - a obowiązek tego wyrównania wynika z zapisów Traktatu o Unii Europejskiej, art. 18 ust 2 i art. 40 ust. 2 - mówił prezes PiS.

- To daje sześć mld euro razy siedem (budżet UE planowany jest na lata 2013-2020 - red.) czyli 42 mld euro, czyli na dziś ok. 170 mld zł - wyliczał Kaczyński. A te 170 mld zł to jest o 70 mld zł więcej niż to, co deklaruje polski premier - dodał.

"Polski rząd kompletnie ignoruje polską wieś"

Komentując działania polskiego rządu ws. przygotowywanego w Brukseli nowego budżetu Unii Europejskiej szef Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że "Komisja Europejska w odpowiedzi na pisma grupy parlamentarnej, do której należą posłowie PiS, stwierdziła, że nie ma żadnych podstaw, by polskie rolnictwo dostawało mniejsze dopłaty".

- Tymczasem wiceminister Procke tłumaczy zaciekle w Sejmie, dlaczego powinniśmy dostawać mniej. Mieliśmy tu do czynienia z innym niebywałym fenomenem - stwierdził Kaczyński.

- To przykład kompletnego ignorowania polskiej wsi przez obecny rząd - dodał prezes PiS.

"Wg Sikorskiego walka o dopłaty osłabia stanowisko Polski"

- Dostałem ostatnio odpowiedź ministra Sikorskiego na list - skierowany zresztą do premiera Tuska - w którym minister twierdzi, że stawianie zbyt zdecydowanie [w Brukseli - red.] sprawy dopłat do rolnictwa osłabia umiarkowane stanowisko polskie w sprawie funduszy na perspektywę 2013-2020. To kolejny dowód tej postawy, tym razem na piśmie - podkreślił.

W toku debaty stwierdził też m.in. że "polskie rolnictwo, dobrze prowadzone, mogłoby wyżywić dwukrotnie więcej ludzi niż żyje w Polsce. A tymczasem wiele produktów importujemy, np. cukier". Jak zaznaczył lider PiS, udział w wydatkach w PKB na wieś (bez środków UE) sięgał 3% w 2007 r., a dziś jest to - według niego - poniżej 2 %.

Zobacz także
Komentarze (345)
Zaloguj się
 • daniella-63

  Oceniono 1 raz 1

  Prezes psioczy na UE ale jesli chodzi o pieniadze to wciaz mu malo z UE.Dwulicowiec.

 • usmiech_prezesa

  Oceniono 1 raz 1

  Kaczorek i tak jest laskawy: mogl powiedziec 170 mld, a mohery i tak by mu tlukli brawo.

 • lehoo

  0

  Albo nie, Kaczor, szejset wal !

 • lehoo

  0

  Wal, Kaczor pińcet ! A co, nie należy się nam ?

 • zelenyles

  Oceniono 1 raz 1

  Puśćcie tam małego belzebuba to dostanie więcej_______pewnie po torbie.

 • 150_w_kapeluszu

  Oceniono 3 razy 3

  Dla Ciebie Premier Tusku kurduplu.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 4 razy 4

  Należy się chyba kopniak w dupe

 • laksmana

  Oceniono 3 razy 3

  To niech jedzie na szczyt unijny i krzyczy "nam się należy". Zobaczymy, ile wskóra. Polityka zagraniczna braci K. zawsze wzbudzała u mnie uśmiech pomieszany z zażenowaniem.

 • filmik2000

  Oceniono 2 razy 2

  Prezesowi należy się jedno; kop wiecie gdzie ;) www.youtube.com/watch?v=uMdB03CHv1s&feature=plcp

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje