Ważą się losy Seremeta. Nieoficjalnie: Premier ma podjąć decyzję jeszcze w listopadzie

13.11.2012 12:41
Andrzej Seremet i Donald Tusk. Premier podpisał sprawozdanie prokuratora generalnego

Andrzej Seremet i Donald Tusk. Premier podpisał sprawozdanie prokuratora generalnego (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

Decyzja premiera Donalda Tuska w sprawie przyjęcia sprawozdania Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta za 2011 r. zapadnie jeszcze w listopadzie - wynika z informacji PAP uzyskanych ze źródeł zbliżonych do kancelarii premiera.
Zgodnie z przepisami premier przyjmuje albo odrzuca sprawozdanie Prokuratora Generalnego, "mając na względzie realizację zadań przez Prokuratora Generalnego w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw". W przypadku odrzucenia sprawozdania premier może wystąpić do Sejmu z wnioskiem o odwołanie Prokuratora Generalnego przed upływem kadencji.

Według źródeł PAP premier Donald Tusk oczekuje jeszcze na dodatkowe wyjaśnienia dotyczące nadzoru nad parabankami.

"Ciągle pozostają wątpliwości ws. parabanków"

W połowie września rzecznik rządu Paweł Graś pytany, czy i kiedy premier przyjmie sprawozdanie Seremeta, odpowiadał: "Analiza tego sprawozdania ciągle trwa. (...) Premier zwrócił się do pana prokuratora z prośbą o przygotowanie szczegółowej informacji o działaniach prokuratury wobec zjawiska parabanków i podobnych do Amber Gold instytucji. Pan prokurator Seremet zobowiązał się, że taka informacja zostanie panu premierowi przedstawiona. Może ten raport będzie jakimś argumentem na rzecz podpisania bądź nie tego sprawozdania".

Dwa lata temu - 31 marca - weszła w życie zmiana zakładająca rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Jednocześnie zlikwidowana została Prokuratura Krajowa i powołano Prokuraturę Generalną. Przekazane sprawozdanie jest drugim złożonym szefowi rządu przez Seremeta.

Zobacz także
Komentarze (50)
Ważą się losy Seremeta. Nieoficjalnie: Premier ma podjąć decyzję jeszcze w listopadzie
Zaloguj się
 • karol_zmj

  Oceniono 76 razy 68

  Seremet to nie największy problem polskiej prokuratury ale jednak się nie sprawdził

 • tylko-spokojnie

  Oceniono 56 razy 50

  Pan Seremet cos mi sie zdaje nie jest apolityczny ale jak straci stanowisko to bedzie oczywiscie baaaaardzo zdziwiony.

 • istvan73

  Oceniono 87 razy 41

  Seremet to V kolumna pisu. Będzie tak długo prowadził śledztwo w sprawie smoleńska, tak długo mataczył, póki będzie to potrzebne Kaczorowi.

 • puszka-3

  Oceniono 38 razy 34

  Obsadzenie stanowiska prokuratora generalnego Sermetem było jedną z najgorszych decyzji L. Kaczyńskiego.
  Ale to b był "swój" człowiek.

 • kolejorz63

  Oceniono 44 razy 28

  Ten pisdzielec Seremet już dawno powinien być wywalony z prokuratury na zbity pysk.

 • alegad1306

  Oceniono 19 razy 15

  Parabanki sa tutaj przkrywką; choc rzecz jasna najlepiej jest tak grać, aby dopuścic do ich powstania, a potem w "ciula" zrobić klientw jak w Amber Gold; mamy pewna destabilizację; i na to nanieść brednie o trotylu - całkowita mieszanka wybuchowa. Tusk powinien sprawdzić kontakt Seremeta z Moskwą. Chyba cos jest jednak na rzeczy, jesli Seremet poleci.
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/653105,seremetgate.html
  Nasi liderzy polityczni powinni domagać się powołania przez Sejm komisji, która mogłaby wyjaśnić kulisy „afery trotylowej” oraz dymisji prokuratora Seremeta, który zawiódł obywateli swoim brakiem profesjonalizmu generując swoimi spotkaniami z Kaczyńskim i Wróblewskim poważną destabilizację państwa, mającą znamiona zamachu stanu lub jego symulacji dla celów „wykończenia opozycji”.

 • cleryka

  Oceniono 17 razy 13

  Jest to drugi po Zerze-Ziobrze najsłabszy Prok.Gen.Koniec kropka niech się dzieje co chce,byleby odszedł w siną dal...tak jak Zero.

 • von_seydlitz

  Oceniono 19 razy 13

  Poleci? A czym poleci, Tu 154M?

  ......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje