Internauci bronią Stuhra: "Wydaje mi się, że to raczej gesty solidarności, że są ludzie myślący podobnie"

13.11.2012 11:15
Maciej Stuhr w filmie Władysława Pasikowskiego

Maciej Stuhr w filmie Władysława Pasikowskiego "Pokłosie" (materiały prasowe)

"Panie Maćku - lepiej nie można było ująć całego tematu, chapeaux bas", "Genialne podejście do tematu", "Panie Macieju, tak trzymać!!" - lawina komentarzy pełnych wsparcia i zrozumienia, która przetoczyła się po naszym wywiadzie z Maciejem Stuhrem, zaskoczyła chyba nawet samego aktora. - Dziękuję za wszystkie słowa pocieszenia, ale na Boga, nie potrzebuję aż takiej troski ;-) - pisze Stuhr na Facebooku.
Nasz wczorajszy wywiad z Maciejem Stuhrem na temat reakcji internautów i prawicowych środowisk na temat jego udziału w "Pokłosiu" spotkał się z niespodziewanie szerokim odzewem. Pojawiło się pod nim ponad 800 komentarzy, a profilowi aktora przybyło z jego powodu ponad 3 tys. kliknięć "Lubię to" w ciągu kilku godzin.

Powodem do rozmowy był wpis Stuhra sprzed dwóch dni, w którym przyznał, że z powodu odegrania jednej z głównych ról w najnowszym filmie Władysława Pasikowskiego przestał być "uważany za Polaka w pewnych kręgach".

- Dziękuję za wszystkie słowa pocieszenia, ale na Boga, nie potrzebuję aż takiej troski ;-) Sprawa raczej wydaje mi się niezwykle zabawna. Najfajniej, że mamy 3 tysiące nowych przyjaciół - dobry wieczór! - pisał wczoraj Stuhr po publikacji wywiadu.

- Czy to słowa pocieszenia? Wydaje mi się, że to raczej gesty solidarności, że są ludzie myślący podobnie - odpowiedział jeden z komentatorów.

"Jeśli mamy się z tego wyzwolić, to tylko przez prawdę"

Pod każdym artykułem, który nawet w minimalnym stopniu dotyczy polsko-żydowskich relacji oraz trudnej i skomplikowanej historii współistnienia tych dwóch narodów, nie brakuje komentarzy, które są przyczynkiem do dyskusji typu "język nienawiści w internecie". Można śmiało powiedzieć, że tym razem jest inaczej. Pod artykułem na Gazeta.pl i pod postami Macieja Stuhra dominują wpisy pełne aprobaty, rzeczowej dyskusji i wyrazy wsparcia, bez taniej tkliwości i nachalnej promocji własnych poglądów.

- Pan przestał być uważany za Polaka, ale proszę pomyśleć o tej rzeszy prawdziwych "polaków", którzy się dzięki Panu dowartościowali. Dystans do rzeczywistości i specyficzne poczucie humoru odziedziczył Pan po tacie - idealny zestaw na nasze polskie realia - czytamy pod postem aktora.

W podobnym tonie wypowiadają się inni. - Przez wiele lat pan będzie zapamiętany, a kto będzie wiedział, o tych, którzy rysują gwiazdy Dawida. To tak, jakby jakiś mały gnojek napisał "d**a" na płocie - czytamy pod wywiadem.

Użytkownik Iks17 dziękuję za prawdę "człowieczą" i "historyczną". - Tak było i jeśli mamy się z tego wyzwolić, to tylko przez prawdę i szczerą refleksję - dodaje w komentarzu podartykułowym.

Nie zabrakło też odniesień do psychoanalizy. - Tak patrzę na to nasze polskie darcie szat i myślę, kiedy my dorośniemy... i zobaczymy, że są w nas, byli i będą: i "Sąsiedzi", i "Ulmowie", czasem więc duma, a czasem wstyd. I cytat, który mi tak często dźwięczy, a może i Wam się przyda: "Świadomość swoich własnych mrocznych stron sprawia, że lepiej radzić możemy sobie z mrocznymi obszarami w innych". C.G. Jung - czytamy pod postem Stuhra na Facebooku.

- Wielki szacunek za to, że Pan się odważył zagrać taką rolę... to wielka odwaga w takim kraju jakim jest teraz Polska. Może i straci Pan popularność w kręgach żytnio-buraczano-grilowo-piwnych... ale zyska Pan szacunek widzów myślących i poszukujących w kinie także czegoś zmuszającego do refleksji - pisze "dawno.urodzony".



Zobacz także
Komentarze (443)
Zaloguj się
 • leliwa06

  0

  Przykro to mówić ale w III Rzeczpospolitej dalej jak w Rzeczpospolitej szlacheckiej i rozbiorowej są dwa narody
  jeden szlachecko-inteligencki budjący polską kulturę i walczący o Polskę drugi ciemny ksenofobiczny pazerny w swej biedzie odzierający i dobijający powstańców , żydów a nawet lotników brytyjskich dokonujących zrzuty dla Powstania Warszawskiego , ten drugi i dziś ma się dobrze pod przewodem PiS i radyja

 • czesarna

  0

  Ważny jest jeden podstawowy wniosek. Co raz więcej Polaków umie patrzeć i myśleć, także dobrze pamiętają. Tacy wstydzą się tego, czego nie można się wyprzeć. "Pokłosie" było i nadal jest potrzebne. Maciej Stuhr jest godny trudnych ról i zasługuje na prawdziwe uznanie i szacunek.

 • marysiakoma-rowskacuru

  Oceniono 1 raz -1

  Człowiek zagrał świetnie swoją ....i po co tyle gadania..

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 1 raz 1

  Film "Pokłosie" jest współfinansowany przez Rosję. Pieniądze na szkodzącą Polsce produkcję filmową przekazała rosyjska rządowa Fundacja Kina. Jak tłumaczy Artiom Wasiliew, producent i współwłaściciel Metrafilms, "film 'Pokłosie' był współfinansowany przez rosyjską rządową Fundację Kina oraz prywatne studio filmowe Metrafilms, z racji interesującego scenariusza".

  ciekawe czy dużo jeszcze filmów w IIIRP finansuje przyjaciel z moskwy ?????????

 • topiramax

  Oceniono 1 raz -1

  Pan Stuhr ma bardzo dobrze poukładane w głowie i z przyjemnością go słucham i oglądam.

 • kamil_roztocki

  Oceniono 3 razy 3

  Pan Maciek zamilkł na FB, po chwilowej euforii, nastąpił nagły zwrot akcji: wystrzał o Cedyni, był strzałem w stopę godnym Jarosława Kaczyńskiego. Ludzie teraz kpią z Maćka Stuhra, a to bardziej boli niż każda inna forma agresji. Bo nagle z biednej ofiary ksenofobi Pan Maciej stał się wioskowym przygłupem, dziękujemy Ci Maćku za samobója.

 • wks_fanatyk

  Oceniono 4 razy 4

  Ten film to skandal , zrobiony na zamówienie antypolskich morderców , świń i bandziorów , w prawdziwie wolnej Polsce pod rządami nacjonalistów i prawdziwych patriotów będzie on dopuszczony oczywiście do dystrybucji ale opatrzony komentarzem krytycznym i przedstawieniem prawdziwych faktów na ten temat i na inne podobne tematy wciąż zakłamywane

 • toms69

  Oceniono 5 razy 5

  "Ten film to taka zwykła agitka polityczna. Żydzi są wściekli, że w Polsce nie było od 1989 roku żadnej reprywatyzacji i że swoich majątków nie odzyskali. To taka polityka upokarzania Polski, będzie ona trwała, dopóki Polska nie zapłaci haraczu. Warto by natomiast zrobić film o PRZYCZYNACH antysemityzmu w Polsce. Nie o zamordowanie Jezusa chodziło, lecz o masowy udział polskich Żydów w zbrodniczym komunistycznym aparacie terroru. To dzięki polskim Żydom-komunistom Stalinowi udało się wprowadzić w Polsce swoje rządy i skazać Polaków na pół wieku nędzy, strachu i terroru politycznego (PRL). I to jest prawdziwa przyczyna dzisiejszego antysemityzmu." - to cytat z WP. W pełni się z nim zgadzam.

 • k_r_m

  Oceniono 8 razy 2

  to tylko aktor, a wiadomo, ze aktor zagra każda rolę, gdyby zagrał mordercę to byłby mordercą? Raczej nie, nie mam mu niczego za zle, w końcu robił to tylko dla pieniędzy, nieważne jaka ideologie teraz sobie dorabia, bo to teraz tylko dla rozgłosu.

  Ale sam film uważam za bardzo szkodliwy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje