Internauci bronią Stuhra: "Wydaje mi się, że to raczej gesty solidarności, że są ludzie myślący podobnie"

Maciej Stuhr w filmie Władysława Pasikowskiego

Maciej Stuhr w filmie Władysława Pasikowskiego "Pokłosie" (materiały prasowe)

"Panie Maćku - lepiej nie można było ująć całego tematu, chapeaux bas", "Genialne podejście do tematu", "Panie Macieju, tak trzymać!!" - lawina komentarzy pełnych wsparcia i zrozumienia, która przetoczyła się po naszym wywiadzie z Maciejem Stuhrem, zaskoczyła chyba nawet samego aktora. - Dziękuję za wszystkie słowa pocieszenia, ale na Boga, nie potrzebuję aż takiej troski ;-) - pisze Stuhr na Facebooku.
Nasz wczorajszy wywiad z Maciejem Stuhrem na temat reakcji internautów i prawicowych środowisk na temat jego udziału w "Pokłosiu" spotkał się z niespodziewanie szerokim odzewem. Pojawiło się pod nim ponad 800 komentarzy, a profilowi aktora przybyło z jego powodu ponad 3 tys. kliknięć "Lubię to" w ciągu kilku godzin.

Powodem do rozmowy był wpis Stuhra sprzed dwóch dni, w którym przyznał, że z powodu odegrania jednej z głównych ról w najnowszym filmie Władysława Pasikowskiego przestał być "uważany za Polaka w pewnych kręgach".

- Dziękuję za wszystkie słowa pocieszenia, ale na Boga, nie potrzebuję aż takiej troski ;-) Sprawa raczej wydaje mi się niezwykle zabawna. Najfajniej, że mamy 3 tysiące nowych przyjaciół - dobry wieczór! - pisał wczoraj Stuhr po publikacji wywiadu.

- Czy to słowa pocieszenia? Wydaje mi się, że to raczej gesty solidarności, że są ludzie myślący podobnie - odpowiedział jeden z komentatorów.

"Jeśli mamy się z tego wyzwolić, to tylko przez prawdę"

Pod każdym artykułem, który nawet w minimalnym stopniu dotyczy polsko-żydowskich relacji oraz trudnej i skomplikowanej historii współistnienia tych dwóch narodów, nie brakuje komentarzy, które są przyczynkiem do dyskusji typu "język nienawiści w internecie". Można śmiało powiedzieć, że tym razem jest inaczej. Pod artykułem na Gazeta.pl i pod postami Macieja Stuhra dominują wpisy pełne aprobaty, rzeczowej dyskusji i wyrazy wsparcia, bez taniej tkliwości i nachalnej promocji własnych poglądów.

- Pan przestał być uważany za Polaka, ale proszę pomyśleć o tej rzeszy prawdziwych "polaków", którzy się dzięki Panu dowartościowali. Dystans do rzeczywistości i specyficzne poczucie humoru odziedziczył Pan po tacie - idealny zestaw na nasze polskie realia - czytamy pod postem aktora.

W podobnym tonie wypowiadają się inni. - Przez wiele lat pan będzie zapamiętany, a kto będzie wiedział, o tych, którzy rysują gwiazdy Dawida. To tak, jakby jakiś mały gnojek napisał "d**a" na płocie - czytamy pod wywiadem.

Użytkownik Iks17 dziękuję za prawdę "człowieczą" i "historyczną". - Tak było i jeśli mamy się z tego wyzwolić, to tylko przez prawdę i szczerą refleksję - dodaje w komentarzu podartykułowym.

Nie zabrakło też odniesień do psychoanalizy. - Tak patrzę na to nasze polskie darcie szat i myślę, kiedy my dorośniemy... i zobaczymy, że są w nas, byli i będą: i "Sąsiedzi", i "Ulmowie", czasem więc duma, a czasem wstyd. I cytat, który mi tak często dźwięczy, a może i Wam się przyda: "Świadomość swoich własnych mrocznych stron sprawia, że lepiej radzić możemy sobie z mrocznymi obszarami w innych". C.G. Jung - czytamy pod postem Stuhra na Facebooku.

- Wielki szacunek za to, że Pan się odważył zagrać taką rolę... to wielka odwaga w takim kraju jakim jest teraz Polska. Może i straci Pan popularność w kręgach żytnio-buraczano-grilowo-piwnych... ale zyska Pan szacunek widzów myślących i poszukujących w kinie także czegoś zmuszającego do refleksji - pisze "dawno.urodzony".Zobacz także
 • Wpis Macieja Stuhra na jego profilu na Facebooku Maciej Stuhr: Po roli w "Pokłosiu" przestałem być uważany za Polaka [ROZMOWA]
 • Gwiazdy na premierze filmu "Pokłosie" w Łodzi [ZDJĘCIA]
 • Maciej Stuhr w filmie Władysława Pasikowskiego "Pokłosie" ''Pokłosie''. Recenzja Tadeusza Sobolewskiego
Komentarze (443)
Internauci bronią Stuhra: "Wydaje mi się, że to raczej gesty solidarności, że są ludzie myślący podobnie"
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 677 razy 389

  W Polsce nadal, do zagrania homoseksualisty lub Żyda, aktor musi mieć nie tylko talent ale i odwagę..

 • krzysiozboj

  Oceniono 224 razy 160

  O prawdzie należy mówić ale w całości bo znów wyjdzie jak z polskimi obozami zagłady.
  Polacy bawili sie w szmalcowników ale tzw drzewek sprawiedliwych świata też posadzili najwięcej (ciekawe dlaczego?), Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki (a ta od swojej matki wcześniej) ale niech mnie ktoś oświeci dlaczego na terenach Polski było najwięcej Żydów skoro tam było najgorzej? Z całą pewnością dochodziło do mordów na Żydach z udziałem Polaków i Niemców ale na litość raz nie wmawiajcie że to Polacy dokonali eksterminacji Żydów a dwa nakręćcie jakiś film o tak wspaniałych Polakach jak Morel, Berman, S.Szechter, Wolińska i im podobni, nakręćcie jakiś film o tym jak były przygotowywane listy dla NKWD w 1939r.

  W każdym narodzie trafiają się sk...ny ale krew mnie zalewa gdy słyszę że eksterminacji Żydów dokonali Polacy i bliżej nieokreśleni naziści a Żydzi na ziemiach Polski byli wyłącznie ofiarami - otóż nie, eksterminacja to dzieło Niemców i ich idola a takich sk...w jak Berman czy Morel nie potrafię podac po stronie polskiej z tego okresu historii.

 • w11mil

  Oceniono 225 razy 157

  "wydarzenia oparte na rzeczywistości" wg. historyka z IPN - wszystko sie zgadza poza tym że w rzeczywistosci głowny bohater nie zostal ukrzyżowany przez Polaków tylko wybrano go na przewodniczacego Rady Miasta Branska

 • naczelny_troll_forum

  Oceniono 281 razy 125

  Mam tylko jedne pytanie: kto spośród tych "stojących murem" oglądał ten film?

 • marcin-aniela

  Oceniono 137 razy 65

  Internauci bronią Stuhra

  Ha ha ha ha , padłam ….
  Właśnie czytałam na WP artykuł

  wiadomosci.wp.pl/sort,9,kat,1027139,title,Kontrowersje-wokol-Poklosia-dr-Krzysztof-Persak-i-Piotr-Zychowicz-o-filmie,wid,15085803,wiadomosc.html#opOpinie

  i widziałam komentarze (najlepiej oceniane ), ponad 1700 wisów …
  Polecam lekturę !

 • multisyncsb

  Oceniono 131 razy 53

  "Internauci murem za Stuhrem" - jak ten nielegalny - wedlug ONZ - mur okalajacy GETTO palestynskie?

 • leszek567

  Oceniono 109 razy 49

  no coz , gdy patrze na wpisy , to raczej nie widze , zeby wszyscy stali murem za Mackiem Stuhrem ... widac GW uwaza inaczej - ach zreszta GW wie najlepiej ...:) , uwazam , ze Stuhr powinien teraz zagrac kogos z przeciwnej strony ... zydowskiego oficewra UB ???

 • wlomat1

  Oceniono 223 razy 47

  Tak tak - internauci murem za Stuhrem, klasa robotnicza murem za programem partii - znam te teksty. To jest po prostu nieprawdziwe - wystarczyło by chociaż wczorajsze wpisy przeczytać.
  My - ciągle poniżani, przeczołgiwani i rzucani na kolana, którym się w kółko wyciąga i przenosi w teraźniejszość jakieś naciągane i jednostronnie przedstawiane historie sprzed kilkudziesięciu lat, powinniśmy też sięgnąć do tego okresu i powiedzieć w twarz medialnym okupantom III-ciej RP - Tylko świnie siedzą w kinie>!>!>!>!>!>!>!>!>!>!>!>!>!

 • u-520

  Oceniono 183 razy 29

  GW jak zwykle - o żydach...

  ...jakby nie było innych problemów. Nuda, nuda...i tak do porzygu. Pewnie tylko w redakcji GW wszyscy się tym tematem onanizują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje