Polka przegrała w Strasburgu w sprawie swojej zmarłej, ciężarnej córki

13.11.2012 11:02
Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił - jako bezzasadne - wszystkie zarzuty skierowane przeciwko Polsce przez matkę, której córka zmarła na skutek wstrząsu septycznego. Kobieta była w ciąży, cierpiała na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
W skardze do Europejskiego Trybunału matka zmarłej zarzuciła lekarzom kilku polskich szpitali przede wszystkim to, że nie zapewnili jej córce właściwego leczenia, a potem nie przeprowadzili skutecznego dochodzenia, które pozwoliłoby ustalić odpowiedzialność za śmierć chorej. W tym zakresie skarżąca powołała się na artykuł 8 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, gwarantujący prawo do życia.

Kobieta zarzuciła też szpitalom brak szybkiego dostępu do dokumentacji medycznej córki oraz to, że lekarze nie zapewnili jej i jej córce wiarygodnych informacji o stanie zdrowia chorej oraz o innych możliwościach leczenia, zważywszy szczególnie na to, że chora była w ciąży. Tym samym - jej zdaniem - naruszony został art. 8 europejskiej konwencji, zapewniający prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

W skardze do ETPC kobieta postawiła też polskim lekarzom zarzut dyskryminacji - skarżyła się, że ze względu na ciążę jej córka była dyskryminowana, bo odmówiono jej właściwego leczenia.

We wtorek, po szczegółowym przeanalizowaniu sprawy, Trybunał uznał wszystkie te zarzuty za bezzasadne. Wyrok ETPC nie jest ostateczny. Każdej ze stron przysługuje odwołanie do Wielkiej Izby Trybunału.

Komentarze (52)
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 0

  "Kobieta zarzuciła też szpitalom brak szybkiego dostępu do dokumentacji medycznej córki oraz to, że lekarze nie zapewnili jej i jej córce wiarygodnych informacji o stanie zdrowia chorej oraz o innych możliwościach leczenia, zważywszy szczególnie na to, że chora była w ciąży. Tym samym - jej zdaniem - naruszony został art. 8 europejskiej konwencji, zapewniający prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego."

  czyli w koloni Watykanu UE nie zapewnia praw obywatelskich

 • kylax1

  Oceniono 3 razy 1

  Polska, kraj katolycki.

  Śmieszny kraik watykańska kolonia.

 • zbycholj23

  Oceniono 1 raz 1

  To znaczy że Europejski Trybunał Praw Człowieka (jak sama nazwa wskazuje) uznał że zmarła dziewczyna nie miała prawa być człowiekiem lub że nie była człowiekiem. To dobrze że sztuczny (po)twór czyli UE się kończy, to dobrze że PE się kończy i dobrze że waluta Euro się kończy. Nie wspomnę już o Trybunale wymienionym na początku mojej wypowiedzi.

 • scythe_sharpening_stone

  Oceniono 2 razy 0

  Zostaje jej tylko artykuł o obrazę uczuć religijnych...

 • cztery44442

  Oceniono 3 razy -3

  Oficjalnie cenzury w GW nie ma,posty i to wiele jednak zniknęły.
  Przytoczę zatem 3 punkt porozumień sierpniowych o które walczyła Solidarność:
  - Przestrzegać zagwarantowaną w Konstytucji PRL wolność słowa, druku, publikacji a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.
  - Co na to GW, której rodowód tkwi w Solidarności?

 • nikodem123

  Oceniono 2 razy 2

  "4 września dziewczynę przyjęto do Szpitala im. Madurowicza, I Kliniki Ginekologii i Onkologii Ginekologicznej w Łodzi z objawami otrzewnowymi. Wykonano zabieg WYCIĘCIA WYROSTKA ROBACZKOWEGO. Następnie, jeszcze tego samego dnia, przewieziono ją, ze względu na niewydolność oddechową, na Oddział Intensywnej Terapii Szpitala im. Barlickiego."

  To w końcu z jakiego powodu zginęła?

  Z powodu źle leczonego wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?

  Czy z powodu zapalenia otrzewne wywołanej zapaleniem wyrostka robaczkowego?

  Niestety na "rozlany wyrostek" się umiera mimo najwyższej staranności lekarzy.

 • legrange

  Oceniono 4 razy 2

  Skargi do ETPC niczego nie zmienią. Za uznane zapłacimy my wszyscy, a czarna zaraza będzie nadal robić swoje. Jest tylko jedna droga: ustanowić rozdział państwa polskiego od Kościoła katolickiego, wymówić końkordat, klechów odesłać do ich świątyń i w nich niech sobie robią co chcą wraz ze swoimi wyznawcami.

 • art_102

  Oceniono 3 razy 3

  W Strasburgu oceniali sprawę na podstawie suchych faktów i przedstawionych dokumentów, tylko, kto dla niej formułował te zarzuty? Są takie, że musiały być oddalone. Czy aby ten prawnik reprezentował jej sprawę?

 • ctadek

  Oceniono 2 razy 2

  zeznik jest bardziej humanitarny,swinia nie cierpi,a konowały skazały kobiete na cierpienie i smierc jej i dziecka,bo nie pozwoliło im sumienie,a teraz co sumienie im mowi przestepcy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje