Polka przegrała w Strasburgu w sprawie swojej zmarłej, ciężarnej córki

13.11.2012 11:02
Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił - jako bezzasadne - wszystkie zarzuty skierowane przeciwko Polsce przez matkę, której córka zmarła na skutek wstrząsu septycznego. Kobieta była w ciąży, cierpiała na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
W skardze do Europejskiego Trybunału matka zmarłej zarzuciła lekarzom kilku polskich szpitali przede wszystkim to, że nie zapewnili jej córce właściwego leczenia, a potem nie przeprowadzili skutecznego dochodzenia, które pozwoliłoby ustalić odpowiedzialność za śmierć chorej. W tym zakresie skarżąca powołała się na artykuł 8 europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, gwarantujący prawo do życia.

Kobieta zarzuciła też szpitalom brak szybkiego dostępu do dokumentacji medycznej córki oraz to, że lekarze nie zapewnili jej i jej córce wiarygodnych informacji o stanie zdrowia chorej oraz o innych możliwościach leczenia, zważywszy szczególnie na to, że chora była w ciąży. Tym samym - jej zdaniem - naruszony został art. 8 europejskiej konwencji, zapewniający prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

W skardze do ETPC kobieta postawiła też polskim lekarzom zarzut dyskryminacji - skarżyła się, że ze względu na ciążę jej córka była dyskryminowana, bo odmówiono jej właściwego leczenia.

We wtorek, po szczegółowym przeanalizowaniu sprawy, Trybunał uznał wszystkie te zarzuty za bezzasadne. Wyrok ETPC nie jest ostateczny. Każdej ze stron przysługuje odwołanie do Wielkiej Izby Trybunału.

Komentarze (52)
Polka przegrała w Strasburgu w sprawie swojej zmarłej, ciężarnej córki
Zaloguj się
 • lhasa

  Oceniono 123 razy 103

  Przeczytalam szczegolowa historie tej dziewczyny i mi sie to w glowie nie miesci. Na miejscu matki zabilabym tych wszytskich nieudolnych lekarzy, dziwi mnie wyrok Trybunalu. Dziewczyna miala ropien wielkosci kasztana w odbycie, prawie litr ropy w otrzewnej a w koncu niewydolnosc krazenia i lekarze jej nie pomogli ze wzgledu na sumienie i dziecko? Nie przyszlo im do glowy, ze jak jej nie uratuja to dziecko tez nie przezyje? Co za ciemnogrod.

 • monsterfromtheplanetmarzipan

  Oceniono 98 razy 78

  Historia była dość głośna: kobiecie w ciąży odmówiono nie tylko leczenia, ale i badań, ponieważ lekarzom "sumienie na to nie pozwalało" (istniało prawdopodobieństwo uszkodzenia płodu), mimo próśb rodziny i samej zainteresowanej. Skazano kobietę na śmierć, dziecko i tak się nie urodziło. Polskie sądy g*wno lekarzom zrobiły, bo mieli prawo pozwolić umrzeć pacjentce ze względu na swoje przekonania religijne. Niestety, sprawa nie jest do Strasburga, a już na pewno nie na podstawie artykułu, którym podpierała się matka zmarłej.

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 74 razy 70

  Ta kobieta została zamordowana. Bo płód, któremu może zagrozić dokładne badanie (ale ciężka choroba matki i tak też stanowi zagrożenie), był dla lekarzy ważniejszy niż urodzona, dorosła, swiadoma kobieta, która krzyczała z bólu.
  Taki mamy "kompromis aborcyjny", że ryzyko wywołania poronienia pozwala nawet skazać matkę na śmierć. Dlatego robi mi się zimno, kiedy słyszę "obrońców życia poczętego", dla których nieczujący, nieświadomy zarodek jest więcej wart niż czująca, świadoma, przerażona sytuacją kobieta. Dla nich liczy się ochrona życia od poczęcia do narodzin.

 • jogar

  Oceniono 75 razy 69

  Czytałam historię "leczenia" tej biednej dziewczyny. Tragedia!!! Czy któryś z tych skoooorwysynów rzeźników poniósł konsekwencję za takie "leczenie"? A juz za słowa "sumienie mi nie pozwala" lekarza należy wyp...ić z zawodu!!!!!!
  Efekt tego pieprzonego sumienia jest taki, że dziewczyna umarła w męczarniach a płód też obumarł. Ot macie!!!
  Czy nie ma żadnego adwokata w Polsce, który by sie sprawą zainteresował i doprowadził do skazania konowałów?
  Straszne, straszne. Doczekacie się gnoje, że młodzi z Polski pouciekają i nie pomogą zachęty pieniężne by rodzić dzieci. Bo kto ma rodzić skoro kobiety traktuje się u nas gorzej niż bydło, jak inkubator a nie jak istotę żywą.

 • romane

  Oceniono 83 razy 69

  Jak się kiedyś dziennikarze nauczą odróżniać odrzucenie pozwu/skargi od oddalenia pozwu/skargi, to może wtedy zacznę czytać notki dotyczące spraw sądowych

 • remo29

  Oceniono 24 razy 18

  Ech, te reklamy między akapitami... W tekście czytam "Kobieta (...), cierpiała na wrzodziejące zapalenie jelita grubego", a poniżej reklama "Jeśli boli cię brzuch wypróbuj Buscopan"...
  --
  parada karzełków

 • mczes57

  Oceniono 18 razy 16

  Dlaczego gazeta nie pisze o tej Polce która sprawę wygrała i teraz państwo polskie musi zapłacić jej odszkodowanie,czyli za głupotę polskiego wymiaru sprawiedliwości znowu zapłaci podatnik.

 • jamagducha

  Oceniono 18 razy 16

  Historia Agaty:
  www.federa.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=187%3Aagata&catid=21%3Apodrzedne

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 54 razy 10

  smutne jest to że gdy dyskusja na forum idzie nie w tą oczekiwaną przez gazetę stronę komentarze są za chwilę usuwane.
  Tak tez zorbiono tym razem, usunięto ponad 100 komentarzy.
  .
  LUDZIE Z CZERSKIEJ RÓWNIEŻ WALCZYLI Z CENZURA ZA PRL A TERAZ....co robia teraz ?!
  .
  .
  oj wstyd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje