Policjant w czasie marszu rzucił racą w tłum. Policja: "To była obrona własnej osoby"

Policjant rzuca racę świetlną w stronę tłumu

Policjant rzuca racę świetlną w stronę tłumu (Fot. za Filip Chochół / YouTube)

Umundurowany policjant odłącza się od kordonu, podnosi z ziemi płonącą racę świetlną i rzuca ją w sam środek tłumu awanturujących się demonstrantów - taki obrazek widać na nagraniu z niedzielnego pochodu Marszu Niepodległości. Rzecznik policji, insp. dr Mariusz Sokołowski, zapoznawszy się z filmem, zapewnia, że funkcjonariusz na pewno uczynił tak "w obronie własnej osoby".
Na nagraniu autorstwa Filipa Chochoła z zamieszek w trakcie obchodów 11 Listopada widać, jak policjant w 2. minucie i 16. sekundzie podnosi z ziemi płonącą racę, a następnie rzuca nią w tłum, w którym znajdują się m.in. kibole, którzy ścierali się z policją.Rzecznika komendanta głównego policji pytamy, czy to dopuszczalne zachowanie ze strony policjanta. - Jak widać na filmie, policjant odrzucił racę świetlną w stronę osób, które rzucały nimi w policjantów. Prawdopodobnie myślał w tej dramatycznej chwili o bezpieczeństwie własnym i swoich kolegów - odpowiada nam insp. Sokołowski. - Nie zapominajmy jednak, że race przynieśli chuliganie, którzy nie powinni ich byli odpalać i nie powinni byli atakować nimi innych osób, także policjantów - dodaje.

Dopytywany o to, czy policjant, który rzuca racą w cywilów - niezależnie od intencji - nie powinien ponieść jakichś konsekwencji, rzecznik ponownie nie odpowiada wprost. - Nie zapominajmy, że stroną atakowaną i obrzucaną jest policjant i on działa w obronie własnej osoby. Należy to traktować jako obronę własnej osoby, a nie atak - ocenia.

Zobacz także
Komentarze (219)
Policjant w czasie marszu rzucił racą w tłum. Policja: "To była obrona własnej osoby"
Zaloguj się
 • nikodem_73

  Oceniono 127 razy 75

  No cóż... To wyjaśnienie byłoby nawet zabawne, gdyby nie było takie smutne.

  Ale utrzymajmy poziom wyjaśnień...

  Policjant odrzucił racę, gdyż jak wszystkim wiadomo policja jest niedoinwestowana i po prostu brakuje im wyposażenia. Stąd dzielnemu funkcjonariuszowi należy się dyplom uznania za troskę o budżet państwa.

  Dodatkowo należy race, kawałki cegieł, bruk i koktajle mołotowa wciągnąć w spis broni regulaminowej aby uniknąć takich nieporozumień w przyszłości.

  A bez sarkazmu.

  Od policji mam znacznie wyższe wymagania niż od racopalnych brukorwijców. W końcu W JAKIMŚ CELU zakupuje się im wyposażenie (w tym broń gładkolufową) - nieprawdaż?

  Jeżeli funkcjonariusz "działając w stresie" rzuca racą, lub kopie obezwładnionego, to przykro mi bardzo, ale po prostu NIE NADAJE SIĘ DO PRACY W POLICJI.

  Krążą plotki, że mamy bezrobocie, szczególnie wśród młodych, którzy raczej mają maturę. A to chyba oznacza, że wakat zbyt długo by się nie utrzymał?

  PS. Nie - nie lubię NOP, ONR, czy PiS - po prostu chciałbym sądzić, że w policji (także w prewencji) pracują ludzie dobrze przeszkoleni i zrównoważeni psychicznie.

 • plorg

  Oceniono 111 razy 47

  "Nie zapominajmy, że stroną atakowaną i obrzucaną jest policjant"

  I zapomnijmy, że racą mógł oberwać całkiem niewinny człowiek.
  Dla kogo jest policja? Nie dla ochrony ludzi?
  Żenujący brak profesjonalizmu i wręcz dziecinne tłumaczenie rzecznika. Dno!
  Jeżeli jedynym i priorytetowym zadaniem policji była samoobrona, to trzeba było im siedzieć w domu.
  Tam byliby bezpieczni.

 • holzmilak

  Oceniono 104 razy 40

  Gościu zapomniał że jest w mundurze.Hehehe.

 • distepfano

  Oceniono 30 razy 20

  Zrozumiał bym to stwierdzenie rzecznika policji - insp. dr Mariusz Sokołowski, gdyby ten umundurowany policjant odrzucający racę przypadkowo w obronie własnej wrzucił temu doktorkowi racę w dópę, by bardziej naświetlić jego wypowiedź w mediach, ale by mógł sobie taki PIES odrzucać racę prosto w tłum ludzi - to woła o pomstę, nie tylko do nieba !
  Ten pies nie powinien już mieć własnej budy w psiarni !!!

 • zbycholj23

  Oceniono 19 razy 17

  Dzięki takim wypowiedziom pan rzecznik Mariusz Sokołowski przywdzieje niebawem generalskie szlify.

 • szybiarz

  Oceniono 26 razy 14

  co roku jakieś jaja z udziałem Policji, rok temu kopali człowieka po twarzy w tym roku już mieli kominiarki żeby ich nikt nie rozpoznał, rzucali w ludzi racą, za rok ustawią ckm? tak "polska policja" chroni i służy obywatelom?

 • antybiurokrata

  Oceniono 16 razy 10

  Jaka obrona własna? Bzdury. Na pewno rzucił w tego co przyniósł race czy w tłum? A jakby ktos inny (kto racy nie przyniósł) tez ja odrzucił na oślep (być może komuś np. policjantowi w twarz) to tez byłaby obrona własna? Po co podnosic race która moze wybuchnąć? Gdyby ja odbił tarcza w locie to rozumiem ale tutaj?

  Standardy "myślenia" są tutaj dziwne. Bo - jak policjant atakuje kogoś bez powodu to wedle naszego prawa wynik "stresu".

 • czarnousov1944

  Oceniono 21 razy 9

  sami żarliwi antyfaszyści się wypowiadają, co prawda zarówno Mussoliniego jak i Stalina znają tylko z plakatów. Nosiciele koszulek z Che i czerwoną gwiazdą (te można kupić, w odróżnieniu od tych ze swastyką i malarzem pokojowym). Jak rozumiem facet z dziurą w potylicy zakopany w lesie jest dla nich mniej ważny niż facet spopielony w obozowym krematorium). Naiwni frajerzy czekają w kolejce na przydział do młodzieżówki, która uczyni z nich wojowników o pokój.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje