To zazdrość sprowadziła upadek na byłego szefa CIA? "Trzymaj się od niego z daleka"

Wyjście na jaw romansu gen. Davida Petraeusa z autorką jego biografii Paulą Broadwell zakończyło jego karierę jako szefa CIA. Relacja żonatego wojskowego z zamężną dziennikarką wyszła na jaw, gdy Broadwell zaczęła wysyłać maile z pogróżkami do przyjaciółki Petraeusa z Departamentu Stanu. "Trzymaj się od niego z daleka" - tak pisarka ostrzegała Jill Kelley.
40-letnia autorka biografii "All in" zaczęła wysyłać maile z pogróżkami do 37-letniej Kelley kilka miesięcy temu. Treść tych wiadomości została określona jako "zastraszająca". Pojawiły się w nich m.in. stwierdzenia w rodzaju: "Trzymaj się od niego z daleka" - podaje CBS News. Współpracownica Departamentu Stanu oraz jej mąż od kilku lat przyjaźnią się z Petraeusem i jego żoną Holly, ale - jak zgodnie potwierdzają różne źródła - poza przyjaźnią nic więcej ich nigdy nie łączyło.

Generał dał jej dostęp do tajnych danych?

Obawiając się o swoje bezpieczeństwo, Jill Kelley zawiadomiła FBI, które zajęło się Broadwell. Z jej internetowej skrzynki pocztowej wywnioskowali, że dziennikarka miała romans z szefem CIA. W licznych mailach, które wymieniali między sobą, dziennikarka zwracała się do generała per "peaches" (przezwisko Petraeusa z początków jego kariery w wojsku - red.), a on w swoich listach odnosił się m.in. do "seksu pod biurkiem".

Nadal pozostają jednak wątpliwości na temat tego, czy Petraeus nie dał Broadwell dostępu do danych wrażliwych. Huffingtonpost.com zauważa, że dziennikarce często w swoich publicznych występach zdarzało się zdradzać z tajnymi informacjami. W październiku podczas wykładu na University of Denver, pisarka ogłosiła, że terroryści zaatakowali amerykański konsulat w Libii, bo chcieli odbić libijskich zakładników, których przetrzymuje CIA. Informacja ta później się potwierdziła.

"Przyjaźnimy się z rodziną Petraeusa od 5 lat..."

Mąż Kelley, Scott, zmuszony został do wydania oświadczenia w związku z aferą, której jego żona stała się mimowolną bohaterką: "My i nasza rodzina przyjaźniliśmy się z gen. Petraeusem i jego rodziną od ponad pięciu lat. I prosimy teraz o uszanowanie prywatności naszej i trójki naszych dzieci".

Niejasne jest, jak długo trwał romans między byłym szefem CIA i autorką jego biografii. Część źródeł mówi, że relacja trwała cztery miesiące w 2011 r., kiedy Petraeus zajmował się szefowaniem Agencji. Inne mówią, że Broadwell przerwała romans w momencie, gdy bohater jej książki przyjął posadę szefa CIA. Ten z kolei miał w kolejnych miesiącach wysłać do niej dziesiątki maili, w których błagał ją o powrót. Ogromna liczba gorączkowych maili wysłanych przez Petraeusa miała też skłonić FBI do zakwestionowania trzeźwości osądu wojskowego.

Zdrada po 38 latach małżeństwa z Holly

Wiadomość o romansie wojskowego wywołała skandal w Waszyngtonie. Petraeus spędził w związku ze swoją żoną Holly 38 lat - pobrali się zaraz po ukończeniu studiów i mają dwoje dorosłych dzieci. W związku z romansem podał się też do dymisji ze stanowiska szefa CIA. Według znajomych generał w tej chwili chce skupić się na swojej rodzinie.

Petraeus to - jak podawała PAP - jeden z najbardziej szanowanych wyższych wojskowych w USA. Był dowódcą wojsk amerykańskich w Iraku, potem szefem Centralnego Dowództwa, a następnie dowódcą wojsk w Afganistanie. W obu krajach był głównym autorem strategii "surge" - wzmocnienia sił i współpracy z wybranymi frakcjami miejscowych sił oraz ludnością - która w Iraku przyniosła sukces i pozwoliła na wycofanie wojsk USA z tego kraju.

Więcej o:
Komentarze (30)
To zazdrość sprowadziła upadek na byłego szefa CIA? "Trzymaj się od niego z daleka"
Zaloguj się
 • plutokrata

  Oceniono 43 razy 25

  Wszytkiemu winna Viagra. Starsi panowie dzis moga dupczyc jak malolaty I stad problemy.

 • ok-28

  Oceniono 20 razy 18

  Do autora "jb": w jaki sposób można "sprowadzić upadek na"? bardzo proszę o odpowiedź i wskazanie, gdzie taki związek frazeologiczny został opisany. z góry bardzo dziękuję! Wasz zawsze głodny najnowszych odkryć z zakresu polonistyki - M.

 • dziadekjam

  Oceniono 17 razy 15

  Biegnie myszka po szynie kolejowej. Nadjechał pociąg i uciął jej ogonek i kawałek dupki. Myszka zamiast zeskoczyć z szyny, obejrzała się i kola ucięły jej głowę.
  Morał?
  "Nie oglądaj się za dupą, bo stracisz głowę"

 • poddanywujasama

  Oceniono 31 razy 13

  Tylko idioci wierza w wersje podana przez administracje. Szef CIA mial, romans a FBI prowadzilo dochodzenie?
  Musial odejsc, w swietle wydarzen w Benghazi. Za duzo wiedzial na ten temat...na mysli mam biernosc administracji kiedy to ambasador Stevens najpierw prosil o lepsze zabezpieczenie a pozniej podczas ataku zostawiono ich samych. Poczekamy zobaczymy co z tego wyniknie.

 • nickodem2

  Oceniono 11 razy 11

  Po głębszym zastanowieniu widać sens takiego postępowania Amerykanów. W końcu ryba psuje się od głowy.

 • vitalny

  Oceniono 29 razy 9

  "...był głównym autorem strategii "surge" - wzmocnienia sił i współpracy z wybranymi frakcjami miejscowych sił oraz ludnością - która w Iraku przyniosła sukces i pozwoliła na wycofanie wojsk USA z tego kraju."
  Są jeszcze tacy,którzy w takie głupoty wierzą?
  Hehehe,załgane łachudry. Dla nich sukces w "walce o wolność i demokrację" to zniszczone,rozpieprzone organizacyjnie państwo, skłóceni,wybijający się wzajemnie tubylcy i bogactwa naturalne w łapach "wyzwolicieli". No ale to już chyba każdy wie,mimo zabiegów Izraela,USA,Radka S. i Gazety Wyborczej.

 • adam.2x

  Oceniono 14 razy 6

  Paula Broadwell wybrala fajny tytul do swojej biograficznej ksiazki o Petraeus'ie: "All in" co po Polsku mozna tlumaczyc "Cały w środku". Zreszta w angielskim znaczenie moze byc takie samo. Dziewczyna byla wyraznie bardzo przejeta swa rola.

 • rawahecht

  Oceniono 29 razy 5

  Widzieliście Holly?
  David musiał zdradzić!

 • nie-tak

  Oceniono 11 razy 3

  Powiedzmy prosto, w USA tworzą się obozy za i przeciw Obamie, nawet Wall Street postawił się przeciw Obamie - o tym donoszą niektóre zachodnie media. David Petraeus jest pierwszą ofiarą ścierających się przeciwności. Niektóre amerykańskie media donoszą ze są zwalniani pracownicy z pracy w zakładach, ci pracownicy są zwalniani którzy wybierali w wyborach Obamę. Niewesołe czasy zapowiadają się w USA szczególnie dla tych którzy glosowali na Bilderberg czyli na Obamę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX