Prokuratura: Gen. Petelicki nie był pod wpływem alkoholu, leków ani narkotyków

12.11.2012 15:23
Sławomir Petelicki

Sławomir Petelicki (Fot. Waldemar Kompała / AG)

W chwili śmierci gen. Sławomir Petelicki nie był pod wpływem żadnych leków, środków odurzających czy alkoholu - informuje portal Tvp.info. Na razie znana jest opinia toksykologiczna, policja czeka jeszcze na wyniki badań biegłych.
- W zeszłym tygodniu do prokuratury wpłynęła opinia toksykologiczna, zlecona po wykonaniu sekcji zwłok gen. Sławomira Petelickiego. Wynika z niej, że gen. Petelicki nie był pod wpływem środków odurzających. W ramach tego postępowania prokurator prowadzący sprawę nakazał, aby biegli z zakresu balistyki i rekonstrukcji odtworzyli przebieg zdarzenia - mówi portalowi Tvp.info prok. Dariusz Ślepokura, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Biegli mają ustalić m.in., w którym miejscu stał gen. Petelicki czy z której strony padł strzał. Zbadane zostaną również ślady biologiczne i odciski palców znalezione na miejscu śmierci generała. Następnie powołany zostanie kolejny biegły, który sporządzi profil psychologiczny gen. Sławomira Petelickiego, m.in. czy ktoś mógł wpłynąć na generała, by ten targnął się na życie. Śledztwo zakończy się najpóźniej na wiosnę 2013 r.

Twórca GROM

Gen. Petelicki w latach 1969-1990 był funkcjonariuszem Departamentu I MSW - wywiad cywilny PRL. Pełnił służbę za granicą w placówkach dyplomatycznych. Wiele lat spędził za granicą - w Chinach, Wietnamie Północnym, Nowym Jorku. Był między innymi odpowiedzialny za kontrwywiad zagraniczny. W Polsce zajmował się wywiadem ekonomicznym. Potem został szefem Wydziału Ochrony Placówek MSZ.

Sławomir Petelicki był współorganizatorem oraz pierwszym dowódcą Jednostki Wojskowej 2305 GROM. Był specjalistą od dalekiego rozpoznania i dywersji. Brał udział w wielu tajnych operacjach zagranicznych. W 1996 roku został pełnomocnikiem premiera do walki z przestępczością zorganizowaną. Dwa lata później awansował na stopień generała brygady. Po przejściu na emeryturę zajął się działalnością doradczą i biznesową.

Sławomir Petelicki zmarł 16 czerwca 2012 w wyniku rany postrzałowej. Popełnił samobójstwo. Sekcja nie wykazała śladów wskazujących na udział osób trzecich w tragedii.

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje