Są zarzuty dla zatrzymanych podczas Marszu Niepodległości

12.11.2012 14:57
Są zarzuty dla zatrzymanych podczas Marszu Niepodległości

Są zarzuty dla zatrzymanych podczas Marszu Niepodległości (Fot. Adam Stępień / Agencja Gaze)

Prokuratura postawiła 7 osobom zarzuty czynnej napaści na policjantów w trakcie niedzielnego Marszu Niepodległości. Sądy zaczęły rozpatrywać pierwsze sprawy w trybie przyspieszonym. Grozi im do 10 lat więzienia. Zarzuty dotyczą znieważenia, naruszenia nietykalności osobistej i udziału w nielegalnym zbiegowisku.
Policja postawiła już zarzuty mniejszej wagi siedmiu osobom. - Zapewne do końca dnia będą trwały czynności z tymi osobami, które są obecnie zatrzymane - powiedział dziś rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Dariusz Ślepokura. Dodał, że ewentualne zarzuty wobec nich Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zależą od materiału dowodowego.

Wobec pięciu zatrzymanych prokuratura skierowała do sądu wnioski o areszt tymczasowy, wobec dwóch - o dozór policyjne. Sąd zdecyduje we wtorek.

Art. 223 Kodeksu karnego

"Kto, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami lub używając broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu albo środka obezwładniającego, dopuszcza się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

Ślepokura dodał, że do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście Północ nie wpłyną zapewne żadne wnioski od policji, która sama postawiła pięciu osobom zarzuty znieważenia funkcjonariuszy, naruszenia ich nietykalności oraz udziału w zbiegowisku. - Wobec tych osób policja ma skierować wnioski do sądu o ukaranie w trybie przyspieszonym - podał prokurator.

W niedzielę, podczas Marszu Niepodległości organizowanego przez środowiska prawicowe, policjanci zostali obrzuceni m.in.: petardami, kamieniami, koszami na śmieci i butelkami; rannych zostało 22 funkcjonariuszy. Policja była zmuszona do użycia broni gładkolufowej i miotaczy gazu pieprzowego.

Po burdach na komisariaty doprowadzono 176 osób; 21 nadal pozostaje w jednostkach policji. Są to osoby podejrzewane m.in. o niszczenie mienia czy atak na funkcjonariuszy.

Działania podejmowane przez policję były adekwatne do sytuacji - ocenia MSW.Zobacz także
Komentarze (115)
Są zarzuty dla zatrzymanych podczas Marszu Niepodległości
Zaloguj się
 • brajanu

  Oceniono 79 razy 73

  a nie mogli organizatorzy marszu zapewnić sobie jako takiej ochrony. chłopaki w jaskrawych kamizelkach prosiliby o zdjęcie kominiarek tych którzy chcą uczestniczyć w marszu. tylko na spokojnie, bez agresji, bez teleskopów, gazów i innych wynalazków. udział w marszu tylko dla osób bez kominiarek, petard itp. możnaby ustalić wczesniej, że race odpalają wyznaczone osoby w wyznaczonym miejscu i byłby spokój.
  po co kominiarka na takim marszu ??

 • alisci

  Oceniono 93 razy 53

  Albo żyjemy w państwie prawa i zadymiarze trafią do więzienia, albo ich mocodawcy kiedyś w końcu wygrają wybory. I wtedy będzie bal... Ludzie nie pamiętają już czasów, gdy premierował nam psychol?

 • hunter1111

  Oceniono 48 razy 32

  kaczynski uczniemhitlera i prawie dokladnie idzie jego droga
  podwazanie autirytetu panstwa jest krokiem do wpowadzenia wlasnej policji takiej jak sa jezeli sie teraz temu nie przeciwstawimy to wlasnie bojowki beda pilnowaly porzadku przekraczajac i tak krucha granice bezkarnosci

 • misiak_spasiony

  Oceniono 26 razy 16

  Jedyna adekwatna kara, to prać pałami tak długo aż mięso od kości odejdzie. I nie leczyć później. Odechce się kretynom prowokowania zadym.

 • zelm71

  Oceniono 20 razy 16

  Niska społecznie szkodliwość czynu. Aleluja i do przodu. Pozdrawiam sędziów - d.....

 • siubes

  Oceniono 43 razy 15

  Kuźwa, jakbym miał do czynienia z bydłem to bym się nie dziwił ale prawica?

 • cookies9

  Oceniono 16 razy 12

  Jaka prawica? Nacjonaliści,faszyści i kibolstwo wykorzystało okazję,żeby urzadzać burdy na ulicach...

 • prof.dr.hab.eustachygzymek

  Oceniono 14 razy 10

  Poprzez edukację, środki masowego przekazu tłumaczy się nam Polakom, że to tak musi być; że są to koszty transformacji ustrojowej. Przemilcza się to, że transformacja ta trwa już 22 lata, i że do niej trzeba doliczyć jeszcze ciągnącą się od 1945 roku transformację socja¬listyczną.
  Ci sami często działacze, kolejne ich pokolenia, już wnuki, nieustannie transformują Polaków! Trwa to już ponad 67 lat. Czy dla Polaków skończy się kiedyś ta ideologia transformacji, teraz przekształcaną w ideologię kryzysu?
  Coraz jaśniej widać, że ideologię polskiej solidarności, walczą¬cej o Dobro Wspólne, godność człowieka - robotnika, a nie kapitalisty!!!, zastępuje wojna chciwców .

 • szary-polak

  Oceniono 6 razy 6

  Dlaczego nie izolowano faszystów ,Zawisza, Winnicki, którzy otwarcie bluzgają Polsce,Polakom, grożą nam MORDOWANIEM, głosząc faszyzm, narodowy-socjalizm ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje