Są zarzuty dla zatrzymanych podczas Marszu Niepodległości

12.11.2012 14:57
Są zarzuty dla zatrzymanych podczas Marszu Niepodległości

Są zarzuty dla zatrzymanych podczas Marszu Niepodległości (Fot. Adam Stępień / Agencja Gaze)

Prokuratura postawiła 7 osobom zarzuty czynnej napaści na policjantów w trakcie niedzielnego Marszu Niepodległości. Sądy zaczęły rozpatrywać pierwsze sprawy w trybie przyspieszonym. Grozi im do 10 lat więzienia. Zarzuty dotyczą znieważenia, naruszenia nietykalności osobistej i udziału w nielegalnym zbiegowisku.
Policja postawiła już zarzuty mniejszej wagi siedmiu osobom. - Zapewne do końca dnia będą trwały czynności z tymi osobami, które są obecnie zatrzymane - powiedział dziś rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Dariusz Ślepokura. Dodał, że ewentualne zarzuty wobec nich Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zależą od materiału dowodowego.

Wobec pięciu zatrzymanych prokuratura skierowała do sądu wnioski o areszt tymczasowy, wobec dwóch - o dozór policyjne. Sąd zdecyduje we wtorek.

Art. 223 Kodeksu karnego

"Kto, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami lub używając broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu albo środka obezwładniającego, dopuszcza się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

Ślepokura dodał, że do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście Północ nie wpłyną zapewne żadne wnioski od policji, która sama postawiła pięciu osobom zarzuty znieważenia funkcjonariuszy, naruszenia ich nietykalności oraz udziału w zbiegowisku. - Wobec tych osób policja ma skierować wnioski do sądu o ukaranie w trybie przyspieszonym - podał prokurator.

W niedzielę, podczas Marszu Niepodległości organizowanego przez środowiska prawicowe, policjanci zostali obrzuceni m.in.: petardami, kamieniami, koszami na śmieci i butelkami; rannych zostało 22 funkcjonariuszy. Policja była zmuszona do użycia broni gładkolufowej i miotaczy gazu pieprzowego.

Po burdach na komisariaty doprowadzono 176 osób; 21 nadal pozostaje w jednostkach policji. Są to osoby podejrzewane m.in. o niszczenie mienia czy atak na funkcjonariuszy.

Działania podejmowane przez policję były adekwatne do sytuacji - ocenia MSW.Zobacz także
Komentarze (115)
Zaloguj się
 • rentpol

  0

  BITO ROWNIEZ MALE DZIECI, KOBIETY I STARCOW...

  JESZCZE TROCHE a kukly slomiane,- bezmyslne i bezplciowe, te ktore tak chwala dzisiaj te rz..a.. d.. y - splona...

  i znowu nie będzie P O L S K I na mapie ŚWIATA!!!

  OBUDŹ SIE P O L S K O!!! mozęe jeszcze czas to wszystko powstrzymac

 • wformularzuwystapilybledy

  Oceniono 2 razy 0

  vod.gazetapolska.pl/2751-prowokacja-nagrana-z-kilku-metrow

 • otworz_umysl

  Oceniono 6 razy 4

  Ciekawe, za komuny nikt nie robił problemu że biją milicję, a teraz kilku gliniarzy prowokatorów w kominiarkach dostało wpierdziel i już afera. Myślicie, że po co to robią? Żeby wprowadzić kolejne ograniczenia swobody zgromadzeń i wolności, właśnie o to chodzi Tuskowi. Państwo policyjne, jak będą chcieli podpisać nowe ACTA to nie będziecie mogli zaprotestować, bo zgromadzenie jest nielegalne. Pomyślcie, chcecie pochodów pierwszomajowych?

 • strongnuklear

  0

  Mlodzi sa gniewni bez wyjatku !

 • spiral_architect

  0

  Cokolwiek uczyni Kaczor, to i tak będzie źle !!

 • mosman

  0

  Ci mocodawcy takim motłochem sobie głowy nie zawracają, chyba, że mogą w jakichś sposób go wykorzystać.

 • pannamarianna777

  0

  Są zarzuty!
  A sąd orzeknie małą szkodliwość czynu.

 • bobbie2

  Oceniono 5 razy 1

  Panstwo polskie jeszcze raz w tym roku pokazalo jak jest slabe, policja nie byla w stanie dopilnowacz porzadku i bezpieczenstwa mieszkancom.Faszysci z pod znaku ONR-u znow pokazali jak co roku co mysla o panstwie i jego organach.Zlapano tylko paru a i kary beda smieszne. Panstwo boi sie kleru i malego prezia.

 • mszczepaniak90

  Oceniono 5 razy -1

  Napinka przez kabel trwa hehe :) Widzę już wasze spienione buźki :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX