Niemiecka prasa o Polsce: Czyżby Rosji zależało na śmierci L.Kaczyńskiego?

Dyskusja tocząca się wokół katastrofy smoleńskiej dzieli Polskę jak nigdy dotąd. Czyżby Rosji zależało na śmierci Lecha Kaczyńskiego? - pyta niemiecki "Die Welt".
"Po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, dowództwa sił zbrojnych, duchownych i wysokich rangą polityków Polska zjednoczyła się w szoku. Dzisiaj jest oddalona od tej jedności bardziej niż kiedykolwiek", pisze "Die Welt" w artykule "Nie ma pokoju nad grobami".

Jedności tej nie ma zwłaszcza po "wybuchowym" artykule "Rzeczpospolitej", komentuje dziennik. Przedsiębiorca Grzegorz Hajdarowicz, od niedawna także wydawca, "przetrzebił" redakcję, zwalniając redaktora naczelnego, jego zastępcę i autora artykułu, choć według doniesień polskich mediów wiedział o planowanej publikacji i wydał na nią zgodę.

"Bardziej niż błędne posunięcia gazety, wielu Polaków zajmują błędne posunięcia państwa. Coraz więcej obywateli przypuszcza, że rządy w Warszawie i w Moskwie wspólnie bronią wersji katastrofy, której wiele aspektów staje się coraz bardziej problematyczne. Według sondaży także teraz mniejszość Polaków wierzy w zamach. 63 procent jednak, w tym wielu prominentnych polityków, domaga się międzynarodowego śledztwa. Jest to wyraźnym sygnałem: nie wierzą, że Polska poradzi sobie sama" - komentuje "Die Welt".

Sytuacja się zmieniła

Po raz pierwszy od chwili opublikowania artykułu Cezarego Gmyza w "Rzeczpospolitej" odzywa się także prokurator generalny Andrzej Seremet, jak pisze Die Welt: "ważna postać, bo po zakończeniu śledztwa musi wnieść akt oskarżenia - wobec zmarłego pilota, być może też wobec żyjących. To samo dotyczy, przynajmniej teoretycznie, prokuratury w Rosji. W wywiadzie udzielonym tygodnikowi >>Wprost<< Seremet przyznaje, że także jego irytuje śledztwo przedłużające się w obydwu krajach".

Die Welt publikuje cały tekst wywiadu, jaki dzisiaj ukazuje się na łamach "Wprost".

Nikt w Polsce nie pyta otwarcie

Niemiecka gazeta przytacza argumenty Jarosława Kaczyńskiego, który, jak pisze dziennik, jest przekonany, że katastrofa była morderstwem, tylko jedno pytanie pozostawia bez odpowiedzi: kto mógłby kryć się za zamachem. - Nie mówię, że zrobił to rząd, mogli to być agenci byłej bezpieki w Polsce - cytuje "Die Welt" J. Kaczyńskiego i dodaje, że na całym obszarze byłego imperium sowieckiego jest wielu, którym Lech Kaczyński był solą w oku.

"Zatem siły w Rosji? Tego pytania nikt nie zadaje w Polsce otwarcie" - stwierdza dziennik - "Faktem jest jednak, że Lech Kaczyński, w UE wówczas najostrzejszy krytyk polityki zagranicznej Putina, przekroczył z punktu widzenia Moskwy pewne granice. (...) Istniały zatem w Rosji siły, które planowały zamach lub - podając kontrolerom lotów w Smoleńsku ryzykowne polecenia - chciały spowodować turbulencje samolotu?".

Moskiewska dziennikarka Masza Gessen, autorka krytycznej biografii Putina, odpowiedziała niedawno na to pytanie w taki sposób: Putin jest na tyle cyniczny, że mógłby zabić Kaczyńskiego. Ale nie miał motywu. Dla Putina Polska właściwie nie istnieje. Dla niego to mały, irytujący kraj, który ciągle przypomina Katyń, zamiast o nim zapomnieć. (...) Na zadane w innym kontekście Putinowi pytanie, czy wydał już kiedyś rozkaz zlikwidowania wroga państwa, odpowiedział, że "rosyjskie służby wywiadowcze nie posługują się takimi środkami. Ale też nie sądzę, żeby takie rozkazy podpisywała głowa państwa. To sprawa służb wywiadu", kończy "Die Welt".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Grzegorz Hajdarowicz Hajdarowicz przestraszył się blokady transakcji ze skarbem państwa? Spekulacje we "Wprost"
 • Kaczyński: Państwo może mieć flagę. Nie oznacza to, że jest wolne
 • Zbigniew Brzeziński Brzeziński: Rosji zależy, by Smoleńsk dzielił Polaków, ale te bzdury o zamachu? Wstrętne
Komentarze (240)
Niemiecka prasa o Polsce: Czyżby Rosji zależało na śmierci L.Kaczyńskiego?
Zaloguj się
 • poszum

  Oceniono 322 razy 236

  Skoro tak bardzo nie ufali Rosji i jej wszelkim matactwom, dlaczego zdali sie na polecenia rosyjskich kontrolerow na tak niskich wysokosciach w tak niebezpiecznych warunkach do ladowania ? Po prostu powinni byli nie ryzykowac, i odleciec na inne lotnisko tak jak by to uczynila kazda inna glowa panstwa z delegacja najwazniejszych osob w panstwie na pokladzie.

 • stan-1

  Oceniono 309 razy 187

  Nie trzeba być specjalistą od awiacji, obniżenie lotu do połowy wysokości brzozy we mgle, to zamglony zamach brzozy na samolot.

 • prof-antoni

  Oceniono 239 razy 159

  "NIE MA DECYZJI PREZYDENTA W SPRAWIE LOTNISKA ZAPASOWEGO"

  A jaka jest odpowiedzialność gen. Błasika ?

 • e-komentarz

  Oceniono 229 razy 153

  Kaczyński postanowił odejść z polityki !!!
  www.fakt.pl/artykuly,Jaroslaw-Kaczynski-chcial-zrezygnowac-z-kierowania-partia,187443,0,2,1,0,0,0.html
  Już się chciałem ucieszyć, ale dalej fakt pisze że napisał taki wniosek do kierownictwa PIS (czyli sam do siebie) i sam sobie odmówił przyjęcia wniosku... Szkoda że był dla siebie taki bezwzględny...;(

 • taroudant

  Oceniono 270 razy 144

  Zamachy to się przeprowadza na ludzi ważnych, a nie na taką nieszczęsną, groteskową i kompletnie pogubioną kukiełkę, jaką był słynny pogromca pilotów 36 płk.

 • radon13

  Oceniono 197 razy 125

  Czy mozna coś zrobić żeby Pospieszalski nie wypowiadal sie w TV chociaz z rana ? Nie każdy spodziewa sie takiej porcji oszołomstwa od samego rana.

 • hetmanwiechu

  Oceniono 166 razy 104

  Rosji zalezy aby Sowiecki agent o pseudonomie o. Rydzyk i Antek komandos dzielil Polske. Nihil Novi, skoro taka sama sytuacja byla przed druga wojna swiatowa i przed rozbiorami. Polakami latwo manipulowac. Jak sie zastanowic na spokojnie to Polska ostatni raz rzadzili Polacy za Piasta. Od tego czasu Polacy nie potrafia sami rzadzic i patrza i potrzebuja obcokrajowcow np Jagiello - Litwin, Waza - Szwed, Zaborcow, Sowietow i teraz Amerykanow.

 • unnabujp

  Oceniono 115 razy 67

  Po wypowiedzi Profesora Brzezinskiego temat powinien byc zamkniety, przynajmnie dla trzezwo myslacych a inteligentni "inaczej" nie powinni miec mozliwosci zawracania Rodakom glowy idiotyzmami. Lewatywa i rycyna, stosowane przemiennie przez kilka dni leczyly skutecznie wiele schorzen, mozna te kuracje zastosowac Antkowi i jego zespolowi.

 • orion57

  Oceniono 60 razy 30

  Rosja to dziwny kraj jeśli chodzi o państwowość, ale jakże głupim trzeba być aby podejrzewać że tam mieszkają i żyją głupcy. Bo tylko głupiec wydał by zezwolenie na atak na swoim terytorium, tylko głupiec znający wyniki sondaży nie poczekał by do wyborów,.
  Rosjanie to mądrzy ludzie jak Polacy, pragmatyczni w swej polityce ale nie idioci. Ten kto popełnia ten błąd tak oceniając Rosjan sam jest idiotą.
  Jedynie co powinniśmy zrobić to przebadać w odpowiednim szpitalu J.Kaczyńskiego i odesłać go na wstydliwą cześć historii Polski wraz z jego poplecznikami.
  Ps. Proszę o odtajnienie ostatniej rozmowy braci tyż przed katastrofą.
  Ps2. Panie prokuratorze czyń Waś swą powinność w stosunku do ludzi, którzy pomawiają innych o czyn zagrożony z kodeksy karnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje