Niemieckie media o 11.11: W całej Polsce świętowali radośnie, tylko w Warszawie rozruchy

Strona

Strona "Der Spiegel" (fot. Spiegel.de)

"Polski prawicowy ekstremizm", "Walki uliczne w Warszawie", "Prawicowi radykałowie robią w Polsce rozróby" - to tylko część tytułów w niemieckiej prasie, relacjonującej obszernie zamieszki w Warszawie w Święto Niepodległości. Piszą o nich m.in. "Der Spiegel", "Stern" czy "Sueddeutsche Zeitung". Internauci w komentarzach dziwią się z kolei, że - po doświadczeniach wojny - mamy w Polsce skrajną prawicę.
"Niebo czerwone od setek rac, w powietrzu czuć dym. I co chwila słychać detonacje petard. W całej Polsce 11 listopada radośnie celebrowano Święto Niepodległości, tylko w Warszawie były zamieszki" - relacjonuje "Tagesschau". "Ultranacjonaliści zwołali tzw. >>Marsz Niepodległości<< i zepsuli najważniejsze polskie święto, by szerzyć hasła nienawiści" - komentuje gazeta. W podobnym tonie wypowiada się niemal cała niemiecka prasa.

Największe tygodniki o zamieszkach w Warszawie

Informacje o zamieszkach w Warszawie podczas Marszu Niepodległości, w tym film Agencji Reutera, zamieściły dwa największe tygodniki - "Der Spiegel" i "Stern".

"Prawicowi radykałowie sprowokowali w Święto Niepodległości Polski zamieszki na ulicach. Zamaskowani neonaziści obrzucili siły bezpieczeństwa racami i kamieniami" - tyle pisze na ten temat "Spiegel".

"Radykalna prawica w Polsce? Przecież mieli do czynienia z Hitlerem"

Pod tekstami w niemieckiej prasie internauci niekiedy ze zdziwieniem komentują fakt, że w Polsce istnieje skrajna prawica. "Istnieje coś takiego jak polscy prawicowi radykałowie? A jakim oni w takim razie hołdują wartościom?" - pisze zdumiony internauta Popokatepetel.

"Skąd oni w ogóle się w Polsce wzięli? Polacy wycierpieli przecież dużo przez prawicowy ekstremizm niejakiego Hitlera. Mogę to sobie tłumaczyć tylko tak, że nie zgadzają się z obecną linią polityczną i nie lubią wielokulturowości - pisze na forum Tagesschau.de użytkownik Glöckner.

"Taa, ci polscy prawicowi radykałowie (szalona kombinacja, nie?) szukają wrogów zewnętrznych, a ostatnio okazało się, że na szczątkach samolotu ze Smoleńska znaleziono materiały wybuchowe" - dodaje Zeitungsjunge. Inny - Horisontomrade - kpiąco tłumaczy: "W Polsce, jak we wszystkich krajach Europy, istnieje radykalna prawica, łączy ich chyba wszystkich strach przed rzekomym upadkiem białego człowieka".

"To miał być radosny marsz w Święto Niepodległości"

O "prawicowych radykałach", którzy sprowokowali starcia z policją, rannych policjantach i latających w powietrzu kamieniach pisze też "Berliner Zeitung", która zamieściła liczącą 50 zdjęć fotorelację z zamieszek.

O zamieszkach informuje także portal informacyjny N24, który napisał: "To miał być radosny marsz w Święto Niepodległości Polski, ale grupa prawicowych radykałów zboczyła z ustalonej trasy marszu". Portal wspomina też o policjantce rannej w głowę butelką.

"Przemoc w Warszawie"

Informacje o tym, co działo się na Marszu Niepodległości, zamieszcza też "Sueddeutsche Zeitung", "Frankfurter Rundschau" i austriacki "Der Standard", który pisze o "przemocy w Warszawie".

Charakteryzując obecną sytuację w Polsce Agencja Reutera informację po niemiecku o rozruchach w Warszawie opatruje komentarzem, w którym pisze, że "w tradycyjnie katolickiej Polsce od lat trwa wielki społeczny spór o takie kwestie jak aborcja i związki osób tej samej płci. Ponadto punktem zapalnym w polskiej polityce wewnętrznej od lat jest stosunek do byłych okupantów - Niemiec i Rosji".Zobacz także
 • Władysław Frasyniuk Frasyniuk: Duża część Polaków nie wychodzi na ulice, bo za-****-da-la!
 • Kamil Dziubka o ataku uczestników marszu na ekipę TVP Uczestnicy marszu zaatakowali i pobili operatora TVP
Komentarze (235)
Niemieckie media o 11.11: W całej Polsce świętowali radośnie, tylko w Warszawie rozruchy
Zaloguj się
 • wolnomysliciel2010

  Oceniono 131 razy 75

  Połowa to faszyści , a reszta złodzieje samochodów ... brawo

 • hanzal

  Oceniono 177 razy 55

  Wiem że każdy socjalista nie może tego przełknąć ale NSDAP to była partia SOCJALISTYCZNA
  więc opowiadanie o Hitlerze jako prawicowym ? jest co najmniej śmieszne

  Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) – niemiecka partia polityczna, zwana potocznie nazistowską, sprawująca totalitarną władzę w III Rzeszy w latach 1933–1945 z Adolfem Hitlerem jako kanclerzem Rzeszy

  SOCJALISTYCZNA z odcieniem narowowym, tak samo jak Hitler był SOCJALISTĄ - faszyzm jest ideologią wyrosłą na gruncie SOCJALISTYCZNYM
  naprawdę warto trochę poczytać, dowiedzieć się, program gospodarczy Hitlera to był czysty SOCJALIZM
  Państwo interweniowało w każdą sferę gospodarki, gdzie Ci ogłupieni przez media Niemcy widzą choćby cień prawicy w takim systemie

  Totalne pomieszanie pojęć się robi ludziom, Tak Stalin jak i Hitler byli reprezentantami różnych wersji, odcieni tego samego zbrodniczego pnia ustrojowego - SOCJALIZMU

 • rand-all

  Oceniono 152 razy 54

  Hitler prawicowcem? Tylko dlaczego stał na czele narodowych socjalistów?!

 • manna_paria

  Oceniono 92 razy 32

  Cytowanie prasy z ,,zachodu", której korespondenci mają - jak zwykle widać już po kilku pierwszych linijkach - małe pojęcie o przyczynach 99% zjawisk (,,dlaczego w Polsce po II wojnie światowej istnieje prawica" - przeież cytowanie czegoś takiego jako eksperckiego komentarza zakrawa na żart). ma pewnie jakiś cel - tylko jaki? Nazywanie ,,debatą" tekstów z gazety, podczas gdy dominuje punkt widzenia podzielany przez niewielu ludzi (lewacki - a lewaczką przestałam być w wieku 22 lat mniej więcej - i tak późno - choć do prawicy mi daleko) też jest śmieszne. Bo stronnicy cytowanych przez was ,,obiektywnych" ,,yntelektualystów" są bardzo słabo reprezentowani w realu.

 • ubytek

  Oceniono 106 razy 26

  Wiekszosc zagranicznych mediow przepisuje niestety z wyborczej, taki jest efekt.

 • wolnomysliciel2010

  Oceniono 28 razy 22

  Co wy pitolicie, nie będziemy przepraszać za tych 150 oni powinni zostać osądzeni i koniec. Nie przeszkadzać w pokojowej manifestacji pozostałym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje