Egipt: dwie kobiety w nikabach obcięły włosy chrześcijance

12.11.2012 10:01
28-letnia chrześcijanka pokazuje warkocz, który obcięły jej dwie muzułmanki ubrane w nikab

28-letnia chrześcijanka pokazuje warkocz, który obcięły jej dwie muzułmanki ubrane w nikab (fot. egyptindependent.com)

W kairskim metrze dwie kobiety w nikabach zaatakowały chrześcijankę z odkrytą głową i obcięły jej włosy - podaje serwis "Egypt Independent". To kolejny taki przypadek w ostatnich tygodniach.
Zaatakowana to 28-letnia chrześcijanka - podaje egipska organizacja broniąca praw człowieka. Dwie kobiety ubrane w tradycyjne muzułmańskie zasłony nazwały ją niewierną i zepchnęły z pociągu, łamiąc rękę. Następnie obcięły jej włosy.

28-latka zgłosiła incydent na policji i przeszła obdukcję lekarską.

Organizacja zaapelowała do egipskich władz o zajęcie się atakami na kobiety z odkrytymi głowami, zanim staną się one powszechną praktyką. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy doszło do kilku innych takich incydentów. W ubiegłym tygodniu ubrana w nikab muzułmanka obcięła włosy 13-letniej chrześcijance. Wcześniej nauczycielka z Luksoru obcięła włosy dwóm 12-letnim uczennicom po tym, jak odmówiły one zakrycia głowy. Sąd skazał ją na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Rosną wpływy islamistów w Egipcie

W Egipcie mieszka 8 mln chrześcijan - najwięcej ze wszystkich krajów Bliskiego Wschodu. W czasach rządów prezydenta Hosniego Mubaraka państwo było mniej podatne na wpływy duchownych muzułmańskich, a noszenie przez kobiety zasłon w niektórych państwowych instytucjach było nie do pomyślenia. Po obaleniu Mubaraka wzrosły wpływy organizacji islamskich.

Obecny prezydent Egiptu Mohammed Morsy był wcześniej członkiem Bractwa Muzułmańskiego. Zrezygnował z członkostwa w organizacji po objęciu urzędu. Jego krytycy obawiają się, że wprowadzi w Egipcie prawo szariatu i ścisłe zasady dotyczące ubioru kobiet. Bractwo Muzułmańskie twierdzi, że nie ma takiego zamiaru.

Egipscy duchowni mówią, że noszenie chusty jest obowiązkowe dla muzułmanek, ale nie można nikogo do tego zmuszać.

Zobacz także
Komentarze (120)
Zaloguj się
 • keramwistagano

  0

  Mam nadzieje, ze armia i policja egipska wytluka wszystkich fanatykow jak psy.
  Moja zgode maja.

 • frank1947

  0

  Wladza sie umacnia ...to wynik tej "rewolucji zachodniej" ..

 • taiba

  Oceniono 2 razy 0

  Ta dziewczynka w szkolnym uniformie ma 28 lat? A którą rączkę ma niby złamaną, bo na fotce gipsu nie widać? Pozdrawiam dyżurnych naiwnych którzy dają się wkręcać w takie brednie.

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 0

  Ci chrześcijanie to Koptowie, świetnie zintegrowani od stuleci z muzułmanami i praktycznie przestrzegający tej samej, jeśli nie bardziej konserwatywnej obyczajowości.

  Moja znajoma, Polka, absolwentka elitarnej archeologii śródziemnomorskiej na UW, wyszła za mąż za Kopta. Pracuje jako przewodniczka dla rosyjskich biur turystycznych które potrafią docenić jej kompetencje. Zna biegle polski, angielski, arabski, rosyjski, francuski. Przestrzega surowych norm obyczajowych. W czasie oprowadzania wycieczki po Kairze nosiła chustę w kolorze białym. Pamiętam że rywalizująca z nią zawodowo żona milionera, pracująca tylko dla rozrywki , ale mówiąca chyba lepiej po polsku (biegłość wykładowcy akademickiego) córka wieloletniego dyplomaty w Polsce, muzułmanka, w czasie zwiedzania Muzeum Egipskiego chusty nie nosiła.

  Ostentacyjny brak chusty na głowie kobiety w miejscu publicznym to większe wykroczenie przeciwko obyczajom koptyjskim niż muzułmańskim.

  Lubię przeglądać wasze komentarze dla zorientowania się w waszym poziomie ignorancji.

 • bron79

  Oceniono 8 razy 2

  Obecnie jestesmy swiadkami islamizacji Europy. Poogladajcie sobie filmiki w necie co oni robia w Europie. Obecnie jest ichg 54 mln. Za 17 lat bedzie ich 104 mln. Mnoza sie jak kroliki i ciagla domagaja sie swoich praw. W 2050 Wiekszosc krajow Europy Zach bedzie muzulmanskie. Tylko czekac az ta zaraza pojawi sie w PL na taka skale jak jest teraz w UK, Francji czy Niemczech. Jak to powiedzial Kadaffi ze nie potrzebuja juz robic wojny. Oni nas wynaradawiaja i beda ccieli mec coraz wiecej praw. Jak tak bedzie dalej to nastepne pokolenie bedzie juz zylo wg prawa shaki... Co do nich przestaje byc tolerancyjny

 • dcio

  Oceniono 7 razy 3

  trzeba pilnie muzulanow nauczyc przetrzegania praw czlowieka ,
  np za obciecoie wlosow obciecie reki, za wyrazenie sie zle o normalnych ludiach kara smierci, kara smierci za posadanie koranu, zakaz budowy meczetow izburzenie juz istniejacych, zakaz hodzenia z zamakowanmi twarzami

 • mate29

  Oceniono 6 razy 4

  Za tę sytuację odpowiedzialne są :ONZ i NATO a także rząd TUSKA !
  Bo to oni popierali rewolucje muzułmańskie w Libii i Egipcie w mawiając ciemnym ludziom ,że są to walki o demokrację i wolność. Podobnie jest obecnie w Syrii - postępowy rząd chce się zastąpić religijnym - muzułmańskim

 • akletub

  Oceniono 1 raz 1

  ładna jest

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje