Hajdarowicz dla ''Wprost'': Gmyz oszukał Wróblewskiego

Grzegorz Hajdarowicz

Grzegorz Hajdarowicz (Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta)

- Pawła znam od 1984 r., po prostu odruchowo do niego zadzwoniłem. I tyle - mówi Grzegorz Hajdarowicz w rozmowie z Piotrem Najsztubem. W najnowszym ?Wprost? prezes Presspubliki opowiada o szczegółach powstania tekstu o trotylu, swoich kontaktach z Cezarym Gmyzem i Tomaszem Wróblewskim oraz o tym, jak poczuł się przez nich oszukany.
Hajdarowicz, który jest właścicielem "Rzeczpospolitej", wyjaśnia, że w noc przed publikacją o trotylu zadzwonił do rzecznika rządu Pawła Grasia, ponieważ "jako odpowiedzialny obywatel uznał, że informacja jest tak nieprawdopodobna, że ma taki obowiązek". - Po prostu wziąłem telefon i obudziłem Grasia - mówi i dodaje, że rzecznik rządu był w szoku, ale nie próbował go namówić na wstrzymanie druku.

O spotkaniu Hajdarowicza z Grasiem przed domem rzecznika na ul. Wiejskiej poinformowało Radio Zet. Informację potwierdził sam Graś na swoistej konferencji prasowej, która odbyła się późnym wieczorem na Twitterze.

Prezes Presspubliki zaznacza, że znał jedynie ogólne tezy artykułu, nie czytał go z tego względu, że według naczelnego nie był jeszcze gotowy, a on sam nie jest "cenzorem". Zaznacza, że wielokrotnie pytał o wiarygodność źródeł, o czym był ciągle przez naczelnego zapewniany. Sam tekst przeczytał dopiero w łóżku na tablecie. Jak zareagował?

- I nie mogę wstać z łóżka... Czuję się absolutnie oszukany... Czytam tekst - mam w pamięci rozmowę z naczelnym - i widzę, że tytuł jest nieadekwatny do tego, co z nim ustaliłem, że tekst i tytuł są kompletnie rozbieżnymi światami. Tytuł zabijał treść - mówi Hajdarowicz.

"Wg Gmyza powinniśmy uznać babę, która sprzedaje kapustę, za źródło"

Hajdarowicz opowiada, że po konferencji prokuratury wojskowej przyszedł do niego Wróblewski i powiedział: "Pomyliliśmy się". - Ja na to: "Tomek, spokojnie, czekajmy na konferencję premiera, nie dawajmy żadnego oświadczenia, trzeba zebrać myśli" - opowiada Hajdarowicz. Co na to Wróblewski?

- Tomek wychodzi i... daje oświadczenie ze słowami: "pomyliliśmy się" - opowiada Hajdarowicz. Później Wróblewski miał mu mówić, że "nie wytrzymał i dał oświadczenie".

A jak właściciel "Rzeczpospolitej" ocenia samego Gmyza? - W jego mniemaniu powinniśmy uznać babę, która na placu sprzedaje kapustę, za źródło informacji na temat broni atomowej w Iranie - mówi i zaznacza, że wielokrotnie był zapewniany o wiarygodnych źródłach przez naczelnego, a okazało się, że z materiałów, które przedstawił Gmyz, nic nie wynikało.

- Redaktor Gmyz, pisząc tekst, nie miał żadnych!, żadnych!, żadnych! - według mojej wiedzy - wiarygodnych źródeł informacji, które by go uprawdopodabniały - mówi.

Czytaj cały wywiad z Grzegorzem Hajdarowiczem w najnowszym "Wprost"

Zobacz także
 • Bronisław Komorowski Komorowski: Warto wiedzieć, czy to polskie szaleństwo, czy cudza inspiracja
 • W mojej ocenie kompromis powinien zostać utrzymany - twierdzi minister Jarosław Gowin Gowin o słowach Grasia: Czasami się dozuje prawdę
Komentarze (84)
Hajdarowicz dla ''Wprost'': Gmyz oszukał Wróblewskiego
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 144 razy 112

  Wielu tu sPiSkowców. Fakty nieważne gdy nie pasują do waszych oczekiwań. Świat leci do przodu, wy siedzicie przy trumnach.

 • arabeski

  Oceniono 101 razy 91

  Wiarygodnych źródeł im się zachciewa! A głębokie przeświadczenie Prezesa to za mało?

 • vomitorium1

  Oceniono 70 razy 64

  ”ludzie to lubią, ludzie to kupią; byle na chama, byle głośno, byle głupio…”
  (wojciech młynarski)

 • szary-polak

  Oceniono 74 razy 58

  Co do baby sprzedającej kapuste..Hm, pani Błaszczak , od której kupuję kapustę, mówi tylko to, o czym informuje ją mąż...Więc w tym wypadku, to mąż pani Błaszczakowej jest kłamcą !

 • tuskaczor

  Oceniono 102 razy 14

  ŚP Gierek też odruchowo odwiedzał ŚP (?) Breżniewa >>> i tak wkoło Macieju...

 • rabingoldblatt

  Oceniono 45 razy 3

  "- Pawła znam od 1984 r., po prostu odruchowo do niego zadzwoniłem. I tyle"

  Przeciez to normalne w demokratycznym kraju ze osobnik podajacy sie za wlasciciela ( splaciles juz zastaw na akcjach??) dzwoni w srodku nocy odruchowo do rzecznika rzadu i przeprasza ze go wlasny personel w blad ponoc wprowadzil.

  Hajdarowicz nowa gwiazda stand'up comedy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje