"Nie znoszę, gdy mnie walą flagą po głowie", "władza namolnie przymusza do radości" [KOMENTARZE]

Policjanci użyli armatek wodnych oraz gazu pieprzowego

Policjanci użyli armatek wodnych oraz gazu pieprzowego (Fot. Gazeta.pl)

W dzisiejszych gazetach publicyści i komentatorzy piszą o wczorajszych zadymach podczas Marszu Niepodległości. Seweryn Blumsztajn stwierdza, że nie chodziło o pokazanie patriotycznych emocji, tylko "dop...". Rafał Ziemkiewicz z kolei określa prezydencki marsz mianem "przymuszania ludzi do radości".
Podczas wczorajszych obchodów Święta Niepodległości doszło do zadym i bijatyk ulicznych. Około 15.30, kilkanaście minut po rozpoczęciu prawicowego marszu, w ruch poszły race, petardy, kamienie, kostka brukowa i kosze na śmieci.

Policjanci wstrzymali przemarsz, użyli broni gładkolufowej i gazu łzawiącego. Ranne zostały 24 osoby, w tym ośmiu funkcjonariuszy, a zatrzymano ponad sto.

Blumsztajn: Nie znoszę, gdy ktoś mnie flagą po głowie wali

Wczorajsze burdy komentują "Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita", milczy na ich temat "Dziennik Gazeta Prawna".

W "Gazecie Wyborczej" marsz niepodległości komentuje Seweryn Blumsztajn. Jego zdaniem uczestnikom nie chodziło o pokazanie patriotycznych emocji, tylko o to, by "dop... policji, Tuskowi i krzyczeć o zbrodni, pokazać siłę patrona marszu, ruchu narodowego". "Jakoś to się wszystko patriotycznie złożyło i trochę tylko ci kibole przesadzili. Trzeba ich jednak zrozumieć - 'żyletę' im na Legii zamknęli" - ironizuje.

"Tyle razy już to widzieliśmy - ci, którzy najgłośniej krzyczą 'Polska', gotowi są ojczyznę podpalić" - ocenia Blumsztajn. "Nie jestem miłośnikiem tzw. patriotyzmu celebracyjnego. (...) I nie znoszę też, gdy mnie ktoś biało-czerwoną flagą po głowie wali" - pisze i prosi, by o ojczyźnie mówić "lirycznie i w ciszy": Tak jest prawdziwie".

Siedlecka: Po prostu lubią "dymić"

Wg Ewy Siedleckiej tegoroczne obchody pokazały, że "potrzebny był sprzeciw wobec przejmowania przez nazistów Święta Niepodległości" i "zaostrzenie prawa o zgromadzeniach było niepotrzebne".

"Rok temu prezydent ogłosił, że trzeba ograniczyć wolność zgromadzeń, bo, rzekomo, obecność wrogich ideologicznie manifestacji 'w tym samym miejscu' prowokuje agresję. Tymczasem, choć teraz antyfaszyści i 'tęczowi' manifestowali z dala od 'patriotów', zadymiarze szalikowo-patriotyczni i tak zaatakowali - z braku 'tęczowych' bili policjantów i dziennikarzy" - pisze. "Nie trzeba im było ideologicznej prowokacji. Po prostu lubią 'dymić', nie lubią wszystkiego i wszystkich. Niestety, stali się wygodnym pretekstem do ograniczenia nam wszystkim wolności zgromadzeń" - dodaje.

Według Siedleckiej wielką zasługą Porozumienia 11 Listopada i Kolorowej Niepodległej jest to, że z "marszów patriotycznych" znikło hajlowanie, flagi ze swastyką i hasła "Żydzi (albo pedały) do gazu". Przyznaje też, że to sukces polskiej prawicy, która "odbiła demonstrację patriotyczną neonazistom".

Ziemkiewicz: Władza namolnie przymusza do radości

"Święto Niepodległości władza potraktowała właśnie jako kolejny pretekst do zafundowania narodowi radosnej muzyki. (...) Mojemu pokoleniu obecne zapędzanie obywateli do świątecznego łączenia się z władzą przypomina pochody pierwszomajowe z czasów PRL, zwłaszcza tej schyłkowej" - komentuje z kolei Rafał Ziemkiewicz w "Rzeczpospolitej".

Publicysta przypomina aferę Amber Gold i bezkarność Marcina P. oraz niedawne zatrzymanie samotnej matki przez policję w Opolu. Jego zdaniem ludzie mają "pełne prawo do zamanifestowania radości u boku prezydenta", ale "gdy władza namolnie przymusza do radości tych, którzy sami z siebie nie widzą do niej powodu, staje się groteskową powtórką PZPR".

Głowacki: Bez uroczych rodzinek z dziećmi na marszu ONR

W "Polsce The Times" Witold Głowacki zwraca uwagę, że w marszu z prezydentem poszło aż 10 tys. osób. "Tak więc szerokoprawicowy front obrońców marszu ONR i MW nie będzie mógł tak łatwo jak rok temu pisać i mówić o uroczych rodzinkach z dziećmi, które chciały tylko zamanifestować swój patriotyzm" - pisze. "Z kolei zwolennikom kontrmanifestowania pod sztandarami Porozumienia 11 Listopada trudniej przyjdą frazesy, że (...) czas stawiać tamę faszyzmowi" - dodaje.

Głowacki kontrastuje prezydencki marsz w "słoneczne popołudnie" z "zapadającym mrokiem na Marszałkowskiej", gdzie doszło do zadym. Zauważa też, że w ubiegłym roku zadymiarze ukradli cały dzień, a "w tym roku jedynie wieczór". "Może w przyszłym roku pozostanie im tylko głęboka noc?" - pyta.Zobacz także
 • Jarosław Kaczyński Kaczyński: A gdzie jest premier? Dlaczego nie wziął udziału w Święcie Niepodległości?
 • Od lewej: Jerzy Buzek, Roman Giertych, Bronisław Komorowski i Aleksander Hall Roman Giertych po prawicy prezydenta w czasie marszu Razem dla Niepodległej [ZDJĘCIA]
 • Polonijny biznesmen i antysemita dzieli prawicę - kim jest Jan Kobylański?
Komentarze (62)
"Nie znoszę, gdy mnie walą flagą po głowie", "władza namolnie przymusza do radości" [KOMENTARZE]
Zaloguj się
 • ziarnoo

  Oceniono 112 razy 70

  Ziemkiewicz oprocz tego ze jest fantasta,( moze nie tej klasy co Gmyz ale jednak) jest rowniez nudny i przewidywalny.

 • hrabia_onejski

  Oceniono 67 razy 51

  Nie musi Ziemkiewicz kochać ani PO, ani Tuska, ani Komorowskiego, ale trzeba mieć odrobine tej etyki zawodowej, by napisać, że nikt nikogo nie zmusza do świetowania i chodzeniu w marszu Prezydenckjim. Piszę "prezydenckim", bo tylko tam widziałem uśmiech, zabawę i radość, a tak powinno się świętować uzyskanie niepodległości. Trydno przełknąć Ziemkiewiczowi, ze są ludzie weseli, normalni zdrowi, patrzący w przyszłość. I lepsi od tej prawicy ekstremalnej pokroju PiS, pokrętów Zawiszy czy kretynów wszechpolaków czy jak zwał tą bandę błaznów. Czasami Ziemkiewicza jest mi żal, bo trudno się żyje widząc wszędzie tylko zło. Dla mnie jest kiepskim dziennikarzem i sfrustrowanym cżłowiekiem. Głowa do góry Ziemkiewicz!! Inni są szczęśliwi!

 • orion57

  Oceniono 49 razy 37

  Rafał Ziemkiewiczc - nie wiem ile masz lat, ale kłamie Pan jak dobrze najęty polityk. W schyłkowym okresie :komunizmu" nikt nikogo nie zmuszał do "spacerów". Umiejętności obchodzenia święta 11 listopada musimy nauczyć młode pokolenie Polaków. Nie ma się co na nich obrażać, ciągle słyszeli o strajkach, manifestacjach Solidarności w latach 80 XX wieku. Trzeba to zagospodarować, marsz Prezydencki to dobry pomysł ale i wyśmienitym pomysłem był marsz przebierańców w Poznaniu, Nauczmy się szanować nasze święta ale traktować je jako powód do dumy i radości a nie zadumy jak na 1 listopada.

 • cotbus76

  Oceniono 45 razy 37

  Smutne, ale prawdziwe, że poniższe słowa poety w naszym kraju nadal są aktualne :(

  Kasprowicz Jan

  Rzadko na moich wargach -
  Niech dziś to warga ma wyzna -
  Jawi się krwią przepojony,
  Najdroższy wyraz: Ojczyzna.

  Widziałem, jak się na rynkach
  Gromadzą kupczykowie,
  Licytujący się wzajem,
  Kto Ją najgłośniej wypowie.

  Widziałem, jak między ludźmi
  Ten się urządza najtaniej,
  Jak poklask zdobywa i rentę,
  Kto krzyczy, iż żyje dla Niej.

  Widziałem, jak do Jej kolan -
  Wstręt dotąd serce me czuje -
  Z pokłonem się cisną i radą
  Najpospolitsi szuje.

  Widziałem rozliczne tłumy
  Z pustą, leniwą duszą,
  Jak dźwiękiem orkiestry świątecznej
  Resztki sumienia głuszą.

  Sztandary i proporczyki,
  Przemowy i procesyje,
  Oto jest treść Majestatu,
  Który w niewielu żyje.

  Więc się nie dziwcie - ktoś może
  Choć milczkiem słuszność mi przyzna -
  Ze na mych wargach tak rzadko
  Jawi się wyraz: Ojczyzna.

 • nie_mam_facebooka

  Oceniono 22 razy 18

  Panie Ziemkiewicz. Jak buraki w tym roku obrodziły? Rolnik płacący KRUS powinien to wiedzieć....

 • zbig501

  Oceniono 23 razy 15

  ziemkiewicz nikt cię nie zmusza być porządnym człowiekiem. Jeżeli wolisz iść z prawicowym bydłem i popierasz rzucanie kamieniami, bijatyki i burdy to twoja sprawa, nie dziw się tylko ,że normalnym ludziom się to nie podoba.

 • dornjuan

  Oceniono 19 razy 15

  Rolnik myślał, że pomysł Prezydenta nie wypali i się przeliczył dlatego musi kłamać. Tam nikt nikogo do niczego nie przymuszał a co pokazali koledzy tej dziennikarzyny widzieliśmy wieczorem.

 • stefan-50

  Oceniono 14 razy 8

  A któż to Panu Ziemkiewiczowi każe świętować ? Sprawdzano może listy obecności ? Prezydent Komorowski zachęca a nie rozkazuje. Subtelna różnica - zbyt subtelna jak na Ziemkiewicza.

 • folwark_polski

  Oceniono 12 razy 8

  ziemkiewicz towarzysz który spieprzył z polski i wrócił na gotowe to dopiero autorytet ....tfu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje