"Nie znoszę, gdy mnie walą flagą po głowie", "władza namolnie przymusza do radości" [KOMENTARZE]

12.11.2012 07:37
Policjanci użyli armatek wodnych oraz gazu pieprzowego

Policjanci użyli armatek wodnych oraz gazu pieprzowego (Fot. Gazeta.pl)

W dzisiejszych gazetach publicyści i komentatorzy piszą o wczorajszych zadymach podczas Marszu Niepodległości. Seweryn Blumsztajn stwierdza, że nie chodziło o pokazanie patriotycznych emocji, tylko "dop...". Rafał Ziemkiewicz z kolei określa prezydencki marsz mianem "przymuszania ludzi do radości".
Podczas wczorajszych obchodów Święta Niepodległości doszło do zadym i bijatyk ulicznych. Około 15.30, kilkanaście minut po rozpoczęciu prawicowego marszu, w ruch poszły race, petardy, kamienie, kostka brukowa i kosze na śmieci.

Policjanci wstrzymali przemarsz, użyli broni gładkolufowej i gazu łzawiącego. Ranne zostały 24 osoby, w tym ośmiu funkcjonariuszy, a zatrzymano ponad sto.

Blumsztajn: Nie znoszę, gdy ktoś mnie flagą po głowie wali

Wczorajsze burdy komentują "Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita", milczy na ich temat "Dziennik Gazeta Prawna".

W "Gazecie Wyborczej" marsz niepodległości komentuje Seweryn Blumsztajn. Jego zdaniem uczestnikom nie chodziło o pokazanie patriotycznych emocji, tylko o to, by "dop... policji, Tuskowi i krzyczeć o zbrodni, pokazać siłę patrona marszu, ruchu narodowego". "Jakoś to się wszystko patriotycznie złożyło i trochę tylko ci kibole przesadzili. Trzeba ich jednak zrozumieć - 'żyletę' im na Legii zamknęli" - ironizuje.

"Tyle razy już to widzieliśmy - ci, którzy najgłośniej krzyczą 'Polska', gotowi są ojczyznę podpalić" - ocenia Blumsztajn. "Nie jestem miłośnikiem tzw. patriotyzmu celebracyjnego. (...) I nie znoszę też, gdy mnie ktoś biało-czerwoną flagą po głowie wali" - pisze i prosi, by o ojczyźnie mówić "lirycznie i w ciszy": Tak jest prawdziwie".

Siedlecka: Po prostu lubią "dymić"

Wg Ewy Siedleckiej tegoroczne obchody pokazały, że "potrzebny był sprzeciw wobec przejmowania przez nazistów Święta Niepodległości" i "zaostrzenie prawa o zgromadzeniach było niepotrzebne".

"Rok temu prezydent ogłosił, że trzeba ograniczyć wolność zgromadzeń, bo, rzekomo, obecność wrogich ideologicznie manifestacji 'w tym samym miejscu' prowokuje agresję. Tymczasem, choć teraz antyfaszyści i 'tęczowi' manifestowali z dala od 'patriotów', zadymiarze szalikowo-patriotyczni i tak zaatakowali - z braku 'tęczowych' bili policjantów i dziennikarzy" - pisze. "Nie trzeba im było ideologicznej prowokacji. Po prostu lubią 'dymić', nie lubią wszystkiego i wszystkich. Niestety, stali się wygodnym pretekstem do ograniczenia nam wszystkim wolności zgromadzeń" - dodaje.

Według Siedleckiej wielką zasługą Porozumienia 11 Listopada i Kolorowej Niepodległej jest to, że z "marszów patriotycznych" znikło hajlowanie, flagi ze swastyką i hasła "Żydzi (albo pedały) do gazu". Przyznaje też, że to sukces polskiej prawicy, która "odbiła demonstrację patriotyczną neonazistom".

Ziemkiewicz: Władza namolnie przymusza do radości

"Święto Niepodległości władza potraktowała właśnie jako kolejny pretekst do zafundowania narodowi radosnej muzyki. (...) Mojemu pokoleniu obecne zapędzanie obywateli do świątecznego łączenia się z władzą przypomina pochody pierwszomajowe z czasów PRL, zwłaszcza tej schyłkowej" - komentuje z kolei Rafał Ziemkiewicz w "Rzeczpospolitej".

Publicysta przypomina aferę Amber Gold i bezkarność Marcina P. oraz niedawne zatrzymanie samotnej matki przez policję w Opolu. Jego zdaniem ludzie mają "pełne prawo do zamanifestowania radości u boku prezydenta", ale "gdy władza namolnie przymusza do radości tych, którzy sami z siebie nie widzą do niej powodu, staje się groteskową powtórką PZPR".

Głowacki: Bez uroczych rodzinek z dziećmi na marszu ONR

W "Polsce The Times" Witold Głowacki zwraca uwagę, że w marszu z prezydentem poszło aż 10 tys. osób. "Tak więc szerokoprawicowy front obrońców marszu ONR i MW nie będzie mógł tak łatwo jak rok temu pisać i mówić o uroczych rodzinkach z dziećmi, które chciały tylko zamanifestować swój patriotyzm" - pisze. "Z kolei zwolennikom kontrmanifestowania pod sztandarami Porozumienia 11 Listopada trudniej przyjdą frazesy, że (...) czas stawiać tamę faszyzmowi" - dodaje.

Głowacki kontrastuje prezydencki marsz w "słoneczne popołudnie" z "zapadającym mrokiem na Marszałkowskiej", gdzie doszło do zadym. Zauważa też, że w ubiegłym roku zadymiarze ukradli cały dzień, a "w tym roku jedynie wieczór". "Może w przyszłym roku pozostanie im tylko głęboka noc?" - pyta.



Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • perun1984

  0

  Kuźwa, Blumsztajn, a ja nie znoszę, jak Polacy świętują bardziej mecze reprezentacji, niż święto narodowe. Byłem na marszu niepodległości, jeśli ktoś nie widział rodzin z dziećmi, to jest ślepy. Obok mnie była wuchta wiary z całego kraju, starsi ludzie również i każdy był zadowolony z Marszu (z marszu, a nie z zadym). Szkoda, że takie jest echo wczorajszego wieczoru.

 • zmuzbi

  0

  Ziemkiewiczowi poprzestawiało się w glowinie. przyrównując dzisiejsze świętowanie do peerelowskiego, ja w czasie PRL-u musiałem podpisywac listę obecności po pochodzie.Czy jego ktoś do tego zmusza? Ja już o nim pisałem, to facet który jest ustawiony na "NIE" wszystko jedno o co chodzi!

 • bemadal

  Oceniono 4 razy 0

  Pan Blumsztein na tle PIE.DOLENIA ma już , niestety, schizofrenię!
  Niedawno pie.dolił , ale rodzić walczącemu o przyrost POpulacji Tuskowi odmówił, teraz pie.doląc Tuska w opiekę bierze.
  Komiczne!
  Czas przestać pie.dolić, p.Blumstein i przyłączyć się do Paradowskiej w marszu o nieużywanie POLSKICH flag, a zamiast nich przebierać się za biało-czerwone zające - zgodnie z propozycją znakomitego cyrkuśnika o nazwisku Tomasz Nałęcz.
  A pie.dolenie zamienić na LIZANIE Tuska i Komorowskiego.

 • maximus9044

  Oceniono 4 razy -2

  ...."Ziemkiewicz: Władza namolnie przymusza do radości"...?!
  Ziemkiewicz wskaż tego który cię przymuszał,albo któregoś z twoich prawicowo-oszołmskich kolesi.!!!
  Przestań pisać pierdoły bo już na twoją zakazaną fałszywą mordę nie mogę patrzeć.

 • qnaw12

  Oceniono 4 razy 2

  Nie interesuje mnie co prokuratura zrobi z "mama Madzi", mnie interesuje co zrobi z zadymiarzami rzucajacymi kostka brukowa w policje. Takie dzialania sa zagrozeniem dla wszystkich.

 • swan_ganz

  Oceniono 6 razy -2

  @hrabia_onejski
  "Piszę "prezydenckim", bo tylko tam widziałem uśmiech, zabawę i radość"

  naprawdę to wszystko tam widziałeś...? :-)

  Doopy daliście towarzysze a nie marsz urządziliście... Zmarnowaliście tylko publiczne
  pieniądze jak zawsze zresztą... Tak na marginesie; powiedz tym idiotom którzy poszli z Bronkiem, że moment w którym grają polski hymn to jest taki moment w którym należy zamknąć na chwilę mordę i stanąć przodem do pomnika a nie robić Bronkowi siarę bo ludzie was nagrali i dziś każdy może zobaczyć jacy degeneraci przytulili się do władzy.. Dziś został wam tylko wstyd po tym waszym marszu..

 • swan_ganz

  Oceniono 8 razy 0

  net jest pełen relacji potwierdzonych filmikami na jutubie, że Blumsztain opisuje tu jakąś wirtualną rzeczywistość a nie Marsz Niepodległości...
  Kiedy wy na tej czerskiej zrozumiecie, ze czasy prostej manipulacji minęły i już nigdy nie wrócą? Jak można napisać, że z Bronkiem maszerowało 10 tysięcy osób w sytuacji gdy na jutubie jest filmik na którym widać jak ten "dziesięć tysięcy ludzi" przemyka koło kamery w niecałe 10 min. i to idąc luźnym szykiem.. Ta frekwencja jest porażka i Bronka i wasza i władze powinny wyciągnać konsekwencje wobec urzędników, którzy nie odpowiedzieli na wezwanie władzy i olali ten marsz.. Przecież samych tylko samorządowców Warszawa zatrudnia prawie 30 tysięcy a samorzadowcy to tylko kropla w morzu pasożytów z urzędów centralnych więc gdyby oni przyszli to byłby naprawdę potęzna niczym dawne pierwszomajówki demonstracja..

  Widać politrucy z Czerskiej, ze morale wam pada i nie potraficie go utrzymać nawet we własnych szeregach więc na podstawie niby czego rościcie sobie pretensje by te morale krzepić w całym narodzie? Nie macie już rządu dusz bo michnik go "p...ał" i im prędzej to zrozumiecie tym lepiej i dla was i dla Polaków...

 • dominatrix78

  Oceniono 4 razy 0

  No wlasnie. Pozniej sie dziwia ze w sa nastroje antysemickie. Znajdzie si9e znowu ktos kto to posprzata i bedzie spokoj.

 • misiupisiu2

  Oceniono 8 razy 2

  Dziwne ,ze Zydom tak bardzo przeszkadza nasza Polska . To co tu robią?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje