Ekshumacje ciał dwóch duchownych - ofiar katastrofy smoleńskiej. "Najpewniej je pomylono"

12.11.2012 06:27
Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Rano w Warszawie odbyły się ekshumacje dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej. Przeprowadzono je w Świątyni Opatrzności Bożej i na cmentarzu w Pyrach. Ciała zostały najpewniej źle zidentyfikowane i oznaczone - wstępnie ocenia NPW.
- Prokuratorzy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie przy udziale Żandarmerii Wojskowej i biegłego medyka sądowego dokonali czynności procesowej wyjęcia z grobu zwłok jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. W czynności brali też udział członkowie rodziny zmarłego oraz przedstawiciel powiatowego inspektora sanitarnego. W tym samym czasie w innym miejscu przeprowadzono ekshumacje innej ofiary - powiedział dziennikarzom zgromadzonym pod Świątynią Opatrzności prokurator wojskowy kapitan Andrzej Wicharski.

NPW: Ciała zostały najpewniej źle zidentyfikowane

Prokurator wyjaśniając przyczynę ekshumacji dodał, że śledczy dokonali gruntownej analizy dokumentacji sądowo-medycznej otrzymanej z Federacji Rosyjskiej i po dokonaniu porównania z innymi dowodami zarządzono ekshumację.

- Istnieją podstawy do przeprowadzenia tych czynności, bo mamy wątpliwości, czy ciała tych osób znajdują się we właściwych grobach. Najprawdopodobniej, pomimo prawidłowej identyfikacji przeprowadzonej przez rodzinę, ciała zostały błędnie oznaczone przez stronę rosyjską w toku ich czynności w moskiewskim instytucie medycyny sądowej - wyjaśnił prokurator.

Jak poinformował, ekshumowane ciała zostaną obecnie przewiezione do Katedry Medycyny sądowej UJ w Krakowie, gdzie nastąpi otwarcie trumien i będą przeprowadzone badania tomografem komputerowym. W dalszej kolejności ciała zostaną przewiezione do zakładu medycyny sądowej we Wrocławiu, gdzie dokonane będą badania sekcyjne i zostanie pobrany materiał genetyczny do identyfikacji. Wicharski zaznaczył też, że badania genetyczne będą prowadziły dwa niezależne ośrodki, a ich wyniki będą znane w ciągu tygodnia.

Miejsca obu ekshumacji: Świątynia Opatrzności Bożej i cmentarz w warszawskich Pyrach były otoczone i pilnowane przez Żandarmerię Wojskową i policję. Prokuratura wojskowa na życzenie rodzin nie ujawnia danych ekshumowanych rodzin.

Kolejna zamiana ciał ofiar?

Według nieoficjalnych i niepotwierdzonych informacji medialnych ekshumowane są ciała duchownych - kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisława Króla oraz ks. prof. Ryszarda Rumianka, rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prokuratura już jednak wcześniej wielokrotnie zapowiadała, że do czasu zakończenia czynności i bez zgody rodzin nie będzie ujawniać szczegółów oraz danych ofiar katastrofy, których one dotyczą.

Powodem przeprowadzanych z inicjatywy prokuratury ekshumacji są wątpliwości dotyczące określenia tożsamości ciał. Wcześniej - od połowy września - prokuratorzy dokonali już czterech innych ekshumacji. - Wątpliwości, że mogło dojść do zamiany ciał, pojawiły się po analizie dokumentacji wytworzonej przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej i ekspertyzach wykonywanych przez polskich biegłych - wyjaśniała prokuratura. Precyzowała, że wątpliwości te dotyczą łącznie sześciu ciał.

- W rosyjskim Instytucie Ekspertyz Sądowych dokonano błednego zonaczenia tych ciał

Ekshumacje ofiar katastrofy

We wrześniu w Warszawie i Gdańsku ekshumowano dwie ofiary katastrofy smoleńskiej. Po przeprowadzeniu badań genetycznych - pod koniec września - poinformowano, że doszło do zamiany ciała legendarnej działaczki "Solidarności" Anny Walentynowicz z ciałem wiceprzewodniczącej fundacji Golgota Wschodu Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Prokurator generalny Andrzej Seremet tłumaczył, że przyczyną nieprawidłowej identyfikacji tych ciał było nietrafne ich rozpoznanie przez członków rodzin.

Z kolei w drugiej połowie października dokonano ekshumacji ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz innej ofiary - na wniosek rodziny nie ujawniono, o kogo chodziło. W tym przypadku również potwierdzono, że pierwotnie w 2010 r. doszło do błędnej identyfikacji tych ciał. Za błędną identyfikację zwłok prezydenta Kaczorowskiego przeprosił ówczesny wiceszef MSZ Jacek Najder.

Przed ekshumacjami z drugiej połowy tego roku w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej wojskowa prokuratura dokonała wcześniej ekshumacji trzech innych ofiar tragedii - Zbigniewa Wassermanna (w 2011 r.) oraz Przemysława Gosiewskiego i Janusza Kurtyki (obie w marcu 2012 r.). Prokuratorzy informowali jednak wtedy, że nie mają wątpliwości dotyczących tożsamości tych ciał.

Zobacz także
Komentarze (67)
Ekshumacje ciał dwóch duchownych - ofiar katastrofy smoleńskiej. "Najpewniej je pomylono"
Zaloguj się
 • rawahecht

  Oceniono 60 razy 42

  8.XI.12 - ekshumacje
  9.XI.12 - ekshumacje
  10.XI.12 - ekshumacje
  11.XI.12 - marsze
  12.XI.12 - ekshumacje
  13.XI.12 - ekshumacje
  14.XI.12 - ekshumacje

 • zebu43

  Oceniono 22 razy 22

  Świątynia Opaczności Bożej? Uwielbiam takie "przejęzyczenia" - Freud się kłania. Trafne miano, bardzo trafne.

 • fjan

  Oceniono 55 razy 21

  Dziwisz już pewnie pędzi by pobrać relikwie. Potem będzie je przekazywał potrzebującym.

 • zebu43

  Oceniono 16 razy 16

  Świątynia Opaczności Bożej? Uwielbiam freudowskie przejęzyczenia:). Trafne miano, bardzo trafne:).

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 15 razy 15

  to zaczyna przypominać jakąś makabryczną wersję gry w statki-k1 ... pudło, w1... pudło, g6... pudło ...

 • costa3500

  Oceniono 46 razy 12

  Kiedy zajmą się ekshumacją ofiar św.inkwizycji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje