Buzek, Davies i Strzembosz z Orderem Orła Białego

11.11.2012 10:46

Fot. Adam Stępień / Agencja Gaze

Najwyższe polskie odznaczenia - Ordery Orła Białego - otrzymali 11 listopada brytyjski historyk Norman Davies, prof. Jerzy Buzek oraz b. wiceminister sprawiedliwości i b. pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz.
Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, w tym Orderów Orła Białego, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbyła się rano w Pałacu Prezydenckim.

Z kolei Krzyże Komandorskie z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski wręczono w Święto Niepodległości aktorowi Janowi Kobuszewskiemu, pisarzowi Wiesławowi Myśliwskiemu, kompozytorowi Edwardowi Pałłaszowi, lekarce Wandzie Półtawskiej, pedagogowi Stanisławowi Zagórskiemu.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski wyróżnieni zostali: Wanda Chotomska, Kazimierz Czaplicki, Maria Dąbska, Leszek Dobrzański, Czesław Janicki, Zygmunt Konieczny, Joanna Kulma.

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej została odznaczona Anna Applebaum-Sikorska.

"Powstanie '44", "Boże igrzysko"

Brytyjskiego historyka, propagatora polskiej historii Normana Daviesa odznaczono za upowszechnianie wiedzy o Polsce i jej kulturze, za kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski w Europie i świecie oraz za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce.

Norman Davies urodził się w 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Studiował w Oksfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tu właśnie przygotował rozprawę doktorską poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej ("Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920", Londyn 1972). Praca ta została wydana w Polsce po raz pierwszy w tzw. drugim obiegu, potem ukazała się nakładem wydawnictwa Znak w 1997; wznowiona została w 2006 i 2011 r. W twórczości Daviesa Polska zajmuje szczególne miejsce. Jest autorem takich dzieł historycznych jak: "Boże igrzysko" (Historia Polski w dwóch tomach), "Serce Europy" (Krótka Historia Polski), "Europa", "Mikrokosmos" (historia Wrocławia) czy "Powstanie '44" (o Powstaniu Warszawskim).

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego

Jerzy Buzek uhonorowany został w uznaniu za zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za działalność naukową i państwową oraz za wybitne osiągnięcia w działalności politycznej na arenie międzynarodowej.

Jerzy Buzek urodził się w 1940 r. w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Studiował na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a później pracował w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. Opinia publiczna poznała jego nazwisko w 1997 r. - po zwycięskich dla Akcji Wyborczej Solidarność wyborach parlamentarnych. Nieznany szerzej działacz "S" został wówczas desygnowany na premiera. Choć wielu nie wróżyło mu długiego stażu na tym stanowisku, jako pierwszy premier po 1989 r. piastował je przez pełną kadencję - do 2001 r. Jego rząd wprowadził cztery reformy: emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty.

W styczniu 1999 r. został szefem Ruchu Społecznego AWS. Po przegranych wyborach parlamentarnych w 2001 r. wrócił do pracy naukowej. W 2004 r. został posłem do PE, startując z listy PO. Zagłosowało na niego wówczas ponad 173 tys. osób, co oznaczało najlepszy wynik w kraju. W 2009 r. z ramienia PO po raz drugi został eurodeputowanym z okręgu katowickiego, także uzyskując najwyższe poparcie w skali kraju - 400 tys. głosów. W lipcu 2009 r. został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, zdobywając 555 spośród 644 ważnych głosów i stając się pierwszym przewodniczącym z państw byłego bloku wschodniego. Funkcję tę pełnił do stycznia 2012 roku.

Adam Strzembosz

Adam Strzembosz dostał Order Orła Białego w uznaniu za zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za obronę zasad praworządności, godności i niezależności sędziowskiej w czasach PRL-u oraz za tworzenie państwa prawa w wolnej Polsce.

Profesor Adam Strzembosz urodził się w Warszawie - prawnik, sędzia, wiceminister sprawiedliwości w latach 1989-1990, pierwszy prezes Sądu Najwyższego w latach 1990-1998. Z urzędu pełnił również funkcję przewodniczącego Trybunału Stanu.

Po 1980 r. był zaangażowany w organizację niezależnych struktur związkowych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Został wybrany do prezydium Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność", przewodniczył Komisji Zakładowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, a ponadto wszedł w skład Zarządu Regionu "Mazowsze". Był też delegatem na I Zjazd NSZZ "Solidarność", gdzie został wybrany do Krajowej Komisji Rewizyjnej.

Pozbawiony możliwości wykonywania zawodu sędziego w stanie wojennym, po latach oddając hołd innym sędziom, poświęcił im jedną ze swoich publikacji "Sędziowie warszawscy w okresie próby 1981-1988".

Zobacz także
Komentarze (227)
Zaloguj się
 • kastoripollux

  0

  Jerzy Buzek: Jego rząd wprowadził cztery reformy: emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty. I wszystkie cztery to niesamowite gnioty. Wprowadziły tylko bałagan, który w tej chwili wydaje się nie do opanowania. A Strzembosz tupał nogą, stukał laską i groził palcem nauczycielom. Obu tylko z tym kojarzę. Nic dobrego. Za co te odznaczenia?

 • augustus1234

  Oceniono 1 raz -1

  Jakie czasy takie..komentarze..bez komentarza, bo ręce opadają .

 • mokotowska63

  Oceniono 3 razy 3

  coraz wiecej tych orlow, teraz kolej na dode, kubice i babke madzi

 • cezar85

  Oceniono 4 razy 4

  hofman ciągle czeka

 • rpa2

  Oceniono 6 razy 4

  lepiej było dac orła białego NATALII SIWIEC bo więcej dla tego kraju zrobiła niż apfelbaum i buzek razem wzięci...buzek powinien byc sądzony za szkode jaką wyrządził temu krajowi...wyliczalną i wymierzalną szkode ..tyle ile stracili polacy za reforme emerytalną i nabijanie kasy kilkunastu funduszom to jest szkoda wieksza niz wyrządził te z amber gold.....ku...rwa dlaczego tamten siedzi w wiezieniu a buzek nie???? tam ludzie dobrowolnie kase wpłacali a buzek zmusił ludzi przez pier....lone ustawy zeby na siłe pieniadze zasilały prywatne fundusze....kur.....wszystkiego najgorszego buzkowi ...mam nadzieje ze kiedys odpowie przed sądem

 • rafal2308

  Oceniono 5 razy 3

  To jest skandal odznaczenie żony kolesia partyjnego, czyli Sikorskiego. Czy rzeczywiście ona się bardziej zasłużyła dla Polski niż setki tysięcy zwykłych obywateli? Jest to dla mnie co najmniej wątpliwe. To jest właśnie PO - kolesiostwo kolesiostwo i jeszcze raz kolesiostwo!

 • atr8

  Oceniono 5 razy 3

  Oglądając tę uroczystość w TV dowiedziałem się, że nieco mniejsze odznaczenie otrzymała p.Wanda Półtawska. Spiker wymieniając jej zasługi pominął najważniejszą - była bliską przyjaciółką niejakiego Karola Wojtyły, bardziej znanego jako papież Jan Paweł II.

 • nickodem2

  Oceniono 3 razy 3

  A gdzie Nergal i Siwiec ja się pytam??? Takie sukcesy, nie mogą przejść niezauważenie.

 • muzzyczny

  Oceniono 3 razy 3

  te blaszki są tyle warte co barierki przed pałacem prezydenckim.
  Odznaczają ludzi , którzy są tego warci i tych , którzy na to nie zasłużyli więc sama nagroda nie jest tego warta Zrównywanie komunistów i opozycjonistów z fanatykami Watykanu jak Półtawska

  Fałszywy kompromis dany przez Szatana

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje