Buzek, Davies i Strzembosz z Orderem Orła Białego

11.11.2012 10:46

Fot. Adam Stępień / Agencja Gaze

Najwyższe polskie odznaczenia - Ordery Orła Białego - otrzymali 11 listopada brytyjski historyk Norman Davies, prof. Jerzy Buzek oraz b. wiceminister sprawiedliwości i b. pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz.
Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, w tym Orderów Orła Białego, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbyła się rano w Pałacu Prezydenckim.

Z kolei Krzyże Komandorskie z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski wręczono w Święto Niepodległości aktorowi Janowi Kobuszewskiemu, pisarzowi Wiesławowi Myśliwskiemu, kompozytorowi Edwardowi Pałłaszowi, lekarce Wandzie Półtawskiej, pedagogowi Stanisławowi Zagórskiemu.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski wyróżnieni zostali: Wanda Chotomska, Kazimierz Czaplicki, Maria Dąbska, Leszek Dobrzański, Czesław Janicki, Zygmunt Konieczny, Joanna Kulma.

Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej została odznaczona Anna Applebaum-Sikorska.

"Powstanie '44", "Boże igrzysko"

Brytyjskiego historyka, propagatora polskiej historii Normana Daviesa odznaczono za upowszechnianie wiedzy o Polsce i jej kulturze, za kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski w Europie i świecie oraz za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce.

Norman Davies urodził się w 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Studiował w Oksfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tu właśnie przygotował rozprawę doktorską poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej ("Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920", Londyn 1972). Praca ta została wydana w Polsce po raz pierwszy w tzw. drugim obiegu, potem ukazała się nakładem wydawnictwa Znak w 1997; wznowiona została w 2006 i 2011 r. W twórczości Daviesa Polska zajmuje szczególne miejsce. Jest autorem takich dzieł historycznych jak: "Boże igrzysko" (Historia Polski w dwóch tomach), "Serce Europy" (Krótka Historia Polski), "Europa", "Mikrokosmos" (historia Wrocławia) czy "Powstanie '44" (o Powstaniu Warszawskim).

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego

Jerzy Buzek uhonorowany został w uznaniu za zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za działalność naukową i państwową oraz za wybitne osiągnięcia w działalności politycznej na arenie międzynarodowej.

Jerzy Buzek urodził się w 1940 r. w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Studiował na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a później pracował w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. Opinia publiczna poznała jego nazwisko w 1997 r. - po zwycięskich dla Akcji Wyborczej Solidarność wyborach parlamentarnych. Nieznany szerzej działacz "S" został wówczas desygnowany na premiera. Choć wielu nie wróżyło mu długiego stażu na tym stanowisku, jako pierwszy premier po 1989 r. piastował je przez pełną kadencję - do 2001 r. Jego rząd wprowadził cztery reformy: emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty.

W styczniu 1999 r. został szefem Ruchu Społecznego AWS. Po przegranych wyborach parlamentarnych w 2001 r. wrócił do pracy naukowej. W 2004 r. został posłem do PE, startując z listy PO. Zagłosowało na niego wówczas ponad 173 tys. osób, co oznaczało najlepszy wynik w kraju. W 2009 r. z ramienia PO po raz drugi został eurodeputowanym z okręgu katowickiego, także uzyskując najwyższe poparcie w skali kraju - 400 tys. głosów. W lipcu 2009 r. został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, zdobywając 555 spośród 644 ważnych głosów i stając się pierwszym przewodniczącym z państw byłego bloku wschodniego. Funkcję tę pełnił do stycznia 2012 roku.

Adam Strzembosz

Adam Strzembosz dostał Order Orła Białego w uznaniu za zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za obronę zasad praworządności, godności i niezależności sędziowskiej w czasach PRL-u oraz za tworzenie państwa prawa w wolnej Polsce.

Profesor Adam Strzembosz urodził się w Warszawie - prawnik, sędzia, wiceminister sprawiedliwości w latach 1989-1990, pierwszy prezes Sądu Najwyższego w latach 1990-1998. Z urzędu pełnił również funkcję przewodniczącego Trybunału Stanu.

Po 1980 r. był zaangażowany w organizację niezależnych struktur związkowych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Został wybrany do prezydium Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność", przewodniczył Komisji Zakładowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, a ponadto wszedł w skład Zarządu Regionu "Mazowsze". Był też delegatem na I Zjazd NSZZ "Solidarność", gdzie został wybrany do Krajowej Komisji Rewizyjnej.

Pozbawiony możliwości wykonywania zawodu sędziego w stanie wojennym, po latach oddając hołd innym sędziom, poświęcił im jedną ze swoich publikacji "Sędziowie warszawscy w okresie próby 1981-1988".

Zobacz także
Komentarze (227)
Buzek, Davies i Strzembosz z Orderem Orła Białego
Zaloguj się
 • 20portal

  Oceniono 191 razy 83

  Ten order należy sie szczególnie panu Buzkowi, który:
  1. Będąc premierem z nadania AWS przeprowadzil kosztowne reformy, z których żadna "nie działa" jak należy.
  2. Zostawił najwieksza w historii III RP dziurę budżetową.
  3. Umożliwił braciom Kaczyńskim powrót do czynnej polityki (stworzxył ich od nowa przez powierzenie Lechowi Kaczyńskiemu funkcji ministra w swoim rządzie, odpowiada więc za wszystkie lata degrengolady autorstwa braci.
  Dlatego powinniśmy sie Buzkowi, jako społeczeństwo, odpowiednio odwdzięczyć. Tusk i Komorowski doskonale to rozumieją, poniewaz ten pan-nieudacznik ma stale ich pełne poparcie. Wręcz wchodzą mu w doopę bez mydła.

 • jodlo

  Oceniono 98 razy 74

  Przypomnę, że A. Strzembosz, będąc V-ministrem spr. i I Prezesem SN na początku lat 90-tych, był zdecydowanym przciwnikiem weyfikacji sędziów. Twierdził, że "środowisko samo się oczyści".
  Efekt tego oglądamy na co dzień. Śmiem twierdzić, że polskie sądownictwo jeszcze głęboko korzeniami tkwi w mentalności Andrejewa, prokuratura też.

 • towarzysz.szachtar.machnik

  Oceniono 159 razy 71

  TW Karol czyli Buzek. Za co te order?

  Człowiek który rozpieprzył w Polsce Administracje, Oświatę,, Służbę zdrowia i system emerytalny.

  Człowiek który nie miał zielonego pojęcia o zarządzaniu a wziął się za tak poważne cztery reformy.

  Premier - marionetka.

 • san59

  Oceniono 120 razy 66

  Jak większość, jestem zbulwersowany przyznaniu Orderu panu Buzkowi. Nic pozytywnego nie zrobił dla kraju, przewodniczył parlamentowi z nadania partyjnego.Sama wędrówka z partii do partii deprecjonuje jego " zasługi". Order Orła Białego zamienia się w Order Kurczaka Zdechłego.Wstyd Panie Prezydencie.

 • fatherr

  Oceniono 228 razy 64

  Najgorszy premier po 1990 roku dostaje najwyższe odznaczenie państwowe. Ten order schodzi na psy. Następni w kolejce do uhonorowania: Janusz Palikot i Kazimiera Szczuka.

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 246 razy 64

  Górnicy ze zlikwidowanych przez buzka kopalń są dumni z uznania jakim cieszy się były premier GRATULACJE!!! do życzeń dołącza się pewnie też JAN GÓRNY

 • lerin84

  Oceniono 191 razy 57

  Krzaklewski z Barroso się cieszą , że ich pacynka dostała order

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje