Kurski: Słowa Brzezińskiego są przykre, ale nie byłoby ich, gdyby nie oskarżenia prezesa PiS

11.11.2012 10:32
Jacek Kurski

Jacek Kurski (FOT. CEZARY ASZKIELOWICZ / AGENCJA GAZETA)

- Przykra wypowiedź, ale pewnie by jej nie było, gdyby nie ten nieszczęsny artykuł - mówił europoseł Solidarnej Polski Jacek Kurski. - Brzeziński powiedział to, co jest jeszcze u nas tabu. Tego nie powiedział dotąd ani premier, ani Platforma - zaznaczył Marek Siwiec. Politycy w "7 Dniu Tygodnia" w Radiu Zet komentowali m.in. ostatnią wypowiedź Zbigniewa Brzezińskiego nt. katastrofy smoleńskiej.
Brzeziński w TVN24 mówił, że gra polityczna w Polsce związana z katastrofą smoleńską stała się nieodpowiedzialna i zmierza do podważenia fundamentów państwa. Skrytykował on "ciągłe nieodpowiedzialne bzdury o jakimś zamachu smoleńskim". Zaznaczył, że Rosji zależy na tym, by ta sprawa dzieliła Polaków.

"Pan profesor mieszka w USA"

- Przykra wypowiedź, ale pewnie by jej nie było, gdyby nie ten nieszczęsny artykuł i oskarżenia w trybie ultymatywnym, sformułowane przez lidera PiS, o zamachu, o zbrodni - mówił Jacek Kurski. - Nie neguję prawa Jarosława Kaczyńskiego do szczególnych emocji w tej sprawie. Natomiast jako lider partii opozycyjnej, człowiek, który widzi się w roli przyszłego premiera, nie może dopuszczać się tego rodzaju skrajnych sformułowań. One obiektywnie szkodzą wyjaśnieniu sprawy smoleńskiej - uważa Kurski. Jego zdaniem wypowiedzi Kaczyńskiego "zaszkodziły też powstaniu międzynarodowej komisji".

- Brzeziński powiedział to, co jest jeszcze tabu u nas. Tego nie powiedział premier ani Platforma. Dzisiaj nie sposób już powiedzieć, że to Palikot znieważył. To, co powiedział Brzeziński, jest ważne - mówił Marek Siwiec, europoseł SLD.

Inaczej sprawę widzi Jacek Sasin z PiS. - Nie będę podważał autorytetu Brzezińskiego, ale poszukałbym źródeł tej wypowiedzi. Brzeziński jednostronnie podsumował sprawę katastrofy smoleńskiej. Pan profesor mieszka w USA, korzysta z informacji, które są dostępne w Stanach. Nie jest w stanie śledzić zawiłości tej sprawy - podkreślił.

Nałęcz do PiS: Poniewieracie żołnierzami

Po raz kolejny wróciły też słowa Jarosława Kaczyńskiego. Przypomnijmy: po informacjach "Rzeczpospolitej" o śladach materiałów wybuchowych znalezionychwe wraku Tu-154M prezes PiS mówił : "Zamordowanie 96 osób to niesłychana zbrodnia. Każdy, kto choćby popełnił w tej sprawie matactwo i poplecznictwo, powinien ponieść konsekwencje". Chwilę później - m.in. za matactwa - żądał dymisji rządu Tuska.

- Kaczyński powiedział to, co powiedział. Nie wskazał, kto dopuścił się zbrodni - oświadczył Sasin. Jednak zdaniem prowadzącej audycję Kaczyński wskazał winnych w ostatnim wywiadzie w "Uważam Rze". "Leszek naraził się bardzo różnym wpływowym ośrodkom politycznym, biznesowym, powiązanym ze służbami albo składającym się z ludzi służb. Na całym wielkim obszarze byłego imperium, w tym oczywiście w Polsce, było bardzo wielu, którym przeszkadzał", powiedział w wywiadzie Kaczyński .

- Co jest nieprawdziwego w tych słowach? - pytał Sasin.

- Jak się czują, słysząc słowa Sasina, oficerowie BOR, pirotechnicy, którzy sprawdzali ten samolot? Ich dziewięciu kolegów zginęło. Co oni prześlepili ten ładunek? Ci biznesmeni tam włożyli materiały wybuchowe, a oni ich nie potrafili znaleźć? Prymitywnego trotylu? Trzeba pamiętać o honorze polskiego obywatela i oficera. Poniewieracie żołnierzami - powiedział prezydencki doradca Tomasz Nałęcz.Zobacz także
Komentarze (48)
Zaloguj się
 • totapis500

  Oceniono 2 razy 2

  miast się w młodości uczyć bił i okradał kolegów można się czegoś więcej spodziewać,właściwie do mi śmiecia żal biedne JOJO

 • india.wr

  Oceniono 3 razy 3

  To mnie zaskoczył Kurski, czasem cos potrafi wymyśleć logicznie.
  Szkoda, szkoda, że tyle lat był bulterierem kaczyńskiego

 • 123jna

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Jaroslawie Kaczynski! Panski brat - Leszek - nikomu sie nie narazil on nas po prostu ZAWSTDZA, wstydzimy sie faktu, ze tak przecietny, niepozorny czlowiek zostal wybrany na prezydenta Polski. Po zlym wyborze Walesa (aczkolwiek zasluzonego dla kraju) Polacy wybrali jeszcze gorszego prezydenta, miernote pod kazdym wzgledem do tego obciazonego nepotyzmem i korupcja kolesiowa. Skladal bezczelnie wrecz przysiege nie narodowi a bratu - po wyborze na prezydenta zlozyl mu meldunek! Osmieszyl wszystkie "wartosci" jakie rozsadny Polak posiada.

 • jackie53

  Oceniono 4 razy 4

  Prof. Zbigniew Brzeziński powiedział tylko to, co mówi WIĘKSZOŚĆ polskiego społeczeństwa. Niech pan Sasin czy inny Srasin wyjdą ze swoich nor i pójdą do sklepu, kiosku, lekarza (jak przeciętny Polak), przejadą się komunikacją publiczną, albo po porostu przejdą się ulicami miasta. Dowiedzą się wtedy, co myślą (w większości) ich rodacy o Smoleńsku, Kaczyńskim i całej tej "porąbanej organizacji", zwanej w dalszym ciągu umowy - PiS.

 • maciek-albo-i-nie

  Oceniono 4 razy -2

  Czy można poprosić o międzynarodową komisje w sprawie Smoleńskiej z panem Brzezińskim na czele ?

 • niepyszczyc

  Oceniono 8 razy 0

  Rydzyk nie wyklucza, że to Tusiek z Sikorka i Bulem wysadzili samolot.Dowody tej zbrodni ma Watykan.

 • drozd215

  Oceniono 16 razy -12

  Ciekawe że ten propagandzista nie słyszał jak oskarżano Kaczyńskiego o zamordowanie pani Blidy, jakoś nikomu to nie przeszkadzało.

 • rotkiv

  Oceniono 13 razy 11

  "pan profesor mieszka w USA, korzysta z wiadomości, które dostępne są w Stanach....)"
  No a przecież w Stanach są tylko zmanipulowane przez Tuska i Putina informacje i stąd niedoinformowanie profesora. Gdyby tam pisały takie tuzy dziennikarstwa jak Gmyz, Karnowscy, Wildstain, czy Pospieszalski, to wtedy tylko miałby prawdziwe informacje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX